Akrep Burcu ve Gizli Dünyası: Zehir ve Şifa

12 burçtan bahsederken, insanların genel kişilik özelliklerine atıfta bulunuruz. 12 burç 12 farklı arketiptir. Güneş yaşamın özü olduğu gibi, varlığımızın da çekirdeğini temsil eder. Bu yüzden de Güneş burcu kavramı, karakterimizin en parlak yönleri, kimliğimiz, ego ve fiziksel görünüşümüzle bağdaştırılır.

Şüphesiz Zodyak çemberinin en gizemli ve merak uyandıran burcudur Akrep. Dolayısıyla hayranları çoktur ama hasımları da azımsanamaz. Daha doğrusu, Akrep’in büyüleyici çekim alanına kapılan kişiler, en başında Akrep’e muhakkak bir hayranlık beslerler. Ancak zaman geçtikçe ser veren sır vermeyen hali, duygularını dile getirmekteki gönülsüzlüğü ve şüpheciliğiyle Akrep, eleştirilerin hedefi olmaktan kaçınamaz.

Yönetici gezegenlerinin Mars ve Plüton olmasından mütevellit, Akrep hakkında gizemli olduğu kadar, tehlikeli ve riskli bir şeyler vardır. Tıpkı çıplak elle cam kırıklarını toplamak,  kar fırtınasında dağa tırmanmak, köpek balıklarıyla dolu derin sularda yüzmek, Rus ruleti oynamak ya da yeraltı mağaralarını keşfe çıkmak gibi. Asla tam olarak neyle karşılaşacağınızı kestiremediğiniz Akrep serüveninizde, haz, korku, acı ve tatlı birbirine karışır.Akrep burcu bir buz dağına benzer. Çevresine yansıyan ise, buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Akrep küçük yaşlarından itibaren, büyük bir iştahla insan doğasının zayıflıkları konusunda bilgi edinerek, güçlü olmayı öğrenir. Herkes hakkında her şeyi bilmek isterken, kendisi hakkında kapalı bir kutu olmayı tercih eder. Yeni tanıştığınız bir Akrep’e, bir başkasının dedikodusunu yaptığınız anda Akrep size “güvenilmez kişi” olarak notunu verecek, sizinle daha az şey paylaşmaya başlayacaktır.

Bu burç hakkındaki hemen her şey güce dairdir. Kontrolün gücü, sevginin gücü, paranın gücü, bilginin gücü, dostluğun gücü vs. Güce açlığı değil ama güçlü olmaya duyduğu karşı konmaz tutkusu gerçektir. Dostlarının duygusal zayıflıklarında yanlarında olsa bile, partner konusunda zayıflık gösteren birini, tercih etmez. Örneğin Akrep burcu olan Hillary Clinton, eşinin sadakatsizliği ifşa olduktan sonra bile hiç açık vermemiş, kocasını desteklediğini her fırsatta belirtmiş ama adeta “bu iş öyle değil böyle yapılır” dercesine azmederek başkanlığına da adaylığını koymuştur.

İnsanları kontrol etmekte o kadar ustalardır ki, zaten ister istemez yetkiyi ve gücü onlara teslim edersiniz. Fakat Akrep arketipleri birbirinden çok farklıdır. Örneğin Akrep burcunun en kötücül örneklerinden biri olan Charles Manson’ın liderlik ettiği tarikat korkunç bir katliama neden olmuştur.

Akrep su burcudur fakat sulu ve sığ insanlardan hiç de hoşlanmaz. Alay edildiğini ya da gücünün küçümsendiğini hissettiğinde çok ağır tepkiler verebilir. Hayatındaki her konuda olduğu gibi, samimiyet çemberine dâhil edeceği insanlarda da belli bir derinlik arar. Onunla dans etmek istiyorsanız, en azından atacağınız adımları bilmenizi bekler. Ayağına basıp duracaksanız, dansa hiç başlamasınız daha iyi!

Yine su burcu olduğu için, ufacık bir söz ya da davranış kalbini kırsa da, kırgınlığını asla unutmadan senelerce taşır. Sonra siz ilişkinizin üzerinden 20 sene geçtiği halde, size neden böyle davrandığını, neden sizi en zayıf olduğunuz yerden yaraladığını merak eder durursunuz. Akrep affetmek ve ikinci bir şans vermek konusunda en başarısız burçtur.

Akrep, kendi bedenini kontrol etmek ve benimsemek konusunda rahat davranır. Dolayısıyla insanlar Akrepleri çekici bulurlar. Cinselliğin gücünün ve bu gücün bir zayıflık da olabileceğinin farkında olan Akrep’in en kötü taraflarından biri, cinselliği bir diğerini manipüle etmek için kullanabilmesidir. Örneğin Türkiye Akrep burcu olduğu için, genelde iktidarlar insanların cinselliğine “kirli çamaşır” gözüyle bakar ve bunu tehdit unsuru olarak kullanmaya eğilim gösterirler.  Oysa Türkiye’nin görünmeyen yüzü tacizlerden, tecavüzlerden ve şiddetten geçilmez.Akrep yöneticisi Plüton yoğun bir “baskı” anlamına da gelebilir.

Akrep burcu sembolü de tesadüf değildir. Zira Akrep bir diğeri tarafından öldürülmektense, kendisini zehirlemeyi tercih eder. Bu davranışının altındaki motivasyon belki de kendi kaderini kontrol ediyor olmaktır! Edebiyatın tanrıçalarından biri olan Sylvia Plath’ın yazıları, yaşam hikâyesi ve ölümü tam anlamıyla Akrep burcunu anlatır.

Akrep burcu, işi bitmeden bırakmak nedir bilmez. Müthiş bir tutkuyla yaşar. Tutkusunu yaşamındaki her şeye ve her insana yansıtır. Böylece unutulmaz bir dost ve âşık haline gelir.

Akrep, diğer su burçları olan Yengeç ve Balık arasındaki geçiştir. Yakın kan bağı (Yengeç) ve aile dışındaki uzak bağlantılarımız, atalarımız (Balık) arasında bir köprüdür. Bizi geçmişe ve geleceğe bağlayan, birbirimize en yakın ve uzak olduğumuz yer, ortak sırrımız yani DNA’dır. Yumurta ve spermin buluşmasını temsil eden Akrep için cinsellik aynı zamanda iki insanın yaşam güçlerini birleştirmesi anlamına gelen özel bir ritüeldir.

Akrep, Havva’ya bilgelik ağacının haz dolu meyvesini tattırarak, doğumun ölümün ve yeniden doğuşun sırrını veren yılan sembolüdür. Hem içimizdeki kötülük hem de iyiliktir. Akrep burcu diğer burçların aksine, kendi içinde 3 farklı arketiple açıklanır. Yılan, kertenkele ve Kartal olarak isimlendirilen bu arketipler ise birbirlerinden gece ve gündüz kadar farklı olabilirler. Affetmek ve gücünü yapıcı yönde kullanabilmek, Akrep burcunun öğrenmesi gereken önemli bir derstir. Böylece zehri, şifaya da dönüşebilir.

Son olarak…

Her burcu karşıt ekseniyle, haritamızda bulunduğu evle ve yönetici gezegenlerinin konumlarına bakarak açıklamamız gerekir. Hiçbir genel yorum kişisel haritamızın yerini dolduramayacağı için, Boğa/Akrep ekseninin sizinle ilgili gizemini burada açıklamam mümkün değil. Zorluklara rağmen dayanma, hayatta kalma ve bir şeyleri kökten değiştirerek yaşamı tazelemek yönünde en iyicil gücünüzü bulabilirsiniz. Fakat bu keşif için buz dağının görünmeyen kısmına bakmaya da gönüllü olmanız gerek.

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

 


Benzer Yazılar;

Ay Burçları : Ay Akrep Burcunda
Su Burçları – Yengeç, Akrep Ve Balık
Boğa ve Akrep Burçları
Karşılaşmaların Manası
Astrolojide hamilelik ve doğum
Türkiye’nin Astrolojik Kimliği ve Geleceği
Astrolojide 8. Ev ve Maddi Kazanç
Astrolojide Plüton ve Nesillere Etkisi
Ay Akrebin Duygu Anatomisi
Plüton’un Keşfi ve Astrolojide Plüton
Jüpiter Akrep Burcunda Adaletin Gücü: Tanrılar ve Canavarlar

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar