Hindu Mitolojisi ve Satürn

Roma mitolojisinde Satürn ziraat tanrısıdır. Zeus’un (Jüpiter) babası olan Satürn, Yunan mitolojisinde Kronos olarak bilinir. Hindu Mitolojisi ise Satürn’ü Sani ya da Shani ismindeki tanrı olarak benimsemiştir.

Çok tanrılı Hindu mitolojisinde Satürn, insanoğluna hatta diğer tanrılara zarar veren, tarifsiz acıların nedeni olan gaddar bir ilahtır. Efsaneye göre Shiva bile Shani’nin şiddetinden nasibini almıştır. Batı ve Vedic astrologları Satürn’ün yaşamdaki en talihsiz ve zor süreçlerin faili olduğu konusunda hemfikirlerdir. Satürn’ün en şiddetli etkisine maruz kalınan zaman 28 – 30 yaş arasıdır.

hindu mitolojisi ve satürn-2Mitolojiye göre Shani’nin (Satürn) tuzaklarına ve eziyetlerine yenik düşmeyen iki güçlü tanrı vardır. Tanrılardan biri Hanuman (Maymun tanrı), diğeri ise fil suratlı olan Ganapathi’dir. Ganapathi kendini Satürn’den bilgeliği sayesinde korumuştur. Hanuman ise iktidarı ve fiziksel gücü sayesinde zarar görmekten kurtulmuştur. Hanuman Satürn’ü alt etmekle kalmayıp, kendisine iman eden, adaklar adayan insanlara zarar vermeyeceğine dair de acımasız tanrıdan söz almıştır. Söz konusu olayı anlatan efsane ilgi çekicidir.

İnsanların ibadet için geldikleri yan yana iki tapınak vardır. Bunlardan biri Ganapathi, diğeri ise Hanuman için inşa edilmiştir. Shani’nin (Satürn) saldıracağı insanların ve tanrıların isimlerini yazdığı bir defteri olduğuna inanılır. Saldırılar sabit yıldızların konumlarına göre gerçekleşirdi. Ganapathi’nin ismini defterine not eden Shani, müdahale etmek için doğru zaman olduğunu düşünür. Ganapathi oldukça kıdemli ve etkili bir tanrı olduğu için, Shani ona yaklaşırken alçakgönüllü ve kibar davranır; Alnına küllerden çizgiler çeker, boynuna yemişler takar ve rudraksha ile saçını tepesinde toplayarak tam anlamıyla brahmin formuna bürünür. Ganapathi’ye giderek onu ziyaretinin amacı konusunda kandırmaya çalışır. Son derece kurnaz olan Ganapathi Shani’ye gülümseyerek şöyle der; “Seni hayal kırıklığına uğratmak istemem ama seni tanımadığım için sözlerine inanmıyorum. İzninle ellerini incelemek, bu şekilde söylediklerin doğru mu değil mi öğrenmek istiyorum. İzin ver de avuç içlerine bir bakayım.”

Shani beklenmedik bir zayıflıkla sağ elini Ganapathi’ye uzatır. Daha sonra Ganapathi kalemini alarak Satürn’ün avucuna hindu mitolojisi ve satürn -1“yarın” kelimesini yazar. Shani bunu okur ve Ganapathi’nin yüzüne bakar. Ganapathi onu onaylarcasına başını sallar ve “evet yarın” der. Shani yarın tekrar gelip Ganapathi’nin bedenine girebileceğine inanır ve mutlu bir şekilde oradan uzaklaşır. Ertesi gün Shani tam zamanında tekrar gelir. Ganapathi Shani’den tekrar avucuna bakmasını ister. Shani yine “yarın” kelimesini görür.

Ertesi gün Shani tekrar gelir ama yine eli boş geri dönmek zorunda kalır. Bu şekilde birkaç gün daha geçer. Shani artık bu durumdan sıkılmıştır ve Ganapathi’ye üsteler: “Daha fazla bekleyemem, bedenini bugün ele geçiriyorum”.

Ganapathi cevaplar: “Büyük insanlar sözlerinden dönmezler. Avucuna ne yazılmıştı? Yarın değil mi? Eğer  beni ele geçirmek istiyorsan avucundaki kelime silindikten sonra gel.”

Shani boyun eğmek zorunda kalır ve avucundaki “yarın” kelimesini silmeye çalışır ama başaramaz. Zira avucundaki kelime muhteşem kâtip Ganapathi tarafından yazılmıştır ve yine kendi iradesi dışında silinmesi imkânsızdır.

Shani’nin acı çekişini görmek bitişik tapınakta oturan tanrı Hanuman’ı oldukça eğlendiriyordu. Öyle ki sesli kahkahalar atmaya başlamıştı. Bunun üzerine Shani utandı ve kendini oldukça aşağılanmış hissetti. Hanuman’ın hakaretine karşılık öcünü almaya karar vererek defterine baktı. Evet, Hanuman’ın sırası gelmişti. Shani şöyle dedi : “Gülmenin zamanı değil. Beni aşağılamanın cezasını çekeceksin. Senin yaşam döngüne giriyorum hatta geç bile kaldım.”

Hanuman sakince şöyle der : “Bana istediğin her şeyi yapabilirsin, ama dikkat et kendini lüzumsuz yere tehlikeye atma! Evet, tanrı Shani, bekliyorum. Yaklaşıp bedenime girebilirsin.”

Shani büyük bir öfkeyle Hanuman’a doğru ilerlemeye başlar. Hanuman onu daha da kışkırtmak için Shani’nin taşkın tavırlarıyla ve vücudunun öfkeden titremesiyle dalga geçer. Hanuman’ın kutsal bir gücü vardır; Bu güç O’na istediği zaman ve yerde cüssesini istediği kadar büyütme yeteneği vermektedir. Shani kendisine yaklaştıkça Hanuman ulu bir dağ kadar büyür ve Shani’yi saçından yakaladığı gibi bir yandan diğer yana  hiddetle sallamaya başlar. Shani dehşet içinde ağlamaya başlar ve Hanuman’a yakarır: “Yalvarırım bırak beni, bir daha sana sorun çıkarmayacağım.”

hindu mitolojisi ve satürn3Korkmuş ve oldukça acınacak durumdaki Shani’yi görmek Hanuman ve Ganapathi’nin kahkahalara boğulmasına neden olur. Shani bu iki tanrıya  kendisini serbest bırakmaları için yalvarıp durmaktadır. Hanuman alaycı bir tavırla Shani’ye sorar “Neden? Artık yaşamımıza girip bizi usandırmak istemiyor musun?”

“Hayır hayır! Gelecekte böyle bir şey yapmayacağım” der Shani ve yakarışlarına devam eder. Ama Hanuman Shani’den güvence almak istemektedir. “Bizi rahatsız etmemen yeterli değil. Bize ibadet eden, bizim için meditasyon yapan ve adaklar adayan binlerce insan var. Onlara da zarar vermeyeceğine söz verirsen seni serbest bırakacağım” der. Başka alternatifi olmayan Shani bunun üzerine Hanuman’ın arzusu üzerine üç kez yemin eder. Daha sonra Hanuman Shani’yi bırakır ve gitmesine müsaade eder.

Shani böylece hayatını kurtarmış olur.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar;

Satürn’ün Hayatımızdaki Rolü
Satürn Akrep Burcunda / 2012 – 2014
Satürn Yay Burcunda (2014 – 2017 Yılları Arasında)
Satürn Yay Döneminin Burçlara Etkisi
2016’nın en etkili açısı: Satürn ve Neptün Karesi
Sinastride Satürn ve Ay
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
30-40 yaş dönümleri eşiği: Bana yeni bir ben lazım!
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi
Zamanın Bilge Efendisi: Astrolojide Satürn ve Satürn Evlerde

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar