Merkür Oğlak burcunda: Ciddiyet gerektiren kararlar

Merkür Oğlak burcunda

Transit Merkür, 24 Aralık günü, her şeyin mümkün olduğunu düşünen açık fikirli yayın, sıcak iklimini ve bir hayli geniş topraklarını geride bırakarak, oğlak burcunun engebeli arazisine vardı. Şimdi yokuş yukarı tırmandığımız bir dağın yamancında gayretle ilerliyoruz. Önümüzdeki yola dikkat kesilmişiz, taşıdığımız yük omuzlarımızı acıtıyor. Yavaş yavaş tırmanırken, bir yandan da, etrafta çevik hareketleriyle siyasetin zirvesinde kalmaya inat etmiş dağ keçilerinin birbirlerine kafa tutmalarına izliyoruz.

Merkür ve İletişim

Merkür, iletişimin akla gelen her formuyla ilintili olabilir. Yazısal ve sözel ifadelerimiz, konuşma ve öğrenme becerimizdir. Aklımızı ne şekilde kullandığımızı, nasıl düşündüğümüzü ve ne şekilde iletişim kurduğumuzu gösterir. Haritada bulunduğu ev ve burç, kafamızı en çok neye yorduğumuzu açıklar. Yaşamı algılama modelimiz, yaptığımız tercihler, aldığımız kararlar, anlaşmalarımız, bilgiyi nasıl özümsediğimiz, bunların tümü Merkür’ün hükmündedir. Yavaş mı yoksa hızlı mı konuşursunuz? Genelde insanlara yazarak mı, yoksa onları telefonla arayarak mı yanıt olursunuz? Bu sorulara da Merkür’ün haritadaki konumuna bakarak cevap bulabilirsiniz.

Merkür burç değiştirdiği zamanlarda, adeta baştan sona yepyeni bir dil öğrenmek zorunda kalırız. Çünkü Merkür’ün birleştiği burçla birlikte, iletişimimizin kalitesi, sohbetlerimizin içeriği ve dolayısıyla gündemin konuları da değişir. Bu değişimi twitter ya da facebook üzerindeki paylaşımları izleyerek de farkedebilirsiniz. Mesela 25 Aralık’ta, zirvedekilerin verdikleri kararları, yani istifaları konuşmaya başladık. Gündem tamamen yön değiştirdi.

Doğum Haritasında Merkür Oğlak burcunda

Merkür Oğlak burcunda, zihinsel anlamda üretken, bütünsel ve aktif olmak demektir. Bu konuma sahip kişiler, somut ve rasyonel düşünürler. Spekülatif fikirlere atlamaz, illa ki ikna olacakları bir kanıta gereksinim duyarlar. Vücutlarının hareketleri de, konuşma tarzları da ölçülüdür. Genelde sözlerine sadık davrandıkları ve bir şeyin taahhütünü verirken temkinli oldukları için, sözlerini tutmayan insanlarla yakın ilişkiler kurmamaya özen gösterirler. Kendileri için apaçık olan şeyleri, ısrarla görmek istemeyen kişilere karşı da sabır göstermekte zorlanır, katı ve yargılayıcı olabilirler. Karar almadan önce, risk içeren olasılıkları derinlemesine analiz ettikleri için, verdikleri karardan pişman olmazlar.

Genelde yumuşak, sakin bir ses tonu vardır. Ancak sesinin aksine, yüz hatları dikkat çekici biçimde sert olabilir. Yaşamı fazla ciddiye aldıklarından olsa gerek, genelde kahkaha atarken bile, ihtiyatı elden bırakmazlar. Laubalilikten, enseye tokat ilişkilerden de haz ettikleri söylenemez. Bir espri yaparsınız, önce etrafına çaktırmadan göz gezdirir, eğer ona bakan çok fazla insan yoksa, utanarak tebessüm eder. Kendilerine hakim insanlardır ama kalabalıklarla pek de araları yoktur.

Olduklarından daha muhafazakar görünürler. Genelde alıştıklarının dışında yeni bir şeyle karşılaştıklarında, şüpheci davranırlar. Hiçbir şey için boşa harcayacak zamanları olmayan, planlı, programlı insanlardır. Ta ki planlarının kusursuzluğundan emin olana dek, vazgeçmeyi akıllarından dahi geçirmeden, insanüstü bir sabırla çalışırlar. Düşünceleri net ve berraktır. Merkür’ü oğlakta yeralan kişi için, hedefsizlik, ahmak görünmek ve başarısızlık ölümden beter fikirlerdir. Karamsarlıkları ve kaygıları ise, adeta kazandıkları başarılar için ödedikleri kefarettir.

Konuşurken kelimelerini dikkatle seçer, çevrelerine profesyonel bir iş kadını ya da işadamı imajı çizerler. Bir sunum yaparken son derece doğal olduklarını düşünürsünüz ama için için, nasıl göründüklerini merak ederek endişelendiklerini bilmezsiniz.

Çabuk öğrenir, öğrendiklerini uzun zaman boyunca unutmazlar, ciddi bir konsantrasyon yetenekleri ve matematiğe eğilimleri vardır. Öğrenim hayatları yavaş ama istikrarlı ilerler. Genelde eğitimini aldıkları konuda uzmanlaşırlar. İmparatorlukların yükselişini ve düşüşlerini anlatan insanlık tarihini ve gelenekleri büyüleyici bulurlar. Eski ve işlevini yitirmiş olan fikirleri, yenileriyle harmanlamakta ve onları pratik ve kullanışlı projeler haline getirmekte üstlerine yoktur. Detay ve inşa etme becerisi gerektiren mühendislik gibi işlerde başarılı olur, idareci sıfatını hakkıyla taşırlar. Saygın işleri seçerler. Ölmeden önce, zamana bile meydan okuyan, işler yaparak kalıcı izler bırakmak isterler.

Transit Merkür Oğlak Burcunda 

Merkür Oğlak’ta toplumsal sınıfların ve hiyerarşinin farkına varmak demektir. Kimin üstün ve yetkin olduğunu sorgular, üstün ve yetkin biri haline gelip, zirveye ulaşmak için yapmamız gerekenleri gözden geçiririz.

Bilgiyi yaymaktan çok, bilgiyi teyit ederek aktarmaya çalışır, aktarılan bilginin belli bir amaca hizmet ettiğinden emin olmak isteriz. Yüzleştiğimiz gerçeklere karşı, daha olgun bir tutum takınırız. Her şeyin kitabına göre yapılması gerekir. Etrafımızdaki insanlar daha ciddiyetle ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmeye başlarlar. Hepimiz, yüzleştiğimiz bir hayli zor soruların yanıtlarını vermemiz gerektiğini hissederiz. Merkür oğlakla birleştiğinde, yap-bozun kayıp parçalarını bulup, yerlerine yerleştirmek, önemli bir yükümlülük haline gelir.

Merkür’ün oğlak vardiyasında, çözüme yönelik tahlillere odaklanacak, ciddi ve ölçülü kararlar alacağız. İş, proje ve ilerleme planlarını tartışacağız. Özellikle finansal meselelerimizi açıklığa kavuşturacak girişimlerde bulunacağız.

Transit boyunca anahtar kelime “amacını belirlemek”tir. Hayallerimizi yaşamlarımıza taşımak için, bir an önce, temellerin atılması aşamasına girişiriz. Ya da düşüncelerini kelimelerle kaynaştırmayı başaranlar, kalıcı eserler ortaya koyabilirler.

Hırslı ve stratejik davrandığımız bu evrede, başladığımız işleri sonuna kadar götürmek kararlı davranır, düşlerimizi gerçekleştirmek için azmederiz.

Oğlak bitişleri simgeleyen burçtur. Hepimiz yeni bir yılı karşılarken, eskisinin sonlanışına kadeh kaldırıyoruz. Geçmişin hatalarını ayıklayarak, günahıyla sevabıyla geçen bir yıla daha veda ediyoruz.

Yılbaşı eğlencesinden sonraki gün diyete başlamanın, sigarayı bırakmanın sözlerini veriyoruz. Gelecek sene evi tadilata sokacağımızı da listeye ekliyoruz. Daha etkili, daha yetkin böylece daha mutlu olacağımızı düşünerek, yüzümüzü geleceğe dönüyoruz.

Toprak burcu olan oğlak, yaşamımızı destekleyen, sırtımızı dayadığımız yapıtlarımızdır. Çabalarımızın sonunda, karşılığını alacağımızdan emin, izleyeceğimiz yolu seçmektir.  Merkür’ün oğlaktaki varlığı, kısa süreli sıkıntılara göğüs germekle, sonunda uzun soluklu başarılar kazanmak arasındaki ilişkiyi anlamamızı sağlayacaktır. Şimdi gayret gösterirsek, vakti geldiğinde gayretimizin meyvelerini toplayacağız demektir.

İçinde konuşlanmış bir gezegen olsun ya da olmasın, hepimizin doğum haritasında bulunur oğlak. Oğlak da diğer bütün burçlar gibi, ruhumuzun inkar edilemez bir parçasıdır. Transit Merkür haritanızın hangi evinde misafir olacaksa, o evin kapsadığı konularda, yeni rutinlere adapte olmanız gerekir. Burası toparlamanız, disipline etmeniz, azmetmeniz ya da ağırlığınızı koymanız gereken yerdir.

Merkür Oğlak burcunda bulunduğu evinizi hoş karşılayın, ona saygı da kusur etmeyin. Hangi yolu seçeceğinizi, kim olmak istediğinize karar verin ve seçimlerinizin bedellerini de tartarak, bu bedellere razı gelin. Amaçlarınızın istikametinde yola koyulurken, birilerine hayır demeniz gerekebilir, ama hayır cevabı başka birine evet demeniz için de fırsattır. Emek vermekten yılmayın ve çabanızın sonucunda alacağınız ödülleri aklınızdan çıkarmayın.

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Merkür Akrep burcunda : Serbest dalış
Merkür Kova Burcunda
Merkür Oğlak Burcunda
Merkür Yay Burcunda

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar