İkamet Astrolojisi: Nerede Yaşamalıyım?

 

En az bir defa, “Başka bir yerde olsaydım, acaba hayatım nasıl olurdu, daha mutlu olur muydum?”  diye düşünmeyen var mıdır? Pek çoğumuz kariyerimizde parlayabileceğimiz ve romantik ilişkilerde şanslı olabileceğimiz yerleri, en iyi eğitimi nerede alabileceğimizi, nerede bir eve ya da toprağa yatırım yapmamız gerektiğini merak ederiz. İkamet astrolojisi kapsamındaki yöntemler, merak ettiğimiz bu sorulara yanıt vererek haritamızdaki potansiyelleri keşfetmemizi sağlayabilirler.

 

Klasik Astrolojiye Göre Bazı Ülkelerin Ve Şehirlerin Burçları

Her ülkenin hatta her şehrin (hepsini tespit etmek zor olsa da)  bir doğum haritası vardır. Günümüzde ayrıntılı analizler yapabilmek için, ülkelerin siyasi kuruluş haritalarını kullanmayı tercih ediyoruz. “Antik astrolojide” bunun yerine, her ülkeye klasik bir yönetici gezegen ve burç atanmıştır. İlk olarak bu şekilde kullanılabilecek basit bir yönteminden bahsetmek istiyorum.

ulkeler ve sehirlerin burclari

 

Bir ülkenin burcunu bildikten sonra, kendi haritanızdan yola çıkarak farklı amaçlar doğrultusunda yaşanabilecek en iyi yeri tercih edebilirsiniz.

Yükselen burcunuzun temsil ettiği yerler, hiç gitmeseniz bile hayalini kurduğunuz, sizi çeken, sizi yansıtan ve kendinizi rahat ifade ettiğiniz yerlerdir.

Mesleki amaçlarınıza hizmet edecek bir yer arıyorsanız, Güneş burcunuza bakmanız gerekiyor. Sizinle aynı burç olan bir ülkede/şehirde çalışmaya gidebilirsiniz. Örneğin Yengeç burcuysanız, yine Yengeç olan ABD kariyer anlamında kendinizi geliştirebileceğiniz, kişiliğinizi güçlendireceğiniz, kendinizi ortaya koyabileceğiniz yer olabilir. Ama eğer Güneş’in natal haritanızda sert açıları varsa, Güneş burcunuza göre seçtiğiniz yer yanıltıcı olacaktır (Bu yazıda size ikamet astrolojisiyle ilgili bilgiler sunmaya çalışacağım. Fakat astroloji konusunda uzman değilseniz danışmanlık almanız gerekiyor).

Ay burcunuz duygu olarak hoşnut olduğunuz, rahat ettiğiniz yerdir. Ay burcunuzla aynı burç olan yerler kendinizi en çok “evinizde” hissettiğiniz yerlerdir. Bu yerlerde ev ya da toprak satın alabilir, aile kurabilirsiniz. Örneğin Ay burcum Başak ve Yunanistan da Başak burcuyla temsil ediliyor. Her zaman ikinci evim gibi hissettiğim yer olmuştur. Eğer doğum haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev zaten olumsuzsa, taşındığınız yer huzurdan çok huzursuzluk verebilir.

Eğer Ay’ınız ya da Güneş’iniz 7. Evde yeralıyorsa, hangi burçta bulunduklarına göre partnerlerinizin uyruklarını da tespit edebilirsiniz. Misal 7. Evde Terazi burcunda Ay’ı bulunan kişi hem Yengeç hem de Terazi burcunun temsil ettiği yerlerden insanları çekici bulmaya, bu kişilerle evlilik benzeri ciddi ilişkiler kurmaya eğilimlidir.

Seveceğiniz bir yerde eğlenceli, keyifli ve huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız, natal Venüs’ünüzün hangi burçta yeraldığına bakmanız gerekiyor. Venüs’ün bulunduğu burcun temsil ettiği yerler, aşık olabileceğiniz, romantik maceralar yaşayabileceğiniz yerlerdir. Ama unutmayın ki, Venüs’ün haritada stresli açılar yapıyor oluşu, sözkonusu ihtimallerin gerçekleşmesini zorlaştıracaktır.

Merkür’ünüzün bulunduğu burçla temsil edilen yerleşimlerde sosyal olabilir, genelde bu yerlerden kişilerle arkadaşlık kurabilirsiniz. Yine bu yerlerde eğitim almaya sıcak bakabilirsiniz.

Haritanızda Jüpiter’in bulunduğu burç, spiritüel ve kültürel anlamda size çok şey katacak yeri temsil eder. Bu burcun simgesi olan ülkelerde yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Jüpiter’iniz natal haritada olumsuz bir yerleşimde değilse, söz konusu ülkelerde şansınız yaver gidebilir. Hatta ve hatta bu yerlere gitmeseniz bile, bu yerlerde doğmuş bazı tanınmış kişiler (sinema oyuncuları, yazarlar vb) ve bu kişilerin ürünleri hayat felsefenizi şekillendirebilir.

Haritanızda Satürn’ün bulunduğu burcun temsil ettiği ülkeler ise, genelde büyük sınavlar vereceğiniz, çok çalışmak zorunda kalacağınız yerler olabilir. Zaten eğer bu yerlerden birinde doğmadıysanız, haritanızda Satürn’ün bulunduğu burcu temsil eden yerlere karşı genelde sebepsiz bir soğukluk hissedebilirsiniz.

İkamet Astrolojisinin “klasik astrolojideki” uygulamasına değindikten sonra, en tutarlı bulduğum bir diğer astrolojisi tekniğinden bahsetmek istiyorum.

 

Re-located Haritalar – Aynı İnsan, Farklı Perspektif

İkamet Astrolojisinde 2 temel teknik vardır; Doğum haritasının farklı bir bölgeye göre yeniden çıkarılması (re-location) ve Astro*Carto*Graphy.

Relocation (ikamet değiştirme) astrolojisi, orada bulunmasanız bile hangi yerin size göre olduğunu öğrenmenizi sağlar. Eğer farklı bir yere taşınmayı planlıyorsanız, astroloji sayesinde seyahat ettiğiniz ya da taşındığınız yerlerde ortaya çıkabilecek potansiyellerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hepimizin bildiği üzere, bir harita çıkarırken Zodyak çemberini 12 eve böleriz. Burçlar ve gezegenler 12 evin her birinde, farklı anlamlara gelirler. En basitinden Ay ve Güneş köşe evler olan 1, 4, 7, ve 10. Evlerde talihli varsayılırken, 6, 8 ve 12. Evler sıkıntılı olabilir. “Keşke benim de filanca gezegenim şu evde olsaydı, ne iyi olurdu” diyorsanız, aslında bu mümkün. Farklı bir coğrafyaya taşındığınızda, haritanızdaki yükselen burç ve dolayısıyla gezegenlerin bulundukları evler de değişecektir.

İstanbul’dan Bursa’ya taşınmak, her harita için büyük bir fark yaratmayacaktır. Ama İstanbul’dan Avustralya’ya taşınmanız haritanızdaki gezegenlerin ev yerleşimlerini tamamen değiştirecektir.

(Re-located haritaların mantığı, haritanızdaki bütün gezegenlerin derecelerinin aynı kalacağı biçimde, farklı bir yere göre haritanın elde edilmesidir ( Relocated haritalar kolayca çıkarmak için astroloji programlarından ve ücretsiz astroloji sitelerinden faydalanabilirsiniz).

Örnek Harita 1.  (Whole sign ev sistemine göre çıkarılmıştır)

Örnekteki kişi Kadın, 22 Ocak, 1979 saat 20.00 – İzmir doğumlu.

 izmir

Daha ilk bakışta şanslı bir harita.  5. Ev yöneticisi aslandaki Jüpiter yükselenle kavuşumda. Kova burcu ve Güneş 7. Evde. Yükselendeki Jüpiter bu kişinin hayatı boyunca çok seyahat yapacağına ve yeni ufuklar keşfetme hevesine işaret ediyor. Aslan burcunun ve Jüpiter’in temsil ettiği ülkelere de doğal bir eğilimi olabilir. Doğduğu coğrafyada evlenme şansı yüksek, zira 7. Ev modern yöneticisi ana vatanı temsil eden 4. Evde.

Bu kişi evlenmeden önce İspanya’da 6 sene yaşamış. İspanya ile ilgili hislerini ifade ederken burada “evinde” gibi hissettiğini söylüyor. Şaşırtıcı değil çünkü Madrid’e göre çıkarılmış 2. Haritada, yükselenin Yengeç burcuna geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla Yengeç yöneticisi Ay, Uranüs’le birlikte 5. Eve ilerliyor.  İspanya’da unutulmaz bir aşk yaşanmış olduğunu tahmin etmek zor değil. Fakat Güneş 7. Evden 8’e geçtiği için, yaşadığı unutulmaz aşkların kalp kırıklığıyla sonuçlanma ihtimaline dikkat çekiyor. Madrid’e derin bağlılığı var. Mutluluk kadar acı da vaat eden bir yermiş. İlk haritada Satürn 2. Evinde para kazanmasını zorlaştıran bir konumdayken, Madrid haritasında Jüpiter 2. Eve yerleşiyor. “Madrid’te çok para kazandım ve biriktirdim ama İstanbul’a döndüğümde para adeta eridi” diyor. Çünkü İstanbul’a göre yine Satürn tekrar doğum haritasında olduğu gibi, maddi kazancını temsil eden 2. Evde.

x-kadin

 

Harita sahibi evlendikten sonra eşiyle birlikte iş sebebiyle Dubai’ye yerleşiyor. Dubai’ye göre çıkarılan haritada yükselen başakta ve burada Satürn var. Güneş Mars’la birlikte 6. Eve ilerliyor. Burada çok çalışıyor, hatta yükselendeki Satürn’ün temsil ettiği üzere mesleğinde mevki ve tecrübe kazanıyor. Dubai’de geçirdiği zaman boyunca 6. Ev Güneş’inin öngördüğü biçimde daha düzenli yaşıyor, sağlığına dikkat ediyor hatta hayatında ilk defa ciddi bir disiplinle spora (koşu) başlıyor. Venüs ve Neptün 4. Eve geçtiği için, yaşadıkları evlerindeki konforu seviyor. Fakat buradaki sorun yükselendeki Satürn ve 6. Evdeki Güneş Mars birlikteliği. İş hayatındaki rekabete dayanmakta zorluk çekerken, eşinin aldığı iş teklifiyle birlikte İstanbul’a geri dönüyorlar.

Örneğini verdiğim re-located harita yöntemi, seçtiğiniz yer için yeniden çıkardığınız doğum haritasıdır. Bir yerden diğerine taşındığınız zaman, transitler ve progresyonlar gibi ilerletme teknikleri de re-located harita üzerinden kullanılır.

Hiçbir harita kusursuz değildir. Haritada iyicil ve kolay açılar olduğu kadar, zor ve stresli açılar da bulunabilir. Doğum haritanızda bulunan gergin açılar, re-located haritada varlığını sürdürmeye devam edecektir. Ancak olumsuzluklar bu defa hayatınızın farklı konularında, farklı seviyelerde etkili olacaklardır.

Bir başka yere vardığınız anda haritanız değişse bile, hayatınız anında değişmeyebilir. Yeni bir yere taşındığınızda, kendinize en az bir Mars dönüşü kadar süre yani en az 2 sene tanımalısınız.

Astro*Carto*Graphy – Local Space

Jim Lewis tarafından bulunan AstroCartoGraphy, astrolojinin özel bir dalıdır. Aşk, evlilik, kariyer, macera, para, sağlık, eğitim ve maneviyatınızla ilgili olarak en iyi yerleşim yerlerini tespit etmek için bu haritaları kullanabilirsiniz. Re-location tekniği  “yerel” , ACG harita ise global bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. ACG haritanızda vurgulanan her yere gitmek zorunda değilsiniz. Fakat bu yöntemi kullanarak dünya üzerinde nerelerde şansınızın açık olacağını ya da sıkıntı yaşayabileceğinizi öngörmeniz mümkün. ACG haritanızı çıkarmak için, astro.com benzeri ücretsiz sayfalardan faydalanabilirsiniz.

Astrolojide, ASC, MC, DSC ve IC isimlerini alan köşe noktalar, AstroCartoGraphy haritasında, yeryüzünün batısını, doğusunu, kuzeyini ve güneyinin temsil ederler. Doğduğumuz anı ve yeri Dünya haritasına uyarladığımızda, tam o anda gezegenlerin (tıpkı Güneş gibi) dünyanın belli yerlerinde doğduklarını, yükseldiklerini ya da alçaldıklarını görürüz. ACG, doğum haritanızdaki gezegenlerin, dünya haritasına yansıtılmasıdır. ACG’de, doğduğumuz ana ve yere göre, misal o anda Güneş’in nerede yükseldiğini, Venüs’ün nerede battığını görürüz.

Çıkardığınız ACG haritası, örnek olarak verdiğime benzeyecektir. Aşağıdaki local space haritada dünyanın farklı bölgelerinden geçen pek çok renkli çizginin olduğunu görebilirsiniz. Her çizginin ve çizgilerin yakın oldukları yerlerin özel bir anlamı vardır. Mesela Güneş çizgileri başarılı olabileceğimiz, hatta tanınma potansiyelimiz olduğu yerleri gösterirken, Venüs hattı romantizm, mutluluk ve sanatsal işlerle ilgilidir.

acg

Venüs hattı Roma üzerinden geçen biri buranın kültürüne, sanatına, yemeklerine aşık olacaktır. Belki de hayatının aşkını burada bulacaktır. Ancak bu yerden Satürn hattı geçen kişi, daha şehre adım atmadan bu yer hakkında negatif duygular hissedebilir. Daha önce belirttiğim gibi, ACG size global bir bakış açısı sunabilir fakat re-location haritaların yerel perspektifini göz önüne almadan local space haritalar tek başına yetersiz olabilir.

AstroCartoGraphy astrolojinin pek çok alanında kullanılabilen kapsamlı bir konu. Bu yazıda daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Kişisel sorularınızı ise danışmanlık kapsamında değerlendirmekteyim.

Ne zaman Taşınmalı?

Astrolojide 4. Ev taşınmakla ve mülk sahibi olmakla ilgilidir. Dördüncü evdeki burç ve yöneticisi özellikle Jüpiter ve ötesi gezegenlerden olumlu transitler aldığı zaman, yer değişikliği gündeme gelebilir. Yükselen burç ve yöneticisi, 9. Ev ve buradaki burcun yöneticisi, ülke değiştirmekle ilgilidir. Farklı bir ülkede yaşamanın mümkün olup olmadığına, bu evi inceleyerek karar veririz. 9. Evdeki burç ve buradaki yönetici gezegenin Jüpiter ve ötesi gezegenlerden aldığı iyicil açılar, farklı ülkere seyahat ettiğiniz zamanları gösterebilir. Eğer dengeleyici bir unsur yoksa, transit Satürn 4. Ya da 9. Evinizden geçerken taşınmak/başka bir ülkede yaşamak konusunda engellerle ve sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Dolayısıyla Jüpiter’in verimli olduğu burçlardaki transitlerine öncelik verilerek zamanlama yapılmalıdır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Astroloji, yeni keşifler ve bilincin kapıları
Dünyanın Doğum Haritası (Thema Mundi)
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi (2014 – 2025)
Jüpiter burçlarda : Jüpiter bizi gezmelere götür!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar