Başak burcunda Dolunay: Kargaşa ve Düzen

 

16 Mart saat 19:08’de Başak burcunun 26. Derecesinde oluşacak dolunay fazıyla birlikte, transit Güneş’in balık burcundaki seyrinin sonuna gelmekte olduğumuzu idrak etmeye başlıyoruz. Dolunayın başrolleri Merkür ve Neptün, 6. Ve 12. Evler. Günahlarımız ve sevaplarımızla hesaplaştığımız bu aşamada, şüphesiz bir tükeniş içerisindeyiz. Zaman avuçlarımızın arasından yitip giderken, asla büyümeyecek bir çocuğun, masumiyet şarkısı yükseliyor içimizden. Gözyaşlarımızın hikayeleri, ışıktan iplermişçesine bizi birbirimize bağlıyor.

Acılarımızı kutsal ateşlerde yaktığımız, derin sularda yıkadığımız, toprağa gömdüğümüz, nefsin çözülüp içimizdeki sese teslim olduğu yerde, ufka bakıp baharın gelişini seyrederken, artık biz artık aynı biz değiliz, bunu çok iyi biliyoruz.

Kaos ve Düzen

Balık kaos iken başak düzendir. Kasoun da kendi içinde bir düzeni vardır ama bu düzeni anlayamadığımız için genelde belirsizlikler karşısında kendimizi bir uçurumun kenarında hissederiz. Kontrol edemediğimiz şeyler bizi dehşete düşürür. Oysa yokolan ve noktalanan herşey, yeni bir varoluşun, yeni bir başlangıcın habercisidir.

“Bir bütünün parçası olduğun kadar, sen kendine de aitsin” diyor dolunay. Okyanusta bir damla, rüzgarda bir toz zerresi, bir yap boz parçasısın. Peki bu önemsiz gibi görünen, eşsiz varlığınla ne yapacaksın? Yazgına nasıl bir anlam katacaksın? Ufacık bir değişken olarak, olağanüstü bir fark yaratabileceğinin farkında mısın? Diye soruyor.

Duygu ve düşüncelerin, anlam ve anlamsızlıkların hepsi madenler gibi çözülüp, birbirlerinin içinde eridiler. Baharla birlikte yeni bir amaç duygusu, yeni bir ruh ve form kazanacağız.

Detoks 

Yeniden doğmadan önce, başak dolunayı bizi, içimizdeki zehirden arınmaya zorlayacaktır. Uzun zamandır maruz kaldığımız olaylar nedeniyle, ruhumuzda ve bedenimizde depolanan olumsuzluklardan kurtulmamız gerekecektir. Fiziken bizi yavaşlatan, sistemimizin sağlıklı işleyişine engel olan toksinleri terleyerek, masajla ya da beslenme düzenimizi değiştirerek dışarı atarken, kafamızı bulandıran insanlarla da ilişkilerimizi sonlandırabiliriz. Sadeleşmeyi, arınmayı ve temizlenmeyi arzu edeceğiz.

Tam şu anda hayatınızın “pause” düğmesine basma şansınız olsaydı ve büyük resimdeki yerinize, uzaktan hatta bir başkasının gözünden baksaydınız, bu kişinin neye ihtiyacı olduğunu düşünürdünüz? Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için yapmanız gerekenler nedir? Ya gerçekten önem verdiğiniz o yegane şey? Hayatınızı dolu dolu yaşamanıza mani olan nedir? Bu soruları yanıtlayarak kendinizi analiz etmeye ve sonrasında, farklı durumlarda uygulamaya koymak için akıllıca stratejiler üretmeye başlayabilirsiniz.

Her dolunayda az da olsa, bir şeylerin kıyısında hissederiz. Aniden dibe vuran ve aniden yükselen enerjimizle nasıl başa çıkacağımızı bilemeyiz. Başak dolunayında, vesvese, uykusuzluk, uykuda konuşmak, hatta kendi kendine konuşmak mümkün. Sıkı diyetler nedeniyle beslenme düzensizlikleri, anoreksiya eğilimleri ortaya çıkabilir.

Dolunayı Nasıl Değerlendirmeli?

Sinirli ve gergin hissediyorsanız, üretken olmayı denemelisiniz. Baharı bahane edip kolları sıvayarak, etrafınızdaki dağınıklığı temizlemeye başlayabilirsiniz. Yaşamınıza yeni rutinler ve yapılar ekleyin.  Çevrenizi derleyip toparladıkça, hayatınıza düzenli bir ritim kattıkça, kafanızdaki karmaşanın da azaldığını göreceksiniz. Bilhassa dolaplarınızı tertipleyip temizlerken, hiç ummadığınız anda çok ihtiyacınız olan bir şeye de rastlayabilirsiniz. Karmaşanın içinde bulduğunuz minicik bir ipucunun, mutluluğunuz üzerinde mucizevi bir etkisi olabilir.

Esneyin, gevşeyin. Geçmişin çaresizliğini, geleceğin umutsuzluğunu bir tarafa bırakıp şimdiye odaklanın. Ruh ve beden ayrı ayrı şeyler değiller, birine özen göstermezseniz diğeri de hastalanır. Kalbinizi ve aklınızı beslerken, faydalı şeyler tüketin. Mümkünse midenizi de zihninizi de arındırmak için biraz dinlendirin. Çocuklarınıza da, kendinize de “çocuk olmak” için biraz zaman ayırın. Dolunayın Satürn’le olumlu açıları var. Çocuğunuza bisiklet kullanmayı öğretmek için iyi bir zaman. Belki de ilk defa bisiklet kullanmanız için sizi teşvik eden biriyle buluşacaksınız. Bisiklet sadece bir örnek, yeni tecrübeler kazanmak için bir bahane :).

Bir tükenişten bir yükselişe geçtiğimiz aşamada, dolunay duygu ve düşüncelerimizde dalgalanmalar da yaratacaktır. Ve biliyoruz ki hiçbir dalga dibe vurmadan ivme kazanmıyor. Balığın düşsel sularında yüzmekte ısrarlı edenler ise, ıslak zeminde kayıp popolarının üzerine düşerek uyanmak zorunda kalabilirler!

Bahar ekinoksuyla gelecek olan fırtınalı döneme (https://www.kristindemirci.com/yazilar/20-mart-bahar-ekinoksu-2014/) birkaç gün kaldı. Rahatlayın, dinlenin ve hazırlıklı olun.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Başak burcunda Dolunay : Çözülen düğümler
Başak burcunda dolunay: Ritüelin Gücü
Astrolojide Toprak Elementi : Boğa, Başak ve Oğlak Burçları
Başak ve Balık Burçları
Ay Burçları : Ay Başak Burcunda
Başak burcunda Dolunay : Detaylarda gizlenen değişimin gücü

İlginizi çekebilecek diğer yazılar