Astrolojide 8. Ev: Başkalarından gelen kazançlar ve kayıplar

Astrolojide 8. Ev

Bir kişinin haritasındaki 6. ve 10. Evlere, bu evlerle bağlantılı gezegenlere bakıp meslek öngörüleri yaparken, finansal kazancı gösteren 2. ve 8. Ev ve buradaki etkileri gözardı edemeyiz.  Çünkü kişinin son derece yetenekli olması yaptığı işten çok para kazanacağı anlamına gelmez. Bunun da sebebi haritadaki finansla ilgili zorlu göstergelerdir.

Genelde bir haritayı sınarken, kişinin kendi çabasıyla kazandığı maddi değerleri analiz etmek için 2. eve ve bu evle ilgili olan gezegenlere bakılır. Fakat aile, eş, ortak, miras, tazminat, piyango gibi başkaları yoluyla gelen kazançları gösteren 8. ev de, en az 2. ev kadar maddi kazancımızla ilgili olarak önem taşımaktadır.  Örneğin ailesi dolayısıyla “zengin” doğan ya da zengin olan insanların haritalarında mutlaka 2/8. ev ekseni veya Akrep burcu vurgusuna rastlanmaktadır. Yaptığı evlilikle zengin olan kişilerin haritalarında ise genelde Venüs/Plüton açıları baskındır ve Terazi burcunda gezegen yoğunluğu gözlenebilir. Bazen de doğum haritasında 8. evle ilgili engeller vardır ve kişi tazminat, miras davalarıyla ilgili devamlı sorunlar yaşayarak, sonuç almakta zorlanır.

Astrolojide 8. ev, bir başkasına ne kadar bağımlı olduğumuzla alakalıdır ve paylaşılan kaynaklar anlamına da gelmektedir. Bu nedenle ilişkileri birebir etkiler. Örneğin evli olan çiftlerden biri çalışmıyorsa, zamanla çiftler arasındaki parayla ilgili sorunlar ortaya çıkar ve güç dengeleri kolayca bozulabilir. Böyle bir durumda 8. Evde ilerleyen transit Satürn, ayrılık anlamına gelebileceği gibi aynı zamanda, kişinin eşi tarafından desteklenen maddi kazancının sonlanmasına da işaret eder. Bu açıklamaya istinaden 8. evinde Akrep, Oğlak veya Koç burcu bulunan kişilerin ( yani Yükselen burcu Koç, İkizler veya Başak olanlar) 2010 yılından bu yana ortaklıkları konusunda ve finansal olarak büyük bir dönüşüm yaşadıklarını öngörmek de zor olmayacaktır.

Haritada 8. Ev borç para ya da kredi almakla da ilgili olabilir – ki çoğumuz yaşamımızda birkaç defa, araba ve ev sahibi olmak, sağlıkla ilgili tedavilerimizi gerçekleştirmek veya eğitim için kaynak arayışına girebiliriz. Borç alarak bir mülk edinir, birkaç yıl sonra satın aldığımız yerden kar edebiliriz. 2. ve 8. Ev bu nedenle birbiriyle ilişkidedir. Ancak birine para konusunda hayat boyu bel bağlamak, sağlıksız bir tutum olacaktır. Birilerinden destek aldığımız kadar, başkalarına da destek olarak dengeyi sağlamamız gerekir. Aksi halde 8. evde yaşanan ağır bir transit etkisinin önayak olacağı yıkımın şiddeti hem maddi hem de manevi olarak artacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar