Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!

Doğum Haritasında Ay 

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır.Doğum haritasında Ay annemizle ilişkimiz, anneyi nasıl algıladığımız ve nasıl bir çocukluk geçirdiğimize dair  ipuçları verir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Haritamızda Ay’ın konumu geçmişe nasıl tepkiler gösterdiğimizi açıklar. Ay, alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritasında Ay  doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve en kırılgan tarafımızdır. Duygularımızı nasıl ifade ettiğimizi Ay’ın haritadaki konumuyla ilişkilidir.

Neler sizi rahatlatır ve hayatın hangi alanında doyumu ararsınız? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz? İlk çocukluk ve gençlik dönemlerinizde yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler nelerdi? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? gibi soruların tümüne haritadaki Ay’ın konumu incelenerek yanıt bulunabilir.

Doğum Haritasında Ay Terazi Burcunda

“Aşkım da değişebilir gerçeklerim de

Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı

Yan gelmişim diz boyu sulara

Hepinize iyi niyetle gülümsüyorum

Hiçbirinizle döğüşemem

Siz ne derseniz deyiniz

Benim bir gizli bildiğim var

Sizin alınız al inandım

Morunuz mor inandım

Ben tam kendime göre

Ben tam dünyaya göre

Ama sizin adınız ne

Benim dengemi bozmayınız”

Turgut Uyar’ın dizelerini okuyup da dertli dertli iç çekmeyen bir Ay Terazi var mıdır?

İp Cambazı

Dengedir Ay Terazi’nin gizli bildiği… Denge sağlamak için çok çaba harcayan ama odağını kaybettiği anda dengesi de hemencecik bozulan bir ip cambazına benzer. İç aleminde, iyi ya da kötü gibi karşıtlıklardan hiç biri baskın gelsin istemez. Aksi halde huzursuz olur. İyinin ve kötünün, doğrunun ve yanlışın herkese göre değişken olduğunu düşünür. Evinde, ailesinde, kadınlara karşı denkliğin ve adaletin tutkulu savunucusu olan Ay Terazi, kötünün içindeki iyiliğin, iyiliğin içindeki kötülüğün ayrımına kolayca varır. Birbirine zıt olan kavramların üstünlükleriyle değil, sentezleriyle ilgilidir. Gözüne ilişen renkleri ve objeleri bile tartan bir tarafı vardır; Morun içindeki kırmızıya, siyahın içindeki beyaza, kaosun içindeki düzene, acının içindeki arılığa ve tatlının içindeki ekşiye odaklıdır. Ay Terazi’nin evinde ve kıyafetlerinde huzur veren, göze ve gönle güzel görünen renk kombinasyonlarına rastlanır. İlgi çekici tasarım zevki, sanatsal ve estetik kabiliyetleriyle insanların sempatisini kolayca kazanır.

Ay Terazi için gerçeğin manası “dengedir” Eşitlik arzusu neredeyse fetiş boyutundadır. Kişileri, eşyaları, durumları karşılaştırmak ve kıyaslamak konusunda uzman olduğu için bütün ihtimalleri tartarak en adil cevaba ulaşmaya çalışır ve nihayetinde mandıra filozofu kıvamına gelir!

Tembellik

Ay burcu Terazi olan kişinin içinde sonsuz bir sonbahar süregelir hem yazı aldatan hüzünleri hem kışı aldatan neşeleri vardır. Yazın sıcaktan bunalır, kışın soğuğa tahammül etmekte zorlanır. Ay Terazi tembelliği de sever.

Gitmek istemediği bir yer ya da yapmak istemediği bir şey varsa planlarını günlerce hatta aylarca “meşgul” olduğunu söyleyerek erteleyebilir. Bütün planlarını erteledikten sonra kendini oturma odasındaki geniş kanepeye atar ve müthiş bir miskinlik performansı sergileyerek şöyle der “bittim! Yorgunluktan ölüyorum!” Bir kere oturduğu yere çöktü mü, vücudundaki en ufak kası bile hareket ettirmeye gönlü olmaz.

Her ne kadar işlerini zorlanarak da olsa aksatmamaya çalışsa da aslında bir kaşığı kaldıracak ya da bir bardağı tutacak mecali yokmuş gibi davranır. Yapması gereken aramalarını, göndermesi gereken mailleri ve randevularını erteler ama sürekli olarak konuşmaya devam eder… Bir yandan TV izler, bir yandan pencereden dışarıyı seyreder, esner, kitap okur… Üstelik tüm bu faaliyetlerini yatak odasına taşır. İhtiyacı olan zamanı kendisine büyük bir genişlikle armağan ederken, kimsenin dırdırına kulak asmaz. Kendisine zaman ayırdığı sırada sokaktaki bir binanın gürültüyle yıkılması bile ilgisini çekmez. Adeta başka bir alemde yaşıyor gibidir. Tembellik söz konusu olduğunda, Yengeç burcu arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanır!

Dengemi Bozmayınız

Ay Terazi, dengesini sağlamaya çalıştığı aşamalarda, tartışmacı, inatçı, depresif ve kararsız davranabilir. Duyguları önce zirvelerde gezer, sonra bir anda dibe çöker. Bir taraftan diğer tarafa doğru dalgalanıp durur… Ta ki eşsiz becerisiyle, aniden balansını bulana kadar! Ay Terazi kefeleri dengedeyken son derece neşelidir.

Uyumu ve eşitliği bozan unsurlara ve insanlara karşı duyarlılığı, tartışma ortamlarında kendini gösterir; Önce fırtına gibi konuşmaya başlayıp, sohbeti tekeline geçirdiğine, sonrasında karşısındakine yoğun bir ilgiyle- arada iltifatlar yağdırarak – dinlediğine tanıklık edebilirsiniz. Eğer o anda ortamdaki diğer kişiler bir konu hakkında hararetle tartışıyorlarsa, onlara arabuluculuk yaparak ortamdaki gerilimi yatıştırmaya çalışır ve birdenbire kasten tartışmadaki diğer tarafın fikirlerini keyifli bir biçimde savunmaya geçer!

Herhangi bir ortamda ve konuda hakimiyet kurmaya çalışan, şiddetle haklılığını ve taraflılığını ortaya koyan insanlarla yakın arkadaşlıklar kurmakta zorluk çeker. İnsanlar arasındaki eşitliği yaralayan mevzularda, taraf olmaktan ziyade, uyum ve uzlaşma sağlamaya çalışan kişidir.

Ay Teraziler, doğuştan diplomat oldukları için şiddete ve hakarete başvurmadan önce karşısındaki insan pes edene kadar tartışmayı sürdürebilirler. Çünkü son sözü söylemek Ay Terazi için mühimdir. Ay’ı Terazi burcunda yer alan biriyle tartışırken kendinizi tek tek delillerin sunulduğu, tanıkların çağrıldığı bir mahkemede yargılanıyor gibi hissedebilirsiniz. Ay Terazinin savunduğu şeye inanıp inanmaması mühim değildir; yeter ki siz haklı olduğunuz kadar onun ya da bir başkasının da haklı olabileceğini kabul edin. Nihayetinde, bütün tartışmaların sonunda, sizi ikna etmek için muhteşem silahını, gülümseyişini kullanacaktır. Hiç kimse Ay Terazinin ya da Terazilerin gülüşüne karşı koyamaz. Ay Terazi mutfağa girdiğinde olağanüstü tatlılar yapar. Gülüşüyle olmasa bile tatlılarıyla sizi tavlar!

Başkalarının kafasını şişirecek kadar çok konuşur ve başkalarını da dinlerler. Bazen de duydukları her şeye anında inanabilecek kadar naif davranabilirler.

Ay Terazi bir ip cambazı gibi ileriye doğru adın atarken, temkinli ve bir hayli özenli olduğu için yavaş ama istikrarlı mesafeler kat eder.

Evinde yalnız yaşamaktan hoşlanmayan Ay Teraziler, ilişkilerini bir tahterevalli gibi görürler; Oyundan keyif alabilmeleri ve kendi ağırlıklarını ölçebilmeleri için karşısındakinin ağırlığına ihtiyaç duyarlar. Bir diğeri yani ağırlık yoksa, dengede olmaya ihtiyaç yoktur. İşte o zaman hayatları gerçekten dengesiz ve sıkıcı hale gelir.

Ay Terazi yetenekli bir dansçı da olabilir, ama kendi kabiliyetlerini fark etmesi ve bir başkasıyla uyumunu test edebilmesi için senkronize olacağı bir partnere özlem duyar. Birlikte olduğu kişiyi, dostunu ya da herhangi bir yakınını duygu ve düşüncelerini yansıtacağı ve böylece kendini keşfedebileceği bir ayna gibi tahayyül eder. Aynı nedenle, genelde bağlılık ilişkilerine sıcak bakmayan kişilere bağlandığını fark edecektir, zira her defasında aynada aslında kendisini görmektedir!

Ay hava burcu olan Terazi’deyken kişi başkalarının duygularını kolaylıkla mantık süzgecinden geçirebilir. Fakat kendi duyguları söz konusu olduğunda  çıkışı bulmak için bayağı zaman harcar. Bazen de başkalarının duygusal ihtiyaçlarını tespit etmekte zorlandıkları olur; örneğin yakın bir arladaşının sıcacık bir sarılışa ihtiyacınız varken ve arkadaşı bunu dile getiremiyorken Ay Terazi arkadaşına sarılmak yerine bir fincan sıcak kahve ya da çikolata ikram ederler. Kendi ihtiyaçlarını açıklıkla ifade eden bu insanlar, başkalarının ihtiyaçlarına karşı mesafeli davranabilirler.

Neyse ki Ay Terazi’lerin çoğu uzlaşmacı, sosyal ve paylaşıma değer veren insanlar oldukları için, yalnız kalmak gibi bir dertleri yoktur. Genelde ya erken evlenirler ya da genç yaşlarında sevgilileriyle aynı eve çıkarlar. Ay Terazi evini sevdiği insanın yanında arar.

Kadınlarında da erkeklerinde de şeytan tüyü vardır. Son derece çekici olabildikleri gibi flört konusunda Aslan burcuna taş çıkarırlar!

Özlerinde, tutkularını ve öfkelerini abartılı ya da direkt biçimde dışarıya yansıtmaktan çekinirler.  Bu şekilde davranırlarsa kendilerini rezil edeceklerini düşünürler. İstemeden kaba oldukları zaman da çok utanırlar.

Ünlü müzisyen Sting, hem sanatıyla insanlar arasında köprüler inşa ettiği için  hem de yoga felsefesi hayatının vazgeçilmezi haline getirdiğinden Ay ve Terazi burcu kombinasyonuna mükemmel bir örnek teşkil eder. Ay Terazi’lerden başarılı sanatçılar, avukatlar, güzellik uzmanları, siyasetçiler, modeller, yoga eğitmenleri, mimarlar, modacılar ya da dekoratörler çıkabilir. Ay Terazinin tatlıya düşkünlüğü nedeniyle kilo almaya istidatlı bir yapısı vardır.

Simetri, senkronize ve eşitlik… Ay Terazi’nin sonsuz arayışını simgeleyen kelimelerdir. Yaşamı iki ayrı kefede değerlendirmeye çalışırken, atlamaması gereken nokta, dengenin bir başkasıyla değil, kendi içinde sağlanması gerekliliğidir. Duygu ve düşüncelerin sarmaş dolaş olduğu, iç içe geçtiği, karşıtların birbirlerinin içinde eridiği bir haldir denge…Tahterevalliye ihtiyaç duymadan, tek bacağı üzerinde devrilmeden durmayı başararak da hayatı eğlenceli hale getirebilmektir.

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Terazi Burcunda

Transit Ay terazi burcuna ilerlediğinde bir partnere duyulan ihtiyacı arttırır. Bu konuyu bir proje gibi ele alıp kendinizi ilişkiye hazır hale getirmek için güzellik ve bakım kürleri uygulamaya başlayabilir, yeni ortamlara girerek, flört fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bu evrede ilişkiler uyumludur. Ama Plüton karesi ilişki ağına dahil olan bir hasım etkisi yapacak, ilişkilerimiz dış etkenler ve üçüncü kişilerin etkisiyle sınanabilececektir. Ufak çaplı kıskançlık krizleri beklenebilir.

Ay’ın Terazideki misafirliği süresince, yasal süreçlerle ilgili haberler alabilir, gelişmeler kaydedebilirsiniz. Olayları ve insanları birbirleriyle kıyaslayıp paradokslar yarattığınız için karar vermekte zorlanabilirsiniz. Rahatlamak, sosyal eğlencelere katılmak, başkalarını motive etmek için uygun dönemdir.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar