Balık Burcunda Venüs ve Mars Kavuşumu: Aşk Tufanı

Balık Burcunda Venüs ve Mars Kavuşumu

 

Astrolojide Venüs

’Ben Var’ım.’’ Acının ve hazzın sınırları adeta bu cümlenin etrafında şekillenir! Gözümüze giren güneş ışığı, kulağımıza çarpan ses, ağzımızın içine yayılan bir tat, içimize işleyen bir bakıştan tutun, yolu kapatan bir arabaya ve ekonomik krize kadar her şey, bize varlığımızı fark ettirir ve aynı zamanda da sınırlarını hissettirir. Bütün bu dış etkenlere ilişkin algı ve tepkilerimiz ise, varlık bilincimiz çerçevesinde şekillenir. Venüs kendi varlığımıza ve etrafımızda varolanlara kıymet biçme ve bunu ortaya koyma biçimimizi belirleyen gezegendir.

İnsan beyni rahat hissettiren ve güven veren şeylerden haz almaya, kaotik olanı yadırgamaya programlanmış gibidir. Venüs’ün amacı uyum, ritim ve simetri duygusuyla bezenmiş bu tarz hazlardır.

Venüs neleri değerli ve güzel bulduğumuzun, yaşamdan aldığımız zevklerin sembolüdür. Haritada yerleştiği burç ve ev, zevk anlayışımız, sanatsal potansiyellerimiz, bizi mutlu eden şeyler hakkında bilgiler verir. Erkeğin haritasında Venüs hoşlandığı kadın tipini tarif edebilir. Kadınlar daha çok haritalarındaki Venüs konumunun özelliklerini yansıtırlar. Venüs’ün doğum haritasındaki pozisyonu karşımızdakini etkilemek için üstlendiğimiz roldür. Nasıl, neyi, kimi sevdiğimiz Venüs’ün yerleşimine bakarak açıklanır.

14 – 26 Şubat Tarihleri Arasında Venüs Mars Kavuşumu

Transit Venüs, bir süredir yücelimde olduğu ve aynı zamanda Mars’ın da bulunduğu balık burcunda ilerliyor. Venüs balıktayken, tanımladığımız bütün sınırlar ya da sıkı sıkıya tutunduğumuz prensipler anlamını yitirmeye ve silikleşmeye başlarlar. Hayata siyah ve beyaz bir çerçeveden bakıyor olsanız bile, Venüs balık burcundayken, gökkuşağının renkleri içinize işlerler. Başkalarına anlayış ve şefkat göstermek, yapılan hataları affetmek için uygun zamandır. Çünkü Venüs balık birleşimi, bizi hissettiğimiz acıdan arındırır, sivri taraflarımızı törpüler. Materyalist değerlere daha az önem vermeye ve sevginin tanımlarına kulak asmayıp, hissettiğimiz duyguların içinde kaybolmaya can attığımız bu dönemde, aşk uğruna fedakarlık yapmak iyi bir fikirmiş gibi görünür.

“İdeal aşk, masalsı romantizm, sihirli anlar ve ruh eşi”  gibi tanımlar gündeminize yerleşebilir. Yani hayal ettiğiniz her şeyin mümkün göründüğü, büyülü bir romantizmin içine balıklama atlayabilirsiniz!

Şubat ayının geneli ama özellikle 14 Şubat’la başlayan dönemde, feromon delisi olacağımız ve Eros’un fazla mesai yapacağı aşikar. Çünkü aşkın ve haz aldığımız şeylerin simgesi olan transit Venüs yüceldiği balık burcunda, aksiyon ustası transit Mars’la birleşiyor.

Nietzsche “En az bir kez dans etmediğimiz her gün boşuna harcanmıştır” der. Balıktaki Venüs/Mars birleşimiyle, dansta kendimizi kaybedeceğimizi söyleyebilirim.

Venüs balıkta affetmek, iyileşmek, yaratıcılık gerektiren işlerle ilgilenmek ama en çok da oluruna bırakmaktan hoşnut olmak demektir. Balık koşulsuz sevginin sembolü olduğundan, Venüs Mars birleşimiyle yeni ilişkiler başlayabilir. Sözkonusu ilişkinin defoları ise bir şekilde gözünüze görünmeyecektir.

Aşktan sarhoş olabilir, aldığınız her nefeste içinize sonsuz bir gençlik doluyormuş gibi canlı hissedebilirsiniz. Rüyalarınızın erkeği ya da kadını karşınıza çıkabilir. Balık burcu sakladığımız sırlardır. Bu yüzden buradaki Venüs/Mars birlikteliği genelde gizli aşk ilişkileriyle alakalıdır.  Yasak meyveyi tatmak ve bunu yaparken de hiçbir şeyi takmamak demektir! Sonunu göremediğiniz bir çılgınlık haline hazır olmanız gerekiyor. Nasıl ki akrep burcu gerçeği bastırır ve yengeç içine kapatır, balık ise gerçeği “ bir diğer şeymiş gibi gösteren”  maskedir. Venüs’ü balıkta bulunan ünlü yazar Anais Nin bu durumu çok güzel anlatmış aslında; “Şeyleri gerçekte oldukları gibi görmeyiz, her şeyi aslında olduğumuz gibi görürüz.”

Aşk için aptalca şeyler yapmak makbuldür ama büyük aşk yaşarken, büyük yanılıyor olma ihtimalini de gözden kaçırmayın. Tabii “ böyle gelmiş böyle gider, acı patlıcanı kırağı çalmaz” diyorsanız, siz bilirsiniz.

Bu evrede etkileneceğiniz kişiler, bir şekilde zorluk yaşadığı bir konuda yardımınıza ihtiyaç duyan insanlardan biri olabilir. Ya kahramanlık rolünü üstlenir ya da kendinizi hevesle kurban edeceğiniz tercihlerle yüzleşebilirsiniz. Şimdi uğruna pek çok fedakarlığı göze aldığınız kişiler için ileride, “ah ne kadar da aptalmışım” diye düşünebilirsiniz.

Belki aşk aniden karşınıza çıkar, belki de bu kişiyi uzun yıllardır tanıyor olabilirsiniz. Bu kişi her kimse, Eros’un okunun ucundaki tatlı zehir kanınıza işlediğinde, hayatınızı artık başka bir şeye dönüştürecek demektir.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri
Yüreğin Pusulası
Astrolojide 7. Ev: İlişkiler ve öteki ben
Venüs Koç burcunda: Mücadele gerektiren aşk
Zodyakın Kadınları ve Tarzları
Venüs Başak Burcunda: Aşkın Kriterleri
Venüs Aslan Burcunda: Zodyakın Divası
Venüs Oğlak Burcunda: Eski usulde yeni aşk
Venüs İkizler burcunda: İki aşk
Venüs Akrep burcunda: Kozmik Tango!
Astrolojide Venüs: Venüs’ün Aynası
Aşkın gökyüzündeki yüzü: İlişkilerde aldanma ve aldatma
Astrolojide ilişkiler: Karşılaşmaların manası

İlginizi çekebilecek diğer yazılar