Toprak Elementi ve Toprak burçları: Boğa, Başak Ve Oğlak Burçları

Toprak burçları: Boğa, Başak Ve Oğlak Burçları

Elementlerin doğanın temel yapı taşlarını ifade etmesi gibi, Astrolojide toprak elementi ve toprak burçları “inşa etmekle” ve sürdürülebilir kılmakla ilişkilidir. Toprak, elle tutulur değerlere sarılmak, sürdürülebilir kılmak ve birikim yapmaktır.

Haritada Toprak Elementinin Baskın Olması

Haritasında toprak elementi fazla olan kişilerin, yani gezegenlerin ve köşe evlerin çoğu Boğa, Başak ve Oğlak burçlarında yer alanların, maddi dünyayla kurdukları temas yoğundur. Bu yetileri nedeniyle, pratik, sabırlı, dayanıklı ve disiplinli olmaya eğilim gösterirler. Olayları, insanları ve şeyleri oldukları gibi görür ya da her şeyi göründükleri gibi kabul ederler. Yaşamın derin ve manevi yönünü sorgulamadan önce, temel ihtiyaçlarını nasıl elde edeceklerine, ekmeklerini nasıl kazanacaklarına odaklıdırlar. Görme, duyma, tat, koku ve dokunma duyuları diğer insanlara göre daha gelişkin ve hassastır.  Risk almak yerine, emin adımlarla ilerlemeyi tercih eden bu insanların en büyük korkusu ise düzenlerinin değişmesidir. Toprak elementi doğa sevgisi, sadakat ve bağlılıkla da ilgilidir.

Toprak elementi baskınsa kişinin cildi yağlı, renkli ve canlıdır. Sağlıklı bir görünüşü ve dayanıklı bir bünyesi vardır. Zira toprak, kişinin fiziksel bedeniyle kurduğu olumlu ilişkinin de simgesidir. Ancak metabolizma yavaş olduğu için kilo almaya istidatlı bir yapı oluşabilir.

Haritada Toprak Elementinin Az olması

Bir haritada toprak elementi azsa, kişi maddi düzlemde hayatını idame ettirebilmek için gerekli zorunlulukları uygulamakta ve sorumluluk almakta güçlük çekebilir. Toprağın azlığı, kişinin hayatındaki her konuda istikrar sağlamasını, ayaklarının yere basmasını, garantici yatırımlar yapmasını zorlaştırır. Yaşamın gerçekleriyle ve maddi yaşamın gereklilikleriyle yüzleşmeyi öğrene kadar büyümeyi reddedebilir. Bir yere ait olmadığını düşünen, kendisine bu dünyada bir yer yokmuş gibi köksüz, güvenden, destekten ve temelden yoksun hisseden kişilerde de toprak elementinin zayıflığına rastlanmaktadır. Bu kişiler dünyada bir değer algısı yaratamadıkları zaman, manevi değerlerin arayışına, görünenin de ötesine odaklanmaya başlarlar.

Toprak noksanlığı, fiziksel bedenin ihtiyaçlarını da ihmal etmek anlamına gelebilir. Beslenme ve fiziksel aktivite gibi konularda da düzen ve istikrar sağlamakta başarısız olunabilir. Haritada toprak elementi az olduğu halde, eğer Satürn’ün güçlü açıları varsa, bu eksikliği kısmen telafi edilebilirsiniz. Daha çok sebze ağırlıklı beslenmenizin, bahçe bakımı gibi toprakla temas edebileceğiniz uğraşlarla ilgilenmenizin, yaşam alanlarınız ve kıyafetlerinizde yeşil, koyu sarı, kahverengi gibi toprak renklerine ağırlık vermenizin de faydası dokunabilir.

İnsanın hamuru, Dünyanın tuzu; Toprak

Biçim verilebilen tek element olmasından mıdır bilinmez, neredeyse bütün yaradılış destanlarında insanın hamuru olarak anılır toprak… Boğa, Başak ve Oğlak toprak elementinden burçlardır. Yürekleri adeta tohumların kök saldıkları yerler gibi yumuşaktır. Herkese hakları olan rızkı verirler. Kendilerine yapılan tüm haksızlıklara rağmen sabırla bekler, kırgınlıklarını sinelerine çeker, yıkıcı güçlerini ruhlarının derinliklerinde saklarlar. İradeleri dağları denizleri, insanları bir arada tutacak kadar bükülmezdir. Ruh halleri mevsimlere göre değişir. Baharın renklerini kuşandıklarında çiçekler ve meyveler gibi canlanır, sıcacık gülümsemeye başlarlar. Kış zamanı geldiğinde renkli görkemli kıyafetlerini soyunup, içlerine dönerler.

Aşk, gönüllerini dolduran ve ruhlarını doyuran bir yağmur gibidir. Topraklarına aşkın tohumunu eken kişiyi muhteşem rayihaları ve sınırsız zenginlikleriyle sarmalarlar. Aşık Veysel’in dediği gibi en sadık yardir toprak. Gün olur eski toprak diye anılır en kadim dostlar. Ve en derin uykumuza daldığımızda yine çoğu Boğa, Başak ve Oğlak olan dostlar gelip örterler üstümüzü…


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Koç burcu ve Terazi burcu: Gölgemizi Kucaklamak
Boğa burcu ve Akrep burcu: Gölgemizle Kucaklaşmak
İkizler burcu ve Yay burcu: Gölgemizle Kucaklaşmak
Yengeç burcu ve Oğlak burcu: Gölgemizle Kucaklaşmak
Aslan burcu ve Kova burcu: Gölgemizle Kucaklaşmak
Burçların Özellikleri: 12 Burç ve Kör Noktaları
Zodyakın Kadınları ve Tarzları
Burçlar ve Özellikleri: Tuhaf ve Eğlenceli Yönleriyle Burçlar
Akrep Burcu ve Gizli Dünyası: Zehir ve Şifa
“Kova” Olmak
Astrolojide Ateş Elementi: Koç, Aslan ve Yay Burçları
Su Elementi ve Su Burçları : Yengeç, Akrep ve Balık
Haritada Hava burçları ve hava elementi dengesi
Başak burcu ve Balık burcu: Gölgemizle kucaklaşmak

İlginizi çekebilecek diğer yazılar