Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

Işık hayattır ve yeryüzündeki her yaşam formu ışıktan aldığı nasiple şekillenir. Işıktan nasibimiz dünyanın güneş etrafındaki 1 yıllık döngüsü boyunca aldığı konuma göre değişir. Belirli bir yerde, belirli bir zamanda dünyaya gelir, tıpkı farklı mahsullerden imal edilen şaraplar gibi, doğduğumuz zamanın niteliklerini yansıtırız.

Güneş Burcu – Öz Benlik

Örneğin biri bize “burcun nedir?” diye sorduğunda, cevap olarak aslında Güneş burcumuzdan bahseder “Koç burcuyum” diye yanıtlarız. Koç burcu, 21 Mart’la 20 Nisan arasında bir tarihte doğduğumuzu gösterir. Yılın günlerine göre burcumuzu bilmenin kolaylığından olsa gerek, Güneş burcu kavramı 20. yy.’la birlikte popülerlik kazanmıştır. İnsanlar ilk olarak burç yorumlarını okuyarak astrolojiye aşinalık kazanırlar.

Güneş burcumuz genel karakterimizi, kimliğimizi, yaşama sevincimizi, irademizi ve bu konular dâhilinde “benliğimizin” dünyaya nasıl tezahür ettiğini açıklar.Burcumuz, yaşamdaki yegâne amacımızla da yakından ilişkilidir. Burcunuza bakarak dünyada nasıl bir iz bırakacağınızdan bahsedilebilir. Güneş solar sistemimizin merkezi olduğu gibi, astrolojide kişiliğimizin en güçlü olan yerini, merkezini ifade eder, yaratıcılığımızı ve yeteneklerimizi de açıklar. Güneş’i Koç’ta yer alan kişi “kendini yaratmakla” ilgiliyken, Güneş’i Boğa burcunda yer alan biri “maddi ve manevi değerler yaratmak ve bu değerleri sürdürmekle” alakalı olacaktır.

Elbette evrenin dipsiz gizemlerine öncülük eden kadim astroloji öğretisi sadece burcumuzdan ibaret değildir. Güneş burcu, buz dağının sadece görünen kısmıdır.

Yükselen Burç – Maske

Dünya döndükçe, 12 burcu kapsayan Zodyak tekerleği de durmadan döner. Doğduğumuz tarihe, yere ve dakikaya göre çıkarılan haritalarda, ufukta beliren ilk burç, yükselen burç ismini alır ve doğum haritasını kişiye özel kılan faktör, yükselen burcun derecesiyle bağlantılıdır.

En az burcumuz kadar önemli olan yükselen burç, dışarıya karşı taktığımız bir maske, ele güne karşı giyindiğimiz bir kıyafet gibidir. Burcumuz gerçekte kim olduğumuzu gösterirken, yükselen burç insanların bizi nasıl gördükleri ve tanıdıklarıyla ilgilidir. “Neden aynı burçta doğan insanların farklı davrandıklarına” açıklık getirir. Örneğin Aslan burcu olan ama yükselen burcu Yengeç burcunda yer alan kişi, bir Aslan burcu yükselen Yay burcuna göre çok daha utangaç ve sessizdir.

Yükselen burç kişinin yakın çevresini, fiziksel özelliklerini, imajını, kişinin diğer insanlar üzerinde bıraktığı ilk etkiyi, doğal savunma mekanizmalarını, çocukluk çağlarındaki yaşam koşullarını simgeler. Yükselen burcumuzu, insanları karşıladığımız evimizin giriş kapısına benzetebiliriz.

Ay Burcu – Saklı Benlik

Sizinle aynı burçtan olan biriyle tanıştığınızda, eğer hiçbir ortak özelliğiniz olmadığını düşünüyorsanız, muhtemelen Ay burçlarınız farklıdır.

Yükselen burcumuz başkalarına karşı takındığımız sosyal bir maskeyken, Ay burcu başkalarından sakladığımız yönlerimiz, duygularımız, konfor alanımız, korkularımız ve iç dünyamızdır. Rahat hissetmek için ihtiyaç duyduklarımızdır. Genelde Ay burcumuzun nitelikleri, yorucu bir günün ardından evimize dönüp, kendimizle baş başa kaldığımız zaman ortaya çıkar. Bu yüzden duygusal kimliğimizi sadece yakın çevremiz, “evimizdeymiş gibi rahat hissettiğimiz” insanlar bilirler.

Örneğin, Yay burcu olan bir arkadaşım, çevresi tarafından bağımsızlığına düşkün biri olarak tanınır ve işi dolayısıyla da çok seyahat eder. Fakat aslında Ay burcu Yengeç olduğu için, evine ve ailesine ne kadar düşkün olduğunu az kişi bilir. Sosyal anlamda çok aktif olan İkizler burcu arkadaşım, Ay burcu Balık olduğundan aslında inanılmaz hassas, içe dönük ve sulu göz olabilir. Çevresine sıkıntılarını yansıtmasa bile, duyguları incindiği zaman iyileşmesi zaman alır. Balık burcu olan bir danışanımın, genelde kafası dağınık ve kararsız bir hali vardır. Ama Ay burcu Oğlakta yer aldığı için, aslında hiç beklenmedik biçimde krizler esnasında soğukkanlı davranan ve problem çözen biridir.

Kendimizi Güneş burcumuzla keşfetmeye başlar, Yükselen ve Ay burcumuzu öğrenerek karakterimizi detaylandırırız. Oysa astroloji sadece bu üç kavramdan ibaret değildir.Gezegenler, astrolojik evler, aralarındaki açılar, köşe evlere düşen gezegenler, yani doğum haritamızdaki pek çok komplike bileşenin bütünü, bizi biz yapan şeylerdir. Bu yüzden, biri size sorduğu zaman burcunuzu söyleyin ama “Güneş burcunuzdan daha fazlası olduğunuzu” da eklemeyi unutmayın.

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;
Yüreğin Pusulası
Ay bilgeliği: Ay burcu ve haritanın kalbi
Seçim Astrolojisi : Doğru zaman, doğru insan
Plüton’un kalbi : Aşkın ve Evrim’in Derinlikleri
Astrolojide Ay Düğümleri : Geçmiş yaşam ve hayatın amacı
Astrolojide Meslek Seçimi: 10. evdeki burçlar
Güneşle Kavuşan Gezegenler
Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri

İlginizi çekebilecek diğer yazılar