Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları

 

Ay Aslan Burcunda

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır. İçsel imajımız ve bu imajı diğerlerine nasıl yansıttığımızdır. Anne ya da çocuktur ve her ikisi arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Geçmişe bağlı tepkidir. Alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi, doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan taraflarımızdır. Benimsediklerimiz ve benimsemekte zorlandıklarımızdır. Duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Nelerden hoşlanıyorsunuz ve neler sizi tatmin eder? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve bir yetişkin olarak halinizden hoşnut hissediyor musunuz? Yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler çocukluk ya da ilk gençlik döneminizde mi ortaya çıkmıştı? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Benzeri sorulara haritanızdaki Ay’ın pozisyonunu inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

Doğum Haritasında Ay Aslan burcunda

Bir zamanlar, yeryüzünde ejderhaların hamisi olan, kudretli ve yenilmez Ay Aslan insanları hüküm sürerdi. Yüreklerinde ateşin kaynağını barındıran bu insanlar, zalimlere ve kötülüğe karşı isyan ederek, insanlığı karanlıktan aydınlığa taşıyan onurlu kahramanlardı.  Güneş tepelerden kaybolduğunda, kalplerinin ışıklarıyla yönlerini bulur, tanrıların yollarına çıkardıkları amansız fırtınalara karşı, çıplak göğüslerinden başka siper kullanmazlardı. Eski zamanlarda onlara “Güneş’in çocukları” denirdi.

Bu dizeleri okuyup da gözleri mağrur mağrur parıldamayacak bir Ay Aslan var mıdır?  : )  Ay Aslan insanları, kediler gibi ilginin merkezinde olmaktan, uysal uysal gıdılarının ve saçlarının okşanmasından hoşlanırlar. Kahramanlık hikayeleri kadar, aşk ve nefret ekseninde dönen dramatik öykülerden, pembe dizilerden, sonunda iyilerin galip geldiği aksiyon filmlerinden de keyif alırlar.

Konu dramatize etmek olduğunda, her Ay Aslanın içinde bir aktör ya da aktris vardır. Tarif ettikleri ya da büründükleri duygu ve düşüncelerle kolayca bütünleşebildikleri için, dışarıya yansıttıkları izlenim de inandırıcıdır. Özellikle hafife alındıklarını sezdikleri zaman, sinemada izlediğimiz oyunculara taş çıkaran bir performans sergileyebilirler; Yürüyüşleri, somurtmaları, konuşma tarzları, kısaca bütün ifadeleri teatral bir forma bürünür. Neyse ki mahremiyetlerine ehemmiyet verdiklerinden, genelde duygusal konuları dramatize ederken, gözlerden uzak bir yerlerde, örneğin evlerinde olmayı tercih ederler. Hem fazlasıyla vakur olduklarından, hem de zayıf görünmenin imajlarını zedeleyebileceğini düşünerek, abartılı tepkilerden sakınırlar.

Sosyal itibarlarını ve insanların üzerinde nasıl etkiler bıraktıklarını, yani vitrinlerini önemseyen, sevdiği biri için kendilerinden ödün verebilecek kadar onurlu ve arkalarına dönüp bakmadan gidebilecek kadar gururlu insanlardır. Ama bazen yanılıp, onurlarını gurur meselesi yapar, egoyla ilintili çıkmazlara girer, pire yüzünden yaktıkları yorganlara üzülebilirler.

O başını eğmez, vakur duruşları pek bir yakışır Ay Aslanlara…  Kendilerini fazla kaptırdıkları zaman ise, çevrelerinden gelebilecek zararlardan korunmak için kullandıkları gurur kalkanları, sırtlarındaki kambura dönüşebilir.  “Kimseye amenna demem, ekmeğimi taştan da olsa çıkarırım!” “Gözünün yaşına bakmam bir kalemde silerim!” “Aşığım ama asla ayağına gitmem, o gelsin!” “Sevdiklerime laf söyletmem, haddini bil!” benzeri heyecanlı çıkışların insanlarıdır. Gurur, Ay Aslanın son kalesidir; Satranç tahtasındaki şahıdır. Talepleri görmezden gelindiğinde, takdir almadığında ve haksızca eleştirildiğinde derinden yaralanır, belli etmez. Acıdan kıvranır, gözyaşları boğazında düğümlenir, içinde depremler olur ama yine de  kararından caymaktansa sözümona ölmeyi yeğler! Yaşamdan darbe aldıkça, yaralandıkça daha da sıkı sarılır gururuna. Hani birbirlerine kavuşamayan aşıkların arasında dağlar denizler, mesafeler vardır ya, Ay Aslan ile aşığının arasında sadece gurur durur, aşılmaz bir dağ, geçit vermez bir deniz gibi…

Kalbinin üzerine giyindiğin çelikten bir yelektir gurur, seni koruduğunu sanırsın ama soğuktan için titrer. Yazılmış çoğu aşk mektubunun gönderilmeme sebebi, özlemden için için yanarken, telefonun dokunamadığın tuşlarıdır, özrü dilenmemiş hatalardır en basitinden. Arkana bakmadan çekip gitmektir evet, ama önünü de görememektir aynı zamanda…

İlişkilerinde sahiplenici değillerdir ama ikinci kişi durumuna düştüklerinde, kıskanç olabilirler. Sevdikleri birinden ayrılmak zorunda kaldıklarında ise, duygularından çok egoları zedelenir.

Doğuştandır karizması ve liderliği. Bazen de egoları her şeyi ve herkesi kontrol etmeleri yönünde kendilerine meydan okuduğunda, despot tutumlar sergilerler. Kendisine ilgi terapileri yapılmasından, insanların işlerini halletmelerinden hoşlanırlar. Güce ve statükoya hayranlardır. İnatçılıkları sayesinde de, istediklerini elde etmekte zorlanmazlar. Eğer bir ideale inanmışlarsa, uğruna kişisel pek çok fedakarlıkta bulunabilecek kadar da cesur davranırlar. Organize olmaktaki başarıları ve ayırt etmeksizin herkesin hak ve özgürlüklerine karşı hissettikleri duyarlılık nedeniyle, insanların ilk elden destek almak için aradıkları kişilerdir.

Mağrurdur Ay Aslan, övgü ise yumuşak karnıdır. Eğer çevrelerinden duydukları övgü sözcüklerinin, gözlerini kör etmesine müsaade ederlerse, yanlış insanlara güvenerek yanlış kararlar alabilir ve artık çok geç olana kadar nerede yanlış yaptıklarını farketmekte zorlanabilirler.

Genelde popüler ve dışa dönük olan bu insanların, pek çok ideali vardır. Adil ve uzlaşmacıdırlar. Tutkularının aşırıya kaçtığı zamanlar da olur. Öyle bir an gelir ki, o anın kontrolsüz heyecanıyla daha sonra hatırlamayacakları sözler sarfedebilirler. Cömerttirler ama eğer nankörlük ettiğinizi düşünürler ve gönülden sundukları şeyler için minnettarlığınızı bir teşekkürle bile dile getirmediğinizi görürlerse, ezici olabilirler.

Eğer Ay’ı Aslanda konuşlanmış bir arkadaşınız varsa, şanslısınız çünkü size sadakat gösterecek ve daima sırtınızı kollayacaktır, ta ki başka yakın arkadaşlarınızın da olduğunu öğrenene kadar! O zaman kendisine ihanet ettiğinizi düşünecek, biraz kıskanacak ve sizin nasılsa başınızın çaresine bakacağınıza ikna olarak, mutlu bir hayat dileyip uzaklaşacaktır.

Ay’ı Aslan’da olan biriyle tanıştığınız zaman, saygınlığını ve otoritesini hissedersiniz. Aristokrat bir ailenin mensubu ya da padişah soyundan biri gibi davranırlar. Bayağılığa ve görgüsüzlüğe tahammülleri yoktur. Kendilerinden çok emin insanlardır. Övgüyü de yergiyi de, fazla kişisel alarak “Neden ben?” diye sık sık sorarlar. Yine de Ay Aslan insanında, nev-i şahsına münhasır bir içtenlik ve akıcılık vardır. Çevrelerince, genelde sıcak ve sadık kişiler olarak benimsenirler.

Kendilerini zirveye taşıyacağından emin olmadıkları sürece, risk almak konusunda hevesli davranmazlar; İnsanların önünde başarısızlığa uğramak fikri yeterince caydırırcı olabilir. Materyalist oldukları da doğrudur ancak kazanç getirecek bir işin, prestijlerine ve onurlu amaçlara hizmet etmesini tercih ederler. Şans yüzlerine güldüğünde ise, zenginliklerini bölüştürmek için can atarlar.

Ay Aslan insanlarının, başına buyruk, kıçına kuyruk kedigillerle pek çok ortak yönleri vardır; Öncelikle pek sevimli, eğlenceli ve oyunculardır. Onları görmezden gelemezsiniz. Ne yapmaları ya da ne yapmamaları gerektiği konusunda terbiye edilmekten de hoşlanmazlar.

Manalı bakışların, romantik sözlerin ve sonu gelmez oyuncu flörtlerin yaşamlarındaki yeri büyüktür.  Hemen evlenmek gibi bir kaygıları ve arzuları yoktur. Her ateş burcunda olduğu gibi, Ay Aslan da duygularını tensel temaslarla bütünleyerek yaşamak ister. Güçlü libidoları, özgüvenleriyle birleştiği zaman başdöndürücü olabilirler.

Dans ve spor alanlarında kabiliyetleri vardır. Vücut hareketlerini şiirsel bulduğunuz bir dansçı, yüzücü, yani bir sporcu görürseniz ,muhakkak haritasında Aslan özellikleri baskındır.

Evlerinde olumlu enerjiler veren eşyalar muhafaza etmeyi, aydınlık meskenlerde yaşamayı severler. Güneşli havalar favorileridir, isli puslu, karanlık ve yağmurlu havalarda hafakanlar basar. Evde kutlamalar yapar, arkadaşlarına adeta kraliyet ailesi tarafından ağırlandıklarını hissettirirler. Arkadaşlarının ve ailelerinin düzenledikleri partilere de genelde geç giderler, böylece kapıdan girdikleri anda, bütün gözler onlara çevrilebilir. Ailesinin özellikle annesinin gurur kaynağı olan Ay Aslan, çocuklarının meziyetleriyle her fırsatta övünmek ister. Çocuklarına, ilgilendikleri alanda en iyileri olmaları yönünde aşırı baskı uygulamaktan kaçınması gerekir.

Ay burcu Aslan olan kişilerin bedenlerinde ve ruhlarında, çocuksu, masumane bir güzellik vardır. Sevdiklerinin yeteneklerini ortaya koymaları konusunda öylesine motive edici olabilirler ki, bir bakmışsınız onunla birlikte çocuk olmuş, yüreğinizde hazine avına çıkıyorsunuz…

Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Aslan burcunda

Ay’ın Aslan burcundaki transiti boyunca, sinema, tiyatro, opera, bowling gibi etkinliklere katılabilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Kutlama yapmak, eğlencelere dahil olmak ve aile bireyleriyle vakit geçirmek için olumlu zamanlardır. Birine sürpriz yapmayı, onu memnun edecek ince düşünülmüş, zevkli bir armağan almayı düşünebilirsiniz. Kırmızı ve turuncu tonlarında kıyafetleri tercih edebilir, kuaförde zaman geçirerek kozmetik bakımlar yaptırabilirsiniz. Genelde hobilerimize zaman ayırdığımız, sevdiğimiz şarkılarla birlikte dans ettiğimiz zamanlardır.

Ay’ın Aslan burcundaki transiti boyunca,her şeyi kişisel algılamaya eğilim gösteririz. Çünkü başkalarından ilgi görmeyi arzu ederiz. Lüzumsuz şeyleri gurur meselesi haline getirmekten yerine, umursamayın, gülümseyin, çocuklarla ya da sevgilinizle vakit geçirin, şımarın, şımartın. En önemlisi kendiniz olun!


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar