Doğum Haritasında Satürn ve Satürn’ün Hayatımızdaki Rolü

Satürn’ün Hayatımızdaki Rolü nedir?

Doğum haritamız, en temelde “ruhumuzun karakteridir”.  Bir doğum haritasında bulunan her unsur, sahip olduğumuz potansiyellere ışık tutarak, yaşamda üstlendiğimiz rolleri açıklar. Bu unsurların en önemlilerinden biri olan Satürn ruhumuza bir kap görevi görerek dünyevi bir şekil verir ve kişisel gerçekliğimizin yapı taşlarını oluşturur. Toplum içinde bir kimlik edinme ve bu kimliği koruma kapasitemiz Satürn’le bağlantılı. Satürn olmak istediğimiz şey ile dünyanın olmamıza izin verdiği şeyin buluşma noktasıdır.

Olgunluk seviyemizi, sorumluluk ve görev bilincimizi, gerçeklikle ne şekilde yüzleştiğimizi analiz etmek için Satürn’ün haritadaki konumuna bakarız. Satürn’ün bulunduğu burç yüksek standartlarımızı da tanımlar. Bazen bu standartlar öylesine ulaşılmaz olur ki, kişi mücadele etmek yerine, geri adım atmak zorunda hisseder. Böylece kendi yarattığı standartların gölgesinde kalarak kendine güvenini yitirmeye, başkaları tarafından yargılandığını hissetmeye ve böylece kendinde kusur olan şeyi, diğer insanlarda görerek eleştirmeye başlar. Örneğin natal Satürn’ü aslanda bulunan kişi, insanların ilgisini ve sevgisini arzu edecek bu nedenle ünlü olmayı hedefleyecektir. Eğer Satürn haritada Mars’tan sert bir açı alıyorsa, bu kişi tanınmak için egoist ve agresif bir yol izleyebilir. Aynı nedenle de pek çok kişinin tepkisini çeker. Tepki çektikçe de incinir, incindikçe daha da sertleşerek korkunç bir kısır döngüye girebilir. Bu kısır döngü süregelirken, kişi başkalarını sürekli olarak bencillikle suçlama gafletine düşebilir.

Satürn aynı zamanda akıl hocası olarak gördüğümüz, gelişmemizi, büyümemizi, mücadeleyi öğrenmemizi ve zamanla başka insanlar için rol modeli olmamızı sağlayan kişileri de tarif eder. Bu nedenle natal Satürn, transit Satürn’ün negatif açılarına maruz kaldığı her sefer, örnek aldığımız bu kişilerden unutulmaz bir darbe yeriz. Zaman geçtikçe, yaşadıklarımızın kişiliğimiz üstündeki etkilerini gözlemleyerek bu darbenin aslında hayırlı bir ders olduğunu görmemiz beklenir.

Tıpkı 10. Evin temsil ettiği gibi, kartvizittir Satürn. Mesleki kimlikle ve toplumsal rollerler yakından ilgisi vardır. Bu rollerle yaşamımızı şekillendirir, kişiliğimizi tanımlar ve farkında bile olmadan toplumsal kimliğimiz içinde (elbette toplumun da katkılarıyla) kapana kısılabiliriz.

Çoğu insanın kariyer rollerinin dışına çıkmakta zorlandıklarını gözlemleriz; Eczacı, doktor, psikolog ya da astrolog olmanız farketmez, eğer bir davete ya da partiye katıldığınızda sosyalleşmek ve eğlenmek yerine insanlara ilaç öneriyor, psiko analiz uyguluyor ya da burç yorumluyorsanız, mesleki deformasyona uğramışsınız yani kariyer rolünüzün içine sıkışıp kalmışsınız demektir. Bunun da nedeni statü kaygısı (Satürn) ve öz benlik (Güneş) arasında yaşanılan çelişkidir.

Satürn Döngüsü

Transit Satürn’ün natal Satürn’le birleştiği noktaya gelmesi ortalama 29,5 yıl sürer. Her 7. Sene yeni bir kilometre taşıdır ve bu 7 senelik evrelerde, Satürn’ün neden olduğu stres, sinir bozukluğu, baskı ve mücadeleyle yüzleşerek, hayatımızın bir sonraki aşamasına yöneliriz. Satürn transitleri rollerimizin değiştiği zamanlara denk gelir. Her aşamada daha da olgunlaşır, toplumdaki yerimizi daha da sağlamlaştırmayı hedefleriz.  Özellikle zorlu Satürn transitlerinde, toplumun bizden beklediğini düşündüğümüz hedefleri gerçekleştiremediğimizde başarısızlık ve utanç hissederek depresyona girebiliriz.

Bazen de Satürn döngüleri bize yeni roller katar; Misal transit Satürn yükselen burcu ya da Ay’ıyla kavuştuğu zaman (Jüpiter de haritayı olumlu yönde destekliyorsa) evlenen veya çocuk sahibi olan kişiler vardır. Dolayısıyla bu kişilerin mesleki sıfatlarının yanına, eş/anne/baba rollerinden biri daha eklenmiş olur. Satürn transitlerinde boşanmalara da sıklıkla rastlanır. Özellikle kendisini eşiyle ve evliliğiyle tanımlayan birinin boşandığı zaman sadece kalbi kırılmaz, “karı ya da koca” olarak toplumsal imajını kaybettiği için de utanç ve acı hisseder.

Öz – disiplin, bireysel çaba, önemli bir hedefe odaklanmak, maharet kazanmak ve karakterimizi güçlendirmek Satürn’ün pozitif niteliklerindendir. Eğer bunları hayatımızın geneline uyarlayabilirsek, kendi yarattığımız içsel kaygılardan kurtulur, dış baskılarla mücadelece edecek gücü kendimizde bulur ve sonunda yıllar boyunca verdiğimiz emeklerin de karşılığını fazlasıyla alabiliriz.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar;

Satürn Oğlak Burcunda (2017 – 2020 yılları arasında)
Satürn Akrep Burcunda / 2012 – 2014
Satürn Yay Burcunda (2014 – 2017 Yılları Arasında)
Satürn Yay Döneminin Burçlara Etkisi
2016’nın en etkili açısı: Satürn ve Neptün Karesi
Sinastride Satürn ve Ay
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Mitolojide ve Astrolojide Satürn
30-40 yaş dönümleri eşiği: Bana yeni bir ben lazım!
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi
Hindu Mitolojisi ve Satürn

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar