Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları

Ay Akrep Burcunda

Ay, içgüdülerimiz, sezgilerimiz ve bilinçaltıdır. İçsel imajımız ve bu imajı diğerlerine nasıl yansıttığımızdır. Anne ya da çocuktur ve her ikisi arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Geçmişe bağlı tepkidir. Alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Geldiğimiz yerdir. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi, doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan taraflarımızdır. Benimsediklerimiz ve benimsemekte zorlandıklarımızdır. Duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Nelerden hoşlanıyorsunuz ve neler sizi tatmin eder? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor ve bir yetişkin olarak halinizden hoşnut hissediyor musunuz? Yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler çocukluk ya da ilk gençlik döneminizde mi ortaya çıkmıştı? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Benzeri sorulara haritanızdaki Ay’ın pozisyonunu inceleyerek yanıt bulabilirsiniz.

 

Doğum Haritasında Ay Akrep burcunda

Yükseklerden bakamıyorum

Korkuyorum

Derinlik çekiyor kendine

Düşecekmişim gibi içimin derinliğine

Başım dönüyor yükseklerden

Çekiyorum beni kendi derinliklerime

Aziz NESİN

Su burçlarını akla getiren dizeler… Yengecin özlem duyduğu, balığın özgürlüğü bulduğu, akrebin defalarca tehlikelerle burun buruna gelip, ölümün ve yaşamın sırrına erdiği derinlikler… Tıpkı Jules Verne’in (kendisi de bir Ay akreptir) denizler altında 20.000 fersah isimli eserinde olduğu gibi…

Yüzeyde nefes almak yerine, derinlerin yoğunluğunu ve koyuluğunu tecrübe etmek ister Ay akrepler. Bilinçdışı bir dürtüyle, kendi gücünü ve sınırlarını keşfetmek için, prensiplerinin ve çemberlerinin sınırlarını aşarak, nefeslerinin kesildiği yere kadar gitmeyi arzu ederler.

Dikkat çeken, büyük ve gösterişli yerlerde yaşamaktan hoşlanmazlar. Genelde daha az popüler olan yerleri tercih ederler. Maliyetini karşılayabilecekleri zaman ise, pek çok gizli odası ve görkemli bir girişi olan evlere sahip olabilirler. Evlerini bir yuvadan ziyade, dinlendikleri bir sığınak olarak benimserler.

Mahremiyet Ay akrep için anahtar kelimedir; Ruhu da, sayısız gizli odacıklarla dolu olan, perdeleri örtülü, kapıları kilitli bir eve benzer.

Ezoterizmde, gül de akrep gibi, mahremiyeti ve gizliliği sembolize etmektedir. Roma geleneklerinde akşam yemeklerinin yendiği odanın duvarları güllerle süslenirdi. Bu zarif gelenek, gelen misafirlerin yemek boyunca anlatılanları sır olarak saklamaları gerektiğine yönelik bir hatırlatmaydı. Temel olarak bu inanç eski hermetik bilgilerden gelmektedir. Latince Sub Rosa (Gülün alt kısmı) deyimi, el altından ya da gizli olarak yapılanı ifade etmek için kullanılır.

İnsanların ve olayların özlerindekini, açıklıkla gören adeta büyülü gözleri vardır. Başkalarının, için için sakladıkları gizemlerini, bir radar gibi algılarlar. Kendi sırlarını çoğu zaman meraklı gözlerden ve kulaklardan sakınmayı tercih etseler bile, gizledikleri şeyler konusunda yalan söylemezler. Onları inciten o en acı, en müdahale edemedikleri şeyler hep kilit altındadır ama varlıklarını inkar etmezler.

Nostradamus’un da Ay Akrep burcunda konuşlanmıştır. Kuşkusuz insanlık tarihinin bilinen en iyi medyumu olmasına rağmen, öngörülerine kötü niyetli insanların ulaşmasını istemediği için, onları şifrelemiştir.

Telaffuz etmekten çekindikleri, boğazlarına ve yüreklerine cam kırıklıkları gibi batan acıları, aileleri ve çocukluklarıyla ilintili olabileceği gibi, affetmekte zorlandıkları bir ihanetin ya da terkedilişin anılarını da yansıtabilir. Hayal edemeyeceğiniz ağırlıktaki manevi yükleri taşırken, mutlu ve neşeli görünebilirler. Ya da hüzünlü görünürken aslında, o kalın duvarlarının arasında, aşık oldukları birine duydukları özlemi dizginlemeye çabalıyorlardır. Her halükarda, duygularını gizlemek konusunda uzmandır Ay akrep. Mahreminin başkalarının önüne serilmesinden, bu şekilde incitilmenin düşüncesinden nefret eder. Pandoranın sırlarla dolu kutusunu taşıyor olmak ağır bir yükümlülüktür ve dışarıdan bakan hiç kimse bunun aslında ne kadar zor olduğunu bilemez.

Hayatta kalma becerileri gelişmiştir. Kendilerini, defalarca yeniden doğurmanın sancıları içinde geçen yaşamları boyunca, dönüşüm ve değişimin en uç sınırlardaki tezahürüne maruz kalırlar.  Diğer hiç bir burçta, akrepte olduğu kadar duygusal yoğunluk vermez Ay. İnişler ve çıkışları öylesine dramatik olabilir ki, çoğu Ay akrebin yaşam hikayesini dinlediğinizde, dehşete düşer ama aynı zamanda onların hayatta kalma ve baskı altındayken bile krizleri yönetme kabiliyetlerine hayran kalırsınız.

Ay akrep için asıl tehlike, iki insanın yanyana gelmesiyle başlar. İhanetin, yani ruhuna saplanmış hançerin acısını asla unutmadığı için, dostu olacak kişilerden gerçek fedakarlıklar bekler. Bilincinde olmadan, bu kişileri pek çok testten geçirerek, kıymet verdikleri bir şeyden, kendisi için vazgeçmelerini bekler. Böylece onu sırtından vurmayacağınızın taahhütünü vermiş olursunuz. Bir kez dostum diye benimsediği kişiye, asla kazık atmayacak, onun tüm sırlarını son nefesine kadar saklayacaktır.

Çok kıymetlidir Ay akrebin dostluğu. Merttir, sadıktır ve gerektiği zaman, sevdiklerini çılgınlara özgü bir cesaretle koruyabilir. Manevi ailesi gibi gördüğü kişileri ya da sahip olduklarını savunurken, Godfather filmindeki karakterleri aratmaz. Kriz anında “Kendine hakim ol ve ne olursa olsun bana güven” der ve genelde  gerçek bir düşman haline gelmediğiniz ve  saygısızlık etmediğiniz sürece, sözünü de tutar.

Belki ortamdaki en güzel ya da en yakışıklı kişi değildir ama insanlar yine de onlara bakmaktan kendilerini alamazlar. Farklı ve karşı konulmaz bir çekicilikleri vardır. Genelde duygularını belli etmemek için gece ve gündüz güneş gözlüğü takanlarına rastlanır.

Alev alev yanan tutkularını kontrol altında tutmak ve serinkanlı görünmek için çok enerji sarfederler. Duygularında olduğu kadar, beden hareketlerinde de kontrollü davranırlar. Başkaları tarafından hissedilen gücü ve alenen dürüstlüğü, herkes için kabul edilebilir değildir. Bazı insanlar çekimlerine kapılıp daha fazlasını bilmek, onları tanımak için can atarken, daha az cesur olan bazıları da arkalarına bile bakmadan kaçmayı tercih ederler. Ay akrep tuhaf bir biçimde kimin kaçacağını, kimin kalacağını da sezecektir. Bu yüzden nadiren şaşırır.

Sezgileri gelişmiştir evet ama düşünsel sınırları kaybeden bazılarında bu sezgiler, paranoya seviyesinde yaşanabilir. Tehlikenin kokusunu çok uzaktan alabilen Ay akrep, tehlikeyi tecrübe etmek için bilinçdışı bir arzu hissedebilir. Aynı nedenlerden itfaiyeci, polis, asker ya da cankurtaran olabilir. İnsan doğasını meydana getiren dinamikleri standart birindem çok daha derin analiz edebildiği için, psikoloji ve psikiyatri alanlarında da başarılı olur. Ay akrepler yaşamın gizemlerini peşinden giderken, bir bilim insanı haline gelebilecekleri gibi, okült grupların ruhani lideri ya da politikaya ilgilerinden dolayı siyasi liderler de olabilirler. İnsanların ürkütücü ve can sıkıcı deneyimlerini büyük bir serinkanlılıkla dinleyerek destek olmak için gönüllü davranırlar. Farklı ve tuhaf insanlardan da, duyguların ya da mekanların tenhalarından da korkmazlar. Zira kendilerini ürkütmekten değişik bir haz alabilirler. Haz demmişken,  en az balıklar kadar hedonist olabileceklerini söylemekte fayda var. Atın ölümü arpadan olsun diyerek türlü sınırları zorladıkları da bilinir. Ay akrep için, hazzın ve acının kaynağı genelde aynıdır.

Ölüm ve yaşam eksenine bir hayli kafa yordukları gibi, bedensel sınırlarını keşfetmeyi de isterler. Mars cinsellikle, akrep yöneticisi Plüton orgazmdır. Orgazm ise bir nevi, ölüm içindeki dirim halidir.

Ay akrep yaşamının ilk aşamalarında, son derece naif, masum ve arıdır. Daha sonra, karşılaştığı zorlukların başkalarınınkine nazaran daha acımasızca olduğunu keşfeder. Tecrübelerini analiz etmeye başlar ve giderek derinleşir. Kendisini rahatsız eden şeyle yüzleştikçe ve onun hakkında düşündükçe, artık rahatsız olmadığını farkeder ve bu böyle sürüp gider.  Olayları ve insanları analiz etmeden huzur bulmaz.

Ay akrep içsel zenginlik demektir. Duygu ve düşüncelerinin sınırsızlığı, Steven Spielberg gibi, yaratıcılık gerektiren alanlarda da başarılı olmasını sağlar.

Akrep hakkındaki hemen hiçbir şey yüzeysel değildir. Bir kez kapadıkları kapıyı bir daha açmaya yeltenmeyen bu insanlar, ilişkilerini sevgi ve nefret eksenlerinde yaşamaya ve platonik sevdalara eğilim gösterirler.

Başkalarını kolayca anlayabilen ama anlaşılması zor olan insanlardır. En çok, birine yakın olmakla, incinmekten korkuyor olmanın çelişkisini yaşarlar. Bazen aşırı sahiplenici, kıskanç ve şüpheci davranmaları beklenir. İlişkilerini kontrol altına almak için güç savaşlarına girişebilirler. Bu hallerde her iki taraf için son derece sevimsiz sonuçlar ortaya çıkabilir.

İyilikleri ve kötülükleri kuma ya da suya değil, taşa yazar ay akrepler. Bu nedenle intikamcı misillemelere yatkınlık gösterebilir. Kendisine yaşatılan ızdırapların öcünü almaya ant içmek, akrep için, hayatta kalmanın bir başka yöntemidir. İntikam, yüzünde hoşnut bir gülümsemeyle servis edilen, soğuk yemek olabilir ama hazmetmesi mümkün değildir. Zira birinden intikam alınsa da, bu kişinin, daha önce sebep olduğu ızdırabın aynını tadıp tatmayacağında asla emin olunamaz.  Hem, görülmemiştir intikamın yaraları iyi ettiği, gidenleri geri getirdiği ya da zamanı geriye sardığı… Eğer Ay akrepler, kendilerini intikam duygusuna esir ederlerse, bir noktada kaybolur ve geldikleri yönü unutabilirler.

Türkiye’nin de burcu akreptir ve intikam yüzünden bir türlü iyileşmez yaralarımız. Göze göz, dişe diş mantığıyla hareket ettiğimiz zamanlarda, bunun en acı neticelerini de birlikte yaşarız.

Akreplerin 2 farklı arketipi vardır; Yılan ve kartal isimlerini alan arketipler, birbirlerinden gece ve gündüz kadar farklıdırlar. Yılan akrep arketipi, başkalarını zehirli iğnesini kullanarak ölümüne sokabilir ve bundan her seferinde haz alır.

Akrebin gündüz tarafını yansıtan arketip, “kartal – akrep” olarak isimlendirilir. Gücünü bilgece ve adil şekilde kullanarak zirvelerin üzerinden süzülen bir kartal gibi dünyevi sınırları aşmayı başarırlar.  Sembolik olarak Kartal,  özsel aydınlanmadır.

Sadece bazı Akrepler nadiren yılan ve kartal tipinin arasında yeralır. Onlara “kertenkele – Akrep” denmektedir. Bu tip Akrepler, kendilerini tehdit eden gizlenmiş bir kötülüğün varlığından endişe duyarak her an tetikte beklerler. Birileri onları yaraladığı her sefer, öfkeleri daha da artar ve farkında olmadan bazen yazgının, düşmanlarını cezalandırmasını dilerler. Akrepler onları çevreleyen talihsiz koşullara rağmen, karamsarlığa yenilmeden, trajik büyülerin esiri olmadan kendilerini yüce bir kartala dönüştürme yetisine sahiptirler.

Akrep ya da Ay akrep, yaşamı boyunca, bir kartala dönüşebilmenin aşamalarını kaydetmelidir. Ancak intikamı reddettikleri zaman, özlem duydukları kanatlara kavuşur, varoluşun zirvelerine ulaşır ve insanlara korkusuzca öncülük ederler.

 Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Akrepte

Akrep deyince akla mahremiyet ve gizem gelir. Ay Akrepteyken gizli seyahatlere çıkabilir, özel bir takım kişilerle buluşabilir ve kimseye hesap vermediğiniz harcamalar yapabilirsiniz. Düzen ve alışkanlıklarınızı kökten değiştirme arzusu hissetmeniz de doğaldır. Evin özellikle banyo ve depo bölümlerini dekore ederek ya da gardropları yeniden düzenleyerek zaman geçirebilir, bozulan aletleri tamire gönderebilir ya da yerlerine yenilerini alabilirsiniz. Uzun zamandır aradığınız bir eşyaya çekmece diplerinde rastlayabilirsiniz.

Transit Ay Akrep burcundayken duygusal güvenliğimiz hakkında kafa yorarız. Çevremizde bize yakın olan insanları şüpheli gözlerle içsel bir sorgulamadan geçiririz. “Bu kişiye güvenebilir miyim? Acaba göz göre göre risk mi alıyorum? Akıbetimiz ne olacak? Eğer bu ilişki kalıcı olmayacaksa hiç yaşamayalım! Telefonumu neden açmıyor, yanında başka biri mi var? Yoksa beni sevmiyor mu? ” gibi kafanızı kurcalayan sorular Ay’ın akrep yerleşimiyle ilintili olabilir. İnsanlarla (dost, sevgili ya da akraba) ilişkilerimizi mercek altına alır, saklı kalmış daha önce dile getirilmemiş şeyler hakkında konuşmak ister, bazen de ipin ucunu kaçırarak karşımızdakine kontrolsüz ve dramatik çıkışlar yapabiliriz.

Kuşkusuz önemsediğimiz insanlarla ilişkilerimizde derinlik ararız. Hemcinsinize karşı yenilgiye tahammül edemeyebilir, karşı cinsin sizi parmağında oynattığını düşünerek öfkelenebilirsiniz. 2 gün boyunca duyacağınız eleştireler şahsınıza hakaret gibi gelebilir. Önce bir sakin olup sonra karşınızdakini aşağılamadan, fanatik olmadan, meselenizi tartışmaya gayret gösterirseniz kimse zarar görmez.

Ay Akrep burcunda sizi, kontrol edemediğiniz şeyler yüzünden kontrolsüz bir takım tavırlar sergilemeniz yönünde zorluyorsa,  intikam planları yapmak yerine sorunlu olduğunuz kişilere farklı bir pencereden bakıp, onları affetmeye çalışmanız ve karşılaştığınız aksaklıkları biraz genişlik göstererek kabullenmeniz gerekir. Size kendinizi kötü hissettiren haberleri okumayın ve enerjisi size iyi gelmeyen kişilere vakit ayırmayın.

Sezgilerimizi bileyen Ay Akrep yerleşimi, doğru biçimde kullanıldığı takdirde, kendiniz ve başkaları hakkında başarılı psikolojik tespitler yapmanızı sağlayabilir. Kıskançlığa, hırsa ya da kötümserliğe kapılmadan soğukkanlılığınızı muhafaza ederseniz, gücünüzü ve enerjinizi iyicil yönde kendinizi yenilemek için kullanabilirsiniz.

Birine hislerinizi defalarca anlatmış olabilirsiniz. Sırf sizi anlamıyor diye onu incitmeniz, dürüstlüğünüzü bıçak gibi de kullanmanız gerekmez. Doğru iletişim ve analizin anahtar kelimeler olduğunu unutmayın. Kendinizi ve başkalarını daha iyi tanımaya gönüllü olduğunuz sürece ve içgüdülerinizin gazına gelip, duyguların coşkusuna kapılmadan önce olayların aslını öğrenmeye çalışırsanız, rahatladığınızı fark edeceksiniz.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

Yorumlar