Balık Burcunda Güneş tutulması: Ne aradığını bilmeden aramak

Balık Burcunda Güneş tutulması: Ne aradığını bilmeden aramak

26 Şubat günü saat 17.58’de Balık burcunun 8. derecesinde halkalı Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma anında Mars ve Uranüs aynı derecede birleşerek Plüton’a kare açı yapıyorken, tutulmanın Neptün’le kavuşum açısı var. Tutulma derecesinin doğum haritasında hangi eve düştüğü, natal Güneş’e ve Ay’a açıları öncelikli öneme sahiptir. Fakat natal Ay düğümlerinizle aynı derecede gerçekleşen bir tutulma da gelecek 6 ayın engelleri ya da fırsatları konusunda bilgi verebilir.

Balık burcunun modern yöneticisi Neptün, nam –ı diğer Posedion’dur. Üç dişli yabasını kullanarak denizleri dize getiren, dalgalara, nehirlere, tüm deniz canlılarına ve canavarlarına hükmeden bu tanrı, istediğinde denizler içinden adalar yükseltir, yeryüzünü sarsarmış. Uzun çalışmaların ardından Zealandia ismi verilen 8. kıtanın varlığına dair resmi açıklamaların Balık burcundaki tutulmaya yakın tarihlerde yapılması da dikkate değer.

Neptün dünyayı sular altında bırakan şiddetli bir tufan ya da Narkissos’un kendisini gördüğü anda dipsiz bir aşka düştüğü sudan aynası olabilir. Neptün bazen peri kızı Echo’nun kendisine yansıyan sesidir. Neptün temas ettiği her konuda şaibeli, puslu, belirsiz bir duruş sergiler. Bazen bir mistik, bazen bir bilge, bazen de milyonları kandıran sahte bir guru olarak yorumlanabilir.

Balık burcunda tutulma hem ülke yöneticisinin Güneş’iyle birleşimde gerçekleşeceği için hem de Türkiye haritasının yönetimi, liderleri, iktidar partisini, ülkenin saygınlığını ifade eden 10. evini etkileyeceği için önemli. Uzunca bir süre Başak/Balık ekseninde tutulmalar gerçekleşmeyeceği için de 26 Şubat tutulması ortalama son 18 senenin neticesi yönünde çıkarımlara neden olabilir.Tıpkı Zealandia gibi gözümüzün önünde duran fakat gözden kaçırdığımız muazzam oluşumların varlığından haberdar olabiliriz.

Bir diğer yandan Mars ve Uranüs’ün bu denli yakın bir kavuşum açısında bulunması ay sonuna kadar olan süreçte aniden moral bozabilen gelişmeler, kazalar, güçlü olanın haklı olduğunun dayatılması, arkadaşlık ilişkilerinde gerginlikler, ani şiddet ve yangın ihtimallerinin altını çizmekte. Vereceğimiz kararlarda acele etmeden temkinli ve makul olmamız gerekiyor.

Neptün ve Balık burcundaki tutulma su kaynaklarıyla ilgili krizler, deniz trafiği, kıyılardaki, adalardaki inşaatlarla özdeştirilir. Hapishaneler, esirler, sosyal güvencesi olmayanlar, mağdurlar, cinsiyet ayrımı yaparak kadınlarını değersizleştiren gündemler, özellikle bir parçası olduğumuz toplumun görmezden geldiği ya da reddettiği insanlar ve olaylar, intiharlar bu evrede yüzeye çıkabilir. Fakat antik bir kentin kalıntıları gibi gizemli olan Balık döneminin akıbetine hep bir belirsizlik hâkimdir. Gözyaşları yönünü bilmeden akarken, zulmün duvarlarını yıkan bir okyanusa da karışabilir!

İkilemler, geçişler, arayışlar Balık burcuyla ilintilidir. Balık burcunun en iyi tarafları olan merhamet, fedakârlık, aşk, bereket ve yaratıcılık “kendisine sunulan tacı geri çevirdiğinde” ortaya çıkar. Ancak güç ihtirasını alt ederek, başarı ve şöhret fantezileriyle dolu kibirden kalkanını kırabilen, kendine âşık olmaktan vazgeçen bir Balık hem kendisine hem de başkalarına rehberlik edebilecek niteliktedir.

Balık burcu denince evini, aşkını, hayatının anlamını “ne aradığını bilmeden” arayan insanın simgesi olan kahraman Odysseus’un denizdeki maceralarından biri de akla geliyor. Mitolojide Sirenlerin olağanüstü güzellikle şarkılar söyledikleri ve seslerini duyan insanları büyüleyerek onları öldürdükleri bilinir. Gemisiyle Sirenlerin bulunduğu adanın yakınlarından geçen meraklı Odysseus canından olmadan Sirenleri dinlemenin bir yolunu bulur ve mürettebatına kulaklarını balmumuyla tıkamalarını, sonra da kendisini ana serene sıkıca bağlamalarını söyler. “Eğer bağlarımı çözmeniz için size yalvarırsam beni daha sıkı bağlayın” der. Böylece bağlarının içinde özlem, acı ve arzuyla kıvranan Odysseus Sirenler adasını geçmeyi başarır.

26 Şubat tutulması propagandalarda ve kulağa hoş gelen ama yanıltıcı reklamlarda artış anlamına gelebileceğinden ya kulaklarımızı bu tarz sözlere tıkamamız, ya da zayıflıklarımıza yenik düşmemenin yolunu bulmamız gerekiyor.

Balık burcundaki Güneş tutulmasını sizi esir eden kişilerden bağımsızlaşmak ve sizi hasta eden durumları iyileştirmek için değerlendirebilirsiniz. Şifayı uzakta aramadan önce kendi varlığınızın merkezine, içinize bakın.

Cesaret ve umutla…

 

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

12. ev : Kendimizden sakladıklarımız
Balıkta Yeniay: Ab-ı Hayat
Balık burcunda Güneş Tutulması: Başka Bir Hayat Mümkün!
Balık burcunda Güneş Tutulması : Bir rüyayı mı yaşamak, bir rüyada mı yaşamak?
Astroloji, yeni keşifler ve bilincin kapıları
Astrolojide Ay Düğümleri : Geçmiş yaşam ve hayatın amacı
Balık burcunda Yeniay : Şifa sanatı
Ay Burçları : Ay Balık Burcunda
Ayın Karanlık Yüzü: Kara Tanrıça ve İnsanlığın Kışı
Doğum haritasında Bağımlılık ve Zaafların Göstergeleri
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
Başak ve Balık Burçları
Astro-Portreler : Gabriel Garcia Marquez’in Doğum Haritası

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar