Oğlak burcunda Venüs Retrosu: Sevilmek için başarılı olmak gerekmez

Oğlak burcunda Venüs Retrosu

Ay ve Güneş dışındaki bütün gezegenler belli periyotlarda yörüngelerinin aksi istikametinde ilerlerler. Aslında hiçbir gezegenin geri gittiği yoktur, sadece Dünya’dan bize öyle görünürler. Venüs her 1,5 senede bir, 6 hafta süresince geri hareket eder. 21 Aralık tarihinde Oğlak burcunda Venüs Retrosu başlayacak.

Bir gezegen geri gittiğinde, temsil ettiği konular dahilinde içe dönük tahliller yaparak,  var olan koşullarımızı derinlemesine analiz etme şansı elde ederiz. Retro gezegenin geçmişte sonuçlandıramadığımız, askıda kalan meseleleri gündeme getiren bir etkisi vardır. Yaşanmış olanla şu anda yaşanan arasında kıyaslamalar yapmak, zayıflıklarımızla ve hatalarımızla yüzleşmek için mola veririz.  Genelde Retro zamanları kırgınlıkları gidermek ve incinen egoyu tamir etmek için eski sevgililerin yolu gözlenir. Baktı ki aramaya teşebbüs etmiyor, dayanamayıp telefona sarılanlar olur. Retrolar psikolojik evrelerdir. Bir kişinin aracılığıyla olsun ya da olmasın, kendimizi tedavi eder, çözemediğimiz sorunların kaynağına inerek daha yüksek bir anlayış kazanırız.

Venüs henüz Retro dönemine girmemiş olsa da, 4 ay boyunca misafiri olacağı burç Oğlak zaten retrospektif ve melankoliktir. Dolayısıyla geri hareketine başladığı evrede, varolan etki dışında belirgin farklar gözlenmez.

Son zamanlarda damak tadınız, beslenme alışkanlıklarınız değişti mi? Eskisi gibi iştahlı değil misiniz? Yoksa sadece can sıkıntısından mı yiyorsunuz? Bir parça çikolatanın tadı size melankolik bir aşk hikayesini mi çağrıştırıyor? Gardırobunuzdaki uzun zamandır giymediğiniz kıyafete bakarak bir zamanlar ne kadar zayıf ve güzel olduğunuzu mu hatırlıyorsunuz? Kendinize bir ilişkideki kriterlerin neler olması gerektiğini, ne kadar sevildiğinizi sormaya mı başladınız? Yeni tanıştığınız kişiye öncelikle kariyeriyle ilgili sorular mı yöneltiyorsunuz? Partnerinizin saygınlık kazanmasını, başarılı ve zengin olmasını mı istiyorsunuz ve bunu takıntı haline mi getirdiniz? Sadakati, istikrarı, güveni ve sahip olduğunuz değerleri mi sorguluyorsunuz? O zaman Venüs’ün Oğlak burcundaki enerjisini hissetmeye başladınız demektir.

Aşk, para, ortaklıklar, dış görünüş, göz zevki, damak tadı, moda gibi konuları temsil eden Venüs’ün haritalardaki yerleşimi nelerden haz aldığımızı, bizi nelerin mutlu ettiğini de açıklar. Venüs Oğlak burcunda ilerlerken temsil ettiği konular Satürniyen prensiplerle şekillenecektir.

Venüs Oğlak burcunda geri giderken son derece şekilci olabilirsiniz. Kendinize güvenmediğiniz için sosyal çevrelerden soyutlanmayı tercih edebilirsiniz. Başkaları tarafından sevilmediğinizi, değer görmediğinizi, yaptığınız işte yeterince iyi olmadığınızı düşünebilirsiniz.  Hayatınız boyunca hafif balık etli bir vücuda sahip olsanız da, aynaya baktığınızda kendinizi devasa görürsünüz. Cildinizdeki kırışıklıkları ya da saçınızı katlanılmaz bulabilirsiniz. İyi bir sanatçı olsanız bile, sesinizden, resimlerinizden, performanslarınızdan bir türlü memnun olmayabilirsiniz.

Oğlak burcunda Venüs Retrosu mide ve ciltle ilgili sorunları gündeme getirebileceği gibi, cins-i latif huysuzluklara da neden olur. Kendinizi beğenmediğiniz için sizin her yanınıza bayılan partnerinize çemkirir, hayatı onun içinde zorlaştırabilirsiniz. Hatta partnerinizi bile yeterince iyi bulmayabilirsiniz! Sevgili bayanlar aklınızda olsun; Venüs yüreğinizin aynasına bakarak asıl değerinizi fark etmeniz için geri gidiyor. Siz karşınızdakinin verdiğiniz değerden daha fazlasını hak ettiğini düşünerek kendi merkezinizde dönüp durmaktan vazgeçer, başkasına değer katarsanız aslında ne kadar güzel ve kıymetli olduğunuzu da hatırlayacaksınız.

Beyler için fiziksel görünümlerinden çok, vitrinleri yani prestijleri, kazançları ve sahip oldukları maddi değerler önem taşıyor.  Her gün usanmadan çalışıp çabaladığınız halde kendinizi olmak istediğiniz yerde görmemek şevkinizi kırıyor olabilir. Eşinizin ya da ailenizin eleştirileri yüzünden kendinizi aslında çok iyi yaptığınız işinizde bile başarısız görebilirsiniz. Kulaklarınızı sizi inciten baskıcı sözlere kapatın. Nereden nerelere geldiğinizi, ne zorlukları göğüslediğinizi herkesten daha iyi biliyorsunuz. Sorumlu olduğunuz insanların tepkilerine aldanmadan biraz harcamalarınızı kısmanızda ve Ocak sonuna kadar büyük maddi beklentilere girmemenizde fayda var.

Süreç güzellikle ilgili kapsamlı bakımların yapılması için olumlu değildir. Estetik operasyonların ya da dekoratif fikirlerin uygulanması, kıyafet, mücevher alışverişi yapılması, saç şeklinin değiştirilmesi önerilmez. Çünkü Venüs retrosu etkisiyle büyülenerek satın aldığınız yahut yenilediğiniz şeyler retro etkisi geçtikten sonra gözünüze dünyanın en çirkin şeyleri gibi görünebilirler!

Objelerin değer duygusunda bir yanılsama yaşanacağı için, satıcılar eşyaları değerinin altında piyasaya sürerler. Siz de eğer ısrarla alışveriş yapmak istiyorsanız, ikinci el ürünler satan mağazalarda şansınızı deneyerek karlı çıkabilirsiniz. Mülkler de piyasa değerinin altında satışa sunulur. Yeter ki evin görünüşüne fazla takılmadan yatırım yapın. Nasılsa daha sonra içini restore edebilirsiniz.

Yeni başlayan ilişkileri de aynen bu şekilde kurgulamak gerekir. Örneğin Retro Venüs’ün verdiği sarhoşluk etkisiyle gözünüze Adonis kadar yakışıklı görünen erkeğin retrodan sonra aslında bir kurbağa olduğunu farkedebilirsiniz ve pek çok defa öptüğünüz halde bir prense dönüşmez. Ya da erkekler bir tanrıçayla birlikte olduklarını düşünüp evlenme teklifi ettikleri gecenin sabahında, yani yanıldıklarını anladıkları zaman artık çok geç olabilir.

Artistik kabiliyeti ve estetik duygusunu yöneten Venüs geri giderken hayal gücüne de ket vurur. Bu nedenle sanatla ilgili meslekleri olan kişiler kısır bir sürece girerek geleneksel tarzlara aşırı bağlı standart ürünler verdiklerini fark edebilirler.

Partner olarak tecrübeli ya da yaşça büyük kimseler daha ilgi çekici tercihler haline gelirler. Venüs geri gittiği evrede gönül eğlendirmek yerine gönülle ciddi düşünülür : ). Venüs genel olarak kadınlarla olan ilişkileri de açıklar. Bayanlar birbirleriyle sosyal anlamda rekabete girebilirler. Geçmişte dostunuz olan artık görüşmediğiniz birinden haber alabilirsiniz. Yumurtalık ya da hormon tedavisi de görebilir, bel ya da böbrek ağrılarınızı nedeniyle doktora başvurabilirsiniz.

Venüs ileri hareketine başlamadan önceki durağan halindeyken (30 – 31 Ocak arasında) avukatınızı, muhasebecinizi, güzellik uzmanınızı, terapistinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Retro dönemi yeni bir ilişkiye başlamak ve evlenmek için de uygun değildir. “Ah ama biz zaten tarih aldık, n’apacağız, yoksa mutsuz mu olacağız” diyenler, öncelikle sakin olalım :) Evlilik kararının alındığı zaman da en az resmiyete döküldüğü an kadar önemlidir.

Doğum haritasında Retro Venüs

Venüs’ü doğum haritasında geri gidenler, ya bir ilişkiye balıklama atlar ya da fazla eleştirel bir tutum sergiledikleri için birlikteliğe başlama aşamasında zorlanırlar. İnişli çıkışlı ruh hallerini kolayca ifade etmekte güçlük çekerler. Farklı gizemli bir görünüşleri vardır. Başkaları için önemsiz olan görsel ayrıntılar, Retro Venüs’ün gözünden kaçmaz. Bu yerleşimle doğanlar oldukça seçicidirler. Kötücül gezegenlerden aşırı zarar görmüş bir Retro Venüs kişiye cinsel soğukluk ya da ilgisizlik verebilir. İnce eleyip sık dokudukları için aşkta rafine bir tutum sergilemeleri, duygularının planlanmış davranış modellerine dönüşmesi mümkündür.

Oğlakta gerileyen Venüs nedeniyle partnerinizden sizi maddi/manevi güvende hissettirmesini, birlikteliğiniz için daha çok çaba göstermesini arzu edersiniz. Ortak ideallere sahip olmanız ve aynı amaç uğruna çalışmak sizi birbirinize daha fazla yakınlaştıracak, ilişkinizi güçlendirecektir. Eğer ilişkiniz yoksa sorumluluk sahibi, maddi zenginliğiyle ve saygınlığıyla göz önünde bulunan, insanlardan etkilenebilir, çıkar ilişkilerine sıcak bakabilirsiniz. Venüs Oğlak’tayken kişi kendini aşırı hırslarına kaptırdığı zaman kendine ortak olacak biriyle bir imparatorluk kurmayı düşleyen kral ya da kraliçe edası sergiler.

Son olarak sözü Beatles’a bırakıyorum;

“Para aşkı satın alamaz”


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Aslan burcunda Venüs Retrosu : Gerçek aşk mı yoksa sadece hayranlık mı?
Koç burcunda Venüs Retrosu: Mücadeleye Değer mi?
Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri
Astrolojide Venüs : Venüs’ün Aynası

İlginizi çekebilecek diğer yazılar