Koç Burcunda Yeniay: Şahsiyet Meselesi

Zamanla gökyüzünün seyri değişir. Değişen gökyüzüyle birlikte önceliklerimiz ve hayatımızın odak konuları da yenilenir. Her anında benzersiz olan gökyüzünün döngüsünde daima farklı tecrübeler edinerek büyümeye devam ederiz. Bilhassa insana ayna olan Ay’ın bir büyüyüp bir küçülen döngülerini izlemek, duygu ve davranışlarımız üzerindeki etkisini fark etmek büyüleyicidir.

5 Nisan günü Koç burcunun 15. derecesinde yeniay gerçekleşti. Yeniay anında henüz Ay hala karanlıktadır. Ancak yeniayı takip eden birkaç güç içerisinde yani Hilal fazında Ay görünür olmaya başlar. Dolayısıyla yeniay gerçekleştiğinde pek çok konuya hala bir belirsizlik hakimdir. Bu aşamada dilekler diler, niyetlerimizi dile getirir ve geleceğe dair umutlarımızı tazeleriz. Ay’ın görünür olmasıyla birlikte belirsiz olan şeyler de artık netleşmeye başlayacaktır.

Ay’ın yeniden doğumunu simgeleyen Yeniay fazı her şeyin can bulduğu aşama, ilkler ve başlangıçlardır. Her başlangıç bahardır. Yeniay baharsa, dolunay hasattır. Yeniayla birlikte geçen ayın meseleleri artık kapanmıştır. Yeniayda netleşen gündeme gelen gelişmeler ve kararlar gelecek bir ayın temel meselelerini oluştururlar. Özellikle yeniay haritasında Merkür ve Satürn arasındaki 60’lık açı mart ayı boyunca bazı konular ve durumlarla ilgili eksik kalan bilgileri tamamlamanın ve puzzleın kayıp parçalarını bir araya getirmenin enerjisidir.

Koç burcunda yeniay yüzeye yükselmeye çalışan bir tohumun zemini kırmasına benzer. İlerlemek için önümüzdeki zorlukları sınırları ve bizi saran kabukları kırmaya cesaret etmemiz gerekir. Koç burcunun sembolündeki boynuzlar engellere karşı koymanın ve mücadelenin simgesidir. Koç yeniayıyla birlikte yeni hedefler belirlenir ve hareket başlar.

Şahsiyet ve Sorumluluk Meselesi

Yeniay Satürn ve Plüton’la kare açıda gerçekleşecek. Dolayısıyla 6 – 13 Nisan tarihleri arasında bireyselliğin ön planda olması engellere baskılara karşı dayanıklılık ve sorumluluk sınavlarının verilmesi beklenebilir. Yeniay ve Jüpiter arasındaki üçgen açı mücadele ruhunu ödüllendiren bir etkidir. Fakat özellikle 19 Nisan Terazi burcunda dolunay neticenin “ödül mü yoksa bedel mi?” olacağının netleşeceği evre olarak göze çarpmakta.

Her yeniay dönemi maddi ve manevi anlamda yeni bir yatırıma benzer dolunay ise bu yatırımların isabetli olup olmadığını anladığımız kazanç veya kayıp aşamasıdır. Koç burcunda yeniay samimiyet ve cesaret gibi çalınamayacak taklit edilemeyecek şeylere yatırım yapmanın, korkularla yüzleşmeye gönüllü olmanın, psikolojik ve bedensel zayıflıkları güçlendirmenin enerjisidir. Benlik bilincinin ve kişiliğin oluşmaya başladığı sembolik evre olan Koç burcu döneminde karakterimizle ilgili dersler de alırız.

Karakter ya da nam-ı diğer şahsiyet insanın acı deneyimlerinden yola çıkarak hayatla baş etme marifetiyle ilgilidir. Neye güldüğümüz, neye ağladığımız, neyi sevdiğimiz desteklediğimiz veya neyi onaylamadığımız karakterimizi belirler. Şahsiyet zorluklarda gösterdiğimiz tepkilerdir. Her şeyi kazandıktan veya kaybettikten sonra bile bizde kalanlardır. Dolayısıyla kayıplar, yenilgiler ve sıkıntılar ruhen güçlenmemiz benzersiz karakter özellikleri edinmemiz ve gelişmemiz bir fırsattır. Ancak Koç burcunun kör noktası deneyimsizliği sebebiyle mücadele ve yenilgi karşısında öfkeli ve fevri hareket edebilmesidir.

Kişiliğimizin ahlaki yönlerinin sınanacağı bir ay bizi bekliyor. Bu aşamada en çok yatırım yapılması gereken şey ise empati.

 

Cesaret ve umutla


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Balık Burcu Sembolizmi: Eski Yaşamın Kalıntıları Arasında
Astrolojide Plüton ve Nesillere Etkisi
Mitolojide ve Astrolojide Chiron: Kalbin kırıklarından sızan ışık
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Uranüs: Siyah kuğu faktörü
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi
Plüton’un kalbi: Aşkın ve Evrim’in Derinlikleri
Astrolojide ve Mitolojide Uranüs
Dünyanın Doğum Haritası (Thema Mundi)
Astrolojide Ateş Elementi : Koç, Aslan ve Yay Burçları
Türkiye’nin Astrolojik Kimliği ve Geleceği
Ay burçları : Ay Koç Burcunda
Astrolojide Ay Fazları ve Etkileri
Koç ve Terazi Burçları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar