Ay Akrep Burcunda: Yeraltı suları

Ay Akrep Burcunda

Ay, içgüdü, sezgiler ve bilinçaltıdır. Anne ve çocuktur. Ay çocukluk yılları, anne ve çocuk arasındaki ilişkidir. Hayatınızdaki etkili kadın figürüdür; Belki kız kardeşiniz ya da eşiniz, belki de kız arkadaşınızdır. Pek çok kültürde sevgisi ve bağlılığı her şeyin özüne işlemiş olan, ölümsüz bilge kadındır Ay.

Ay geçmiş, geldiğimiz yer, alışkanlıklarımız ve hatıralarımızdır. Ay özel hayatımız, ailemiz, köklerimiz, tarihimiz ve evimizdir.  İçimizden dışarıya açılan kanal, bizi göğsümüzün sol yanından sessizce takip eden vicdanımızdır. Doğum haritalarında Ay’ın yerleşimi doymayı bekleyen ve beslemeye ihtiyaç duyduğumuz en derin ve kırılgan tarafımızdır. Duygu dünyamızı ve duygularımızla nasıl bir iletişim halinde olduğumuzu açıklamak için haritada Ay’ın konumunu ve açılarını inceleriz.

Neler sizi rahatlatır ve hayatın hangi alanında doyumu ararsınız? İyi hissetmek için neye ihtiyacınız var? Bu ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz? İlk çocukluk ve gençlik dönemlerinizde yoksunluğunu hissettiğiniz şeyler nelerdi? Mutlu bir çocukluk geçirdiğinizi söyleyebilir misiniz? gibi soruların tümüne haritadaki Ay’ın konumu incelenerek yanıt bulunabilir.

 

Doğum Haritasında Ay Akrep burcunda

Yükseklerden bakamıyorum

Korkuyorum

Derinlik çekiyor kendine

Düşecekmişim gibi içimin derinliğine

Başım dönüyor yükseklerden

Çekiyorum beni kendi derinliklerime

Aziz NESİN

Su burçlarını akla getiren dizeler… Yengeç’in özlem duyduğu, Balık’ın özgürlüğü bulduğu, Akrep’in defalarca tehlikelerle burun buruna gelip, ölümün ve yaşamın sırrına erdiği derinlikler… Tıpkı Jules Verne’in (kendisi de bir Ay akreptir) denizler altında 20.000 fersah isimli eserinde olduğu gibi…

Yüzeyde nefes almak yerine, derinlerin yoğunluğunu ve koyuluğunu tecrübe etmek ister Ay Akrep. Bilinçdışı bir dürtüyle kendi gücünü ve sınırlarını keşfetmek için kendi sınırlarını aşarak, nefesinin kesildiği yere kadar gitmeyi arzu ederler.

Ay burcu Akrep olanlar genelde dikkat çeken büyük ve gösterişli yerlerde yaşamaktan hoşlanmazlar. Tam merkezde yaşayanları bile, evlerini genelde kuytu ve ilk bakışta göze çarpmayan bir sokaktan seçerler. Maliyetini karşılayabilecekleri zaman ise pek çok gizli odası ve görkemli bir girişi ya da manzarası olan evlere sahip olabilirler. Evlerini dinlendikleri ve dünyadan saklandıkları bir sığınak olarak benimserler.

Mahremiyet Ay Akrep için anahtar kelimedir; Ay Akrep’in ruhu da sayısız gizli odacıkla dolu olan, perdeleri örtülü, kapıları kilitli bir eve benzer.

Ezoterizmde gül de Akrep burcu gibi, mahremiyeti ve gizliliği sembolize etmektedir. Roma geleneklerinde akşam yemeklerinin yendiği odanın duvarları güllerle süslenirdi. Bu zarif gelenek, gelen misafirlerin yemek boyunca anlatılanları sır olarak saklamaları gerektiğine yönelik bir hatırlatmaydı. Temel olarak bu inanç eski Hermetik bilgilerden gelmektedir. Latince Sub Rosa (Gülün alt kısmı) deyimi, el altından ya da gizli olarak yapılanı ifade etmek için kullanılır.

Ay Akrep insanların ve olayların özündeki iyiliği ve kötülüğü açıklıkla görebilir. Başkalarının sakladığı sırları radar gibi algılarlar. Kendi sırlarını çoğu zaman meraklı gözlerden ve kulaklardan sakınmayı tercih etseler bile, gizledikleri şeyler konusunda yalan söylemezler. Onları inciten  en müdahale edemedikleri şeyler hep kilit altındadır ama varlıklarını inkar etmezler.

Nostradamus’un da Ay Akrep burcunda konuşlanmıştır. Kuşkusuz insanlık tarihinin bilinen en iyi medyumu olmasına rağmen, öngörülerine kötü niyetli insanların ulaşmasını istemediği için, onları şifrelemiştir.

Telaffuz etmekten çekindikleri aileleri ve çocukluklarıyla ilintili olabileceği gibi, affetmekte zorlandıkları bir ihanetin ya da terkedilişin anısı da olabilir. Manevi yükleri taşırken, mutlu ve neşeli görünebilirler. Ya da hüzünlü görünürken aslında o kalın duvarlarının arkasında aşık oldukları birine duydukları özlemi dizginlemeye çabalıyorlardır. Her halükarda, duygularını gizlemek konusunda uzmandır Ay Akrep. Mahreminin başkalarının önüne serilmesinden, bu şekilde incitilmenin düşüncesinden bile nefret eder. Pandora’nın sırlarla dolu kutusunu taşıyor olmak ağır bir yükümlülüktür ve dışarıdan bakan hiç kimse bunun aslında ne kadar zor olduğunu bilemez.

Hayatta kalma becerileri gelişmiştir. Yaşamları boyunca, dönüşüm ve değişimin pek çok yönüne maruz kalırlar. Hayatlarındaki inişler ve çıkışlarla ilgili anılarını dinlediğinizde çoğu Ay Akrep’in hayatta kalma ve baskı altındayken bile krizleri yönetme kabiliyetlerine hayran kalırsınız.

Ay Akrep için asıl tehlike iki insanın yan yana gelmesiyle başlar. İhanetin  acısını asla unutmadığı için dostu olacak kişilerden gerçek fedakarlıklar bekler. Bilincinde olmadan bu kişileri pek çok testten geçirerek kıymet verdikleri şeyden kendisi için vazgeçmelerini bekler. Böylece onu sırtından vurmayacağınızın taahhütünü vermiş olursunuz.

Çok kıymetlidir Ay Akrep’in dostluğu. Merttir, sadıktır ve gerektiği zaman sevdiklerini çılgınlara özgü bir cesaretle koruyabilir. Manevi ailesi gibi gördüğü kişileri ya da sahip olduklarını savunurken Godfather karakterini aratmaz. Kriz anında “Kendine hakim ol ve ne olursa olsun bana güven” der ve genelde  gerçek bir düşman haline gelmediğiniz ve saygısızlık etmediğiniz sürece sözünü de tutar.

Alev alev yanan tutkularını kontrol altında tutmak ve serinkanlı görünmek için çok enerji sarf ederler. Duygularında kontrollü davranırlar. Başkaları tarafından hissedilen gücü ve alenen dürüstlüğü herkes için kabul edilebilir değildir. Bazı insanlar çekimlerine kapılıp daha fazlasını bilmek ve onları tanımak için can atarken, daha az cesur olan bazıları da arkalarına bile bakmadan kaçmayı tercih ederler. Ay Akrep tuhaf bir biçimde kimin kaçacağını ve kimin kalacağını da sezecektir. Bu yüzden nadiren şaşırır.

Sezgileri gelişmiştir evet ama düşünsel sınırları kaybeden bazılarında bu sezgiler paranoya seviyesinde yaşanabilir. Tehlikenin kokusunu çok uzaktan alabilen Ay Akrep, tehlikeyi tecrübe etmek için bilinçdışı bir arzu hissedebilir. Aynı nedenlerden itfaiyeci, polis, asker ya da cankurtaran olabilir. İnsan doğasını meydana getiren dinamikleri standart birinden çok daha derin analiz edebildiği için, psikoloji ve psikiyatri alanlarında da başarılı olur. Ay Akrepler yaşamın gizemlerini peşinden giderken, bir bilim insanı haline gelebilecekleri gibi, okült grupların ruhani lideri ya da politikaya ilgilerinden dolayı siyasi liderler de olabilirler.

İnsanların ürkütücü ve can sıkıcı deneyimlerini büyük bir serinkanlılıkla dinleyerek destek olmak için gönüllü davranırlar. Farklı ve tuhaf insanlardan, duyguların ya da mekanların tenhalarından da korkmazlar. Zira kendilerini ürkütmekten değişik bir haz alabilirler. Haz demişken,  en az balıklar kadar hedonist olabileceklerini söylemekte fayda var. Ay Akrep için, hazzın ve acının kaynağı genelde aynıdır.

Ay Akrep karşılaştığı zorlukların başkalarınınkine nazaran daha derin yaşar. Tecrübelerini analiz etmeye başlar ve giderek derinleşir. Kendisini rahatsız eden şeyle yüzleşip korktuğu şeyi tanıdıkça ve onun hakkında düşündükçe artık rahatsız olmadığını fark eder ve bu böyle sürüp gider.  Olayları ve insanları analiz etmeden huzur bulmaz.

Ay çocuğun büyüdüğü ev, çocuğun anneyle ve eviyle kurduğu ilişkidir. Ay Akrep’te ailenin mahremiyetine düşkün olması, çocuğu fazla kontrol etmeye çalışan anne, anne olma takıntısı olan anne, annenin doğumla ilgili yaşadığı zorluk gibi anlamlara gelebilir. Ay Akrep çocukluğunda ebeveynler arasında kıskançlık ilişkisine ya da ilişkideki üçüncü bir kişi/akrabaya tanık olmuş olabilir. Ailenin belli krizlerle sınanması anlamlarına gelebilen Ay Akrep’in doğumu fiziksel veya psikolojik yönde zor geçmiş olabilir. Neticede Ay burcu Akrep olan kişi küçük yaşlarından itibaren maruz kaldığı yoğun duygularda gerçek gücünü keşfedecektir.

Ay Akrep içsel zenginlik demektir. Duygu ve düşüncelerinin sınırsızlığı Steven Spielberg gibi yaratıcılık gerektiren alanlarda da başarılı olmasını sağlar.

Akrep hakkındaki hemen hiç bir şey yüzeysel değildir. Bir kez kapadıkları kapıyı bir daha açmaya yeltenmeyen bu insanlar ilişkilerini sevgi ve nefret eksenlerinde yaşamaya ve platonik aşklara eğilim gösterirler.

Başkalarını kolayca anlayabilen ama anlaşılması zor olan insanlardır. En çok birine yakın olmakla, incinmekten korkuyor olmanın çelişkisini yaşarlar. Bazen aşırı sahiplenici, kıskanç ve şüpheci davranmaları beklenir. İlişkilerini kontrol altına almak için güç savaşlarına girişebilirler.

İyilikleri ve kötülükleri kuma ya da suya değil, taşa yazar Ay Akrep. Bu nedenle intikamcı misillemelere yatkınlık gösterebilir.Bu Ay Akrep için hayatta kalmanın bir başka yöntemidir. İntikamın  yaraları iyi ettiği, gidenleri geri getirdiği ya da zamanı geriye sardığı da görülmemiştir…

 

 Haritanızda Ay’ın açıları ve bulunduğu ev incelenerek, daha ayrıntılı ve isabetli öngörüler yapılmaktadır.

Transit Ay Akrepte

Akrep deyince akla mahremiyet ve gizem gelir. Ay Akrep’te gizli seyahatlere çıkabilir, özel bir takım kişilerle buluşabilir ve kimseye hesap vermediğiniz harcamalar yapabilirsiniz. Düzen ve alışkanlıklarınızı kökten değiştirme arzusu hissetmeniz de doğaldır. Evin özellikle banyo ve depo bölümlerini dekore ederek ya da gardropları yeniden düzenleyerek zaman geçirebilir, bozulan aletleri tamire gönderebilir ya da yerlerine yenilerini alabilirsiniz. Uzun zamandır aradığınız bir eşyaya çekmece diplerinde rastlayabilirsiniz.

Transit Ay Akrep burcundayken duygusal güvenliğimiz hakkında kafa yorarız. Çevremizde bize yakın olan insanları şüpheli gözlerle içsel bir sorgulamadan geçiririz. “Bu kişiye güvenebilir miyim? Acaba göz göre göre risk mi alıyorum? Akıbetimiz ne olacak? Eğer bu ilişki kalıcı olmayacaksa hiç yaşamayalım! Telefonumu neden açmıyor, yanında başka biri mi var? Yoksa beni sevmiyor mu? ” gibi kafanızı kurcalayan sorular Ay’ın akrep yerleşimiyle ilintili olabilir. İnsanlarla (dost, sevgili ya da akraba) ilişkilerimizi mercek altına alır, saklı kalmış daha önce dile getirilmemiş şeyler hakkında konuşmak ister, bazen de ipin ucunu kaçırarak karşımızdakine kontrolsüz ve dramatik çıkışlar yapabiliriz.

Kuşkusuz önemsediğimiz insanlarla ilişkilerimizde derinlik ararız. Hemcinsinize karşı yenilgiye tahammül edemeyebilir, karşı cinsin sizi parmağında oynattığını düşünerek öfkelenebilirsiniz. 2 gün boyunca duyacağınız eleştireler şahsınıza hakaret gibi gelebilir. Önce bir sakin olup sonra karşınızdakini aşağılamadan, fanatik olmadan, meselenizi tartışmaya gayret gösterirseniz kimse zarar görmez.

Ay Akrep burcunda sizi, kontrol edemediğiniz şeyler yüzünden kontrolsüz bir takım tavırlar sergilemeniz yönünde zorluyorsa,  intikam planları yapmak yerine sorunlu olduğunuz kişilere farklı bir pencereden bakıp, onları affetmeye çalışmanız ve karşılaştığınız aksaklıkları biraz genişlik göstererek kabullenmeniz gerekir. Size kendinizi kötü hissettiren haberleri okumayın ve enerjisi size iyi gelmeyen kişilere vakit ayırmayın.

Sezgilerimizi bileyen Ay Akrep yerleşimi, doğru biçimde kullanıldığı takdirde, kendiniz ve başkaları hakkında başarılı psikolojik tespitler yapmanızı sağlayabilir. Kıskançlığa, hırsa ya da kötümserliğe kapılmadan soğukkanlılığınızı muhafaza ederseniz, gücünüzü ve enerjinizi iyicil yönde kendinizi yenilemek için kullanabilirsiniz.

Birine hislerinizi defalarca anlatmış olabilirsiniz. Sırf sizi anlamıyor diye onu incitmeniz, dürüstlüğünüzü bıçak gibi de kullanmanız gerekmez. Doğru iletişim ve analizin anahtar kelimeler olduğunu unutmayın. Kendinizi ve başkalarını daha iyi tanımaya gönüllü olduğunuz sürece ve içgüdülerinizin gazına gelip, duyguların coşkusuna kapılmadan önce olayların aslını öğrenmeye çalışırsanız, rahatladığınızı fark edeceksiniz.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Ay Koç Burcunda: Süper Kahraman!
Ay Boğa Burcunda: Keskin duyular
Ay İkizler Burcunda: Kalabalık bir orkestrayla yaşamak!
Ay Yengeç Burcunda: Yüreğin gizlerine açılan kapı
Ay Aslan Burcunda: Güneşin Çocukları
Ay Başak Burcunda: El emeği göz nuru!
Ay Terazi Burcunda: Benim Dengemi Bozmayınız!
Ay Kova Burcunda: İnsanlık Ailesi
Ay Yay Burcunda: Evini uzakta arayan
Ay Oğlak Burcunda: Deniz Keçisi
Ay Balık Burcunda: Derinlik Sarhoşluğu
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar