Ay Düğümleri: Geçmiş yaşam ve hayatın amacı

Ay Düğümleri

Astrolojide Ay Düğümleri en az gezegenler kadar önemli ve gizemli noktalardır. Bu birbirine karşıt iki nokta, tutulmalardan esinlenen Hindu mitolojisindeki, Ejderha sembolizmiyle özdeşleşmiştir. Kuzey Ay Düğümü ejderhanın başını, Güney Ay Düğümü ise kuyruk kısmını temsil eder.

Haritamızdaki Ay Düğümlerinin yerleştiği burçları, evleri ve diğer gezegenlerle açılarını doğru şekilde analiz etmemiz önemlidir. Bu şekilde yaşamsal misyonumuz hakkında bilgi sahibi olabilir, ruhani bir düzlemde “nereden gelmekte” ve “nereye gitmekte” olduğumuzu fark edebiliriz.

Kuzey ve Güney Ay düğümlerinin anlamı

Geçmişten bugüne taşıdığımız bilinçdışı korkularımız, alışkanlıklarımız, çocukluğumuz, bu hayata getirdiğimiz karmamız ve gölge taraflarımızla ilgili olan Güney Ay Düğümü, aynı zamanda reenkarnasyona inananlar için “geçmiş yaşama” dair bilgiler de verebilir. Kuzey Ay Düğümü ise, yaşamımızın amacı, karanlığımızı aydınlatmanın arayışı, ilerlememiz gereken istikamettir. Hint kültüründe Ay Düğümlerinin “yaşamın yegâne gerçeğini” sembolize ettiğine inanılır.

Güney Ay Düğümü, bizi sürekli geriye çeken, ev gibi tanıdık, konfor alanımızdır. Güney Düğüm’ün temsil ettiği konularda kim olduğumuzu bilir, ne istediğimizden emin davranırız. Ancak bize yabancı olan Kuzey Düğüm’ün anlamlarına yelken açmadığımız yani “evrilmediğimiz” sürece, aslında göbek bağımızı da bir türlü koparamamış oluruz.

Geçmiş yaşam ve hayatın amacı

Alışkanlıklarımıza ve güvenli bulduğumuz şeylere sıkı sıkıya tutunsak bile, Kuzey Ay Düğümü sıklıkla gördüğümüz çılgın düşler gibi hayatımızın akışını sekteye uğratır.  Kuzey Düğüm’ün işaret ettiklerini görmezden gelmeyi ne kadar denersek deneyelim, geleceğin çağrısını susturamayız.

Örneğin, Kova burcunda 3. evinde Kuzey Ay Düğümü olan kişi yeni şeyler keşfetmek, kelimelerle insanlara ulaşmak ister. Bu şekilde dünyayı değiştirmek için doğduğunu hissedebilir. Ancak öğrenilmiş şeyleri tekrarlamaya odaklanarak, kendini güvende hissettiği alandan taşamıyorsa, insanlara yukarıdan bakıyor ve insanlarla iletişim kurmaktan kaçınıyorsa, bu kişi hayatı boyunca daima bir şeylerin eksik kaldığını, potansiyellerini ortaya koyamadığını hissedecektir. Kişi ne yaparsa yapsın, yine kaçındığı konularla sınanmaya, zekâsıyla tarihte iz bırakan biri olduğunu sadece düşlerinde görmeye devam eder.

Güney Ay Düğümü Terazi’de 8. evde ve Kuzey Ay Düğümü Koç’ta 2. evde olan kişi ise, ebeveyn ailesinde maddi zorluklar yaşadığı için “para kazanmaya” aşırı odaklı davranabilir. Hayatındaki önemli girişimleri başkalarından aldığı borçlarla gerçekleştirmesi beklenebilir. Ancak kişinin, örneğin rahat bir yaşam sürmek için varlıklı biriyle evlenmesi çözüm değildir ve zaten böyle bir kararın sonucu da iyi olmaz. Zira kişinin parayı kimseden destek almadan kazanmayı ve kendi değerlerini inşa etmeyi öğrenmesi gerekir. Kişi bu şekilde kendini gerçekleştirir, gölgede kalan taraflarıyla barışabilir ve hayatında iyi yönde bir akıcılık sağlar.

7. evinde Koç burcunda Güney Ay Düğümü bulunan kişinin hayatında bir partnere duyduğu ihtiyaç yoğundur ve aynı zamanda kişi bağımsız da olmak ister. Başkalarını çok güzel ağırlayan, yaptığı jestlerle insanlara kendilerini çok özel hissettiren bu kişi, ilişkilerinin genelinde ve insanlarla iletişim kurduğunda ise sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Çünkü biriyle konuşmaya başladığı anda her konuyu kendisine bağlamaya ve sadece kendisinden bahsetmeye eğilim gösterebileceği için, kişi insanları yıldırabilir. Söz konusu kişinin “ben” ve “sen” yani ilişkileri konusunda bir denge kurmayı başararak kendini tanıması gerekir.

Kuzey Ay Düğümü hazzı, tamamlanmayı ve mutluluğu aradığımız somut dünya, Güney Ay Düğümü ise iyisi ve kötüsüyle manevi potansiyellerimizin saklı olduğu iç âlemimizdir. Güney Düğüm beslendiğimiz konfor alanıdır ve Kuzey Ay düğümünün yerleştiği burç/ev kendimizi gerçekleştirmek için konfor alanlarımızı ardımızda bırakarak ilerlememiz gereken istikameti gösterir.

Ay Düğümlerine Açısı Olan Gezegenler

Ay Düğümleriyle açısı olan gezegenlerde de pek çok ipucu saklıdır. Örneğin 3. evde ya da İkizler burcunda bulunan Güney Ay Düğümü ile birleşen Satürn, nefessiz kalma, boğulma ve kapalı yer korkusu anlamına gelebilir. Kişinin bir önceki yaşamı bu şekilde sonlanmış olabilir ve korkularını bu hayatına da taşımıştır. Güney Ay Düğümü ile yakın derecelerde birleşen ya da sert açılar yapan Satürn, Mars ve Plüton  karmanın ağırlığını gösterir. Kuzey Ay Düğümüne olumlu açılar yapan Güneş, Venüs ve Ay gibi gezegenler ise iyi bir sağlığın ve yazgının işareti olabilmektedir.

Kuzey Düğüm, gelecekte yönelmemizi gösteren en güçlü noktayken, Güney Düğüm sığındığımız bir kimlik olarak en zayıf noktadır. Kuzey Düğüm’ün ifade ettiği konular yönünde çaba göstermemiz hayatımızı mucizevi biçimde değiştirebilir ve geleceğin çağrısına yanıt vererek kendimizi gerçekleştirmek için aldığımız her riske değer.

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz


Benzer Yazılar;

Ruhun Serüveni – Doğum Anındaki Ay Fazı hayatımızı nasıl etkiler?
Şans noktası ve Evlerdeki Etkisi
Astroloji, yeni keşifler ve bilincin kapıları
Astrolojide 7. Ev: İlişkiler ve öteki ben
12. ev: Kendimizden sakladıklarımız

İlginizi çekebilecek diğer yazılar