Koç burcunda Venüs Retrosu: Mücadeleye Değer mi?

Koç burcunda Venüs Retrosu

Dünyadan bakıldığında Venüs, ortalama her 18 ayda bir geri gider ve Retro dönemi yaklaşık 40 gün boyunca sürer. Aynı zamanda transit Venüs’ün Retro dönemi 8 senede bir aynı burçta tekrarlanır. 4 Mart’tan başlayarak 15 Nisan’a kadar sürecek Koç burcundaki Venüs Retrosu en son 2009 yılının Mart ayında gerçekleşmişti.

Merkür gibi Venüs de Güneş’ten fazla uzaklaşmaz. Güneş’le arasındaki mesafe en fazla 48° olan Venüs’ü Güneş’e yakınlığı nedeniyle yaşam enerjimizle güçlü bağlantısı bulunan kişisel bir gezegen olarak ele alırız.

Astrolojik Anlamıyla Venüs

Astrolojide Venüs, yaş aldıkça şekillenen zevklerin, hazların, acıların, hoşlandıklarımız kadar hoşumuza gitmeyen şeylerin de kaynağı olarak tarif edilir. Benimsediğimiz ve kendimizi dünyaya tanıttığımız tarzımız, kurduğumuz bütün ilişkiler, kendimizi dâhil ettiğimiz ve dâhil olmak istediğimiz sosyal çemberler, estetik ve sanatın her formu, heyecanlı bulduğumuz ve keyif veren her şey Venüs’le temsil edilir. Venüs dünyadan edindiğimiz bütün hazların bedenimizdeki hafızası, soyut ve somutun aldığı formlar, bedenimizin yorumunu yansıtan kıyafettir. Hatta Aztek mitolojisinde tasvir edildiği gibi; “Venüs kadının ve erkeğin şeklini alarak yeryüzünde dolaşır.”

Retro gölge ve nostalji

Gezegenlerin Retro dönemleri, gezegenlerin gölge taraflarını vurguladığı için psikolojik süreçlerdir. Hatalarımızdan yola çıkarak geçmiş ve gelecek arasında kıyaslamalar yapar, neticelenmemiş, yarım kalmış ilişki ve konuları bir sonuca bağlama ihtiyacı hissederiz. Her Retro dönemi bir nevi Deja vu halidir. Bazı hatıralar ummadığımız anlarda zihnimizi uyarırken, geçmişte verdiğimiz kararlar yönünde bugün hangi noktada durduğumuzu tartmamız, eski âşıklarımız ve dostlarımızla hesaplaşmamız gerekebilir. 2009 yılının Mart ve Nisan aylarında yaşadıklarınızı hatırlayın. Muhtemelen o zaman hissettiğiniz ama anlam vermekte zorlandığınız duyguları ve 8 sene önce hayatınıza etki etmiş olan insanları bu ara yine hatırlamaya başlamış olabilirsiniz. Retro dönemi Venüs’ün diğer yüzü olan cinselliği, gücü, iktidarı, intikamı ve savaşı temsil eden Babil tanrıçası İştar’ı yansıtabilir.

Retrolar psikolojiktir ve tam da bu yüzden bir kişinin aracılığıyla olsun ya da olmasın, kendimizi tedavi etmeye çalışmalı, uzun zamandır çözemediğimiz sorunların kaynağına inerek daha yüksek bir anlayış kazanmak için gayret göstermeliyiz.

Maddi ya da manevi şeylere, kendimize, hayata ve insana verdiğimiz değerleri temsil eden Venüs Retro dönemine girdiğinde taşıdığınız, yansıttığınız, savunduğunuz veya verdiğiniz değerlere göre önceliklerinizi yeniden belirlemenizi gerektirebilir.Önceliklerinizi belirlerken, kendinizi ve başkalarını sevme potansiyelinizle alakalı olarak aslında nasıl biri olduğunuzla bir kez daha yüzleşme şansınız var.

Retro Venüs ve yapılmaması gerekenler

Venüs Retrosu, yeni bir ilişkiye adım atmak yanıltıcı olabileceği kadar, evliliklerin ve nişanların da bu döneme denk getirilmesi önerilmez. Çünkü birlikte olduğunuz kişi hakkında aslında görmezden geldiğiniz şeyler birkaç ay sonrasında oldukça rahatsız edici bir hal alabilirler. Bu evrede tanıştığınız ve hoşlandığınız insanların daha sonrasında ilkelerinize uyumlu olmadıklarını fark etmeniz de olası.

Venüs Retro’su, estetik operasyonların, finansal yatırımların ve dekoratif fikirlerin uygulanması için de olumlu bir dönem değildir. Saç şeklinin değiştirilmesi, pahalı ve lüks alışverişler yapılması pişmanlığa neden olabilir. Zira Retro Venüs etkisiyle büyülenerek satın aldığınız ya da yenilediğiniz şeyler, Retro bittikten sonra gözünüze dünyanın en çirkin şeyleri gibi görünebilirler! Objelerin değer duygusunda bir yanılsama yaşanabileceği için, satıcılar yeni ürünleri değerlerinin çok üstünde piyasaya sürebilirler. Dolayısıyla özellikle pahalı harcamalarınızda, ürünün gerçek değerinden çok daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer ısrarla alışveriş yapmak istiyorsanız, ikinci el ürünler satan mağazalarda ve antikacılarda şansınızı deneyerek, hatta artık ihtiyaç duymadığınız ve kullanmadığınız eşyalarınızı satarak karlı çıkabilirsiniz. Venüs geri hareketi, nostaljik zevklere ve lezzetlere de ilgiyi arttırabilir.

Doğum haritasında Retro Venüs etkisi

Genelde Venüs geri giderken doğan kadınlar, feminen taraflarını ve cinsel enerjilerini sağlıklı biçimde yaşamakta zorlanabilirler. Genelde bu kişiler evlilik ya da uzun bir ilişki yaşamadan önce cinselliği tecrübe etmeye de sıcak bakmayabilirler.

Cinsellikle ilgili yasaklar, kendini suçlama ve utangaçlık Venüs’ün bu yerleşimiyle ilgili bulunur. Kişide Afrodit – Hera bir diğer tanımıyla “bakire ve fahişe” kompleksi bulunabilir. Bedenin form ve arzularıyla barışmak, kirlenme olarak algılanabilir veya kişi ailesinden bu yönde telkinler duyarak büyümüş olabilir. Kendi değerlerine göre yaşamaktan çok, aile ve dâhil oldukları sosyal ağların değerlerine göre hareket edebilen bu kişiler, var olan sanatsal potansiyellerini hayata uyarlamakta zorlanabilirler.

Venüs’ü doğum haritasında Retro olan erkekler ise hemcinslerinden ziyade kadınlarla daha rahat arkadaşlık ilişkileri kurmaya yatkındırlar. Her ne kadar nazik, düşünceli ve bakımlı erkekler olsalar da, belirledikleri kriterler nedeniyle âşık olmak da zorlanmaları mümkündür. Venüs bir araya getiren, köprüler kuran, form veren gezegen olduğu için erkek haritasındaki Retro yerleşimi erkeğin evlilik ve yuva kurmak konusundaki çekincelerine işaret edebilir.

Elbette ne kadın ne de erkek için Retro Venüs’le doğmak değişmesi mümkün olmayan bir etki sayılmaz. Progress haritada Venüs ileri gitmeye başladığında kişiler hayatlarının bahsettiğim yönlerinde engelleri yok ederek ilerleme kaydedebilirler.

Son olarak

Venüs’ün 8 sene boyunca izlediği sinodik döngü beş köşeli bir yıldıza, daha da çok bir lotus çiçeğine benzer. Geçmişle gelecek arasında nerede durduğunuzdan şüphe ettiğiniz zamanlarda, kimsenin elini sürmek istemediği kirli ve karanlık sulardan yükselen, fakat çamurla lekelenmeyen lotus çiçeğinin gücünü anımsayın. Yaşadığımız karanlık tecrübeler, mücadelelerimiz ve acılarımız çevremizi saran bulanık ve kirli bir su gibidir. Suya, çamura, havaya, ışığa teşekkür edin ve fakat nihayetinde büyük çabalarla büyüttüğünüz kıymetli varoluşunuzu yani olduğunuz kişiyi yaşamaktan korkmayın.

Cesaret ve umutla

 

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Aslan burcunda Venüs Retrosu : Gerçek aşk mı yoksa sadece hayranlık mı?
Oğlak burcunda Venüs Retrosu : Sevilmek için başarılı olmak gerekmez
Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri
Akrep Burcunda Venüs Retrosu: Biten Aşklar ve Kalbin Dirilişi
Astrolojide Venüs : Venüs’ün Aynası

İlginizi çekebilecek diğer yazılar