Başakta Yeniay: Kozmik arınma merkezi

Başakta Yeniay

Başakta Yeniay gerçekleştiğinde, sıcaklar da etkisini yitirmekte demektir. Çiftçiler ekili olan son ürünlerin de hasadı yaparlar. Henüz geceler uzamadan, soğuklar kapımıza dayanmadan evvel, sevdiğimiz yaz yiyecekleri konserve olarak ya da dondurucuda yerlerini alırlar. Hesabımızı kitabımızı bilip, harcamalarımızı gözden geçirerek kışı planlamaya başlarız. Bir yandan yaz havası tatlı tatlı tenimizi okşasa bile, içimize yakında bu safahatın sonlanacağına dair bir his yerleşir. Artık çalışma zamanıdır. Rutin işlere odaklanılır, her yaştan çocuk önlük ve kırtasiye gibi ihtiyaçlarını karşılama telaşıyla okullara döner.

25 Ağustos günü, saat 17:12’de başak burcunun 3. Derecesinde gerçekleşecek yeniay, bize 11 ayın sultanı aslan burcunun saltanatının, eğlencesinin ve rahatlığının sona erdiğinin haber veriyor. Şimdi sakinleşmeli, önceliklerimiz her ne ise onlara odaklanmalı, sorumluluklarımızı kabullenmeli ve bir sonraki adımımızı itinayla tahlil etmeliyiz.

Her yeni ay yeni bir paragraftır. Değişen şartlara uyum sağlayarak daha çok güçlenmemize neden olan bir geçiş aşamasıdır. Başak burcu evresi,  fiziksel değişiklikler yapmaya, forma girmeye, alışkanlıklarımızı ya da davranışlarımızı değiştirmeye gönüllü olacağımızı gösterir.

Bilhassa önümüzdeki yaklaşık 15 gün boyunca yeniayın enerjisi zirvede seyredecek. Yeniay ve Neptün arasındaki karşıt açı, hem paylaştığımız güzel düşler, hem de kabuslar manasına gelebilir. Bir virüs gibi bulaşıcı olan “fikirler” toplumsal hezeyanlara sebep olabilirler. Normalde virüslere karşı nasıl temkinli davranıyor ve zaman zaman kaygılanıyorsak, gelişen bazı toplumsal olaylara da aynı tepkileri verebiliriz.

Bu yüzden, başak yeniayıyla birlikte, düşünsel kirliliğe karşı zihnimizi dezenfekte etmemiz gereken bir evreye giriyoruz. Tabir-i caizse, aklımıza mukayyet olmak ve sistem hatası vermemek için, ruh sağlığımızın “resete” ihtiyacı olacak.

Kendinize “Hayatıma üst üst yığılan ve beni darmadağın eden şey nedir?” diye sormanız gerekiyor.  Peki ya vücudunuzu, ruhunuzu ve aklınızı zehirleyen şeyler? Eğer bu soruların yanıtlarını verebilirseniz, iyi ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek için doğru zaman olan başak yeniayını değerlendirmek için de bir adım atmış olursunuz.

Soruların yanıtlarından bilinçli bir şekilde kaçınıyor olsanız bile, yeniayın yönetici gezegeni Merkür’ün Chiron’u karşısına alması, bazı alışkanlık, bağımlılık, fiziksel ve zihinsel yüklerinizin zararlı sonuçlarıyla, mecburen yüzleşeceğinize işaret ediyor. Yani müdahale edemediğiniz gelişmeler, zayıf taraflarınızı ortaya çıkaracaktır.

Kozmik arınma merkezi

Başak burcunda Yeniay kozmik bir arınma merkezini ziyaret etmeye benzer; Kendimizi derleyip toplamanın, tazelenmenin yöntemlerine başvurur, bedensel ve zihinsel sağlığımıza özen göstererek iyileşmeye çalışırız. Yeniay bize “vücuduna eziyet etme, bedeninin bilgeliğine kulak ver” diye sesleniyor. Başak yeniayı, yaşamımızın dağılan yerlerini toparlamak, gündelik hayatımızı belli bir düzene oturtmaktır. Sadece ihtiyacımız olan şeyleri satın almak, minimalist ve pratik olmaktır. Sadelik her zaman iyidir. Zira insan, sade ve doğal olanı tercih ederse, zamanla üretmekten de, küçücük şeylerden de yeniden mutlu olmaya öğrenebilir.

Duygusal tansiyonu zirveye taşıyan Mars ve Satürn işbirliği, stresli ve aceleci olduğunuz anlarda ufak tefek kazalara, yanıklara ve kesiklere sebebiyet verebilir. Örneğin öfkeliyken araba kullanmak bu açı altında hiç de iyi bir fikir değil. Düşmelere ve ani yapılan riskli vücut hareketlerinde dikkatli olmak gerekiyor. Kırık çıkıklar, cilt sorunları, kas spazmı, yüksek tansiyon, kemik ve kemik iliği iltihabı benzeri rahatsızlıklara kapı açan Mars ve Satürn, bipolar gibi mental rahatsızlıkları tetikleyebilir. Sağlık operasyonları da gündeme gelebilir. Soğuk içeceklerden sakınıp, az tuzlu gıdalar tüketir ve abartmadan düzenli egzersiz yaparsanız, faydasını görebilirsiniz.

Başak yeniayıyla birlikte sağlık sorunlarınızı ertelemekten vazgeçip, bir şifacının yolunu tutmanız gerekiyor. Masaj yapmanızı ya da yaptırmanızı, evinizi köşe bucak temizleyerek, fazlalıklardan kurtulmanızı öneririm.  Gardrobunuzdaki, buzdolabınızdaki ve hatta bilgisayarınızdaki işe yaramayan şeyleri ayıklayıp atabilirsiniz. El becerilerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Uzun zamandır üzerinde çalıştığınız projeye son rötuşları yapabilir, yazılarınızı ya da başvurularınızı editleyebilir, yoga sınıfına ya da pilatese kaydolabilirsiniz.

Eğer aylardır arkadaşlarınıza “diyete başlayacağım” “spor yapacağım”, “bu defa alkolü ve sigarayı kesin bırakıyorum!” dediğiniz zaman “he canım he” cevabını alıyorsanız, işte hem kendinizi hem de çevrenizi şaşırtmanın tam zamanı!

Her geçen gün stres kotanızı zorlamak yerine, size neyin daha iyi geleceğini araştırın. Eğer yaptığınız hatalar yüzünden sürekli olarak kendinizi ya da başkalarını, aşırı eleştirmek ve sabote etmek gibi bir alışkanlığınız varsa, başak yeniayı size bazı şeyleri affetmeden yolunuza devam edemeyeceğinizi hatırlatacaktır.  Böylece hatalarınızdan dersler çıkararak büyüme şansı da elde edebilirsiniz.

Çiçek ve bahçe bakımıyla ilgilenmek, doğayla iç içe vakit geçirerek tabiatın değişen süreçlerine tanık olmak, hem moralinizi yükseltir hem de her anlamda daha çabuk iyileşmenizi sağlayabilir.

Yeniay Neptün karşıt açısında yapacaklarınızı unutmamak için, başak burcuna özgü bir liste hazırlayabilirsiniz. Örneğin;

-Dengeli bir diyet,

-Haftalık veya günlük egzersizler,

-Eğlenceye zaman ayırmak,

-İlgi alanlarını genişletmek, yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz yeni hobiler edinmek,

-Gün içerisinde en az 15 dakikanızı meditasyona ayırmak ya da helal süt emmiş bir terapist bulmak.

Bedeninizin kusurlarını, ruhsal yaralarınızı isimlendirmekten ve telaffuz etmekten çekinmeyin. Size acı veren şeyleri tanımlamaktan korkmayın. Başak sapla samanı birbirinden ayırmakta dünya lideridir. Fakat Neptün karşıtlığı, kaybolmuş gibi hissetmenize neden olabilir. Kafanız karıştırdığında kendinize, “Ben gerçekten kimim?” “Belirsizlikleri aslında açıklığa kavuşturdum mu yoksa kendimi mi kandırıyorum?” diye sormalısınız.

Hiç birimiz aziz ya da peygamber değiliz. Olmamız da gerekmiyor. Kusurlarınızı kabul eder, dua ve dileklerinizle Neptün’e ses olursanız, rahatlar, hafifler, daha üretken ve neşeli insanlar haline gelebilirsiniz.

Mars ve Satürn Kavuşumu

Zodyakın pek de haz etmediğimiz sakinleri Mars ve Satürn, tam da Yeniay günü, akrebin görkemli tahtına konuşlanmış birbirlerine gözdağı veriyorlar. Mars fiziksel enerjidir. Satürn’le birleştiğinde, enerjiniz bir hayli düşebilir ya da kendinizi tüketecek kadar çok çalışabilirsiniz, arası yoktur. Mars Satürn kavuşumu sizi başladığınız işten caydırmak için türlü yollar deneyecektir.  Misal sizi öfke, obsesyon, kıskançlık ve kin gibi duygularla sınayacaktır. Caymayın, daha ısrarlı ve gayretle amacınıza odaklanın. Sabır ve sükûnetle daha düzenli çalışın.

Satürn’ün problemleri yüzeye çıkarma eğilimi vardır. Transit Satürn’ün haritanızda hangi eve düştüğüne bakarak, Satürn’ün bir sonra ki aşamada nereyi hedef aldığını öğrenebilirsiniz. Mars ve Satürn birleşiminin düştüğü ev, kim, ne, neden ve nerede gibi spesifik açıklamalarla sorunların belireceği yaşam alanlarını gösterecektir. Böylece kendinizi önümüzdeki 2 seneye hazırlayabilirsiniz.

Kendini frenlemekte zorlanan Mars, 27 Temmuz’dan beri, evindeymiş gibi hissettiği akreple kavuşunca, yeni işlere girişme şevkini verdi vermesine, ancak Satürn’den bir türlü “geç” izni alamıyor. Belki gümrük, vize, vergi, kredi, organizasyon işleriyle uğraşıyorsunuz, belki de bir projeyi tüm gücünüzle “oldurmaya” çalışıyorsunuz. Yahut ikamet değiştirdiniz, harıl harıl ev taşıyorsunuz Bu arada çok yoruluyor, pes etme noktasına geliyorsunuz. Mars’ın acelesine duyarsızmış gibi görünen Satürn, size engel olan, zorluk çıkaran kişi ve durumları temsil ederek, sizi en çok desteğe ihtiyacınız olan zamanda yalnız bırakıyor olabilir.

Zaman zaman Satürn’ün sahip olduğu gücü kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı da bilinir. Dolayısıyla hak ettiğiniz bir konumu talep ederken, ortamın ağır abileri kendi nüfuslarını kullanarak size kendinizi yetersiz ve değersiz hissettirebilirler. Yaptığınız iş ne kadar iyi olursa olsun, kendi “ulvi kriterleriniz” ya da başkalarının eleştirileri yönünde mükemmelliyetçi kaygılar yaşayabilirsiniz.

Mars ve Satürn birleşiminin bir diğer problemi, yönünü sapıtmış ve kontrolsüz öfkedir. Özellikle yasal işlerinizde uzlaşmaya varmak istiyorsanız, sakin ve sabırlı olmanızı öneririm. 1 hafta boyunca maddi manevi beklentilerinizin gecikebileceğini göz önüne alırsanız, sabretmeniz kolaylaşır.

Mars ve Satürn’ün yolları 2 senede bir kesişir. En son 15 Ağustos 2012’de bir araya gelmişlerdi. Suriye’deki çatışmalar patlak vermişti. Şimdi ise en son başlattıkları döngüyü kapatıyor, aynı zamanda yeni bir evreye öncülük ediyorlar. Mars/Satürn, polis ve asker gibi silahlı güçleri temsil edebilir. Akla fiziksel cezalar, yeni bir ceza hukukunun uygulamaya konması da gelmiyor değil.

Mars, şiddetin ve savaşın yüzüdür. Satürn’le kavuşumu, savaşın hali hazırda süregeldiği yerlerde tehlikeyi arttırabilir. Özellikle “güvenli “varsayılan bölgelerde patlamalar, çatışmalar ve beklenmedik kazalar (yüksek olasılıkla deniz kazaları) ortaya çıkabilir. Önemli bir devlet adamının ya da meclis üyesinin bir kaza geçirmesi,  tehlike ve ölümle yüzleşmesi olasılıklar dahilindedir. Demir çelik sektörüyle ilgili önemli gelişmeler, arkeolojik keşifler, seks skandalları , işte bunların hepsi de Mars ve Satürn kavuşumuna bakarak öngörülebilir.

Başak Yeniayı ve İlişkiler

Zodyak çemberinin güvenlik ve savuma bakanları Mars ve Satürn, sevginin ve mutluluğun gezegeni Venüs’e kare açı yapıyorlar. Yani sevmek, sevişmek, öpüşmek, aşkımızı doya doya yaşamak isterken, ahlak zabıtalarına rastlanabilir! Bir diğer yandan aynı açıya bakarak özellikle karşı cinsler arasındaki tansiyonun yükselebileceği söylenebilir.

İlişkilerde ortaya çıkabilecek gerginliklerin görünen sebebi muhtemelen para mevzusudur. Ama aslında anlayış ve şefkat yoksunluğu, affetmek konusundaki gönülsüz tavırlar gözardı edildiği için sebep “para” dır. Gelecekle ilgili sonu gelmez kaygılarınızı kafanızdan süpürüp, anı yaşamaya odaklanırsanız, içinizi kemiren suçluluk hissini de, obsesif bağlılıklarınızı da serbest bırakmış olursunuz.

Yeniay haritasındaki Venüs, Mars ve Satürn’ün haline bakınca, bir erkeğin bir kadın için, diğer bir erkekle kavga edebileceği, aşağılık kompleksini ört bas etmek için bir erkeğin kadınlara ve hemcinslerine karşı abartılı davranışlar gösterebileceği de akla geliyor.

Satürn ve Venüs arasındaki sert açılar, sevgi ilişkilerinizde varolan sorunları yüzeye çıkarır. Doğum haritanızda aslan, boğa ve terazi burçlarının temsil ettikleri evleri kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin Venüs 4. Evinizde yeralan Terazinin yöneticisi ise veya 4. Evinizde transit halindeyse, babanızla ve yaşadığınız ev ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz ve bunlar oluyorken de, siz hala aşk hayatınıza ekstra bir ilgi göstermekle meşgul olabilirsiniz! Evet, ayrılık da mümkün fakat kalıcı olmayacaktır.

Regulus sabit yıldızı Başak burcuna ilerledi

28 Kasım, 2012 tarihinde, 2160 yıl boyunca aslan burcunda yeralan sabit yıldız Regulus, başak burcuyla buluşmuştu. Kraliyet yıldızlarından olan Regulus burç değiştirdiğinden beri ilk defa bir yeniaya eşlik edecek. Regulus’un başak çağı, tanrıçanın dönüşüdür. Dişi güç ve bilgeliktir. Regulus artık kralları değil ama kraliçeleri onurlandıracağı bir diğer 2160 yıllık evreyi başlatıyor.

Yeniayla alakalı olarak ilgi çekici bir diğer husus, yeniay derecesinde bulunan “iki koruyucu melek” anlamına gelen Sebian sembolü. Belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz kriz zamanlarında, bize destek ve umut verecek iki farklı kişinin habercisi…

Yeniay 8. Evde gerçekleşecek. 8. Ev daha hayırlısı için gereken değişim ve dönüşümün ruhsal efendisidir. Egomuzu filan da tanımaz! Çünkü bu evde, bizden daha büyük, müdahale edemeyeceğimiz güçler devrededir.  Bu yüzden egzersizlerle vücudunuzu esnettiğiniz gibi, düşünce ve davranışlarınızı da esnetirseniz, “kırılmazsınız”. Karakter, kaderdir. Belki de olduğunuz kişi ve taşıdığınız kimlik yüzünden acı çekiyorsunuz. Hayatınızın hoşnut olmadığınız taraflarını değiştirmek elinizde! Eğer gerçekten değişmeye gönüllüyseniz.

Son olarak…

Gün olur devran döner, kıtalar bölünür, kıtalar birleşir, yıkar yeniden yapar, ölüp yeniden doğarsın. Hayat dediğin ellerinin arasından akan bir avuç tohum. Zalimlerin yüreğinde dikenleşen, bereketli kalplerde yeşeren…


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Astrolojide Toprak Elementi – Boğa, Başak Ve Oğlak Burçları
Ay Burçları : Ay Başak Burcunda
Başak burcunda Yeniay: Sevdiğini seçebilmek
Başak Burcunda Güneş tutulması ve Retro Merkür: Hasat ve hesaplaşma
Başak burcunda Güneş tutulması: Fırtına Dinmeden Aksiyon Kararı Almayın!
Başak ve Balık Burçları
Ruhun Serüveni : Doğum Anındaki Ay Fazı hayatımızı nasıl etkiler?

İlginizi çekebilecek diğer yazılar