Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular

Ay Boğa Burcunda

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır. İçsel imajımız ve bu imajı başkalarına nasıl yansıttığımızdır. Anne ya da çocuktur ve her ikisi arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Geçmişe bağlı tepkidir. Alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi, doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan taraflarımızdır. Benimsediklerimiz ve benimsemekte zorlandıklarımızdır. Duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Nelerden hoşlanıyorsunuz ve neler sizi tatmin eder? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve bir yetişkin olarak halinizden hoşnut hissediyor musunuz? Yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler çocukluk ya da ilk gençlik döneminizde mi ortaya çıkmıştı? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Benzeri sorulara haritanızdaki Ay’ın pozisyonunu inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

Doğum Haritasında Ay Boğa burcunda

Ay Boğa burcunda, yüceldiği pozisyondadır. Ay burcu Boğa olan insanlar, genelde kendilerini güvende hissetmek için, geniş ve konforlu bir eve ve bankada hayatlarını garantiye alabilecekleri miktarda paraya sahip olmak isterler. Alışkanlıklarına bağlılık gösterdiklerinden, aşina oldukları insanlara ve bildikleri yerelere yakın yaşam alanlarını tercih ederler. Tanıdıklık hissi bu kişilere güven verir ve aynı şekilde çevrelerindeki kişileri rahat ettirmekte üstlerine yoktur.

Karmaşık ve öngöremedikleri durumların içinde olmaktan, sürprizlerden ve duygusal tepkilerden hoşlanmaz, bunun yerine en az risk içeren konulara odaklanır, çevrelerine itimat ettikleri kişilerden oluşan istikrarlı bir güvenlik çemberi oluştururlar. Attıkları her adımı enine boyuna analiz ettikleri için, uzun vadede kalıcı tercihler yaparlar.

Fevri değillerdir, kriz anında insanlar ‘ne yapacağım’ diyerek etrafta panik halde koştururken, Ay Boğa, duyguları yerine mantığına kulak vermeyi ve böylece serinkanlı davranmayı başarır. Bazen de bu hali haksız yere, “duygusuz, soğuk ve katı” olarak etiketlenmesine yolaçar.

Sıcak çatışmaların ya da yüksek sesli tartışmaların insanları değillerdir; Ay’ı Boğa’da bulunan kişinin tercih ettiği ve en etkin olduğu kavgası, değişmemek için gösterdiği inatçı tutumdur. Ay’ı Boğa’da konuşlanmış birinin karşısında ortalığı birbirine katıp, türlü duygusal patlamalar yaşayabilirsiniz; Kılı kıpırdamaz, çok darlandıysa size o an konuyu kapatmak için “tamam istediğin gibi olsun” diyebilir ama ardından yine bildiğini okuyacaktır. Kendilerini yaralayan ve haksızlık eden kişilere, en az Akrep kadar garez güdebilirler; Hatta aslında olayın ne olduğunu tam olarak hatırlamasalar bile, hissettikleri duygular sonsuza dek canlı kalabilir.

Bir işi yapmaları için onlara sürekli ısrar etmenin, baskı kurmanın alemi yoktur. Bir işi bitirmeden, diğerine başlamazlar. Çalışırken, kafalarını dağıtmak ve rahatlamak için ara vermekten hoşlanırlar. Projelerini yavaş tamamlasalar bile, verdikleri sözlerini tutmak için gayret gösterirler.

En açık fikirli olduğunu söyleyen Ay Boğa insanı bile, illa ki kendi yol ve yöntemleri konusunda muhafazakardır. Bu nedenle yakın oldukları insanların değişime, tecrübeye ve büyümeye duydukları özlem ve ihtiyaçları anlamakta zorlanabilirler; Güneş’i ve Ay’ı Boğa’da yeralan eşimin bana yakın olabilmek için yaşadığı şehri değiştirmesi beni şaşırtmıştı, çünkü bir Boğa’nın romantik olduğu bilinse de, ondan böylesine ani değişimler beklemezsiniz. Evlendikten sonra benimsediği suyun markasını bile değiştirmeye yanaşmadığını görünce, çok erken bir yargıda bulunduğumu anladım : ).

Ay Boğa’nın değişimi ani değildir belki ama mutlaka etkilidir. Bardağı taşıran son damlada, verdikleri karardan caydıkları görülmez.

Toprakları aşkla yoğrulduğunda, güçlü, derin ve sarsılmaz bir sadakat gösterebilirler. Romantik, duyarlı ve sımsıcacık bir aşık olmakla kalmaz, ilişkilerinde de garantici yaklaşır “ben seni ellerin ol diye sevmedim, bırakmam!” diyerek soluğu nikah salonunda alabilirler.

Sakin davranabildikleri için de, genelde olay çıkarmak yerine, – rutinlerinden büyük ödünler vermedikleri sürece – ortama uyum sağlamaya çalışan kişilerdir. En şiddetli tartışmalarda bile eşlerine bağlıdırlar, kolay kolay ayrılık lafı etmezler.

Bu kişilerle aynı evi paylaşmak keyiflidir; Bilhassa anne yemeklerini tıpa tıp uyarlamakta üstlerine yoktur. Mutfağı tekellerine geçirir, sıcak ve sulu yemeklerde olduğu kadar, tatlılarda da lezzetten ödün vermezler. Erkeği ya da kadını farketmez, romantik akşam yemekleri favorileridir. Yemeğe olan düşkünlükleri nedeniyle, fazladan kilolara dikkat etmeleri gerekir.

Boğa Venüs’ün fiziksel yanını, 5 duyumuzla algıladığımız hazları temsil ettiğinden, Ay Boğa’dayken, duyular keskinleşir. Özellikle tat ve koku konusunda müthiş bir hassasiyet gösteren bu insanlardan, gurmeler ve koku uzmanları çıkabilir. Müzik kulakları da iyidir. Maddi değerleriyle ön planda olan şeyleri sevdiklerinden, Ay’ı Boğa’da yeralan tanınmış koleksiyonculara da rastlanmaktadır. Genç yaşta ebeveynlerinden birini örnek alarak parayla yakın ilişkiler kurmaya başlarlar ve genelde parasız kalmazlar.

Ay Boğa burcundayken sinüsler, kulak, boyun ve boğaz bölgesiyle ilgili sağlık sorunlarına yatkınlık verebilir. Şeker alımı azaltılmalı, belli aralıklarla troid değerleri ölçtürülmelidir.

Tıpkı Balıklar gibi, içinde rahat ettikleri, dokunduklarında yumuşaklık hissi veren kıyafetleri ve ayakkabıları tercih ederler. Kıyafetin ucuz ya da pahalı olması farketmez, üzerlerinden düşene kadar satın aldıkları her şeyi giyerler. Yastıklarının ve yorganlarının da rahatlığı çok önemli olabilir. Konforuna ve kalitesine güvendikleri bir şeyi benimsedikleri zaman, öldükleri güne kadar ondan vazgeçmezler.

Eğer Ay Boğa yerleşimi zararlı açılar altındaysa, aşkta yüzeysellik, kıskançlık ve maddi çıkar ilişkileri de verebilmektedir. Yine de genelde, madden sahip olduklarına sıkıca sarıldıkları gibi, sevdiklerine sundukları sadakat ve sevgi de paha biçilmez bir hazine değerindedir.

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Boğa Burcunda

En derin ihtiyaçlarımızın sembolüdür Ay. Ve Venüs’ün topraklarına hasretle vardığında uyumu, sevgiyi ve barışı arzularız. Sarılmak ve sarmalanmak, kendimizi güvende hissetmek isteriz. Kalbimiz bir güvercinin kanat çırpışı gibi pır pır atmaya başlar. Fırında pişen taptaze ekmelerin ve sabah gazetesine eşlik eden Türk kahvesinin rayihaları burnumuza bir başka geliyorsa, Ay Boğa’ya adım atmış demektir.

Ay Koç’u geride bırakıp, Boğa’ya misafir olduğunda, bizi rahatsız eden, huzurumuzu bozan ve dikkatimizi dağıtan şeyler önemini yitirmeye başlar. Sabırlı ve gayretli davranarak konforumuza öncelik vermek isteriz.

Materyallerle sağlanan konfor kadar, insanlarla yakın temaslarımız da önem ve öncelik kazanır. Bağlılık ilişkilerine sıcak bakar, kendimizin olduğu kadar sevdiklerimizin de rahatı ve huzuru için çabalarız. Sevdiklerimizi korumak, bedensel duygusal ihtiyaçlarını önemsemek ve doyurmak Ay’ın Boğa halinin, doğal eğilimidir.

Aynı zamanda damak tadıyla ilgili olan bu konum, keyifli, rahat arkadaş toplatılarına, sevgi dolu, romantik akşam yemeklerine vesile olabilir. Güzel kokulara duyarlılık artar ve bahçe işleriyle uğraşmak, doğayla içiçe vakit geçirmek bir nevi meditasyon yöntemi olarak uygulanabilir. Yuvayı temsil eden Ay, Boğa’nın konforuna düşkün enerjisiyle eviniz için zevkli ama bir o kadar da pahalı harcamalar yaptırabilir!

Soğuk havalarda özellikle kulak ve boğaz bölgesine özen göstermek gerekir. Kendimizi maddi olarak güvenceye almanın yöntemlerini içgüdüsel olarak bilir ve başarılı girişimlerde bulunuruz. Tasarımla, finansla, kozmetik ve estetikle ilgili işler yapanlar ve sanatçılar transit süresince maddi beklentilerine olumlu yanıtlar alabilirler.

Ay, Boğa burcundayken özellikle şekerli ve bol kalorili yiyecekler iştah kabartacak demektir. Zaten zar zor diyete başlamış olan hanımlarımız transit etkisini bir uyarı olarak alıp, 2 gün boyunca iştahlarına boyun eğmekten kaçınsınlar derim! İpin ucunu kaçırmamakta fayda var : ).

Sevgilinizi ya da dostunuzu ziyarete giderken bir demet hoş kokulu çiçek ya da bir kutu çikolata almayı ihmal etmeyin. Akşam aromalı mumlar yakarak uzun banyo seansları yapılabilir. Güzel müzikler ve rahat kıyafetler eşliğinde yatak çarşafları değiştirebilir, gardıroplar düzenlenebilir. Tatlar, kokular, renkler, tensel temaslar, yani yaşamdan haz almamızı sağlayan her olgu içimizi tazeleyecek, yaşamlarımıza şevk katacaktır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar