Plüton Retrosu: Geçmişin gölgeli köşeleri

 

Plüton ve Gölge

Dünyevi olan her şeyin, ruhani bir tezahürü de vardır. Somut dünyada yüzleştiğimiz şeyleri, iç alemlerimizde yaşamadan değişime ayak uydurmamız zorlaşır. Bu bağlamda gezegenlerin geri hareketleri, bize değişimi gerçek anlamda “hissetmemiz” için fırsat sunarlar. Bir gezegen geri gittiği zaman, gezegenin temsil ettiği konular kapsamında içe dönük gelişmeler yaşar, özellikle Plüton söz konusu olduğunda, gölgemizle tanışırız.

Gölgemiz, ışığa da karanlığa da ait olmayan tarafsız bir bölgeye benzer. Gölgemizde gizlidir zehirli yılan, kızgın boğa, dörtnala koşan çıldırmış bir at ya da doğasında sokmak olan akrep. Var olduğumuz sürece, gölgemizin temsil ettiği karanlık duyguları yadsıyamaz, yok edemez ve onlardan kaçamayız. Ama gölge tarafımızla yaşamanın kendimize göre bir yolunu bulmak, iç alemimizde saklı kalan şeyleri değiştirmek, yenilemek ve daha pozitif yönde işlerlik kazandırmak için Plüton Retro dönemini değerlendirebiliriz. Karanlığın ve aydınlığın arasına sıkışmış gölgemizde hırslarımız, korkularımız, acılarımız ve komplekslerimiz yer aldığı kadar, varoluşumuza boyut kazandıran tecrübeler, hayatımıza anlam katan öğeler de gizlidir.

Plüton Retrosu uzun zamandır bastırdığımız korkuları ve takıntıları uyarıcı niteliktedir. Örneğin bu evrede size ihanet ettiğini düşündüğünüz kişiye bir yerlerde rastlayabilirsiniz. Eğer bu kişinin sizde uyandırdığı duygular değişmemişse, bu hislerinizle yeniden baş etmenin yöntemlerini aramak zorunda kalabilirsiniz. Kariyerinizin geleceği ve yönetici olmak için ya da fiziken sağlıklı olmak ve daha iyi görünmek için çok çaba harcıyor da olabilirsiniz. Fakat belki de gölgede kalan tarafınızda, aslında tüm bunları sizi takdir etmeyen ve size inanmayan kişilere bir şeyler kanıtlamak, hatta intikam almak için yapıyor olduğunuzu fark etmeniz de mümkün. Retro Plüton dönemi, kendimize her konuda dürüst olmamızı gerektirir. Aynı nedenle bu aşama meditasyon yapmak, terapi almak, vücudu ve zihni arındırıcı tedavilere başlamak için uygundur.

Değişimle mücadele etmemek, değişime güvenmek, olayları farklı açılardan değerlendirerek aslında yaşadığımız en acı olaylarda bile iyi taraflar görebilmek hayata karşı en güçlü tutumumuzdur. Retro Plüton’la birlikte, geçmişte kalan karanlık anılarımızı bir kez daha anımsayarak, “iyi ki de böyle olmuş” ya da “herkes nasılsa hak ettiğini buluyor” deme şansımız var. Neticede herkes ve her şey durmaksınız değişiyor. Ne geçmişte başkalarına acı vermiş kişiler olarak aynıyız, ne de eskiden acı çekmiş kişiler olarak aynı insanlarız.

Plüton metafor olarak “yeniden doğuşu” temsil ettiği kadar, ruhumuzun ölümsüzlüğünü keşfetmemizle, ölümsüz işler ortaya koyabilmemizle de ilgilidir. En zayıf olduğumuz şeylerin en güçlü taraflarımız olduğunu, negatif duygularla kendimize bağladığımız yüklerin aslında hayatımızı kontrol etmemize engel olduklarını Plüton Retro evrelerinde idrak ederiz.

Plüton Retrosu ve Dünyevi Gelişmeler

Satürn ve ötesi bütün gezegenler gibi, Plüton da kolektifle ve karmayla ilgili bulunur. Transit Plüton Oğlak burcuna ilerlediği yıl olan 2008’den beri, güç sahibi kurumlar arasında “öncü ve tek” olmak için verdikleri hiyerarşi mücadelesine tanık oluyoruz. Hükümetler, polis gücü, bankalar ve inşaat sektörleri dünyanın genelinde güçlerini ortaya koyarak, günümüzü ve geleceğimizi yön vermek için baskı kuruyorlar. Dolayısıyla terör faaliyetleri, gizli örgütler, suç oranı yükseliyor.

Retro Plüton ise, davet edildiği bir akşam yemeğine, bütün saklı gerçekleri açıklamak için gelen bir misafir gibidir. Güç ve otorite kurmaya çalışan her kurumun ve her kişinin içinde “düşman” algısı yaratır. Bu dönemde, hasımlarıyla mücadele ederek bir yerlere gelen kişilerin aslında gerçek düşmanlar oldukları öne sürülür. Dolayısıyla, partiler ve genel siyasi görüşler arasında bölünmeler ve ayrılıklar yaşanabilir. Meslek ve ekonomi konularında Plüton’un ileri hareketi daha avantajlı olduğu için, Retro döneminde toplumun iş gücü ve finansla ilgili krizler beklenebilir.

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

 


Benzer Yazılar;

Akrep Burcu ve Gizli Dünyası
Ay Burçları : Ay Akrep Burcunda
Su Burçları – Yengeç, Akrep Ve Balık
Boğa ve Akrep Burçları
Karşılaşmaların Manası
Astrolojide hamilelik ve doğum
Türkiye’nin Astrolojik Kimliği ve Geleceği
Astrolojide 8. Ev ve Maddi Kazanç
Astrolojide Plüton ve Nesillere Etkisi
Ay Akrebin Duygu Anatomisi
Plüton’un Keşfi ve Astrolojide Plüton
Jüpiter Akrep Burcunda Adaletin Gücü: Tanrılar ve Canavarlar

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar