Başak Burcunda Güneş tutulması ve Retro Merkür: Hasat ve hesaplaşma

Astrolojide Ay ve Güneş tutulmaları dünyevi değişimleri tahmin etmek için yüzyıllar boyunca en çok rağbet edilen öngörü yöntemlerinden olagelmiştir.

Her Güneş tutulması dünya için farklı bir mesaj taşır. Hava burçlarındaki tutulmalar sosyal ayaklanmalara, iklim değişimlerine, su burçlarındaki tutulmalar deniz ve su ile ilgili olaylara ve duygusal yoğunluğu olan durumlara, ateş burçlarındaki tutulmalar savaşlara ve çatışmalara işaret edebilir.

Toprak burçlarından olan Başak burcunda Güneş tutulması yeryüzü hareketleri, tarım, çiftçilik, gıda sektörü, toplumun genel sağlığı, kamu, sosyal hizmetler, sosyal güvenlik, ilaç sektörü, arıtma ve atık sistemleri, ordu ve polis hizmetleri, toplumsal ahlak, iş ahlakı gibi konuları vurgulayabilir ve bu konulara bağlı olarak gündem değişebilir. İstanbul’a göre çıkarılmış haritaya göre 11. evde gerçekleşen tutulma hizmet sektörünün ve ustanın geleceği ile ilgilidir. Kadınlar ve iffet anlayışıyla alakalı meseleler artabilir. Yeni bir meclis düzeni söz konusu olabilir. Tutulmanın Satürn ve Neptün’le sert açılar yapıyor oluşu, üstü örtülmeye çalışılan ağır bir yozlaşma halini, bedensel, zihinsel ve toplumsal olarak arınmaya, kamburumuzu iyi etmeye ihtiyacımız olduğunu simgeler. 11. evdeki tutulma modern zamanın ruhunu ve reformları temsil ederken, Satürn karesi tecrit politikalarıyla ilgilidir.

Tutulma Ay düğümüne ne kadar yakın gerçekleşiyorsa o kadar güçlüdür. Dolayısıyla 1 Eylül tutulması hem kendi başına gerçekten dikkate değer bir enerji yansıtıyor hem de Türkiye haritasındaki Kuzey Ay Düğümü derecesiyle partil birleştiğinden, Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiriyor.

Tutulma Başak burcunun 9. derecesinde gerçekleşecek. Sepharial’e göre Başak burcunun ilk dekanındaki Güneş tutulması kralların ve yöneticilerin ölümünü gösterir. 16 Eylül Ay tutulması 24 derece Balık’ta gerçekleşecek ve Sepharial bu dekandaki Ay tutulması için “denizde ve karada soygun ve yağma” diyor. Pek karamsar. Bir diğer yandan ilişkilerin bir hayli hırpalanabileceği aşama olan 16 Eylül’ün ardından iyi haberler de var: Jüpiter 24 Eylül itibariyle Güneş’le birleşerek karanlığı ve karamsarlığı dağıtacak, kelebeklerin ve kumruların mevsimini başlatacak gibi görünüyor.

Son bir seneye yoğun korku ve paranoyanın izlerini bırakan ve çoğu zaman geleceğe endişe ile bakmamıza sebep olan Satürn ve Neptün kare açısı, Eylül sonu itibariyle etkisini yitirmeye başlayacak ve Satürn Uranüs’le üçgen açıya doğru ilerleyecek. Yani Güneş tutulması sert olduğu kadar, aynı zamanda korkunun ve kaygının zehrinden arınmayı da simgeliyor.

30 Ağustos’ta başlayacak olan ve ay boyunca etkisini hissedeceğimiz Merkür Retro’su Eylül tutulmalarına eşlik ettiğinden, pek çok konunun muhasebesini yapabilir,  kararlarımızın üzerinden yeniden geçebilir, hatalarımızı düzeltmeyi deneyebiliriz. Merkür Retro evresinde yapılan yeni iş, seyahat, anlaşma, eğitim, iletişim planları ertelenebilir veya aksaklıklar artar. Yeni şeylere başlamaktansa, geçmişte yarım bıraktığınız projeleri tamamlamanız daha iyi sonuçlar verebilir. Retro’da yaptığınız hataları tekrarlamak yerine, hatalarınızdan ders almayı deneyebilirsiniz.

Yılın Başak evresi yeni düzenlere adapte olmak anlamına gelirken, 16 Eylül Balık burcundaki Ay tutulmasının sebep olabileceği duygusal gerginliklerle verimimiz düşebilir. 24 Eylül’e kadar yeni ortaklıklar, ittifaklar ve ilişkilere şüpheyle yaklaşmanızı, belli bir yargıya varırken acele etmemenizi öneririm. Zira yanılabilirsiniz.

Sonbaharın açılışını yapan Başak tutulması bedensel olarak hassas hissedebileceğimizi, sindirim ve boşaltım sistemiyle ilgili rahatsızlıkların artabileceğine dikkat çeker. Daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için doktorunuzu ziyaret ederek, vücudu arındırıcı düzenler benimseyebilirsiniz.

Tutulmalarla birlikte Başak, İkizler, Yay ve Balık burçları kararsız, değişken, güvensiz, takıntılı ruh hallerine girebilir, kendilerini zayıf hissedebilirler. Oğlak, Boğa ve Yengeçler ise tutulmaları avantaja dönüştürme şansı elde edebilirler. Tutulmaların haritanızda hangi evde gerçekleşeceği ve yapacağı açılar genel yorumlardan daha mühim. Güneş tutulmasının gerçekleştiği ev hangi konularda yeni düzenler benimsemeye, arınmaya, çöplerden kurtulmaya ihtiyacınız olduğunu gösterir. Ay tutulmasının meydana geldiği astrolojik ev ise hayatınızın hangi alanlarında bir neticeye varacağınızı ve sonuçlarla nasıl baş etmeniz gerektiğini açıklar.

Aynı derecede meydana gelen tutulmalar arasında 19 sene vardır. 9 derece Başak tutulması en son 1997 yılının Eylül ayında gerçekleşmişti. 1997 yılının 2. yarısında yaşadığınız öncelikli olaylar her neyse, bu tutulmalarla arada bir bağ olabilir. Örneğin 1997 sonbaharında doğum yaptıysanız, şimdilerle çocuğunuzun hayatında ya da çocuğunuzla ilişkinizde önemli bir değişim gerçekleşebilir.

Değiştiğimiz ya da yaptığımız rutin şeyleri değişebileceği bir paragraftayız. Hayatın bu duygu yüklü paragrafını bir şaman ya da şifacı rolünü üstlenip, korku ve suçluluk duygusundan arınarak, geçmişle ilişkimizi iyi ederek ve gelecekle barışarak değerlendirmemiz gerekiyor. Kendimize ve birbirimize her adımda toleranslı olmamız gerektiğini hatırlatmalı, yaptığımız her şeyde başkalarına faydalı olup, işe yaradığımızı hissederek doyuma ulaşmalıyız. Ancak bu şekilde hayatın akışına güvenebilir ve evrensel bir teslimiyet haline bürünerek ihtiyacımız olan huzuru bulabiliriz.

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Astrolojide Toprak Elementi – Boğa, Başak Ve Oğlak Burçları
Ay Burçları : Ay Başak Burcunda
Başak Burcunda Yeniay: Arındırıcı Ritüeller
Başak ve Balık Burçları
Ruhun Serüveni : Doğum Anındaki Ay Fazı hayatımızı nasıl etkiler?
Başak burcunda Yeniay: Sevdiğini seçebilmek

İlginizi çekebilecek diğer yazılar