Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan

Astrolojide Ay

Ay, içgüdü, sezgiler ve bilinçaltıdır. Anne ve çocuktur. Ay çocukluk yılları, anne ve çocuk arasındaki ilişkidir.Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Ay geçmiş, geldiğimiz yer, alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır.Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan tarafımızdır. Duygu dünyamızı ve duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Neler sizi rahatlatır ve hayatın hangi alanında doyumu ararsınız? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz? İlk çocukluk ve gençlik dönemlerinizde yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler nelerdi? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? gibi soruların tümüne haritadaki Ay’ın konumu incelenerek yanıt bulunabilir.

Doğum Haritasında Ay Yay burcunda

 

Felsefi düşünce ve cehaletin acımasızlığı Yay burcunda kesişirler; Dolayısıyla Ay burcu Yay olanlar kültürlü, anne ya da babanın eğitimci olduğu bir ailede yetişmiş olabilecekleri gibi, olumsuz etkiler altında taşkın duyguları ve kör inançları olan ebeveynler tarafından da büyütülmüş olabilirler.

İkizler, Başak ve Balık gibi çift burçlardan sayılan, içinde hayvani ve insani taraflarımızı barındıran Yay burcu ilkellik ve çağdaşlıktır.

“İnsan, hayvanla üstün insan arasında gerilmiş bir iptir. Uçurumun üstünde bir ip.Tehlikeli bir geçiş, tehlikeli bir yolculuk, tehlikeli bir geriye bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraksayış.” Demiştir Ay burcu Yay olan Nietzsche

Uzak ufukların kaşifi Ay burcu Yay için farklı misyonlar, yeni yollar ve  yüksek amaçlar belirlemesi önemlidir; Yayını gerip, gökyüzünün derinliklerindeki bir yeri hedef alan ve ulaşmayı istediği yıldıza doğru koşmaya başlayan bir okçuya benzer. Örneğin Ay burcu Yay olan Neil Armstrong, uzakları keşfetme dürtüsüyle Ay’a adım atan ilk kişi olmuştur. Uzaya gözlerini dikmiş ünlü gökbilimci Carl Sagan’ın da Ay burcu Yay’dır.

Gözü sürekli yukarılarda olduğu için, çoğu zaman, önündeki taşları ya da çukurları görmez. Bu yüzden sık sık tökezleyip düşmesi de beklenir. Ama düştüğü yerden kalkacak, yeniden hız alarak, hedefine doğru koşmaya devam edecektir. Yanlış zamanda doğruları söylemesi ya da doğru zamanda yanlış adımlar atmasıyla da meşhurdur. Yine de hedefine kitlenen Ay Yay’ı çok az şey yolundan alıkoyacaktır.

Hayat, Ay Yay kombinasyonu için şifreli bir hazine haritasına benzer; Haritada takip ettikleri her ipucu, bir diğer ipucuna bağlanır, attıkları her adımda, harita daha da genişler. Aradıklarını asla bulamasalar bile, aramaktan, keşfetmekten ve umut etmekten de mutlu olan insanlardır.

Gezerek, düşünerek, daha fazla insan tanıyarak ve hayatı her yönüyle tecrübe ederek, perspektiflerini genişletmeye ihtiyaçları vardır. An’a odaklı oldukları için hızlı yaşayıp genç ölmeyi kafalarına takmazlar. Genel olarak eğitime, felsefeye, yani  bilgiye duydukları merak yaşamaları boyunca akademik çalışmalarda yer almalarına neden olabilir. Akademi Ay burcu Yay olanın evi gibidir. Yollarının sık sık dini tapınaklara düşmesi veya ibadet yerlerinde çok zaman geçirmeleri beklenir. Ay geçmiş demek olduğundan, Yay burcunda geçmişe, tarihe ve antik medeniyetlere ilgi verir. Küçükken Ay’a ya da Mars’a gitmek için astronot olmak isteyenleri de azımsanamaz. Spora doğuştan yatkın oldukları için, eğlence ve adrenalin vadeden her nevi fiziksel aktiviteye balıklama atlayabilirler.

Gerçekten de hiç kimse öğrenmekten ve öğretmekten bir Ay Yay kadar doyum alamaz. Zevk için evinde oturup saatlerce ansiklopedi okuyanları bile vardır. Ay burcu Yay olanın evinde sıklıkla büyük kütüphanelere rastlanır. Daha büyük ve daha iyi amaçlar uğruna dünyaya geldiklerini hissettikleri için dünyevi olanın katı gerçekliği içine sıkışıp kalmış olduklarını düşünmeyi reddederler. Büyüdükleri yerde ve dışarıdaki dünyanın yasaklarına tahammül göstermekte de çok zorlanırlar. Hem neden yasak? Yasak ne ayol?

Geleneksel olsun ya da olmasın, illa ki bir şeylere inanmaya ihtiyaç duyarlar; Bu bir dindir, bir felsefedir ya da bir amaç, fark etmez. Örneğin, uzay anlayışında bir devrim yaratmış Ay burcu yay olan Einstein evrenin yasalarını anlamayı bir din gibi uygulamış ve benimsemiştir.

“Bir şeylere inanmaya feci halde ihtiyaç duyduğumda, dışarı çıkar ve yıldızları resmederim…” sözü ise Ay Yay burcunda yeralan ünlü ressam Van Gogh’a aittir.

İbadeti müzik olan, bir diğer Ay Yay mensubu Beethoven  “Sanatı sadece uygulamayın,  sanatın kalbine nüfuz edin. Çünkü sadece sanat ve bilim insanlığı tanrısallığa yükseltebilir” demiştir.

Ay Yay burcunda hem fiziksel hem de zihinsel gezintilere çıkmaktan yeni yerler keşfetmekten olduğu kadar, yeni fikirlerin enginliğinde seyretmekten de tarifsiz bir haz alır. Bulunmadığı yer her neresiyse oraya giderse daha mutlu olacağına inanır. Ay Yay burcunda küçüklükten itibaren sık sık taşınma, yer değişikliği verebilir. Serüven sevdası kadar bağlı olduğu hiçbir şey yoktur. Tren istasyonlarını, havaalanlarını, konaklamak için farklı yerleri, her limanda bir aşığı olmasını, aşkla kaybolmayı, sonra aşka yönünü tekrar tayin etmeyi, her şehirde sevişmeyi, otobüs terminalinde kitap okumayı, 7/24 açık kafeteryada kahve içmeyi sever.  Hayata İndiana Jones’un gözlerinden bakar; Bir macera sonlandığında, bir diğeri başlamalıdır.

Rastlantılara yüreğini açan, payına düşen talihi, talihsizliği, yağmuru, sisi, zorluğu ya da kolaylığı, şükranla kabul eden bir çocuk gibidir. Omuzlarının üzerine konuşlanmış bir şans perisi olduğuna ve daima bir şeyler tarafından korunduğuna inanır. İçinde bulunduğu durum ne kadar can sıkıcı olursa olsun umudunu kaybetmez. Bardağın 2/3’ü boş olsa da, bardağı dolu görür.

Ruhunda göçebe olan Ay Yay için yollar, dünyanın keşfedilmemiş düşlerine açılan kapılardır. Değişiklik özlemiyle, sürekli yer değiştirebilir ya da taşınabilir. Ay Yay’lardan bazıları karavan sahibi olup dünyayı gezmek de isteyebilirler. Yerleşik düzeni benimsemiş olanları ise evlerini seyahatlerden getirdikleri anılarla, fotoğraflarla, mistik ve renkli eşyalarla süslemeyi tercih ederler. Evcimenlikten uzak olduğu için, her gün evini temizlemekle ya da toz almakla ilgilenmez. Evi genelde dağınık olsa da, karışıklık gözüne batmaz, dağınıklıktan rahatsız olmaz. Evleri genelde eğlendikleri, parti verdikleri ya da plan yaptıkları yerdir. İnandıkları felsefelerle bütünleşmiş coğrafyalarda, ya da bin bir türlü macera olasılığı barındıran, metropollerin göbeğinde yaşamaktan hoşnut olurlar.

Seyahat hem tutkularıdır, hem de zaafları. Sırf uzak bir ülkeye seyahat etmek için bile yüklüce bir borcun altına girebilirler. Fırsatları olsa, yaşamları boyunca yaptıkları bütün maddi birikimi, uzaya kısacık bir yolculuk için gözden çıkarabilecek Ay Yay’lar vardır. Yüzlerce kanalı olan uydu yayınlarına ve sinema filmlerine bayılırlar. Böylece seyahat edemedikleri zamanlar, izledikleri filmler yoluyla düşüncelerini uzak diyarlara kaçırabilirler! Ay Yay için, gün boyunca ardı ardına durmaksızın film izlemek fikri yabancı değildir. Filmlerin alemine daldıklarında hasta olduklarını söyleyerek işe dahi gitmeyebilirler.

Kendileri candan oldukları için başkalarındaki samimiyetsizliği anında hissederler. Bu nedenle genelde doğru insanlara rastlarlar. Sosyal ve cömert olan Ay Yay’larla arkadaş olmak keyiflidir. Yine de her gün aynı arkadaş ya da partnerle vakit geçirmekten, sürekli aynı kişinin kendilerine eşlik etmesinden sıkılabilirler. Çok iyilerdir, hoşlardır ama bazen tutamayacakları sözler verdikleri de olur.

Özgür yetişirler. Ne kimseye yük olmak, ne de kimsenin kendisine yük olmasını isterler. Etiketlenmekten, sınıflandırılmaktan ve başkasının kendisi adına karar almasından nefret eder.

Gelene vay vay, gidene hay hay der kalender meşrep Ay Yay. Eğlenceli, maceraperest, insanın aklını başından alan ve ayağını yerden kesen bir aşık olduğu halde, evlilik mevzu bahis edildiğinde, paniğe kapılır. Hayatta sadece tek bir şeye ya da sadece bir kişiye bağlanmayı seçtiği zaman kendisini bekleyen, diğer bütün fırsatları kaybedeceğini düşünecek, dolayısıyla özgürlüğüne can havliyle sarılacaktır. Bağlılıklarından ve bağımlılıklarından özgürleştikçe, unicorn gibi kanatlarına kavuşup, gökyüzüne yükseleceğine inanır. Evet, Ay burcu Yay olanlar mucizelere inanırlar, atları severler ve onlar için hiçbir şey imkansız değildir.

Gökkuşağı bir Yay burcu simgesidir. Ay Yay’lar, kocaman kalplerinde ve geniş mi geniş ruhlarında gök kuşağının renklerini taşırlar. Bu renkler tarzlarına, sohbetlerine ve hayat felsefelerine de yansır. Oz büyücüsündeki Dorothy’i canlandıran Judy Garland (Ay Yay burcunda) gibi uzak çok uzak bir yerlerde bir yuva ararlar. Ay’ın, yağmurun ve gök kuşağının ötesinde acının ve üzüntünün olmadığı, gökyüzünün hep mavi olduğu ve kuşların şarkılar söylediği bir yeri ararlar. Değişimden korkmayan bu insanlar talihin rüzgarına tutunup eninde sonunda aradıkları bu yeri bulurlar.

 

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Yay Burcunda

Akrepteki transitinin ardından, Ay Yay burcuna geçtiğinde, rahatlar, gülümsemeye başlarız. Seyahatlere çıkmak, tatil yapmak, yasal işleri halletmek, vize başvurularında bulunmak, spor yapmak ve sosyal etkinliklere katılmak için olumlu zamandır.

Yeni insanlarla tanışabilir, eğitimle ilgili girişimlerde bulunabilirsiniz. Genelde olumlu haberler alınan zamanlardır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar