Terazi burcunda Merkür Retrosu: Anlaşabilmek için yavaşlayın!

Çalkantılı bir tutulma mevsiminden geçerken, hayatımızın vazgeçilmez ögesi “iletişimi” temsil eden Merkür, bugün yani 17 Eylül’den başlayarak, 9 Ekim tarihine kadar Retro döneminde seyredecek. Merkür, Terazi burcunun 15. derecesinde geri gitmeye başladığı için, insanlarla ilişkilerimize ve iletişime dair akla hayale gelmeyecek aksaklıkların nedeni olabilir. Aynı zamanda Koç burcundaki Ay tutulmasına eşlik etmesi, bilhassa ikili ilişkiler, mahkemeler, yasal başvurular ve ortaklıklarla ilgili sıkıntılar anlamına gelebilir. Bağımsız olmakla, bir ilişkinin gerektirdiği sorumluluklara razı olmak arasında bocalayabilir, kendimize yetebilmekle, bir diğerine bağımlı yaşamak arasında kalabiliriz.

Tuhaftır ama gezegenlerin geri hareketleri söz konusu olduğunda, “aslında yapmamamız gereken şeyleri” ısrarla yapmaya yöneliriz. Örneğin, Venüs geri hareketteyken sanki bütün şartlar bizi yeni bir aşk ilişkisine başlamamız yönünde destekliyormuş gibi hisseder, Mars gerilerken spor salonuna ya da yeni bir işe başlamak için can atarız. Merkür Retro dönemine girdiğimizde ise, birden bire telefonumuzu, bilgisayarımızı ya da arabamızı yenilemeye yeltenebilir, büyük kararlar verebiliriz. Retroların kendilerine özgü konuları dahilinde yapmamamız gereken şeyleri pratiğe dökmek, çok geçmeden sorunlara neden olacaktır. Misal Retro Merkür’de alınan elektronik aletler arızalanabileceği gibi, başlanan projelerden başarılı ve istikrarlı neticeler alınması zordur.

Retro Merkür ve iletişim

Merkür, iletişimin akla gelen bütün formlarıyla ilintili olabilir. Yazı ve sözel ifadelerimiz, konuşma ve öğrenme becerimizdir. Transit Merkür burç değiştirdiği zamanlarda, adeta baştan sona yepyeni bir dil öğrenmek zorunda kalırız. Merkür retrosunda ise, kullandığımız dili düzeltmemiz, ifademizi ve iletişimimizi iyileştirmeyi denememiz gerekir. Aksi halde bir diğeri tarafından yanlış anlaşılabileceğimizi ve kendimizi yanlış ifade etmiş olabileceğimizi göz ardı ederek, belli bir konuda acele kararlar almamız hoş sonuçlar doğurmaz.

Retro Merkür bilgi kirliliği de demektir. Dolayısıyla aldığımız ve okuduğumuz haberlerin gerçekliğini teyit etmeden inanmamamız gerekir. Zararsız gibi görünen “ufak yalanlar” yüzünden de sevdiklerimizi yaralayabileceğimiz ihtimalini gözden kaçırmamalıyız.

Retro Merkür döneminde, bilgisayarlarımız, telefonlarımız, araçlarımız bozulabilir. Ekstra masraflarla ilgilenmemiz gerekebilir. E-postalar, beklenen kritik bilgiler gecikir ya da kaybolurlar. Seyahat planları ertelenir ya da aksilikler baş gösterir. Akmayan trafik yüzünden saç baş yolmak işten bile değildir! Dolayısıyla verilerinizi yedeklemenizi, kıymetli eşya ve belgelerinizi güvenceye almanızı öneririm.

Önemli anlaşmalara imza atmamak, yeni elektronik alet ve araçlar almamak, maymun iştahlı davranarak yeni ve önemli girişimlere başlamamak gerekir. “Ne diyorsun, anlamıyorum. Kulaklarım da çok ağır işitmeye başladı”, “ben ak dedim sen kara anlamışsın birader” gibi ifadesel zorluklar yaşanması mümkündür. Gülüp geçmeye, sosyal sakarlıkları ciddiye almak yerine eğlenmeye bakın.

Bir önceki Merkür geri hareketinde aldığınız kararları, başladığınız işleri bu Retro’da uygulamaya koyabilir, tamamlayabilirsiniz. Transit Retro Merkür’ün haritanızda hangi evinizde ilerlediği de mühim.

Merkür gerilerken ne yapılmalı?

Yarım kalan projelerinize yoğunlaşabilir, yazılarınızı ve sunumlarınızı yeniden elden geçirebilir, fazlalıklardan kurtularak evinizi temizleyebilir, dolaplarınızı ve kütüphanenizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Retro Merkür, başladığınız ama bir türlü devam edemediğiniz kitapları bitirmek için de uygun dönemdir. Kafanızın daha işlevli çalışması için bol protein ve B12 almayı deneyebilir, unutkanlıktan şikayetçiyseniz gününüzü zihninizi uyaracak çalışmalarla geçirebilirsiniz.

Sen Retro’yu bir de benim kalbime sor!

Bir gezegen geri gittiğinde, temsil ettiği konular kapsamında, içe dönük tahliller yaparak, var olan koşullarımızı derinlemesine analiz etme şansı elde ederiz. Retro gezegenin geçmişte neticelendiremediğimiz, askıda kalan şeyleri de gündeme getiren bir etkisi vardır. Yaşanmış olanla şu anda yaşanan arasında kıyaslamalar yapmak, zayıflıklarımızla ve hatalarımızla yüzleşmek için mola veririz.

Terazi burcunda Merkür Retrosu döneminde geçmiş, “kendi hesabını ödemeyen ama muhabbetini sevdiğimiz bir dost gibi” çalar kapımızı.Misal eski sevgilinizle ya da ahbabınızla yollarınız kesişebilir. Geçmişte yaşadığınız yere, yeniden seyahat edebilirsiniz. Retro Merkür başkalarına ait olan hesapları değil, kendi açık hesaplarımızı kapatmak için bir fırsat olarak değerlendirilmeli, yeni başlangıçlar için bir umut olarak algılanmamalıdır.

Merkür geri giderken, yavaşlamak gerekir. Konuşurken, yürürken, araba kullanırken yavaşlayın. İnişli ve çıkışlı ruh halleriniz arasında odağınızı kaybetmemeye gayret edin. Söylemeniz gereken çok fazla şey olduğunu düşünseniz bile, doğru zaman olmadığını hatırlayın.

Cesaret ve umutla…

İlk olarak HThayat’ta yayınlanmıştır.

 

Benzer Yazılar;

Yay burcunda Merkür Retrosu: Geçmişe yolculuk
Oğlakta Merkür Retrosu: Tersine akış
Boğa Burcunda Merkür Retrosu: Anlaşılmak istiyorsanız dinleyin
Kova Burcunda Merkür Retrosu: Şaka gibi!
Başak Burcunda Merkür Retro’su: Anlaşılmanın Anahtarı

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar