Jüpiter Yengeç Burcunda (Haziran 2013 – Temmuz 2014)

26 Haziran 2013 – 16 Temmuz 2014 Tarihleri Arasında

“Marjinal Bir Oluşum”

Güneş sistemimizin 5. ve en büyük gezegeni olan Jüpiter, mitolojide “tanrıların tanrısı” Zeus olarak bilinir. Latincede Jovis/Iovis köklü ismi sonraları “pater” yani “baba” anlamına gelen kelimeyle kaynaşarak “jū’pĭ-tər” kelimesini oluşturmuştur. Gezegenin bilinen en önemli özelliklerinden biri Güneş sistemindeki büyük meteorları bünyesine çeken manyetik alanıdır. Bu şekilde Dünya’ya gelecek zararları da önleyen “koruyucu” kimliğini kazanmış olur.

Jüpiter için koruyucu ve babacan özelliğine dayanarak, Zodyakın Noel Babası olduğunu da söyleyebiliriz. Noel Baba gibi Jüpiter de, içinde dileklerin karşılığı olan armağanları taşıdığı gizemli bir çuvalı vardır.

Her burçta yaklaşık 1 sene geçiren Jüpiter, yüceldiği Yengeç burcunda en son 2001 yılında bulunmuştur. Satürn’ün konumu dolayısıyla o yıl talihli başlayan ancak trajik sonuçlanan olaylar yaşamış olabilirsiniz. Geçtiğimiz Ekim’den itibaren transit Satürn’ün Akrep’te ilerlediğini ve bize çok farklı şekillerde baskı ve zulüm ettiğini bilmekteyiz. Şimdi Jüpiter tam 12 sene sonra Yengeç’e kollarını iki yana açıp heyecanla koşarken, aynı zamanda Satürn’e ve Neptün’e üçgen açı yapacak, yaşadığımız moral bozucu, kötücül etkileri telafi edecek, bize hayatımızda ancak 1 defaya mahsus karşılaşabileceğimiz fırsatlar sunacaktır.

Jüpiter’in iyicil etkilerine 1 sene boyunca öncelikli olarak maruz kalacak olan burçlar sırasıyla, Yengeç, Akrep, Balık, Boğa, Yay, Başak, Koç, Terazi ve Oğlak’tır.

2014 Temmuz’una kadar Jüpiter’in koruyucu kanatları altında olacağız. Jüpiter dokunduğu yeri çoğaltır, genişletir, iyileştirir ve talihle donatır. Jüpiter’in doğum haritanızda hangi eve düştüğünü tespit ederek, karşılaşacağınız değişimler hakkında fikir yürütebilir yahut kişisel danışmanlık almak için https://www.kristindemirci.com/danismanlik/ adresinden benimle irtibat kurabilirsiniz.

Genel Etkiler

Jüpiter Yengeç burcunda ilerlerken yurt dışına yaşamak isteyenlerin işlerini kolaylaştıracaktır. Evlerine daha çok güneş ışığı almak için odalar eklemek, tadilat yapmak ya da taşınmak isteyenler için yeşil ışık yakar. Sahip olduğunuz mülklerle ilgili vergilerinizi ödeyebilir, daha büyük bir yere taşınmak ya da arabanızı değiştirmek için kredi alabilirsiniz. Deniz kenarında bulunan ikametler rağbet görebilirler. Özellikle anne tarafından bir mülkle ilgili miras davası olanlar, lehlerine netice alabilirler.

Yeni doğumlarla, evliliklerle mevcut aileniz genişleyebilir.  Çocuk doğumlarında adeta bir patlama yaşanacaktır. Çocuk sahibi olmak isteyenler hamile kalabilir, süregelen ilişkisinde resmiyet düşünmeyenler bile kendilerini aniden nikah masasında bulabilirler. Evlenecekseniz organizasyonlar için de erken davranın. Kutlamaları yapmak istediğiniz yerler yoğunluk nedeniyle sizi geri çevirmek zorunda kalabilirler. Özellikle yukarıda belirttiğim burçlardan olanlar yalnızım diye üzülmesinler. Karşılarına yaşamlarında kalıcı bir ilişki kurabilecekleri, iyi insanlar çıkabilir.

Jüpiter’in Yengeç’teki konumu sosyal çevresini genişletmek isteyenler için de olumludur. Yeni girişimleri ve projeleri konusunda çevresinin desteğine ve asistanlığına ihtiyaç duyanlar ve artık insanlara güvenememekten yakınanlar hiç ummadıkları şekilde yardım görebilirler. Yıl boyunca tanıştığınız iyi insanlarla yaşamınız boyunca sürecek kalıcı dostluklar inşa etme şansınız da vardır. Karşınıza çıkan kişiler amaçlarınız doğrultusunda size inanılmaz fırsat kapıları aralayabilirler. Jüpiter’in İkizler burcundaki içi boş vaatlerin yerini, güven veren sözler alacaktır. Başkaları tarafından önemsendiğimizi bildiğimiz için, ziyaret ettiğimiz her yerde de evimizdeymiş gibi güvende hissedeceğiz.

Yeme – içmeyle ilgili geleneksel sanatlar ya da emlakla ilgili işler revaçta olmaya ve kazanç getirmeye başlar. Tarihe ilgi artar, nereden gelip nereye gittiğinizi hatırlamak için soy ağacınızı araştırmak, bilinenlerin dışında saklanan gerçekleri de ortaya çıkarmak isteyebilirsiniz.

Eğitim konusunda engeller önünüzden kalkabilir. Eğer seyahat planlarınız varsa bunlar da gerçekleşecektir. Ayaklarınız yere sağlam bastığı ve makul olduğunuz sürece Jüpiter Yengeç burcundayken bütün arzu ettikleriniz, tüm dilekleriniz gerçekleşirler.

Jüpiter Yengeçteyken cömertliğin, şefkatin ve hayırseverliğin de göstergesidir. “Başkalarına verdikçe, daha çok zenginleşmektir”. Sempatik, eğlenceli, iç rahatlatan bir etkisi vardır. Eğer duygularınızın ve vicdanınızın size rehberlik etmesine müsaade eder, kalıcı şeyler inşa etmeye yeltenirseniz, şansınız daha da çok açılacaktır.

Sağlık

Jüpiter Yengeçteyken kilo, ödem, mide, göğüsler, kolesterol ,şeker hastalığı, katarakt, karaciğer, damar, uyluk ve boyunla ilgili sağlık sorunları tetikleyebilir. Vücudunuzu toksinlerden arındırabileceğiniz belli diyetleri tercih etmenizi öneririm. Yemek, nikotin, alkol, ilaç alımı gibi alışkanlıklarınızı minimuma indirmeniz gerekir. Bir de Jüpiter’in Yengeç burcunda mucizevi bir şifası vardır. Şimdiye kadar süregelen rahatsızlıklarınız varsa, bu evrede iyileşebilirsiniz.

Bu sene hava sıcaklığı beklenenin de üzerinde seyredebilir. Jüpiter’in yengeçteki yerleşimi bol bol yüzmek – bilmeyenler için yüzmeyi öğrenmek – için de uygun şartları oluşturur. Su kayağı, kano, rüzgar sörfü, yelkencilik gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Özellikle Yengeç ve Akrep erkekleri tekne sahibi olabilirler.

Dünyevi Etkiler

Astrolojide Yengeç ve yöneticisi Ay, toplumun genelini ve halkı temsil etmektedir. Jüpiter talih, fırsat, genişleme ve iyimserlik olduğu kadar, vicdani anlayış ve idraktir. Halk olarak duygusal ve romantik bir yıl geçireceğiz. Birbirimizin acılarına daha duyarlı hale geleceğiz. Kendimizi sorgulayacak, yaralarımızı iyileştirmek için birbirimize merhem olacağız. Jüpiter Yengeçteyken yabancı ülkelerin halkları, göçmenler ve sığınmacılarla birlikte sosyal genişlemeyi, kültür sentezini ifade eder. Sene boyunca halk kavramının gelişmesine ve yayılmasına da hiçbir şey engel olamaz.

Şehirlerde, okullarda, üniversitelerde güvenlik önlemlerinin artması yönünde yasa tasarıları gündeme gelebilir. Aynı zamanda hak, hukuk ve adaletin korunması yönünde halkın talepleri gözardı edilemez.

Temmuz, Ağustos, Ocak, Şubat ve Nisan

26 Haziran’dan itibaren yani Transit Jüpiter Yengeç burcuna ilerlediği anda Güneş’le kavuşacak, Satürn ve Neptün’e üçgen açı yapmaya başlayacaktır. Gerçekten de daha iyi bir etki düşünemiyorum! Partil üçgen 16 – 18 Temmuz arasındaki günlerinde aktif olacaktır. Yürüdüğümüz dar ve engebeli patikanın ana yola çıktığı evre burasıdır. Nereye gittiğimizi açık ve net görmeye başlarız.

Su grubu burçlar arasında gerçekleşecek bu muhteşem üçgen inanç ve düşünce birliğini ifade etmektedir. Din, dil, ırk ayırt edilmeksizin herkes sevginin merkezinde bir araya gelmeyi arzu eder. İnsanları bölen nefret söylemlerine rağbet edilmez. Bizi saran evrensel enerjiyi bir dinle yorumlamak yerine, sevgiyle açıklarız. İnsanları bölen, çocuklarımızı öldüren öğretilerden ve sistemlerden kurtulmayı arzu ederiz. Çocuklarımızı ve o en çok sevdiklerimizi nefretin pençelerinden sakınmak için onlara anlayışı ve hoşgörüyü öğretmeliyiz. Zira onları ancak bu şekilde koruyabiliriz.

Temmuz’un ortasından itibaren Jüpiter ve Mars, Plüton’la karşıt, Uranüs’e kare açı yapmaya başlayacaklar. Duygularını kontrol etmekte zorlanan, tepkili Mars gözyaşlarının sel olmasına neden olabilir. Evimizi, ailemizi, varlığımızı tehdit ya da taciz edebilir. Çevremizdeki iç burkan manzarayı görmezden gelemeyecek duruma gelebiliriz. Adalet arayışı ani ve beklenmedik eylemlere önayak olabilir. Bazen gelişmek ve değişmek demek yaşamımızın önemli bölümünü paylaştığımız insan ve durumlara elveda demektir. Yine Jüpiter, Uranüs ve Plüton arasındaki büyük kare açı, 2014 Ocak, Şubat ve Nisan aylarında da büyük değişimleri tetikleyerek pek çok kurulu düzene ve insana elveda dememize vesile olacaktır. Aynı tarihlerde global anlamda ekonomik ve siyasi krizler belirginleşecektir. Yeni liderler ortaya çıkacaktır ancak insanlar bir kurtarıcı beklemek yerine birbirlerine yardım eli uzatmakla kendilerini kurtaracağını fark edeceklerdir.

Son olarak…

Jüpiter hasretle kavuştuğu Yengeç burcunda ilerlerken birlikte gülüp, birlikte ağlayacağız. Jüpiter bize akraba, kardeş ya da genel anlamıyla aile olmak için kan bağının şart olmadığını, insanların ruhsal anlamda da büyük bir aile olduğunu gösterecektir. Tek başınalığımızı bölüştüğümüz zaman yalnızlığımızı da unutacağız.

Dürüstlüğün temsilcisi Jüpiter, Yengeçteyken, insanları açık ve samimi olmaları için teşvik ederek, yalanlar labirentinde gerçeğin arayışını aşılar. Bunu da bilge bir öğretmen, hatta ilk öğretmenimiz olan annemiz ya da babamız gibi şefkatle yapar. Bize yatak altlarında gizlenen canavarların aslında gerçek olmadıklarını, gölge oyunlarından korkmamamız gerektiğini öğretir.

Düştüğümüzde bizi tekrar ayağa kaldırmak için uzanan eldir Jüpiter, umuttur. Jüpiter Yengeçteyken iyilik bulaşıcıdır. İyiliğin olduğu yerde ise korku kendine sığınacak bir yer bulamaz. Jüpiter’in Yengeçe armağanı yeni bir doğum, yeni bir uyanış ve iyiliğin zaferidir.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca rüyalarınızın da rehberliğine kulak verin. Size ilham olacak düşler görebilirsiniz. Eğer insanlara ya da belli bir dine inancınızı yitirdiyseniz, şimdi yeniden inanacak birini ya da idealleştireceğiniz bir felsefe bulduğunuz zaman olacaktır.

Yengeç insanlığa açılan kapıdır derler. Jüpiter sene boyunca bize umudu ve insanlık onurunu hatırlatacaktır. Ruhumuzun sığınakları birer birer yıkılıp üzerine biçimsiz betonlar inşa edilse de, bizi renkli kılan ve duygularımızı yansıtan hazineleri yeniden inşa etmeye gönlümüz ve gücümüz olacaktır. Bu nedenle insanlığın emanetlerini ceplerine doldurmaktansa, onlara yüreğinin dipsizliğinde yer açanları kucaklıyorum.

 

Cesaret ve umutla


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Jüpiter burçlarda : Jüpiter bizi gezmelere götür!
Jüpiter ve Plüton karesi: Körler ülkesinin tek gözlü kralı
İkamet Astrolojisi : “Nerede Yaşamalıyım?”
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Jüpiter Başak burcunda : Bir Kum Tanesinde Dünyayı Görmek
Jüpiter Terazi burcunda : Kartalın bilgeliği ve kumrunun aşkı

Başak burcundaki Jüpiter transiti burçları nasıl etkileyecek?
Jüpiter Retrosu: Bumerang etkisi

İlginizi çekebilecek diğer yazılar