Satürn Yay Döneminin Burçlara Etkisi

Burçlar Satürn Yay Transitinden Nasıl Etkilenecekler?

 

Satürn transitleri hayatımızın pek çok aşamasında belirgin şekilde hissedilirler. Satürn 2014 Aralık ayında yay burcundaki seyahatine başladı, 2017 yılına kadar burada kalacak. Satürn’ün ilerlediği burcu ve astrolojik evi gözönüne aldığımızda, 2,5 sene boyunca yaşamımızın hangi alanlarında iyisiyle kötüsüyle dersler alacağımızı, engellerle karşılaşacağımızı ve deneyim kazanacağımızı öngörebiliriz.

Pratik olmak için natal haritanızı “whole sign” (tüm burç) ev sistemine göre çıkararak yay burcunun hangi evinize denk geldiğini tespit edebilirsiniz. Yorumlarımı kolayca seçebilmeniz için burçlara ve yükselen burçlara göre de ayırdım. Yazılanları öncelikle yükselen burcunuza göre, daha sonra -ek bilgiler için- Güneş burcunuza göre okumanızı öneririm.

Son olarak, yazılanların “genel” yorumlar olduğunu, en sağlıklı astrolojik öngörüler için kişisel danışmanlık almanız gerektiğini lütfen gözden kaçırmayın.

 

Yükselen Koç ve Koç burcu (Satürn 9. Evde);

Satürn hayatınıza “ bir yol, bir gerçek, bir anlam arayışı” olarak yansıyabilir. Yetkin olduğunuz konuları ve bu hayattaki gerçek misyonunuzu öğrenmek istersiniz. Bu aşamada hak, hukuk ve adalet hakkında sık sık kafa yormanız beklenir.

Kariyerinizle ilgili ulaşmak istediğiniz hedefleriniz vardır ve bu hedefler için aldığınız eğitimin yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Satürn size yeni bir eğitim, muhtemelen yüksek eğitime başlamanız konusunda itici güç olabilir ya da tam tersi, kendinizi yetersiz hissederek uzun bir süre boyunca depresyona girebilirsiniz. Ya oturup kendinize acımaya devam eder, ya da ders çalışmaya başlarsınız, tercih elbette sizin. Fakat tercih yaparken, Satürn’ün 2,5 sene sonunda, yani kariyerinize yön verecek en önemli evrelerden birinde sizi sınayacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bu aşamaya nasıl hazırlandığınız mühim.

Yeni bir eğitim almak kadar, bir eğitmen olarak uzmanlaşmak da demektir Satürn yay. Bilhassa din, hukuk, tarih ya da felsefe alanlarında çalışmalara başlayabilirsiniz. Hayatınızın en zor çalışmasını belki de tezini hazırlamanız, bu aşamada en zorlanacağınız sınavlara girmeniz mümkündür.

Yurtdışına yapılan keyfi seyahatler sizi tatmin etmeyebilirler. Eğer ki iş ya da eğitimle ilgili olarak uzak seyahatler yapacaksanız, bu yolculukların verimli geçmesi ihtimali daha yüksek. Göçmenlik başvurusunda bulunacak olanların değişecek yasalara hazırlıklı olmalarını öneririm. Farklı bir ülkede yabancı olmak, bu defa hayalini kurduğunuz kadar kolay olmayabilir. Eğer süregelen bir mahkemeniz varsa, 2,5 sene boyunca uzayabilir. Yasal işlerinizdeki olası gecikmelere ve aksaklıklara hazır olmanız gerekiyor.

Spiritüel öğretiler ve astroloji ilginizi çekebilir. Satürn manevi ideallerinizi, inanç ve umutlarınızı da yeniden şekillendirecektir. Misal din değiştirebilir, bir yaratıcıya inanmaya başlayabilir ya da bir şeylere inanmaktan vazgeçebilirsiniz. İnandığınız yahut inanmadığınız her ne ise, kendinizi fanatizme kaptırmamanız, tek doğrunun sizin doğrunuz olduğunu kör bir şekilde savunmamanız önerilir.

Yükselen Boğa ve Boğa burcu (Satürn 8. Evde);

Eğer para aynı zamanda duygusal değerlerinizi ve prensiplerinizi de temsil ediyorsa, örneğin eşinize olan bağlılığınızla ve dostluk ilişkilerinizle birebir ilgiliyse, bu aşamada ciddi bir kriz sizi bekliyor demektir.

Evliyseniz ya da uzun süredir bir ilişkiniz varsa, para eşinizle aranızdaki en önemli sorun haline gelebilir. Partnerinizin kanzacındaki iniş ve çıkışlarından genel anlamda etkilenebilirsiniz. Maddi değerlerinizi karşılık beklemeden partnerinizle paylaşmaya gönüllü olmadığınız sürece de, ayrılığın eşiğine gelebilirsiniz.

Satürn transiti, cinsellik konusunu da ön plana çıkarabilir. Eğer uzun zamandır tek gecelik ilişkiler yaşayan biriyeniz, artık daha duygu yüklü ve derin ilişkiler yaşamayı arzu edebilirsiniz. Eğer hayatınızda özel biri varsa ya da evliyseniz, bu evrede partnerinizle üzerini örtmeye çalıştığınız cinsel sorunlar ve uyumsuzluklarınız daha belirgin olarak ortaya çıkma eğilimi gösterirler. Satürn 8. Ev transiti yaşayan kişilerin eşleriyle yataklarını ayırdıklarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Eğer bir yerde çalışıyorsanız, size işlerin finansal tarafıyla ilgili daha çok sorumluluk verilmesi beklenir. İşinizi kaybetme riskiniz olmasa bile, işten çıkarılabileceğinizden ve parasız kalabileceğinizden endişe edebilirsiniz. Kredi almak ya da borç para bulmak konusunda ekstra zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Eğer vergilerinizi ve faturalarınızı son 2 senedir düzenli ödemediyseniz, bu durum ciddi bir sorun haline gelebilir. Miras, vergi, borç, sigorta benzeri yasal davalar konusunda mücadele verebilirsin.

Satürn sizin için bir dönüşümün eşiği demek. Varolan kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanın tam zamanı.

Yükselen İkizler ve İkizler Burcu (Satürn 7. Evde)

Evlilik, ortaklıklar ve ilişkiler önceliğiniz haline gelirler. Başkalarıyla uzlaşmanız zor olacağından, ilişkileriniz konusunda sınanacağınız aşikar. Yalnız kalacağınıza dair kaydılarınız artabilir aynı şekilde birine bağlanma korkusu da yaşayabilirsiniz. Bir diğer kişiyle mükemmel uyumu yakalamak konusunu kafanıza fazla takmayın derim. Zira kusursuz bir ilişkiniz olsa dahi bu size içsel bir tamlık ve bütünlük duygusu vermeyebilir.

Sık sık başkaları tarafından reddedildiğinizi ve istenmediğinizi hissedebilirsiniz. Genelde karşıt olduğunuz durumlar ve davranışlarını onaylamadığınız insanlar karşınıza çıkabilirler. Yaşadığınız hayalkırıklıklarının amacı, karşıt olduğunuz şeylerden yola çıkarak kendinizle yüzleşmeniz ve yeni bir denge kurmak için içsel bir arayışa yönelmenizdir.

Eğer partneriniz varsa, bir süredir önemsemediğiniz ya da görmezden geldiğiniz meseleler, örneğin partnerlerden birinin diğerinin başarısını kıskanması gibi durumlar, ciddi problemlere dönüşerek ayrılık kararı verilmesine önayak olabilirler. Eğer değer verdiğiniz iki farklı partner arasında hala karar vermediyseniz, Satürn transitiyle beklenmedik şekilde ikisini de kaybedebileceğiniz ihtimalini göze almanız gerekiyor.

Eğer bir ilişkiniz yoksa, bilincinde olarak ya da olmayarak sizi incitecek ya da kısıtlayacak bir partner seçmeye meyilli olabilirsiniz. Bu durumun altında yatan psikolojik sebepler ise karmaşıktır. Genelde kendi içinizdeki savaşı karşınızdakine yansıtıyor olabilirsiniz. Dolayısıyla bir ilişkiye başlamadan önce bu psikolojik etkileri çözmeniz faydalıdır.

Satürn hayatınıza aranızdaki yaş farkının belirgin olduğu kişiler getirebilir. İşine aşık, finansal anlamda güçlü, otorite sahibi ya da oğlak burcu biriyle tanışabilirsiniz. Satürn’le bir ilişkiye başlar ya da evlenirseniz, evliliğinizin getireceği sorumluluklar da ağır olacaktır. Örneğin aileleriniz pek çok konuda uzlaşmakta zorlanabilirler ya da çift olarak başkalarından maddi/manevi destek görmeniz zorlaşır. Belki de siz çevrenizden destek almayı reddedebilirsiniz.

Eğer maddi çıkarlarınızı gözeterek evlenirseniz, farkına bile varmadan partnerinizden beklediğinizden çok daha büyük bir bedel ödediğinizi iş işten geçtikten sonra fark edebilirsiniz. Ancak partnerinizle birbirinize şeffaf olur, göğüs gerdiğiniz sıkıntıları birlikte büyümek ve güçlenmek için fırsat olarak görebilirseniz durum değişecektir.

Satürn transiti yaşamınıza profesyonel anlamda yeni anlaşmalar getirebilir. Gerek işiniz olsun gerek özel hayatınız, yükümlülükleriniz bir hayli artacağı için, ailenize ya da eski dostlarınıza daha az zaman ayırmanız beklenir.

Yükselen Yengeç ve Yengeç Burcu (Satürn 6. Evde)

Satürn transitiyle birlikte, hem kendinizin hem de evde beslediğiniz hayvanların sağlık kontrollerini yaptırarak olası sorunlara karşı önlem almanız gerekiyor.

Genelde zihnimiz ve bedenimiz arasındaki bağlantıyı anlamakta zorlanır, bu nedenle sağlıklı duygu ve düşünce hallerinde olmadığımız zaman, vücudumuzu da hasta edebileceğimizi gözden kaçırırız. Satürn transiti, kendinizi ruhen ve fiziken yenilemenize neden olacaktır. Bu evrede yeni bir diyet uygulayabilir, spora başlayabilirsiniz. Uzun zamandır vazgeçmediğiniz için size zarar veren alışkanlıklarınızın sonucu olarak sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Zihnen sizi güçlendirecek ilaçlar kullanmaya başlayabilir, akapunktur, yoga, hipnoz gibi alternatif terapiler deneyebilirsiniz. Eğer kendinizi madden ve manen yenilemek için gönüllü olursanız, ciddi sağlık sorunları yaşama ihtimalinin de önünü kesebilirsiniz.

İş alışkanlıklarınız, birlikte çalıştığınız insanlar da değişebilirler. İş ortamınız eskisi kadar keyif verici olmayabilir, zira sorumluluklarınız artar, tam da yardıma en ihtiyacınız olduğu zamanlarda, birlikte iş yaptığınız kişiler daha problematik hale gelebilirler. Canınızı dişinize takarak çalışmanız gerekebilir. Bir amaç belirleyip, bunun için emek vermenizi öneririm. Bu amaç bir başkasına hizmet etmek (örneğin çocuğunuzun eğitimi için çalışmak) anlamına gelse bile. Amacınız kimseye bağlı ya da bağımlı olmadan kendinize yetebilmekmek olmalıdır.  Satürn 6. Ev transiti genelde ya sizin ya da birlikte çalıştığınız kişilerin emeklilik zamanlarına da işaret edebilmektedir.

Satürn size 2,5 sene boyunca daha üretken, sağlıklı, organize ve daha odaklı bir insan olmanız konusunda itici güç oluşturacaktır.

 

Yükselen Aslan ve Aslan Burcu ( Satürn 5. Evde )

Düzenli ve disiplinli çalışmadığınız sürece, Satürn yaratıcılığınızı kısıtlayacak ve yaşamdan “ilham” almanızı zorlaştıracaktır. Genelde sergilediğiniz ürünlerin, yaptığınız çalışmaların yeterince çok kişinin ilgisini çekmediğini düşünebilirsiniz. Başkalarının işleri ve ürünleriyle kendi işinizi kıyasladığınızda, yaptıklarınızın yeteri kadar iyi olmadığı fikrine kapılarak diğerlerine gıpta edebilirsiniz. Bu yüzden üzülmek ve gurur yapmak yerine, insanlarla aranızdaki sevgi ilişkisini daha dengeli hale getirmeye çalışmanızı, içinizdeki gerçek hazineyi, o “çok iyi” olduğunuz şeyi bulmaya çalışmanızı öneririm.

Aşk konusunda da, bilhassa 2015’in Ağustos ayından itibaren çevreniz tarafından beğenilmediğinizi, size gelen romantik tekliflerin azaldığını hissedebilirsiniz. Bahsettiğim dönemden itibaren, çocuk sahibi olmanız zorlaşabilir ya da varsa, çocuklarınızın bilhassa eğitimi ile ilgili sorunlarla uğraşmanız, onlarla ilgili yeni yükümlülükler almanız gerekebilir.

Yaşamınıza genelde aranızda yaş farkının belirgin olduğu partnerleri çekebilirsiniz. Yaşadığınız romantizmi fazlasıyla ciddiye alabilir, partnerinizden evlilik talep edebilirsiniz. Fakat reddedilme korkusu hissedebileceğiniz için, kendinizi garantiye almadan bu arzunuzu kolay kolay dile getiremezsiniz. Sevme ve sadakat gösterme becerisine sahip olduğunuz halde, duygularınızı açıklayacak gücü kendinizde bulamayıp, dolayısıyla “tercihen” kalp kırıklığı ve yalnızlık hissedebilirsiniz.

Satürn yay transiti boyunca edindiğiniz bir hobi, birkaç sene sonra, uzmanlık ve para kazandığınız bir meslek haline gelebilir.

Yükselen Başak ve Başak Burcu ( Satürn 4. Evde )

Satürn transiti yaşadığınız evle ve ebeveyn ailenizle ilgili değişim getirebilir. Çoğu zaman taşınmak ve aile evinden ayrılmakla ilgilidir. Buna rağmen aileniz sizden, onların yaşamında daha etkin maddi, manevi sorumluluklar üstlenmeniz konusunda ısrarcı olabilirler. Önümüzdeki 2,5 sene boyunca ailenizle aranızdaki halı altına süpürülmüş sorunlar ortaya çıkma eğilimde olacaktır. Aile bireylerine geçmişte öfkelendiğiniz olayları hatırlamaya başlar ve bu problemlerin kökenlerine inerek kendinizi iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

Satürn 4. Evde ilerlerken duygusal yüklerinizi ve hissettiğiniz acının kaynağını arayışınızı temsil ediyor. Bu nedenle Satürn transitini terapiye başlamak için de değerlendirebilirsiniz.

Anne ve babanızın birlikteliği ve evlilikleri boyunca yaptıkları hatalar hakkında kafa yorabilirsiniz. Onları gerçekte oldukları kişiler olarak, tüm zayıflıklarıyla yeniden tanımaya başlayabilirsiniz. Bilhassa babanız emekliye ayrılmayı düşünebilir ve sağlık operasyonları geçirebilir. Satürn transiti boyunca ailenizin sizin desteğinize, sizin onlardan beklediğiniz destekten daha çok ihtiyacı olacaktır.

Bir şekilde maddi şeylerin, duygusal gereksinimlerinizi tatmin etmekten uzak oldığunu hissetseniz de, kendinizi güvenceye almak için maddi birikiminizi, ev, arsa gibi yatırımlara dönüştürmeyi arzu edebilirsiniz. Fakat alacağınız yeri mutlaka her açıdan inceleyin. Bir evi ya da arsayı elden çıkarırken ya da yenilerken de zorluk ve engellerle karşılaşma ihtimaliniz var.

Yükselen Terazi ve Terazi Burcu ( Satürn 3. Evde )

Satürn 3. Evinize ilerleyeceği için, ifade tarzınızı da değiştirecektir. Yeni, keşfedilmemiş ve mantıksız olduğunu düşündüğünüz şeylere karşı ön yargıyla yaklaşabilir, daha çok doğruluğu denenmiş ve kanıtlanmış fikirler yoluyla kendinizi ifade etmek istersiniz. Önemli araştırmalar yaptığınız, tez yazmaya başladıınız dönemi de ifade edebilir Satürn. Ancak tezinizi kaybetmek ve çaldırmak konusunda da ekstra dikkatli olmanız gerekiyor.

Politikaya ve devlet işlerine ilginiz artabilir. Kendinizi mental anlamda disipline etmek için yeni eğitimlere başlamanız da mümkündür. Zira özellikle mesleğinizle ilgili olarak kendinizi yeni şeyler öğrenerek geliştirmek önceliğiniz olacaktır. Bu evrede bilgi anlamında hayatınıza kattıklarınız, ileride size mesleki prestij sağlayabilir.

Satürn’ün getirisi alışılmadık zihinsel beceriler ve konsantrasyondur.  Kendinizi konuşarak ifade etmekten çok, genelde derin düşüncelere gark olabilirsiniz. Konuşmalarınızın içeriğinde ise belirgin bir ciddiyet hissedilir. Konuşurken ve yazarken yüzeysel olmaktan kaçınacağınız için, çalışmalarınızı ve sunumlarınızı hazırlamanız tahmininizden daha uzun zaman alabilir.

İnsanların sizi eleştirmelerinden çekinseniz bile, ağır eleştirilerle karşılaşmanız da kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumlarda karamsarlığa kapılmadan ve disiplini elden bırakmadan çalışmalarınıza devam etmeniz gerekiyor. İnatçı ve dogmatik tavırlar takınmadan “gerçeğin” arayışını sürdürürseniz, Satürn size entelektüel anlamda kendinizi fevkalade geliştirme şansı sunacaktır.

3. evdeki Satürn, aslında kökeni psikolojik olan, solunum yollarıyla ilgili sorunlar ortaya çıkarabilir. 3. Ev aynı zamanda yakın çevreyle de ilgilidir. Kardeşiniz, komşularınız ve yakın çevrenizle ilgili iletişim sorunları ortaya çıkabilir. Varsa kardeşiniz ya da sevdiğiniz bir yakınınız misal başka bir yere taşındığı için bir süre ayrı kalmanız gerekebilir.

Eğer ucuza alabileceğiniz bir araba arıyorsanız, satın alacağınız aracı kapsamlı biçimde incelemelisiniz. Resmiyet gerektiren bir aşamada her hangi bir imza atarken de çok dikkatli ve temkinli olmalısınız.

Yükselen Akrep ya da Akrep Burcu ( Satürn 2. Evde)

Satürn 2. Evdeyken maddi durumunuz fena olmasa bile, finansal kaygılara yolaçabilir. Kazandığınız para eriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sanki her şey bir anda pahalılaşmış ve siz giderlerinize yetişemiyor gibi olursunuz. 2,5 sene boyunca finansal durumunuzda unutulmaz bir yükseliş beklemeniz önerilmez. Genelde başarı gelecekse bile, aniden değil fakat adım adım gelecektir.

Elbette Satürn sözkonusu olduğunda para kazanmak için ekstra efor sarfetmeniz gerekeceğinden bahsedilebilir. Bu dönem hayatınızda yeni hedefler ve değer verdiğiniz şeylerde öncelik belirlemeniz gereken zamandır.  Pratik olmaya çalışmalı ve size ağır gelecek lüks harcamalardan kaçınmalısınız. Satürn 2. Ev transitinde para harcamak değil, biriktirmek önemlidir.

Para için daha fazla çalışmak zorunda kalabilirsiniz ama aynı zamanda bu dönem bittiğinde para kazanmak konusunda da uzmanlaşmış olacağını gözardı etmemelisiniz. En nihayetinde, Satürn ikinci ev transitinin sonunda parayla ilgili tanımlarınız ve ona yüklediğiniz anlamlar da değişmiş olacaktır.

 

Yükselen Yay ve Yay burcu (Satürn 1. Evde)

Hepimiz başkalarına karşı sosyal bir maske takarız. Satürn transiti, içinizdeki gerçek duyguları dışarıya yansıtmanızı, maskenizin altında nefes almanızı zorlaştırabilir. Hem olduğunuz gibi kabul edilmek ister hem de duygularınızı incitebileceklerini düşündüğünüz için, başkalarına karşı sürekli gardınızı alabilirsiniz. Hatta zarar görebileceğiniz korkusu o denli yoğun olabilir ki, başka biri henüz biri size zarar vermeden, siz başkasına karşı saldırgan davranabilirsiniz. Satürn’ün karanlık yüzü, daha fazla şüphecilik ve daha az özgüven duygusu demektir.

Özgür şartlara kavuşmak için sürekli mücadele eder fakat kendinizi çok kısıtlı seçenekler ve şartlar içerisinde bulabilirsiniz. Patronunuz, yöneticiniz, ailenizdeki otoriteyi temsil eden kişilerle ilişkileriniz bozulabilir.

Önümüzdeki 3 sene boyunca, her sene sağlık kontrollerinizi yaptırmanız önerilir. Satürn Güneş burcunuzla ya da yükselen burcunuzla birleştiği zaman, kalça, bacak ve karaciğer bölgesindeki sorunlardan, kronik rahatsızlıklardan, genel bir depresyon halinden, migren benzeri başağrılarının ortaya çıkabileceğinden bahsedilebilir. Bir diğer yandan eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, bu dönemde zayıflayabilirsiniz.

Satürn, inançlarınızı ve amaçlarınızı sorguladığınız bir kimlik krizi yaşamanıza sebep olabilir. Eğer hayatınızda biri yoksa, biriyle birlikte olma ihtiyacı hisseder ama aynı zamanda bağlanmaktan korktuğunuzu farkedebilirsiniz. Eğer evliyseniz, ilişkinizde uzun zamandır görmezden geldiğiniz, anlayış göstermeye çalıştığınız konular, artık gözardı edemeyeceğiniz meseleler haline gelerek sizi ya da eşinizi ayrılık kararı almaya zorlayabilirler. Her şekilde ilişkiler yaşamınızda ağır yükümlülükler haline gelebilirler.

Satürn sizi aşırı mükememmelliyetçi biri haline dönüştürebilir. Bu nedenle başkalarından ziyade kendinizi acımasızca eleştirebilirsiniz. Yaşınıza bağlı olarak, Satürn aynada kendinizi daha olgun ve yaş almış görmenize sebep olabilir. Tarzınızı değiştirebilir, estetik operasyon geçirebilirsiniz. Fakat kafanızda kusursuz bir imge belirleyip ona ulaşmayı amaç edinirseniz, estetik ameliyatlar da dilediğiniz sonucu elbette vermeyecektir.

Eğer geçtiğimiz 7 sene içerisinde doğru kararlar vermediyseniz, geleceğiniz için sorumluluk almayı reddettiyseniz şimdi sonuçlarına katlanmanız gerekebilir. Eğer aksi söz konusuysa, doğru tavırlar takınarak isabetli kararlar aldıysanız, Satürn size mevki ve saygınlık da kazandırabilir.

Satürn transiti hayatınızda önemli bir dönemin bittiğine, yenisinin başladığına işaret ediyor. Geçmişin ağır yükünü geride bırakarak, geleceğiniz ve gelecekte olmak istediğiniz kişi için emek vermeye başlamalısınız.

Yükselen Oğlak ve Oğlak burcu ( Satürn 12. Evde )

12. evin geçmişle, çocukluk anılarıyla, bilinçaltı, korkular ve bastırılmış duygularla yakından ilişkisi vardır. Satürn burada reddettiğiniz duyguları, kişileri ve kendinizden bile sakladığınız şeyleri su yüzüne çıkaracaktır. Geçmişte yaptığınız tercihlerin sizin ve başkaları için ne kadar adil olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Hayatınızdaki baba figürü uzak ya da soğuksa onunla ilişkinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Babanızı kaybetme korkusuyla da yüzleşebilir ya da aileden birinin bakımını üstlenebilirsiniz. Bu kişi babanız olmasa bile, bazı kişiler ve şeyler gizemli bir şekilde kaygılarınız haline gelebilirler. En çok da yazgınızı kontrol edemeyeceğiniz düşüncesinden endişelebilirsiniz. Daha az görünür olduğunuz sahne arkasında çalışmayı tercih edebilir, mahreminize daha fazla önem verebilirsiniz.

İnsanların manevi desteğine ihtiyacınız olduğu halde bunu dile getiremez, daha çok çevrenizden ardı arkası kesilmeyen “bana yardım et, sana ihtiyacım var” çağrıları duymaya başlayabilirsiniz. Satürn 12. Evde başkaları için yaptığımız fedakarlıklarla da ilgilidir.  Fakat siz yine de negatif insanlara hayatınızda fazla yer açmayın.

Satürn 12. Evden geçerken, yeni ve uzun soluklu işlere başlamak için uygun zaman değildir. Bunun için Satürn 1. Ev transitini beklemeniz gerekiyor. Kendinizi bir süreliğine nadasa bırakarak, geleceğini planlamanız, çevrenizdeki dünyayı gözlemlemeniz, belki yazmaya başlamanız, örneğin düşlerinizi ve hayallerinizi kaleme almanız daha faydalı olacaktır. Keşfetmekte zorlandığınız potansiyelleriniz hakkında bilgilenmek için de danışmanlık almayı düşünebilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz dönem adeta ana rahminde olduğunuz aşamayı temsil ediyor. Bir şeylerin sonlanacağını ama aynı zamanda gelecekte yeni şeylerin başlayacağını hissedebilirsiniz.

 

Yükselen Kova ve Kova burcu ( Satürn 11. Evde)

Kendi farklılığınızın yükünden kurtulmaya yani bir bütünün önemli bir parçası gibi hissetmeye ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden benzer fikirleri paylaştığınız arkadaşlarınızla ilişkilerinizi sürdürmek istersiniz. Fakat Satürn transitiyle birlikte, üyesi olduğunuz gruplardan, kulüplerden ya da derneklerden ayrılma kararı alabilirsiniz. Zira çoğu kişi size ortak amaçlarınız doğrultusunda samimiyetsiz görünebilirler.

Bazı arkadaşlarınızı da yaşamınızdan elemeniz mümkündür. Ama bu şekilde hayatınıza az ve öz dostlar alma şansı elde edersiniz ve bu genelde tanıdığınız insanlar vesilesiyle olur. Yeni dostlarınız sizden yaşça daha büyük ya da daha fazla hayat tecrübesine sahip olabilirler. Dolayısıyla size bir nevi rehberlik ya da öğretmenlik yapabilirler. Satürn sizi daha derin bağlar kurmaya yöneltirken, yüzeysel olan her şeyi kesip atacaktır. Dostluğun tanımı sizin için artık değişmek üzere.

Satürn transiti bazen de bir arkadaşınızın hayatınızda yük olması anlamına gelebilir. Bir dostunuza hissettiğiniz sorumluluk ve görev duygusu nedeniyle, diğerleri tarafından dışlandığınızı hissedebilirsiniz.

Bir diğer yandan, takım çalışmalarında yer aldığınız, entelektüel, bilimsel, politik aktiviteleri kapsayan iş projelerine başlayabilir hatta başkalarının saygısını kazanarak bu tarz projelere liderlik edebilirsiniz.

Geleceğinize ve düşlerinize daha fazla odaklanacağınız kesin. Belki Satürn transiti başlarken kendinizi çok umutlu hissetmeyebilir hatta hedeflerinizin yeterince gerçekçi olmadığını varsyarak vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Vazgeçmek seçenek olmamalı. Aksine dilekleriniz ve arzularınız yönünde daha çok çalışmalı, bebek adımlarıyla da olsa ilerlemeyi seçmelisiniz.

Yükselen Balık ve Balık Burcu ( Satürn 10. Evde )

 

Saygınlığınız ve mesleki başarınız önceliğiniz haline gelebileceği gibi, aynı zamanda prestij kaybetmek korkusu da hissedebilirsiniz. Satürn ‘ün 10. Evinizde ilerlemesi, neye malolursa olsun başarmayı ve tanınmayı istemektir. Fakat aşırı hırslarınız varsa bunlara yenik düşerek kötü bir şöhret de edinebilirsiniz.  Varsa patronunuz ya da yöneticileriniz değişebilirler ve size ekstra zorluklar çıkarabilirler. Sabırsız olmak yerine, yavaş ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmeniz gerekiyor.

Sosyal imajınız 3 sene boyunca değişecek ve dönüşecektir. Son 7 senedir uğruna emek verdiğiniz kariyeriniz sınanacaktır. Eğer geçmişte yanlış bir adım attıysanız, şimdi “keşke yapmasaydım” diyeceğin zamandır.

Satürn 10. Ev transitiyle yeni ve uzun dönemli projelere başlayabilirsiniz. Eğer kendi işinizi açmayı, biriyle ortak olmayı ya da başkası için çalışmayı düşünüyorsanız, ilk önce başkalarında genel olarak bıraktığınız iyi ya da kötü intibayı, çevrenizdekilere nasıl muamele ettiğinizi tartmanız gerekiyor.

Sosyal ilişkilerinizi ve meslek seçiminizi en çok etkileyen ebeveyniniz hangisiyse, onunla ilgili sağlık tedavileriyle ilgilenebilirsiniz. Eğer süregelen bir ilişkiniz varsa, partneriniz hakkında kendinizi kandırdığınız, kendinizi inandırdığınız şeylerde “gerçekçi” bir uyanış yaşayabilirsiniz. 2,5 sene içinde önemli bazı yasal süreçler başlar ya da sonuçlanır.

 

Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar;

Satürn’ün Hayatımızdaki Rolü
Satürn Akrep Burcunda / 2012 – 2014
Satürn Yay Burcunda (2014 – 2017 Yılları Arasında)
Satürn Dönüşü ve 30-40 yaş dönümleri: Bana yeni bir ben lazım!
2016’nın en etkili açısı: Satürn ve Neptün Karesi
Sinastride Satürn ve Ay
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Mitolojide ve Astrolojide Satürn
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi
Hindu Mitolojisi ve Satürn

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar