Güneşle Kavuşan Gezegenler

Güneşle Kavuşan Gezegenler

Güneş, gökyüzünün belli bir konumundayken dünyaya gelir ve “burcum” filanca deriz. Oysa sadece Güneş değil, doğum haritamızdaki elementlerin tümü, zodyakın tamamını kapsayacak şekilde konuşlanırlar. Her harita 12 ev ve 12 burç çemberi üzerine kuruludur. Aynı nedenle, karşıt olduğumuz ve şiddetle reddettiğimiz şeyler bile,  aslında kişiliğimizin birer parçasıdır.

Mevsimlerle ilgili olan Güneş, “kimliğin” temel prensiplerini temsil ettiğinden, astrolojide öncelik kazanmıştır. Astroloji konusunda en ufak fikri olmayan kişi bile, Güneş burcunun yorumlarını okumaktan ve tutarlılıklar karşısında şaşırmaktan kendisini alamaz. Bazen de burcunun özelliklerini yansıtmayan kişilere rastlanır. Örneğin; “Ben Teraziyim ama Akrep burcunun özelliklerini taşıyorum” diyen birinin haritasında, eğer yükselen burcu Akrep değilse ya da yükselende Plüton bulunmuyorsa, kişinin doğum anında Güneş ve Plüton birleşiminin etkili olduğu öngörülebilir. Gayet nazik ve sessiz olması beklenen Balık burcu biri fevri ve yüksek sesli tavırlar sergiliyorsa, haritasındaki Güneş ve Mars kavuşumunun olabileceği, bu nedenle “Koçsu” bir balık olduğu öne sürülebilir.

Haritada Güneş’le kavuşan bilhassa Mars ve ötesi gezegenler, temsil ettikleri konular dahilinde kimliğimizi dönüştürür, değiştirir ve mizacımıza burcumuzun özellikleri dışında eklemeler yapar ya da tam tersine Güneş burcumuzun kalitesini yansıtmamızı engelleyebilirler.

Yaşam boyu sadece burcumuzun misyonunu gerçekleştirmekle kalmaz, özellikle Güneşimize transit yapan gezegenler sayesinde diğer bütün burçların da kimliklerine bürünerek, hayatı belli zaman aralıklarında adeta başkalarının algısından da tecrübe ederiz.

Örneğin transit Satürn natal Güneşle kavuştuğunda, harita sahibi ortalama 2 sene boyunca bir Oğlak gibi davranır. Oğlak burcunun temsil ettiği prestij kaygısı, azim, çok çalışmak, ağır sorumluluklar altında kalmak gibi durumlarla yüzleşebilir, kayıplara uğrayabilir. Aynaya baktığında, karşısında daha olgun biri görür. Sağlığına daha fazla özen göstermesi, otoritelerle ilişkilerinde daha diplomatik olmayı öğrenmesi gerekir.  Ciddi bir ilişki ihtiyacı hiç olmadığı kadar kafasını meşgul etse de, birine güvenmekte zorlanır ve çoğu zaman yalnızlığı daha risksiz bulabilir.

Güneşle kavuşan Jüpiter macera arayışı getirir. Geçmişe çok fazla takılı kalmadan geleceğe yönelme duygusu vardır. Harita sahibi her şeyi öğrenmeyi, her yeri gezmeyi ve birbirinden çok farklı insanları tanımayı arzu eder. Hedefleri büyür, risk almak her zamankinden daha kolay görünür.  Jüpiter’in iyimserliği ve talihi kişinin yaşamına evlilik, iş/eğitim fırsatı ve taşınma olarak da yansıyabilir. Kişi yaklaşık 1 sene boyunca bir Yay’ınduygu ve düşünce aleminden dünyaya bakar.

Plüton Güneş kavuşumu unutulmaz dönüm noktalarından birini ve krizleri temsil edebilir. Dünyaya bir Akrep’in gözünden bakmak, yani büyük bir yıkımla, yeniden doğmak zorunda kalmak, herkesin katlanabileceği bir durum değildir. 2008’den beri Oğlaklar Akrep temalarıyla harmanlanıyorlar. Bir daha aynı kişi olmayacak biçimde değişiyor ve dönüşüyorlar.

2011’den beri, transit Neptün etkisiyle Balıklar ya hayallerini gerçekleştirme fırsatı yakalıyor ya da hayatlarının en büyük yanılgılarını yaşıyorlar. Koçlar 2010 Mayıs’tan itibaren kova yönetici Uranüs’ü ağırladıkları için, yaşama daha geniş bir perspektiften bakmayı öğreniyor, bağımsızlıklarını ve özgünlüklerini ilan ediyor, yaşadıkları şehri ya da ülkeyi değiştiriyor ve insanlık için daha faydalı işler yapmaya gayret ediyorlar.

Güneş’le kavuşan gezegenler Güneş’in kimliğini etkili biçimde dönüştürürken, kare ya da karşıt gibi zorlu açılar nedeniyle değişime karşı koyarız. 60’lık ve üçgen gibi iyicil açılar ise söz konusu değişim bir fırsat gibi önümüzde belirir ve çevremizden amacımız doğrultusunda destek bulmamız kolaylaşır.

Güneş’le kavuşan özellikle Satürn ve ötesi gezegenlerin öngördükleri değişimler, yaşamımıza bir olay ya da bir insan vesilesiyle dahil olurlar. Plüton Güneşinizle kavuşurken Akrep burcu biri karşınıza çıkabilir. Satürn Oğlak, Neptün Balık, Uranüs ise Kova burcu kişilerle yollarınızın kesişmesi ve onların aracılığıyla büyük dersler almanız demek olabilir.

Doğum haritamızın simgelediği potansiyellerle dünyaya gözlerimizi açarız. Bazılarının yazgısında, değişime karşı koymak ve etrafına sağlam duvarlar inşa ederek yaşamak vardır; Değişime direnen kişi, sağlam sandığı duvarların zamanla aşındığını görecek ve değişim zorunlu olduğu halde, harekete geçmediği için garanticiliğin acı yanılsamalarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Değişime hazırlıklı ve gönüllü olan ise, daima en az hasarla yoluna devam eder.

Hayatımız boyunca aynı kişi olarak kalmamız mümkün değildir. Her gezegen bize bir şeyler kattığı gibi bir şeyleri de eksiltir. Yürüdüğümüz yollar, reddettiğimiz ve acımasızca eleştirdiğimiz kişilerin olduğu yere veya hayal dahi edemediğimiz mutluluklara varabilirler. Kırılmamak için esnek olmakta, toparlamakta zorlanmamak için de rahatı bulup fazla esnememekte fayda vardır. Dengeyi sağlamak için Astroloji son derece donanımlı bir rehber, zamanın saklı kapılarını açarak bize vizyon kazandıran ve yazgımızı anlamlandırmamızı sağlayan altın bir anahtardır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Burçların Özellikleri: 12 Burç ve Kör Noktaları
Yengeç ve Oğlak Burçları
Koç ve Terazi Burçları
Tuhaf ve Eğlenceli Yönleriyle Burçlar
Boğa ve Akrep Burçları
İkizler ve Yay Burçları
Başak ve Balık Burçları
Aslan ve Kova Burçları
Zodyakın Kadınları ve Tarzları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar