Balıkta Yeniay: Ab-ı Hayat

Balıkta Yeniay: Ab-ı Hayat

17 Mart günü Balık burcunda Yeniay gerçekleşecek. Astrolojik Yeni yılın başlangıcı olan 20 Mart’a kadar normale göre uykuya daha fazla ihtiyaç duyabilir, daha çabuk yorulabilir, kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Yılın Balık burcu evresiyle Ay’ın karanlık dönemi kardeştir. Ay’ın karanlık hali yeni başlangıçlardan önceki sonlarsa, Balık burcu da ilkbahardan önceki SON KIŞtır. Ne tam olarak başlayabildiğimiz ne de gerçek anlamda isteyip de bir şeyleri sonlandırabildiğimiz evredeyiz. Her şey biraz bulanık, sisli ve her şey biraz durağan. Kararlı davranmak, önemli seçimler yapmak için hiç de ideal bir zaman değil. Film, müzik, resim, fotoğraf çekmek ve meditasyon gibi aktivitelerle rahatlamak için kendimize zamanlar ayırmamız gereken dönemdeyiz.

Balık burcunda Yeniay etkisiyle hayatın mistik tarafı daha çok ilgimizi çeker. Einstein’in doğduğu günle Stephen Hawking’in öldüğü günün aynı olmasını tesadüf olamayacak kadar anlamlı buluruz mesela. Sakladığımız yadigarları gözden geçirir, kaybettiğimiz sevdiklerimizi yad ederiz. Hayatımıza yeni bir şifacı ya da sanatçı girebilir. Yeniay hayatımıza kattığımız yeniliklerdir. Balık’ta Yeniay doğum haritanızda hangi evinize düşüyorsa bu evin konuları kapsamında ruhsal bir yenilenme yaşamanız, ödün vermeniz, bu evin konularını iyileştirmeniz gerekebilir.

Balıkta Yeniay su kaynaklarının, şehir suyu dağıtımının yenilenmesi, deniz trafiği, kıyılar ve adalardaki inşaatlarla özdeştirilir. Hapishaneler, esirler, sosyal güvencesi olmayanlar, mağdurlar, özellikle bir parçası olduğumuz toplumun görmezden geldiği ya da reddettiği insanlar bu evrede yüzeye çıkabilirler.

Balık burcu tüm kıyıları ve insanları birbirine bağlayan nehirdir. Nehre her şey karışabilir. Mutluluk, keder, çaresizlik ya da umut. Vicdan, vicdansızlık, iyilik kötülük hepsi nehirdedir. Nehir kendisiyle birlikte akanın acısını ve yükünü hafifletir. Yaşam suyunun sadece taşıyıcı bir niteliği yoktur, kolayı seçen ve ısrarla yüzmeyi öğrenmeyenler kayalıklara çarpmaktan kurtulamazlar. Nehre karışmadan sadece nehri izleyenler içinse yaşam gözlerinin önünden akıp giden, hiçbir anlam bulamadıkları bir imgeden ibaret kalır.

Elleri olmayan kız

Transit Güneş Balık burcuna ilerlerken, karşıma Grimm Kardeşler’in “Elleri olmayan Kız” isimli masalının uyarlaması olan Fransız yapımı bir animasyon çıktı. Sıradan animasyonların ötesinde bütün film suluboya resmedilmişti. DÜŞSEL, şiirsel ve rengarenk ilerleyen -aslında yetişkin masalı olan filmde ihanet, intihar ve ölüm gibi temalar işlenmesine rağmen asla sert ve rahatsız edici bir ifade kullanılmamıştı.

Konusuna gelince; yoksul bir adam şeytanla bir anlaşma yapar. Evlerinin önündeki kaynaktan sonsuza kadar altın akacaktır ve fakat adam bunun karşılığında şeytanın kızını almasına razı olmalıdır. Kız öylesine masum ve temizdir ki şeytan ona dokunamaz. Şeytan babayı, kızının gözyaşlarıyla yıkanan ellerini kesmesi için zorlar. Ellerini kesen babasını terk eden kız, babasının asla olmadığı kadar iyi ve koruyucu olan prensle tanışır ve ondan çocuğu olur. Burada masal mutlu sona bağlanmaz.  Hikayede şeytandan ve kötülüklerinden KAÇMAYA devam eden genç kadın müthiş bir hayatta kalma mücadelesi sergiler. Kendine yetmeyi ve korkularının üstesinden gelmeyi öğrenir. Şeytana kurban edilen ellerine rağmen direnç gösterir, dayanıklı ve güçlü olmayı başarır. Masalın sonunda FEDAKARLIKlarının karşılığını da alır.

Bütün masallar, büyük hayaller, mucizeler, kaçışlar, şiirler, periler, saklı bahçeler, büyük deniz canlıları, Neptün ve Balık burcu etkisinde kabul edilirler. Balık burcu bizi birbirimize bağlayan gizemin su halidir, büyük bir denizdir. Tıpkı Elleri Olmayan Kız masalındaki gibi, bizimle konuşan ve yol gösterici bir nehirdir Balık burcu.

Elleri olmayan kızın hikayesi kadınların erkeklerin dünyasında yaşamak için neleri feda etmek zorunda kaldıklarını anlatır. İçindeki gücü bulmak isteyenin ise doğaya dönmesi gerekir. Masaldaki mesaj açıktır; Yaşamın akışına kulak verdiğimiz, durmadan devam ettiğimiz ve üretken olduğumuz sürece kimsenin bizi kurtarmasına ihtiyaç duymayız, çünkü kendimizi kurtarabiliriz.

Kendinize, kendinizi kurtarmak için neleri feda etmeniz gerektiğini sorun. Cevabı ararken doğada daha çok vakit geçirmeniz iyi gelebilir. İlerlemekten ve adım atmaktan korkanlar ayaklarla ilgili sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Yaşadığınız hastalıkların ardındaki duygusal sorunu çözmeyi deneyin.

İçimizdeki neyse dışarıda da onu buluruz.

Balık burcu içgüdüsel bir dil ve bilgidir. Dünyanın ötesindeki bir başka dünya, egonun algıladığı dünyanın altında akan vahşi bir kaynaktır. Bu yüzden kaynağın sizi beslemesine müsaade edin, rüyalarınıza kulak verin. Balıkta Yeniay kıyılarda birlikte vakit geçirdiğimiz ve denizi paylaşmaya gönüllü olduğumuz zamandır. Yaşamı tüketerek, hoyratça değil, yaşamı anlayarak, arayarak, üreterek şefkatle sevin. Zira yaşamın cömert sularına ne katarsanız, karşılığında onu bulursunuz.

Cesaret ve umutla

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

12. ev : Kendimizden sakladıklarımız
Balık burcunda Güneş Tutulması: Başka Bir Hayat Mümkün!
Balık burcunda Güneş Tutulması : Bir rüyayı mı yaşamak, bir rüyada mı yaşamak?
Astroloji, yeni keşifler ve bilincin kapıları
Astrolojide Ay Düğümleri : Geçmiş yaşam ve hayatın amacı
Balık burcunda Yeniay : Şifa sanatı
Ay Burçları : Ay Balık Burcunda
Ayın Karanlık Yüzü: Kara Tanrıça ve İnsanlığın Kışı
Doğum haritasında Bağımlılık ve Zaafların Göstergeleri
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
Başak ve Balık Burçları
Astro-Portreler : Gabriel Garcia Marquez’in Doğum Haritası

İlginizi çekebilecek diğer yazılar