Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!

Ay Terazi Burcunda

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır. İçsel imajımız ve bu imajı diğerlerine nasıl yansıttığımızdır. Anne ya da çocuktur ve her ikisi arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Geçmişe bağlı tepkidir. Alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi, doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan taraflarımızdır. Benimsediklerimiz ve benimsemekte zorlandıklarımızdır. Duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Nelerden hoşlanıyorsunuz ve neler sizi tatmin eder? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve bir yetişkin olarak halinizden hoşnut hissediyor musunuz? Yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler çocukluk ya da ilk gençlik döneminizde mi ortaya çıkmıştı? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Benzeri sorulara haritanızdaki Ay’ın pozisyonunu inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

Doğum Haritasında Ay Terazi Burcunda

“Aşkım da değişebilir gerçeklerim de

Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı

Yan gelmişim diz boyu sulara

Hepinize iyi niyetle gülümsüyorum

Hiçbirinizle döğüşemem

Siz ne derseniz deyiniz

Benim bir gizli bildiğim var

Sizin alınız al inandım

Morunuz mor inandım

Ben tam kendime göre

Ben tam dünyaya göre

Ama sizin adınız ne

Benim dengemi bozmayınız”

Turgut Uyar’ın dizelerini okuyup da dertli dertli iç çekmeyen bir Ay Terazi var mıdır?

 

Dengedir Ay Terazinin gizli bildiği… Ay Terazi, denge sağlamak için çok çaba harcayan, ama odağını kaybettiği anda dengesi de hemencecik bozulan bir ip cambazına benzer. İç aleminde, iyi ya da kötü gibi karşıt olgulardan hiçbiri baskın gelsin istemez, aksi halde huzursuz hisseder. Denkliğin ve adaletin tutkulu savunucusu olan Ay Terazi, kötünün içindeki iyiliğin, iyiliğin içindeki kötülüğün ayrımına kolayca varır. Birbirine zıt olan kavramların üstünlükleriyle değil, sentezleriyle ilgilidir. Gözüne ilişen renkleri ve objeleri bile tartan bir tarafı vardır; Morun içindeki kırmızıya, siyahın içindeki beyaza, kaosun içindeki düzene, acının içindeki arılığa ve tatlının içindeki ekşiye odaklıdır. Ay Terazinin evinde ve kıyafetlerinde huzur veren, göze ve gönle güzel görünen renk kombinasyonlarına rastlanır. İlgi çekici, sanatsal ve estetik kabiliyetleriyle insanların sempatisini kolayca kazanır.

Ay Terazi için gerçeğin manası “dengedir”. Eşitlik arzusu neredeyse fetiş boyutundadır. Kişileri, eşyaları, durumları karşılaştırmak ve kıyaslamak konusunda uzman olduğu için, bütün ihtimalleri tartarak en adil cevaba ulaşmaya çalışır.

Ay burcu Terazi olan kişinin içinde sonsuz bir sonbahar süregelir hem yazı aldatan hüzünleri hem kışı aldatan neşeleri vardır. Yazın sıcaktan bunalır, kışın soğuğa tahammül etmekte zorlanır. Ay Terazinin Astrolojik kimliğini tarif eden bir diğer tutarsız özelliği, tembelliktir.

Gitmek istemediği bir yer ya da yapmak istemediği bir şey varsa, planlarını günlerce hatta aylarca meşgul olduğunu söyleyerek erteleyebilir. Sonunda kendini oturma odasındaki geniş kanepeye atar ve müthiş bir miskinlik performansı sergileyerek şöyle der “bittim! Yorgunluktan ölüyorum!” Bir kere oturduğu yere çöktü mü, vücudundaki en ufak kası bile hareket ettirmeye gönlü olmaz.

Her ne kadar işlerini zorlanarak da olsa aksatmamaya çalışsa da aslında bir kaşığı kaldıracak ya da bir bardağı tutacak mecali yokmuş gibi davranır. Aramalarını, göndermesi gereken mailleri ve randevularını erteler ama sürekli olarak konuşmaya devam eder… Bir yandan TV izler, bir yandan pencereden dışarıyı seyreder, esner, kitap okur… Ve tüm bu faaliyetlerini yatak odasına taşır. İhtiyacı olan zamanı kendisine armağan ederken, kimsenin dırdırına ya da bağırmasına da kulak asmaz. Sokakta bir binanın gürültüyle yıkılması bile ilgisini çekmez. Adeta başka bir alemde yaşıyor gibidir. Tembellik söz konusu olduğunda, yengeçlerle vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Ay Terazi, dengesini sağlamaya çalıştığı aşamalarda, tartışmacı, inatçı, depresif ve kararsız davranabilir. Duyguları önce zirvelerde gezer, sonra bir anda dibe çöker. Bir yandan diğer tarafa doğru dalgalanıp durur… Ta ki eşsiz becerisiyle, aniden balansını bulana kadar! Kefeleri dengedeyken ise son derece keyiflidir.

Uyumu ve eşitliği bozan kusurlara karşı duyarlılığı, tartışmalarında da kendisini gösterir; Önce fırtına gibi konuşmaya başlayıp, sohbeti tekeline geçirdiğine, sonrasında karşısındakine yoğun bir ilgiyle- arada iltifatlar yağdırarak – dinlediğine tanıklık edebilirsiniz. Eğer o anda ortamdaki diğer kişiler bir konu hakkında hararetle tartışıyorlarsa, onlara arabuluculuk yaparak ortamdaki gerilimi yatıştırmaya çalışır ve birdenbire kasten tartışmadaki diğer tarafın fikirlerini keyifli bir biçimde savunmaya geçer.

Herhangi bir ortamda ve konuda hakimiyet kurmaya çalışan, şiddetle haklılığını ve taraflılığını ortaya koyan insanlarla yakın arkadaşlıklar kurmakta zorluk çeker. İnsanlar arasındaki eşitliği yaralayan mevzularda, taraf olmaktan ziyade, uyum ve uzlaşma sağlamaya çalışan kişidir.

Ay Teraziler, doğuştan diplomat oldukları için, şiddete ve hakarete başvurmadan, karşısındaki insan pes edene kadar tartışmayı sürdürebilirler. Çünkü son sözü söylemek Ay Terazi için mühimdir. Onlarla tartışırken, kendinizi tek tek delillerin sunulduğu, tanıkların çağrıldığı bir mahkemede yargılanıyor gibi hissedebilirsiniz. Ay Terazinin savunduğu şeye inanıp inanmaması mühim değildir; yeter ki siz haklı olduğunuz kadar, onun ya da bir başkasının da haklı olabileceğini kabul edin. Nihayetinde, bütün tartışmaların sonunda, sizi ikna etmek için muhteşem silahını, gülümseyişini kullanacaktır. Hiç kimse Ay Terazinin ya da Terazilerin gülüşüne karşı koyamaz.

Başkalarının kafasını şişirecek kadar çok konuşabilseler de iyi dinleyicilerdir. Bazen de duydukları her şeye anında inanabilecek kadar naif davranabilirler.

Ay Terazi bir ip cambazı olarak, yaşamında ileriye doğru önemli adımlar atarken, temkinli, kararsız ve bir hayli özenli olduğu için, yavaş ama istikrarlı mesafeler kat eder.

Yalnız yaşamaktan hoşlanmayan Ay Teraziler, ilişkilerini bir tahterevalli gibi görürler; Oyundan keyif alabilmeleri ve en önemlisi, kendi ağırlıklarını ölçebilmeleri için, karşısındakinin ağırlığına ihtiyaç duyarlar. Bir diğeri, yani ağırlık yoksa, dengede olmaya ihtiyaç yoktur, o zaman hayatları gerçekten sıkıcı hale gelir. Ay Terazi yetenekli bir dansçı da olabilir, ama kendi kabiliyetlerini fark etmesi ve bir başkasıyla uyumunu test edebilmesi için senkronize olacağı bir partnere özlem duyar. Birlikte olduğu kişiyi, dostunu ya da herhangi bir yakınını, duygu ve düşüncelerini yansıtacağı ve böylece kendini keşfedebileceği bir ayna gibi tahayyül eder. Aynı nedenle, genelde bağlılık ilişkilerine sıcak bakmayan kişilere bağlandığını fark edecektir, zira her defasında aynada aslında kendisini görmektedir.

Terazi hava burcunu temsil ettiği için, duygu ve düşüncelerini mantık süzgecinden geçiren bu insanlar, kendi duyguları söz konusu olduğunda, çıkışı bulmak için bayağı zaman harcarlar. Bazen de başkalarının duygusal ihtiyaçlarını tespit etmekte zorlandıkları olur; örneğin sizin sıcacık bir sarılışa ihtiyacınız varken ve bunu dile getiremiyorken, size sarılmak yerine bir fincan sıcak kahve ya da çikolata ikram ederler. Kendi ihtiyaçlarını açıklıkla ifade eden bu insanlar, başkalarının ihtiyaçlarına karşı mesafeli davranabilirler. Genelde bu tavırları, anneleriyle olan ilişkileri dolayısıyla şekillenmiştir.

Neyse ki çoğu, uzlaşmacı, sosyal ve paylaşıma değer veren insanlar oldukları için, yalnız kalmak gibi bir dertleri yoktur. Genelde ya erken evlenirler ya da genç yaşlarında biriyle aynı eve çıkarlar. Yaşadıkları ortamı çocuklarıyla paylaşanlara da sıklıkla rastlanır.

Kadınlarında da erkeklerinde de şeytan tüyü vardır. Son derece çekici olabildikleri gibi, flört konusunda da bir Aslandan eksik tarafları yoktur.

Özlerinde, tutkularını ve öfkelerini abartılı ya da direkt biçimde dışarıya yansıtmaktan çekinirler.  Bu şekilde davrandıklarında, kendilerini rezil ettiklerini düşünürler. İstemeden kaba oldukları zaman da çok utanırlar. Hoşlanmadıkları duygulardan, dolaylı yöntemlerle kaçmaktansa, zaman içinde bu duygularla yüzleşmenin yolunu bulmaları gerekir.

Ünlü müzisyen Sting, hem sanatıyla insanlar arasında köprüler inşa ettiği, hem de yoga felsefesi hayatının vazgeçilmezi olduğu için, Ay Teraziye mükemmel bir örnek teşkil eder. Ay Terazilerden başarılı sanatçılar, avukatlar, güzellik uzmanları, siyasetçiler, modeller, yoga eğitmenleri, mimarlar, modacılar ya da dekoratörler çıkabilir. Ay Terazinin, tatlıya düşkünlüğü nedeniyle kilo almaya istidatlı bir yapısı vardır.

Haritada Terazi Ay’ın düştüğü ev ve 7. Ev, dengelemeye, destek görmeye, bütünleşmeye ihtiyaç duyulan yerdir.

Simetri, senkronize, denklik, dualite… Ay Terazinin sonsuz arayışını simgeleyen kelimelerdir. Yaşamı iki ayrı kefede değerlendirmeye çalışırken, atlamaması gereken nokta, dengenin bir başkasıyla değil, kendi içinde sağlanması gerekliliğidir. Duygu ve düşüncelerin sarmaş dolaş olduğu, iççice geçtiği, karşıtların birbirlerinin içinde eridiği bir haldir denge…Tahterevalliye ihtiyaç duymadan, tek bacağı üzerinde devrilmeden durmayı başararak da hayatı eğlenceli hale getirebilmektir.

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Terazi Burcunda

Ay Terazide parlamaya başladığında, bir partnere duyulan ihtiyacı arttırır. Bu konuyu, bir proje gibi ele alıp kendinizi ilişkiye hazır hale getirmek için güzellik ve bakım kürleri uygulamaya başlayabilir, yeni ortamlara girerek, flört fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bu evrede ilişkiler uyumludur. Ama Plüton karesi ilişki ağına dahil olan bir hasım etkisi yapacak, ilişkilerimiz dış etkenler ve üçüncü kişilerin etki etmesiyle sınanacaktır. Ufak çaplı kıskançlık krizleri beklenebilir.

Ay’ın Terazideki misafirliği süresince, yasal süreçlerinizle ilgili haberler alabilir, gelişmeler kaydedebilirsiniz. Olayları ve insanları birbirleriyle kıyaslayıp paradokslar yarattığınız için karar vermekte zorlanabilirsiniz. Rahatlamak, sosyal eğlencelere katılmak, başkalarını motive etmek için uygun dönemdir.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

Yorumlar