Başak Burcunda Dolunay: Arı ve çiçek

12 Mart günü İstanbul’a göre saat 17.54’te Başak burcunda dolunay gerçekleşecek.Dolunay haritasında öncelikli olarak Ay ve Güneş’in Satürn’e ve Şiron’a yaptığı stresli açılar göze çarpıyor. Başak’taki dolunay hem 26 Şubat Balık burcundaki Güneş tutulmasının neticelerini gösterebileceğinden hem de 20-21 Mart’la temsil edilen bahar ekinoksundan önceki son eşik olması itibariyle de önemli.

Astrolojide Dolunay Fazı

Gerçekleşen her dolunay safhası bir çiçeğin tomurcuklarını ışığa dönerek, yapraklarını açmasına benzer. Dolayısıyla dolunay aşamaları bir doruk noktası, tamamlanma ve hakikatin ortaya çıkması olarak yorumlanırlar.  Bir ideal inşa ederek, amacımıza uygun şeylerin çemberinde anlamlı ilişkiler kurmayı arzu eder ya da ilişkilerimize yeni manalar yüklememize sebep olacak gelişmeler yaşayabiliriz. Her dolunay fazı, -özellikle son 2 hafta içerisinde- söylenen sözlerin, yapılan eylemlerin, benimsenen fikirlerin sonuçlarının yaşandığı ve bu sonuçların sorumluluğunun alınması gereken evreleri temsil eder. Dolunay “açıklık getirmenin”, karşıtlar arasındaki gerilimin ve nihayetinde yeniden kurulması gereken dengelerin simgesidir. Örneğin 4. Ve 10. Ev ekseninde dolunay gerçekleşen kişi, ailesi, yaşadığı yer ve ilerlemesi gereken yön ya da kariyeri arasında çelişkiler yaşadığında, aslında hayatının ihmal ettiği taraflarını dikkate alma ihtiyacındadır.

Dolunay açıklık getirme enerjisinin zirvesiyken, dolunayın gerçekleşeceği burç hangi meselelerin aydınlığa kavuşacağını gösterir.

Zodyak ve Başak burcunun sembolizmi

İngilizcedeki hayvan anlamına gelen “animal” sözcüğü Yunancadaki anima yani ‘ruh’ sözcüğünden türetilmiştir. Kendilerine özgü güçleriyle insanlığın bilinçaltına ışık tutan hayvan sembollerine Zodyak’ı meydana getiren yıldız kümelerinde de rastlarız. Zodyak kelimesinin kökü ise Yunanca Zodiakos kyklos yani ‘küçük hayvanlar çemberi’ dir. Aslan, Boğa, Yengeç gibi hayvanlarla temsil eden burçlar dışında, Kova, Başak, İkizler, Yay (yarı at yarı insan) gibi insan burçlar da vardır.

Elinde başak demetleri tutan bir kadınla imgelenen Başak burcu yılın Eylül ve Ağustos aylarına denk gelen, hasat zamanını simgeler. Bu burcun verimlilik, iş gücü, çalışmak ve temel olarak faydalı olmak için hizmet etmekle yakından ilişkisi vardır. Akılcı fedakârlıklar yapmaya gönüllü olan Başak burcu, niyetlerinde saf ve arı kalmaya özen gösterdiği bir ahlak anlayışı benimsemeye yatkındır. Kendini inandığı şeye sadakatle adayan, yaptığı her işte titiz bir uzman olan Başak burcu, sürekli bir şeyleri daha iyi hale getirme ihtiyacı hissederek, başkaları için de örnek biri olmaya gayret eder.

12 Mart dolunayı öncelikli olarak Başak, Balık, İkizler ve Yay burçlarında, Ay burçları ya da yükseleni bu burçlardan olan kişilerde etkisini gösterebilir.  İnsanların aşırı eleştirilerine maruz kalındığından ya da her konuda aşırı eleştirel olunması nedeniyle uykusuzluk, huzursuzluk ve sinirlilik meydana gelebilir. Başkasına faydalı bir örnek olmak için ya da kendi ahlaki görüşleri sebebiyle fazlasıyla ısrarcı olan kişiler kendilerine direnç gösteren insanlarla muhatap olmak zorunda kalabilirler. Başak dolunayının dersi kendi değerlerimizi başkalarına zorla benimsetmek değil, değerlerimizi doğru biçimde sağlanan karşılıklı bir anlayışla karşımızdakine aktarabilmektir.

Yılın Balık burcu dönemi

Yılın Balık burcu evresinden geçiyoruz. Yön duygumuzu kolayca yitirerek, her şeyin aslında fazlasıyla karışık olduğundan şikâyet etmemiz doğal. Fakat Başak dolunayı tam da bu noktada var olan aksaklıkları iyileştirmemiz ve içinde bulunduğumuz kargaşayı pratik şekillerde çözebilmemiz için itici güç olabilir.

Başak burcundaki dolunay, başkalarına destek olarak ruhsal yönlerimizi ve potansiyelimizi keşfetmemiz, daha da iyisi, geliştirebilmemiz için bir fırsattır. Ancak bize acı verdiği halde başkalarının hatalarını sürekli ve sürekli olarak telafi etmek yerine, insanların alması gereken kendi sorumluluklarını üstlenmelerine müsaade etmemiz gerekiyor.Sadece diğerleri için değil, kendimiz için de yaşadığımızın bilincine varmalıyız. Zira dolunay “bir bütünün parçası olduğun kadar, sen kendine de aitsin” mesajını taşıyor.

Ay ve Güneş’in Satürn, Şiron açıları kırılganlığı, kısıtlanmaları ve endişeyi arttırsa da, Ay Plüton üçgeni baş ettiğiniz zorlukların sizi güçlendirebileceğinin de işareti.

Detoks

Başak dolunayı bizi, içimizdeki fazlalıklardan arınmaya teşvik edebilir. Uzun zamandır maruz kaldığımız olaylar nedeniyle, ruhumuzda ve bedenimizde depolanan olumsuzluklardan kurtulmamız gerekecektir. Fiziken bizi yavaşlatan, sistemimizin sağlıklı işleyişine engel olan toksinleri terleyerek, masajla ya da beslenme düzenimizi değiştirerek dışarı atarken, kafamızı bulandıran insanlarla da ilişkilerimizi sonlandırabiliriz. Sadeleşmeyi, arınmayı ve temizlenmeyi arzu edeceğiz. Ruh ve beden ayrı ayrı şeyler değiller, birine özen göstermezseniz diğeri de hastalanır. Bu yüzden de kalbinizi ve aklınızı beslerken, faydalı şeyler tüketmeye gayret gösterin.

Coşkusuyla yazın, hürmetiyle sonbaharın, sebatıyla geçen kışın ardından, şimdi bahar tüm masumiyetiyle uzanıyor önümüzde. Kökleri toprağın derinlerine uzanan tüm canlılar ezbere bildikleri bir şarkıyı anımsar gibi, baharın geleceğinden şüphe duymuyorlar. Belki hala soğuk yağmurlarda ıslanıyoruz ve belki de kar toprağın yüzeyini kaplamaya devam ediyor ama bahar çoktan kalbimizi sarmaladı. Büyüyen şeylerin topraktan yükselen kokusunu duyumsamaya başladık. Ne demiş Virginia Woolf; Kimseye hiçbir borcum yok, öyleyse bir baharı hak ediyorum!

Son olarak…

Arılar yok olursa insanlığın da yeryüzünden silineceği teorisini duymayan yoktur. Çiçeklerden küçücük toz zerrelerini toplayarak dünyadaki tüm canlıların kaderini belirleyen arılar gibi, Başak burcu da dünyanın en tatlı hazlarının çabayla ve en önemlisi de paylaşarak kazanılacağını bilir. Tıpkı arılar gibi Başak burcu da hayran olduğu bir çiçeğin tatlılığını özümserken onun güzelliğini ve bütünselliğini asla incitmez.

“Çünkü arıya göre çiçek yaşamın kaynağıdır ve çiçek için arı sevginin ulağıdır”

Cesaret ve umutla…

 

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Başak burcunda Dolunay : Çözülen düğümler
Başak burcunda dolunay: Ritüelin Gücü
Astrolojide Toprak Elementi : Boğa, Başak ve Oğlak Burçları
Başak ve Balık Burçları
Ay Burçları : Ay Başak Burcunda
Başak burcunda Dolunay : Detaylarda gizlenen değişimin gücü
Başak burcunda Dolunay: Kargaşa ve Düzen

İlginizi çekebilecek diğer yazılar