Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!

 

Ay Başak burcunda

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır. İçsel imajımız ve bu imajı diğerlerine nasıl yansıttığımızdır. Anne ya da çocuktur ve her ikisi arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Geçmişe bağlı tepkidir. Alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi, doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan taraflarımızdır. Benimsediklerimiz ve benimsemekte zorlandıklarımızdır. Duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Nelerden hoşlanıyorsunuz ve neler sizi tatmin eder? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve bir yetişkin olarak halinizden hoşnut hissediyor musunuz? Yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler çocukluk ya da ilk gençlik döneminizde mi ortaya çıkmıştı? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Benzeri sorulara haritanızdaki Ay’ın pozisyonunu inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

Doğum Haritasında Ay Başak 

Ay başak, ayıpları ve yasakları küçük yaşlarında öğrenir; Okulda ,etek boyu ve derli toplu saç kuralına uyan, ya da disiplinle arasını bozmamaya gayret ederek, matematik problemlerinden başını kaldırmayan öğrencidir. Genelde ailesinin kusurlarını örtmeye çalışan, kardeşlerinin koruyuculuğunu üstlenen özverili bir çocuktur.

Genelde hayatlarının ilk yarısında kurallara uyar, kirlenmekten adeta korkar. 2. yarısında ise saçlarını dağıtıp, ayaklarına botlarını geçirip çamurda kirlenmenin keyfine vararak ve kimseye kulak asmayarak yollarına devam ederler.

İlk bakışta sıcak ve utangaç bir ifadeleri vardır Ay başakların. Naif ve nazik bir imaj çizdikleri için, zodyakın hanımefendi ve beyefendileri olarak tanınırlar. Özellikle hastalarla dolu bir odada, en gönüllü refakatçiler, en sempatik ve yardımsever hemşireler olmaya adaylardır. İnsanların fiziksel acılarına karşı çok duyarlı olduklarından, sağlıkla ilgili bir sorunda, hemen eczaneye koşar ya da her ihtimale karşı, evlerinde geniş içerikli bir ecza dolabı bulundururlar.

Ay başaklar her konuda olduğu gibi, görünüşleri konusunda da hassas ve eleştiren bir tutum takınırlar. Formda kalmaları önemlidir, zira en basitinden kilo aldıkları zaman bile, hayatı kendileri için çekilmez hale getirmeleri mümkündür. Kimyasal içerikli ürünler kullanmamaya özen gösterirler. Deodorantlarından, kıyafetlerine, kozmetikten, ev eşyasına kadar sadelikten ve doğallıktan yana bir çizgide ilerlerler.

Kişisel bakım, yeme-içme, iş hayatı ve romantizm konularında zor beğenen, detaycı tarafları ortaya çıkar. Sağlık ve beslenme alanlarında kesin fikirleri vardır. (Örneğin çoğu başak vejeteryandır). Hayat boyu ortalama 3-4 kişinin toplamından daha fazla duş aldıkları için, genelde arkadaşları onlara, saçları ıslakken rastlamayı yadırgamazlar.

Boş yere gevezelik etmeyi sevmez, gürültüden hoşlanmazlar. Kalabalık partilere katılmaktansa, ofislerinde ya da evlerinde geç saatlere kadar çalışmayı tercih ederler. Zaten genelde şöhret tutkuları yoktur, mütevazilerdir. Daha iyi şartlara kavuşana dek, ellerindeki imkanlarla yetinmesini bilen, kanaatkar insanlardır. Başkalarına göre çok daha uzun süreler yorulmadan, yılmadan çalışabilirler.

Hedefleri konusunda, belirsizlik vaat eden işlerde çalışırlarsa,endişe ve stres nedeniyle kolayca hastalanabilirler. Kendi işlerini açmayı arzu ederler ama gelecek kaygısı içlerini kemirir durur. Başarısız olacaklarına inandıkları için, açtıkları işlerde krizleri atlatmaları güçleşir. Daha çok hizmet sektörünü ve mevkilerinde ilerleyebilecekleri pozisyonları tercih etmeleri önerilir.

Dakik olmaya özen gösteren, gerçekçi, politika ve ekonomiyle yakından ilgili, basiretli, sağduyulu ve seçici olmaları en dikkat çeken kişilik özelliklerindir. Gecikmelerden, ihmal edilmiş ya da atlanmış ayrıntılardan, kargaşadan hoşlanmaz, bayağılık, aptallık ve özensizlik karşısında tahammül göstermekte zorlanırlar.

Kesinlik, temizlik ve düzen onlar için çok önemlidir! Eksik kalan 50 kuruşun nereye gittiğini bulmazlarsa, yemek yapmaya başlamadan mutfağı toplamazlarsa, çizgiyi cetvelle çekmezlerse içleri rahat etmez :). Belirsiz hedefler için çalışmaktan, net olmayan insanlarla konuşmaktan, sonunu tahmin edemedikleri maceralara girmekten kelimenin tam anlamıyla nefret ederler. Ay başakların dürüstlükle patavatsızlığı, temkinlilikle pimpirikliği, ölçülülükle bağnazlığı, hesabını bilmekle cimriliği karıştırdıkları da görülmüştür :). Ancak ‘’en büyük hayranı olmayanlar’’ bile iyi niyetlerinden şüphe etmeye ya da emektar ve vefakar yapılarını inkar etmeye kalkmazlar!

Kendileri ve başkaları için ayak işlerine koşturmaktan hem şikayet eder, hem de sorumluluklarını harfiyen yerine getirmekten kendilerini alamazlar. Aslına bakarsanız, eğer gerçekten kötü bir gün geçiriyorlarsa,  nefes almadan, istisnasız her şeyden şikayet edebilirler. Ancak takdir ve destek gördükleri sürece, başkalarına yardım etmek konusunda samimi ve gönüllülerdir. Sevdiklerini mutlu edecek küçük ayrıntılarla ilgilenmekten hoşnut olur, kendilerini aktif ve işe yarar hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla üretmekten, çalışmaktan ve ihtiyacı olan kişiler için yükümlülük altına girmekten çekinmezler. Toprak burçlarına özgü o “bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırını” iyi bilen insanlardır.

Kediler, kuşlar, genelde savunmasız canlılara karşı yoğun sempati ve merhamet besleyen Ay başaklar için, hayvanlar yaşamlarının önemli bir parçasıdır. Sadece sevimli, eğlenceli ve ilginç olduklarından değil, kendilerini eleştirmeden kabul ettikleri için de, onlara gönülden bağlıdırlar. Özellikle, kendileri gibi rutin alışkanlıklarına sadık ve titiz olan kedilere bayılırlar. Yemek kabını boş gördüğünde gürültüyle mırmırlanan kediler gibi, Ay başaklarda alışkanlıklarına ters düşen bir durumla karşılaştıklarında dır dır edebilirler : ).

Savunmasız canlıların olduğu kadar, çevrelerindeki kişilerin de meselelerini ilgi ve özenle ele alır, onların problemleri için, mantıklı çözümler üretmeye çalışırlar. Ama aynı şeyi tekrar tekrar konuşmaktan da, sürekli olarak duygusal çıkmazlarını dile getiren kişileri dinlemekten de hoşlanmazlar. Bu yüzden, sorunlarına makul çözümler üretmek yerine, duygularının labirentinde bir ileri iki geri ilerleyen arkadaşlarına uzun vadede mesafeli davranabilirler.

Sevgilerini aşikar etmek konusunda da belli bir tutuklukları ve çekimserlikleri vardır; Mesela en sevdikleri insana bile, sanki onu incitmekten ya da ona aşırı bağlanmaktan korkarcasına, yumuşakça dokunur, sıkmadan, boğmadan tutunmadan sarılırlar. Dokunuşlarında tuhaf bir şifa, iyi eden bir sihir gizlidir. Etraflarındaki eşyaları onarmaya meraklı oldukları kadar, kırık kalpleri tamir etmek gerektiğinde de büyük bir ustalık sergilerler.

Aşık oldukları zaman ve bilhassa cinsellik söz konusu olduğunda, utangaç davranmalarının nedeni, -genelde her konuda olduğu gibi – bedenlerinde kusur olarak gördükleri yerlerin, göze batacağını düşünmelerinden kaynaklanabilir. Kendi kabuklarını kırmayı başardıklarında ise ilişkilerinde sadık, cömert, vefalı ve eğlenceli insanlar haline gelirler.

El sanatlarına doğal yatkınlıkları vardır. El ve göz koordinasyonları gelişmiştir. İnce işçilik gerektiren tasarım işlerinde ve enstürman çalmak konusunda yetenekli olabilirler. Hassas ve kırılgan olmalarına rağmen, duygularını ifade ederken de, iş hayatlarında da ölçülü davranırlar. Ancak bir Ay başağın ürünlerini incelerseniz, yaptıklarına ne kadar çok duygu yüklediklerini görebilirsiniz. Ay’ı başakta olan pek çok kişi, rutin işleri dışında evde çevirmenlik ya da editörlük yapmayı tercih edebilirler. Bulmaca çözme ve yap-boz tutkusu olanlara da rastlanır. Her halükarda, analize duydukları ruhani açlığı dindirmek ve kabiliyetlerini değerlendirmek için muhakkak bir hobilerinin olması şarttır. Yoksa çevrelerindeki insanları ardı arkası kesilmez tespitleriyle çılgına çevirmeleri hiç  de zor değildir.

“Saçın güzel de o atkının rengi olmamış sanki” “Emeğine sağlık yemek yapmışsın, ama aslında bu çorbaya brokoli katılmaz” “Sana, bardakları rafa  ağızları yere dönük dizme demedim mi? Bulaşıkları makineye koyarken de kirli bırakmışsın!” “…Tanıştırdılar, hoş adam ama yemek adabından hiç hoşlanmadım. Şarap bardağını yanlış yerinden tuttu. “Yani iyi bir kadın ama bakışını sevmedim” “Gözünün üstünde kaşı var” benzeri cümleleri Ay Başaktan sık sık duyabilirsiniz. Şüphecilik konusunda da, akreplerden aşağı kalmazlar. Yöneltecek her zaman bir soruları vardır.

Çocuklarının sağlığına ve temizliğine özen gösterir, onlar oyun oynarken bir yerlerini incitecekler ya da hastalanacaklar düşüncesiyle fazla korumacı davranırlar. Evlatlarını, dünyanın tüm çirkinliklerinden sakınacak, sihirli bir şemsiye aramaktan vazgeçmeleri, onları evlerine ve kendilerine aşırı bağlı tutarak, iyi bir şey yaptıkları yanılgısına kapılmamaları gerekir.

Ay Başak burcunda, bilhassa annelerinin, doğuştan getirdikleri ya da çocuklukta ortaya çıkmış kronik sağlık sorunları olabilir. Anneleri son derece zarif ve sade, ya da tam tersidir. Her koşulda, annelerini mükemmel ve son derece fedakar insanlar olarak tanımlarlar.

Başak Ay haritada düştüğü evde, kusursuzluğu arar… Hayatı bir editörün gözünden değerlendiren Ay başaklar, öncelikle hataları ve kusurları tespit etmeye programlanmış gibi davranırlar. Sadece başkalarını eleştirdikleri doğru değildir.  Kendilerine karşı da öylesine acımasız olabilirler ki, diğer hiç bir etkiye gerek kalmadan kendilerini yıkıma sürükleyebilirler. Başarı çıtaları çok yüksektir ve kusurlara odaklı kişiler olmalarına rağmen,  eleştiriye karşı kırılgan davranırlar. Bazen bir balık gibi, aksiliklere karşı geniş olabilmeyi, kendilerine ve başkalarına hata yapma payı bırakmayı hatırlamaları çok önemlidir.

Kolay değildir kusursuz  olmayan bir dünyada mükemmeli aramanın çilesi…  Daima skora odaklanıp, oyundan keyif alamamak… Sırf hatasız olmadıkları için, kendini ve sevdiklerini sabote etmek… Yolu gözünde büyütüp, varış çizgisine bir türlü ulaşamamak…

Küçük mutsuzlukları büyük hayal kırıklıklarına çevirmekteki başarısının yanısıra, Ay başak, tuhaf, hatta hiç beklenmedik bir şekilde, küçük zaferleri de büyük mutluluklara dönüştürebilir; Sıcacık çaya eşlik eden çıtır çıtır simidin tadında, aniden çalan bir şarkının notalarında, yanına ilişen miskin kedisinin içini okşayan gurlamasında, anne yemeğinin lezzetinde,  elini sıkıca tutan bir minik elde, yaprakların hışırtısında, çimenlerin kokusunda, saksıdaki fesleğende, yeni yıkanmış nevresimlerin içinde temiz pijamalarıyla uyurken, yani minik ipuçlarını takip ettiğinde, kusursuzluğun çok da uzak bir ülke olmadığını farkedecektir.

 

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

 Transit Ay Başak burcunda

Başaktaki Ay odaklanmak ve organize olmakla ilgilidir. Analiz, araştırma ve detay gerektiren çalışmalara ağırlık verir, kataloglar, listeler ve takvimler hazırlayarak belli rutinlere ayak uydurmaya çalışırız. Sağlık, temizlik ve hijyen konuları önem arz eder. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” hesabı yapılarak yeni diyetlere ve fiziksel aktivitelere başlanılabilir.

İnsanlarla olan ilişkilerimizde eleştiren tavırlarımız yüzeye çıkarlar. Örneğin bir ebeveyn olarak çocuklarınıza nasihatler verirken abartılı endişelerinizle aslında çocuğunuza baskı kurduğunuzu farkedemeyebilirsiniz. Ebeveyn ailenizden de benzer muamele görebilirsiniz. Erkekler Ay Başak’tayken ilişkilerindeki sıkıntıları saklamaya, pratik çözümler üretmeye çalışırlar. Bayanlar ise ilişkilerindeki kusurları tartışmaya, şeytanın ayrıntılarda saklı olduğuna inanmaya meyilli olurlar. Sevgilinizin sizi gülümsetmek için yaptığı esprilere bile kafayı takarak hesap sorabilir, devamlı olarak şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.

Ay Başak’tayken evde vakit geçirmek, kısa yürüyüşlere çıkmak, bilimsel projelere başlamak, kitap okumak, bulmaca çözmek, takı tasarlamak, el sanatlarıyla ilgilenmek, yeni yazılar yazmak ya da yazıların düzeltmesini yapmak, hatta günlük tutmak keyif verecektir. Harıl harıl ev temizliğine de girişilebilir. Ay Başak’tayken dışarıda yemek yemeyi tercih eder, faturaları öder, kendi sağlığımızla ya da evimizdeki evcil hayvanların bakımı, sağlığı ve beslenmesiyle ilgileniriz.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar