Jüpiter Başak burcunda: Bir Kum Tanesinde Dünyayı Görmek

Jüpiter Başak burcunda

11 Ağustos günü, her burçta ortalama 1 sene kalan Jüpiter, Aslan burcundaki transitini sonlandırarak “zararlı” değerlendirildiği Başak burcuna ilerleyecek. Aslan’ın şaşaalı varoluşundan, Başak burcunun sadeliğine bürünecek olan Jüpiter’e bakarak önümüzdeki seneyi nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında fikir sahibi olabiliriz. Jüpiter Başak burcunda serüveni başlıyor.

Kaos ve düzen

Kargaşanın önünü açan, çatışmaları tetikleyen Yay’daki Satürn ve Balık’taki Neptün’le sert açılar yaparak, 2016 Ocak ayından itibaren 5 ay boyunca Retro döneminde seyredecek olan Jüpiter bize, risk alarak genişlemek ve büyümek yerine, elimizde var olan koşullar ve seçeneklerle yaşamımızı daha iyi hale getirmeyi denememiz gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki sene boyunca, yapılan evlilik ve ortaklıklar beklendiği kadar verimli olmayacağı gibi, maddi yatırımlar konusunda cazip görünen tuzaklardan sakınmamızda, ayrıntılarıyla değerlendirmeden hiçbir işe başlamamamızda fayda var.

“Gelecekle” nasıl yüzleşeceğimizi temsil eden Jüpiter, Başak burcundayken, sadeliğin zarafetini keşfederek, minimalist yaşamak, “çoklukta” değil, “azlıkta” aradığımızı bulmamız anlamına gelir. İç ve dış dünyamızdaki karmaşalardan kurtulmamızın yolu ise, yapıcı yönde edineceğimiz bireysel ve toplumsal alışkanlıklarla, hayatımıza yeni düzenler inşa etmektir.

Başak Jüpiter’i doğayla yeniden iletişime geçmemize vesile olabilir.

Ancak ve ancak, kötü davranışlarımızdan arındığımız zaman, dünyayı iyileştirebiliriz. Doğanın düzeninin bir parçası olduğumuzu fark ederek, yaygınlaşan bir sorumluluk bilinci geliştirebiliriz. Ruhumuzun yüklerini atarak, katışıksız bir varoluş haline varmamızdan önce ise, yeryüzünün ve insanların ne kadar kirlendiğini kaçınılmaz olarak idrak edeceğimiz bir duraktayız.

Bu evrede organik gıda üretimi ve tüketimi artabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları ve araçları rağbet görecektir. İnsan ve hayvan sağlığını ilgilendiren yeni kontrol kriterleri ve uygulamalar gündemi meşgul edebilir. Araştırmalarına büyük oranda maddi kaynak ayrılan hastalıklardan birine çözüm bulunabilir. Yazıyla ilgili projelere başlamak ya da tamamlamak, zihnen ve fiziken daha sağlıklı olmak, alternatif yöntemler denemek için uygun bir evredir. Başak Jüpiter’i bilhassa eğitimle ilgili adımlar atmak ve çalışmalar yapmak için mükemmel.

Para ve konfor temelli değil de, zihinsel üretkenlik anlamında gelişmeye odaklanmamız gereken bir aşamadayız. Dolayısıyla hemen harekete geçmek yerine, geleceğimizi ayrıntılı biçimde planlamamız için kendimize zaman tanımamız doğru olur. Görünüşte önemsemediğimiz, gündelik hayata dair küçük şeyler, göz ardı ettiğimiz eylemler Jüpiter Başak’la birlikte gelecek vizyonlarımızı oluşturmak için ilham aldığımız başlangıç noktaları haline gelebilirler.

Başak burcu, Bakire Meryem, İştar, İsis, Demeter, İnnana, Afrodit gibi farklı arketiplerdeki dişi prensiple ilgilidir. Jüpiter Başak evresinde, ayrımcı yasaların karşısında durarak, insanları etkileyecek, topluma öncülük ve hizmet edecek bir kadının gündeme gelmesi ihtimalinden de bahsedilebilir.

Başak burcu fiziksel güç kullanarak değil, gerçekleri öne sürerek mücadele etmektir. Jüpiter ve Plüton arasında oluşacak üçgen açı, gerçeklerle yüzleşmemizden doğacak “birleştirici” güce işaret ettiği kadar, kaosa son vermek için kalıcı alışkanlıklar edinmemiz olasılığını da destekliyor.

Küçük şeylerin kıymetini bilin. 

Unutmayın ki detaylara anlam ve iyilik katmayı başarabildiğiniz sürece, yaşamın bütünselliğinden haz alabilir, böylece bireyselliğinizle bütüne güzellik katabilirsiniz.

Tıpkı William Blake’in başardığı gibi:
“Bir Kum Tanesi’nde Dünya’yı Görmek
Ve Bir Yaban Çiçeği’nde Cenneti
Sonsuzluğu Avuç İçine Sığdırmak
Ve Bir Saat’e Ebediyeti…”

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Jüpiter burçlarda : Jüpiter bizi gezmelere götür!
Jüpiter ve Plüton karesi: Körler ülkesinin tek gözlü kralı
İkamet Astrolojisi : “Nerede Yaşamalıyım?”
Jüpiter Yengeç Burcunda (Haziran 2013 – Temmuz 2014)
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Jüpiter Başak burcunda : Bir Kum Tanesinde Dünyayı Görmek
Jüpiter Terazi burcunda : Kartalın bilgeliği ve kumrunun aşkı

Jüpiter Akrep Burcunda Adaletin Gücü: Tanrılar ve Canavarlar
Başak burcundaki Jüpiter transiti burçları nasıl etkileyecek?

İlginizi çekebilecek diğer yazılar