Seçim Astrolojisi: Doğru zaman, doğru insan

Hayatımızın dönüm noktalarını simgeleyen her majör olayın, bir doğum haritası vardır. Seçim astrolojisi, yeni bir projeye başlamak, iş kurmak, evlenmek, taşınmak, okula başlamak, birinin danışmanlığına başvurmak, ilişki ve ortaklık kurmak vb. sayısız konuda bize en doğru zamanı bulmamız yönünde yardımcı olabilir. Zamanı astroloji sayesinde doğru kullanarak, tercihlerimizin olası sonuçlarını da iyileştirmiş oluruz.

Seçim astrolojisinden faydalanabilmek için, öncelikli olarak arzu ettiğiniz konuda kararınızı vermiş olmanız beklenir.  Daha sonra transitlere bakıp, bu kararı uygulayabileceğiniz en iyi tarihi seçebilirsiniz.

Genel olarak, Satürn’ün seçtiğiniz haritada güçlü konumlanması, mesele hakkında kalıcılık ve sağlamlık verir. Spekülasyon ve risklere karşı şansınız, veriminiz artsın istiyorsanız, Jüpiter’in pozisyonu ve açıları önem taşıyacaktır. Merkür, iletişim, eğitim gibi konuları temsil eder. Mars, meseleye dinamizm, heyecan ve macera katmak için kullanılır. Ay ev ve aileyle ilgili durumlar, Venüs ve Neptün, yaratıcılığımızı kullandığımız işlerdir. Psikoterapi, saklı olan şeyleri ortaya çıkarmak,  güç kazanmak için de Plüton’un haritadaki yerleşimine bakılır.

Doğru zaman arayışında, şüphesiz çıkardığımız haritadaki unsurların tümü önemlidir. Fakat seçim astrolojisiyle ilgili tüm kuralları tek bir yazıya sığdırmak mümkün olmadığından, yazının devamında size ipucu niteliğinde bilgiler sunmaya çalışacağım.

Retro gezegenler

Çoğu astroloji – severin bildiği üzere, gezegenler geri giderken, gezegenin temsil ettiği konular kapsamında karar alınmaz. Çünkü geri giden gezegenler, aksaklık ve gecikme demektir. En basitinden, Merkür Retro’sunda, elektronik alet ve araç satın alınması, önemli imzalar atılması, yeni bir eğitime başlanması, yasal başvurular yapılması önerilmez. Venüs Retro’sunda evlenmek veya bir ilişkiye başlamak da, ilerleyen zamanlarda hayal kırıklığıyla neticelenebilir. Mars geri hareketindeyken, spora başlarsanız devamlılık sağlamanız zorlaşır. Aynı zamanda bu evrede yeni işe girerseniz, önerilen maaş beklentileriniz çok altında olabilir.

Zamanlamadaki en önemli unsur : “Ay”

Seçim astrolojisinde Ay daima yardımcı oyuncu rolünü üstlenir. Bu nedenle hayallerimizi gerçekleştirmek için en iyi zamanı seçerken, Ay’ın konumu ve açılarını gözden kaçırmamamız gerekiyor:

  • Genelde, Yeniay’ın yeni başlangıçları temsil ettiği bilinir. Ancak daha az bilinen şey, şanslı başlangıçlar yapmak için, Yeniay’dan sonra en az 2 gün beklemek gerektiğidir.Yani planlarınızı uygulamaya koymak için, Yeniay yerine Hilal fazını seçmeniz doğru olacaktır.
  • Seçtiğiniz anda Ay’ın boşlukta olmaması gerekiyor.  Yükselen burcun yönetici gezegeninin geri gitmediğinden ve Ay’la olumlu açı yaptığına emin olun.
  • Yeniay ve dolunay arasındaki evrede Ay büyür, Dolunaydan Yeniay’a kadar olan zaman boyunca Ay’ın ışığı küçülerek gözden kaybolur.  Ay’ın büyüdüğü evre, gelişmesini ve verimli olmasını istediğiniz girişimler için uygundur. Eğer bir şeyi sonlandırmayı veya bir daha tekrarlamamasını arzu ediyorsanız, Ay küçülürken harekete geçmelisiniz. Özellikle Ay karanlıkken başlayan şeyler, sonuçsuz kalmaya eğilimlidir.
  • Katılımın yoğun olmasını istediğiniz kutlamalar, spor müsabakası, seminer gibi durumlar için dolunay evresini seçebilirsiniz. Dolunay aynı zamanda diyete başlamak için de uygundur.
  • Çıkardığınız anın haritasında, özellikle Ay ve yükselen yöneticisinin, Mars, Satürn ve Satürn ötesi gezegenlerle stresli açılar yapmaması, Ay’ın, Mars ve Satürn’le aynı burçta bulunmaması faydalıdır.
  • Tutulma zamanlarında hayatınızda belirgin yenilikler yapmanız, kontrol edemediğiniz şeyler nedeniyle sıkıntı yaşamanız anlamına gelebilir.
  • Seçtiğiniz anda, gezegenler arasındaki olumlu açıların “yakınlaşan” derecelerde olması gerekir. Misal, Aslan burcunun 10. Derecesindeki Ay’ın, Yay burcunun 15. Derecesindeki Jüpiter’le yaptığı açı çok şanslı olabilir. Ancak Ay 15 dereceyi geçmişse, etkisi azalmış sayılır.
  • Şans noktasını, hangi konuda başarılı olmak istiyorsanız, söz konusu durumu temsil eden astrolojik eve yerleştirebilirsiniz. Örneğin evlilik için en iyi zamanı arıyorsanız, şans noktasının 7. Evde bulunması iyidir.
  • Seçtiğiniz zamanda, gezegenlerin ve yükselenin, bir burcun ilk 3 ve son 3 derecesinde bulunmaması önerilir.
  • Ay’ın ve yükselen yöneticisinin Venüs ve Jüpiter’le yapacağı olumlu açılar, haritayı güçlendirecek, maddi ve manevi anlamda zenginlik katacaktır.

Yapmak istediğiniz şey için en iyi zamanı seçseniz bile, aklınızda tutmanız gereken bir şey var; O da kusursuz zamanlamanın mümkün olmadığı. Son derece iyi seçilmiş bir an, heyecansız ve sıkıcı gelişmeler getirebilir. Bu yüzden de ne beklediğinizden gerçekten de emin olarak astrolojiye danışmanız gerekli.

Seçim astrolojisi, önemli olaylar gerçekleşmeden önce, üzerimizdeki endişe ve olumsuzluktan kurtulmamız için de bize yardım eder. Yolumuza çıkacak olası tümsekleri mümkün olduğunca düzeltmemizi sağlar.

Örneğin iki kişi, henüz ruhsal ve zihinsel olarak evlilik gibi, bağlılık gerektiren aşamaya hazır değilse ve haritaları arasında uyumsuzluk fazlaysa, seçilen en iyi zamanda evlenmek bile mutluluk getirmeyebilir. Yine benzer şekilde, dünyanın en uyumlu çifti bile olsanız, ilişkiye başladığınız ya da evlendiğiniz zamanlar olumsuzsa, ilişkinizin kalıcı olması zorlaşır. Dolayısıyla, astroloji doğru insan kadar doğru zamanın gerekliliğini de vurgular.

Çoğu astrolog, kötü niyetli kişiler ya da kötücül amaçlar için astrolojiye danışılmasını etik bulmaz.Zamanı kalitesi yönünde elerken, iyi niyetimizi de muhafaza etmemiz gerekiyor.Hayattan beklentileriniz konusunda sabırlı olur ve en iyi zamanı beklerseniz, şüphesiz daha az hayal kırıklığına uğrarsınız.

Cesaret ve umutla…

 İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ptolemy’den Astrolojik Aforizmalar
William Lilly’nin Gizemli Çizimleri, Büyük Londra Yangını ve Grenfell Tower
Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Dünyanın Doğum Haritası (Thema Mundi)

İlginizi çekebilecek diğer yazılar