Jüpiter Yay burcunda (8 Kasım 2018 – 2 Aralık 2019): Yaşamın ve doğanın kanunları

Güneş’in Akrep burcunda ilerlemesi ve Venüs’ün hala geri gidiyor olmasından mütevellit adeta yüksek basınca maruz kalmış dalgıçlar gibiyiz. Bir anda coşan ve bir anda tüm canlılığını yitiren duyguların ritminden yılmış ve yorulmuşken nihayet bugün Jüpiter Yay burcunda ilerlemeye başlıyor .

12 senelik hasret bitiyor

Transit Jüpiter her burçta yaklaşık 1 sene kalır ve zodyak çemberini dolaşması 12 sene sürer. 8 Kasım günü Yay burcunda ilerleyecek olan Jüpiter, en son Kasım 2006 ile Aralık 2007 tarihleri arasında Yay’daydı. Bu tarihlerde hayatınızda ne gibi gelişmeler olduğunu hatırlıyor musunuz? Ya 2007’den 12 sene önce 1994 Aralık – Ocak 1996 tarihleri arasında? 12 senelik bu periyotlarda hayatınızı farklı yönleriyle genişleten, yenileyen ufkunuzu açan ne gibi gelişmeler yaşadıysanız önümüzdeki sene boyunca da benzer etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Jüpiter Yay burcundayken talihli fırsatlar ve sınırsız imkanlar vaat eder ve geleceğe dair müthiş bir iyimserlik verebilir. Bilhassa burcu ve yükselen burcu Yay, Aslan ya da Koç olanlar transitten öncelikli olarak etkilenecekler. Sonrasında ise burcu ya da yükseleni İkizler, Terazi ve Kova olanlar geliyor. (Yükselene göre burçların Jüpiter transitinden nasıl etkileneceklerine dair yorumlarımı bir sonraki yazıda okuyabilirsiniz.)

Jüpiter Yay birleşiminin bereketini hemen bugünden değil fakat Aralık ayından itibaren hissetmeye başlayacağız. Dolayısıyla müjdeleri duyup Akrep’in derinliğinden yüzeye çıkarken acele etmeyin ki vurgun yemiş gibi olmayın!

16 Kasım’da Merkür retro dönemine başlayarak Jüpiter Yay geçişine eşlik edecek. Kendini aşırı haklı görmekten ve tutulmayacak sözler vermekten kaçınılması önerilir. Yasal yaptırımlarla ve yolculuklarla ilgili sorunlar, gecikmeler, ertelemeler yaşanabilir. Ancak 7 Aralık Yay burcundaki yeni ay ile birlikte Jüpiter Yay transitinin olumlu etkisi bariz bir şekilde hissedilir olacaktır.

Ödül ve bedel

Jüpiter Yay, insanları ve toplumları yeni ufuklar keşfetmeleri ve böylece büyümeleri için teşvik edici bir etkidir. Jüpiter Yay transiti evde oturup hiçbir şey yapmadan geçmişi takıntı haline getirecek zaman değildir. Aksine, geleceğe yönelmek daha fazlasını bilmeye çalışmak ve tanıdık yerlerin ve insanların uzağında yeni tecrübeler edinmek için daha fazla risk almaya hazır olmak gerekir. Jüpiter, yaşantımıza yön veren büyük fikirler ve önemli deneyimlerdir. Jüpiter Yay, konfor alanından çıkmaya cesaret edeni, açık fikirliliği ve özgür düşünceyi ödüllendirir. Fakat transit etkisinde dogmatik ve fanatik olan kişilerin büyük bedeller ödemesi gerekebilir.

Jüpiter Yay transitiyle nihai varış noktası değil fakat yolculuğun kendisi öncelik kazanır. Dünyadaki yerimizi anlamamız için başka coğrafyalar görmenin, farklı felsefeler, değişik kültürler ve aynı zamanda yabancı insanlar tanımanın faydası vardır. Jüpiter Yay birleşimi dünyanın bütün lezzetlerini tatmaya ve tüm bilinmezleri keşfetmeye gönüllü bir enerjidir. Daha büyük düşünmek, daha uzağa gitmek, farklı denizlere açılmak demektir.

Jüpiter Yay burcunda – Olası Dünyevi Gelişmeler

Sadece Jüpiter değil, transit Neptün ve Satürn de yöneticisi oldukları burçlarda ilerliyorlar. Bu yüzden göksel enerjiler daha engelsiz ve doğal bir akış içerisinde bizi 2020 sonunda Oğlak burcundaki yüzyılın en büyük birleşmelerinden birine Jüpiter, Satürn ve Plüton zirvesine hazırlıyorlar.

Geçtiğimiz yıl boyunca aktif olan Jüpiter Akrep transiti bilhassa finansal manipülasyonlar ve cinsel taciz gibi konularda gündem yarattı. Aslında korkulan şeylerin gerçekleşmesi, sırların ortaya dökülmesi ya da ekonomik kriz gibi durumlar yaşandığında var olan şartların farkına varılması ve bu durumların iyileştirilmesi yönünde çaba gösterilmeye başlanması da mümkün olur. Akrep burcunda gün yüzüne çıkan travmalarla birlikte düşündüğümüzden daha dayanıklı ve güçlü olduğumuzu da fark ettik.

Jüpiter Akrep burcundan Yay’a ilerlerken vahşi batı filmlerindeki kanun adamlarına benzer. Eğer adalet istiyorsanız ve en önemlisi adaleti hak ediyorsanız Jüpiter Yay adalet için doğru zamanı gösteriyor. Uzun süredir hayatınızın anlamdan ve amaçtan yoksun olduğunu hissediyorsanız beklediğiniz transit geldi!

Jüpiter Yay yeni ve daha adil bir yaşamın arayışıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin felsefesi ve eylemleridir. Bu transitin yeryüzüne ve geleceğe dair inancımızı ve umudumuzu tazeleyeceğine şüphe yok.

 • 8 Kasım’dan itibaren Yay burcuna ilerleyecek olan Jüpiter ahlaki ve etik yönde daha özgürlükçü ve kapsayıcı siyasetlerin rağbet görmesi anlamına gelebilir.
 • Kültürler arasındaki etkileşimler olumlu yönde artar, sınır politikaları ve ticari anlaşmalar yenilenebilir. Mülteciler global farkındalığın odak noktası haline gelebilirler.
 • Bilimde ve uzay yolculuklarında ilerlemeyi sağlayan ve çığır açan yeni keşifler yapılabilir.
 • Eğitim, akademi, spor, yayıncılık, yazarlık, seyahat, avukatlık, turizm, taşımacılık, uluslararası ilişkiler, denizaşırı ülkelerle ithalat ve ihracat gibi sektörlerle ilintili işler rağbet görebilirler. Bu sektörlerin koşullarını iyileştirecek yasal kararlar uygulanabilir.
 • Özellikle Türkiye’de barış akademisyenlerine yönelik açılan davalarının çoğunun düşmesi, yasakların kaldırılması beklenebilir.
 • Jüpiter Türkiye’nin 6. evinde ilerleyeceği için toplumun sağlığını ve sağlık sektörünü ilgilendiren konular sık sık gündem olabilirler. İş ve işçi haklarına çalışma koşullarına dair haberler artabilir. Evcil hayvanlar ve sokaktaki hayvanlar için de yeni yaptırımlar uygulanabilir. Çiftçilik, ormancılık, tarım kooperatifçilik dış ticarete bağlı kazanımlar ve üretim artabilir.
 •  Türkiye farklı ülkelerle ticareti ve girişimciliği kolaylaştıran yeni anlaşmalar imzalayabilir.
 • Kumar sektörü, at yarışları ve bu sektörlre dair konular ve kişiler gündem olabilir.
 • Toplumda ahlak ve etik üzerine tartışmalar artabilir. Ahlaki, ulusal, dini değer ve inançları sorgulayan insanlar, toplumdaki farklı etnik kimlikler, din adamları, öğretmenler, yayıncılar, akıl hocaları cemaat liderleri ve bu kişilerle ilgili olaylar gündeme gelebilir. Kutsal bir figürün ya da kutsal algılanan değerlerin eleştirilmesi protestolara neden olabilir.
 • Jüpiter Yay ve Balık burçlarının klasik yöneticisidir. Yay burcu sembolik anlamda din, din adamları ve din kurumlarıyla bağlantılıdır. Oysa Balık burcu için din daha kişisel ve duygusal bir tecrübedir. Jüpiter Yay etkisinde dinin daha kurumsal biçimleriyle ilgili gelişmeler öngörülür.

Ocak 2018 – Eylül 2019 tarihleri arasında Jüpiter Neptün karesi

 • Jüpiter Yay transiti süresince Jüpiter’in tek ve en sert açısı Balık burcundaki Neptün’le arasındaki kare açı olacak. Bu açıyı zamanı geldiğinde farklı bir yazıda anlatacağım fakat genel olarak yorumlamak gerekirse açının tanrı kompleksi ve fanatizmle ilgili olduğu söylenebilir.
 • Bir diğer yandan açının aktif olduğu süreçte sosyal medya/internet üzerinden beklenmedik biçimde yaygınlaşan ve bağımlılık yapan bir ürün ortaya çıkabilir. Belli kesimlerin desteklediği siyaset ideoloji ya da liderlere dair yalanların ortaya çıkması da olası.
 • Tarikatların aldatıcı öğretilerinden maddi, manevi zarara uğrayanların sayısı, cemiyet/tarikat skandalları artabilir.
 • Jüpiter Neptün karesinde kumardan, uyuşturucu ve abartılı alkol almaktan uzak durulması önerilir. Kolay yoldan zengin olmayı düşleyenlere, insanları inançları yoluyla sömüren ve insanlara boş hayaller vaat eden sözde ruhsal liderlere karşı tetikte olun.
 • Jüpiter’in gölgesi aşırılıktır. Dolayısıyla Yay transiti boyunca aşırılığa bağlı sağlık sorunlarında, çevre kirliliğinde, obezite, karaciğer hastalıkları ve diabette patlama yaşanabilir. Aşırılığa dikkat edilmezse hem vücudun hem de pek çok farklı sistem dahilinde belli organlar iflas edebilir.

 

Jüpiter Yay burcunda – Kişisel etkiler

Jüpiter haritada dokunduğu yeri iyileştirir büyütür geliştirir ve özgürleştirir. Jüpiter transiti haritanızda hangi eve düşüyorsa bu evin konuları kapsamında şansınız ve umudunuz artar, keyfiniz yerine gelebilir.

Jüpiter Yay burcundayken kısıtlayıcı olan ve bizi tüm potansiyelimizi gerçekleştirmekten alıkoyan her şeyden belki de işimizden, evimizden, ilişkilerimizden, inançlarımızdan özgürleşmek ve sınırlarımızın da ötesine geçmek isteriz. İlgi alanlarımız, prensiplerimiz transit etkisiyle değişebilir, yenilenebilir. Hatta değişim arayışı ve bağımsızlık arzusu karşı konulmaz bir tutku haline gelebilir.    

Daha önce hiç görmediğiniz yerlere ilk kez yolculuk edebilir ve yolculuklar sayesinde unutulmaz deneyimler kazanabilirsiniz. Tanıdığınız farklı insanlar, öğrendiğiniz farklı diller ve kültürler dolayısıyla dini, politik, kültürel inançlarınız yenilenebilir. Yarım bıraktığınız bir eğitimi tamamlamak için okula dönebilirsiniz.

2019 yılında kendinize büyük hedefler belirleyin. Eğer bir yol haritasına veya manevi desteğe ihtiyacınız varsa size rehberlik edecek insanlara ulaşmayı deneyin. Eğer bir rehberseniz yaptığınız şeye gerçekten inanıyor olduğunuzdan emin olun. Her fırsatta seyahat edin ve nihayetinde görülmeyen yasaların yaşama hükmettiğine az da olsa inancınız olsun. Her şeyi Jüpiter’den beklemeden yaşama ve insana bir şans daha verenlerden olun.

Devam edecek…

 

Cesaret ve umutla

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Jüpiter burçlarda : Jüpiter bizi gezmelere götür!
Jüpiter Akrep Burcunda Adaletin Gücü: Tanrılar ve Canavarlar
Jüpiter ve Plüton karesi: Körler ülkesinin tek gözlü kralı
İkamet Astrolojisi : “Nerede Yaşamalıyım?”
Jüpiter Yengeç Burcunda (Haziran 2013 – Temmuz 2014)
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Jüpiter Başak burcunda : Bir Kum Tanesinde Dünyayı Görmek
Jüpiter Terazi burcunda : Kartalın bilgeliği ve kumrunun aşkı

Başak burcundaki Jüpiter transiti burçları nasıl etkileyecek?
Jüpiter Retrosu: Bumerang etkisi

İlginizi çekebilecek diğer yazılar