Astrolojide 1. Ev (Yükselen Burç): Haritanın Can Bulduğu Yer

Haritanın köşe noktaları olan 1, 4, 7 ve 10. evler ve buradaki gezegenler daima öncelikli olarak ele alınan güçlü evlerdir. Köşe evler mevsimler gibi doğanın döngüsüyle ve hayat ağacı sembolüyle ilişkilidir.

Birinci ev yani yükselen burç sembolik olarak doğanın yenilendiği yılın bahar zamanına ve Ay fazlarından Yeniay’a benzer. Birinci ev alınan ilk nefes, can, her şeyin başladığı, doğduğu ve form kazandığı yerdir. Bu eve bakarak başlangıçtaki şart ve koşullar analiz edilebilir.

Örneğin; yükselen burçtan geçen ya da olumlu açılar yapan transit Jüpiter şanslı ve destek görülen başlangıçlarla ilgiliyken, buradaki Satürn zorlu veya mecburi başlangıçlarla ilgili olabilir. Natal haritada yükselen burçta Mars, Satürn veya Plüton yer alıyorsa kişinin doğumu madden ve manen zorlu şartlarda gerçekleşmiş olabilir.

Astrolojik olarak belli durumlar için zaman seçerken, olay anında yükselen burcun gezegenlerden olumlu açılar alması durumun başlangıcı için önemlidir. Mesleki başlangıçlar için Jüpiter ve Satürn’ün, ilişki başlangıçları için Venüs ve Ay’ın olumlu açıları dikkate alınabilir.

Yükselen burç ve yönetici gezegeni dış görünüş, metabolizma, genel sağlık ve yaşam uzunluğuyla bilgiler de verir. Yükselen burç, yöneticisi ve birinci evdeki gezegenlere bakılarak kişinin hastalıkları yenme ve hayatta kalma gücü de analiz edilebilir. Eğer haritada birinci evin yönetici gezegeni altıncı evin yöneticisine göre daha güçlü konuşlanmışsa, hastanın hastalığı yenmesi ve iyileşmesi ihtimali yüksektir.

Satürn birinci evde sağlıklı bir yerleşimdeyse, Jüpiter, Venüs, Güneş ya da Ay ile olumlu açıları varsa dayanıklı bir bünye ve genellikle uzun bir ömür verir.

Yükselen burç vücudun hangi bölümüyle ilgiliyse, yükselende yer alan Mars, Satürn ve Kuzey Ay düğümü vücudun o bölgesindeki doğum lekesine, yara izine ve sağlık sorununa işaret edebilir.

Yükselendeki gezegenler yaşam kalitesini arttırır ya da azaltırlar. Karakterin, davranışların temelini anlamak ve kişinin ahlak ve terbiyesi konusunda fikir sahibi olmak için de bu eve bakılır.

Birinci evdeki gezegenler hayatın bir ödül ve armağan olarak sunduklarıdır. Örneğin; bu evdeki Venüs eğer sevdiği bir burçtaysa ve sert açılar almıyorsa göz alıcı bir güzellik ve çekicilik verebilir. Yine buradaki Venüs sanatsal yaratıcılık ve üretkenlikle ilgiliyle, birinci evde çok rahat olan Merkür entelektüel beceriler ve konuşma/yazma/iletişim yeteneğiyle ilgilidir.

Birinci ev bize en yakın olan kişileri de tanımlar. Yükselendeki Merkür kardeşlerle güçlü ilişkiler, kardeşin kişinin hayatına yön veren önemli bir faktör olduğu anlamına gelebilir. Yükselen evde bulunan Ay kişinin hayatına annenin, çocuğun ya da genel olarak kadınların yön verebileceğiyle açıklanabilir.

Elbette sağlıklı bir yorum için birinci evin temsil ettiklerini bu evde bulunan burçla ve haritanın bütünü içerisinde sentezlemek gerekir.

Cesaret ve Umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Astrolojide 8. Ev : Başkalarından gelen kazançlar ve kayıplar
Astrolojide 11. Ev: Umutlarımızın karşılığı
Astrolojide 7. Ev: İlişkiler ve öteki ben
Astrolojide 3. ev: Öğrenme ve İfade becerisi
Astrolojide Dördüncü Ev: Haritanın Geceyarısı
Astrolojide 12. ev: Kendimizden sakladıklarımız

İlginizi çekebilecek diğer yazılar