Balık burcunda Dolunay: Duygu Seli

Ortalama 28 gün boyunca birbirini takip eden Ay fazlarını, mevsimler gibi algılamak gerekir; Yeniay tohumların toprağa ekildiği ilkbahardır. İlkdördünü bitkilerin büyüyüp meyve verdikleri yaza, dolunay fazını hasat mevsimi olan sonbahara ve son dördünden yeniaya kadar olan evreyi tüm bitkilerin toprak altına saklandıkları, verimin düştüğü kışa benzetebiliriz. Transit Ay en hızlı hareket eden gök cismi olduğu için, aslında her ay teorik olarak 4 mevsimi ardı ardına yaşarız.

9 Eylül günü saat 04:38’i gösteriyorken Balık burcunun 16. Derecesinde dolunay fazı oluşacak. 6 aylık astrolojik döngünün bitişine işaret eden 9 Eylül dolunayı, Sonbahar Ekinoksuna yakınlığı nedeniyle, “hasat dolunayı” olarak da benimsenmiştir.

Balık ve başak ekseni, insanların büyük bölümünü etkileyecek toplumsal olayların, salgınların, fırtınaların, sellerin, su kirliliğinin, bazen de tsunamilerin işareti varsayılır. Sağlık sektörü ve maalesef geçtiğimiz günlerde bir kez daha tanığı olduğumuz gibi, işçi güvenliğiyle ilgili skandallar ortaya çıkabilir.  Bir diğer yandan başaktaki Güneş’in derecesinde yer alan Sebian sembolü “volkanik bir patlama” anlamına gelmekte. Yani henüz bilincinde olmasak da, fiziksel ya da zihinsel bir patlamayı tetikleyecek şok dalgalarının oluşmaya başladığına işaret ediyor.

Dolunay haritasında ilk göze çarpan astrolojik simgelerden biri,  8. Evdeki Ay ve Chiron birleşimidir; Bize atalarımızdan miras kalan, ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi, sömürgecilik gibi kronik hastalıklar yüzünden, hala acıyan yaralardır Ay ve Chiron. Taşıdığımız ortak belleğin ağırlığıdır. Ayağımıza battığı için hem yaralayan hem de ilerlememizi engelleyen dikendir.  Ay /Chiron kavuşum açısı, toplumun iyileşmesi için, büyük özverilerde bulunulması gerektiğini hatırlatacak olaylara gebe olabilir.

Ay/Chiron’un anımsattıkları yüzünden, dünyanın günden güne kötüye gittiğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyor da olabilirsiniz. Fakat en azından şimdilik çözümsüz ve kronik gibi görünen problemlere odaklanmaktansa, küçük meseleleri çözüme kavuşturmayı denemeniz gerekiyor. Misal ırkçılığı yok edemezsiniz ama ırkçı olmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu şekilde de fark yaratabileceğinize dair inancınız tam olsun. Balıktaki Ay, kolektifin bilinçdışına açılan bir eşik ve yaşamın kaynağıyla buluşan bir nehirdir; Atalarımızın hatalarından öğrenerek daha akıllıca tercihler yapmamız ve bu şekilde ruhani olarak güçlenmemizi sağlayabilir.

Neden insanlık tarihinin bu evresinde yeralıyoruz, nasıl bir amacımız olabilir? Yaşama karşı insani sorumluluklarımızı düşünüyor muyuz? Bugün, yarın için faydalı olabilecek ne ürettik? Bu sorulara yanıt vermeye çalışır ve çaba gösterirseniz, içinizi sıkan düğümleri de çözmeye başlarsınız.

Ay Chiron kavuşumu, aileniz içinde uzun zamandır gömülü kalmış acıların ve travmaların gün yüzüne çıkması anlamına da gelebilir. Eğer geçmişinizle hesaplaşmakta zorlanıyorsanız, bastırdığınız tüm duygular rüyalarınız aracılığıyla dikkatinizi çekerler. Gelecekten haber veren, duygu selleriyle dolu düşler de görebilirsiniz. Rüyalarınızın kabusa dönmemesi için bir takım ilaçlar kullanmanız mümkündür. Yine de akupunktur, masaj gibi alternatif iyileşme metotlarına ve terapiye şans vermeniz daha faydalı olacaktır.

Dolunay haritasında vurgulu olan bir diğer açı Venüs ve Neptün arasındaki karşıtlık. Ortaklıklarda ve ilişkilerde parayla ilgili sorunlar yaşanabileceğini gösteriyor. Partneriniz için çok çalışıyor ve onun sevgisini kazanmak için sayısız özveride mi bulunuyorsunuz? Yaptığınız fedakarlıklara karşılık alamıyor musunuz? O zaman ilişkinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor. Venüs ve Neptün karşıt açısı, ilişkilerinizdeki saklı meselelerin ortaya çıkması anlamına gelebilir. Bu vesileyle partnerinizin dürüstlüğünü sorgulayabilirsiniz. “Benden gizlediği bir şey mi var, yoksa yalan mı söylüyor? Ya ben eşime ne kadar açık davranıyorum?” Gibi merak ettiğiniz soruların tümüne illa ki bir şekilde yanıt bulacaksınız.  Fakat ulaştığınız cevaplar hayatınızı daha da karmaşık hale getirebilirler. Sorunları çözdükten sonra kendinize yeniden sorun aramanızı önermem.

Venüs Neptün karşıtlığı aynı zamanda imkansız bir aşkın arayışı demek. Mesela bağımlılıklarına yenik düşmüş bir partnere duyulan bitmek bilmeyen sevgi ve merhamet. Ya da masalsı bir aşkın beklentisiyle yönünüzü şaşırmak. Başak Venüs’ünün rafine ve mükemmelliyetçi aşk ilkesine aldanırsanız da hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Böylesine çetrefilli bir dönemde yeni bir ilişkiye başlamak da hiç de akıl karı değil. Hele ki sizin yardımınıza muhtaçmış gibi görünen kişilerle!

Gelgelelim iletişimlerimizdeki gerginliğin faili Merkür ve Plüton arasındaki kare açıya. Güç savaşları ve üstünlük kurma çabasıyla yakından ilişkili olan bu açı, kıskançlık anlamına da gelebilir. Bir dedektif edası takınarak öğrenince hiç de hoşnut olmayacağınız sırların peşine düşebilirsiniz. Aldığınız bir mektup, mail, mesaj ya da telefon sizi köşeye sıkıştırabilir. Finansal danışmanlığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir durumu açıklığa kavuşturmak için müdür, yönetici ya da otorite figürü biriyle görüşmeniz gerekebilir. Bu açıyı kendinizi derinlemesine analiz etmek için değerlendirin derim. İşle ilgili pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyerek ilerleme kaydetmeye çalışın. Merkür Plüton karesiyle birlikte aldığınız kararların, yaşamınızı kökten dönüştüren bir etkisi olabilir.

Ay boyunca Jüpiter ve Uranüs arasındaki üçgen açı etkisini de hissedeceğiz. Vizyoner davranmaktan, işiniz konusunda yenilikçi adımlar atmaktan ve bu uğurda efor harcamaktan çekinmeyin. Eylül ayı boyunca yeni iş ve para fırsatlarını değerlendirerek, istikrarlı bir gidişat inşa etmeye çalışmanızı öneririm. Zira sonrasında özgün, özgür ve rahat bir işte çalışmak için geç kalmış olabilirsiniz.

Transit Ay, dolunay fazının hemen ardından, Satürn’e partil üçgen açı oluşturacak. Son 2 haftadır uygulamaya koyduğunuz fikir ve davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenmeye hazır olmanız gerekiyor. Eğer panik ve korkuyla aslında hiç gerekmediği halde birinin “düğmesine” basıp can yaktıysanız, bedeline de katlanmanız gereken aşamadasınız.

Belki bu hasatta ekinlerinizden umduğunuz kadar verim alamayacaksınız. Ama en azından gelecek hasat için pek çok ders öğrendiniz. Daha iyi bir sene geçirmek istiyorsanız, yaşamın toprağına bereketli tohumlar ekmelisiniz. Hasat zamanı gelip çattığında, ruhunuzu doyurmak için hırs ve kıskançlık gibi duyguların değil de sevginin ürünlerini toplarsanız eğer, hasadınız da şüphesiz sevinç dolu geçecektir.

Dünyanın korkunç bir yer olduğunu iddia edenleri dinlemenin de, yıkıcı aksiyonlara devam etmenin de bir faydası yok. Kendi hayatınızı ve dolayısıyla başkalarının da hayatını kolaylaştırmaya çalışın. Unutmayın ki gül diken olur ve diken gül.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Ay Burçları: Ay Balık Burcunda
Su Burçları: Yengeç, Akrep Ve Balık
Aşkın gökyüzündeki yüzü: İlişkilerde aldanma ve aldatma
Balık burcunda dolunay : Kaçmak, kaçınmak, kaçamak
Neptün Balık Burcunda / 2011 – 2025
12. ev : Kendimizden sakladıklarımız
Astroloji, yeni keşifler ve bilincin kapıları
Astrolojide Ay Düğümleri : Geçmiş yaşam ve hayatın amacı
Doğum haritasında Bağımlılık ve Zaafların Göstergeleri
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
Başak ve Balık Burçları
Balık burcunda Ay tutulması: Çözülme ve Vazgeçiş
Astro-Portreler : Gabriel Garcia Marquez’in Doğum Haritası

İlginizi çekebilecek diğer yazılar