Astrolojide Ay ve Plüton Açıları: Karanlığın İçindeki Işık

Mitolojiye göre tanrılar yeryüzünü aralarında paylaşırlar; Jüpiter gökyüzünün, Neptün denizlerin, Plüton (nam-ı diğer Hades) ise ölüler ülkesinin ve yeraltı zenginliklerinin hakimi olur. Plüton’un kendisini görünmez yapan bir miğferi ve bir ucunun ölümü, diğer ucunun yaşamı temsil ettiği bir asası vardır. Jüpiter gibi, Plüton da insanlara iyi ve kötü düşler gönderebilir. Plüton kaprisli ve gösterişli bir tanrı değildir ancak dehşet ve korku salar.

Astrolojide Plüton, bir tarafı aydınlık ve diğer tarafı karanlık olan iki karşıt güçtür. Karanlık tarafı nefret, kıskançlık ve öfke benzeri duygularla doluyken, aydınlık tarafta tüm kötülüklerin şifası yegane “gerçek” vardır.

Plüton, bizi yeraltına doğru bir yolculuğa sürükleyen ve hayatın gölgelerindeki yaşamla yüzleştiren bir etkidir. Ölüm – yaşam, yıkım – yeniden doğum, tabular, yasaklar, değişim, dönüşüm ve gizemlerle ilgili olan gezegenin natal haritadaki açıları ve transitleri oldukça zordur. Çoğu zaman Plüton’la yaşarken defalarca ölmeyi tecrübe eder,  yani tıpkı Odysseus gibi, ölüler ülkesini geçip sağ kalmayı başarırız.

Plüton’un doğum haritamızdaki konumunu ve diğer gezegenlere açılarını incelemek, kim olduğumuz hakkında şaşırtıcı şeyler öğrenmemizi sağlar. Astrolojide Ay ve Plüton açıları hayatımızda kazıp ortaya çıkarmak istediklerimize dair karşı konulmaz bir dürtüdür.

Plüton ve Ay – Aile ve Çocukluk

Astrolojide Ay, ebeveynler, aile gelenekleri, alışkanlıklar ve en yoğun ruhani ihtiyaçlardır. Birinin çocukluğunun nasıl geçtiğini ve aile ilişkilerini öğrenmek için Ay’ın haritadaki konumu incelenir. Eğer haritada Plüton ve Ay arasında kavuşum, kare ve karşıt açı varsa, özellikle kişinin ebeveynlerinden biriyle (genelde anne) arasında sevgi ilişkisinin olumlu veya olumsuz anlamda “güçlü” olduğundan bahsedilebilir. Obsesif anne, anneye bağımlılık ya da anne olma takıntısı anlamlarına gelebilir. Kişi geçmişine, ilişkilerine, evine, yaşadığı coğrafyaya, evcil hayvanlara, anneye, babaya, eşine ya da çocuklarına takıntı derecesinde bir bağlılık hissedebilir. Bu bağlılık sevgiden ya da nefretten kaynaklanabilir. Buradaki sorun her iki duyguda aşırıya kaçılabilmesidir.

Erken yaşlarda sevilen birinin kaybı ya da ilerleyen yaşlarda harita sahibinin çocuk doğurması, yaşamını ve kişiliğini dönüştüren önemli olaylar olarak tecrübe edilir.

Eğer haritada Ay ve Plüton arasında yukarıda saydığım negatif açılar varsa; Anne, duygusal dramalarıyla ön plana çıkan, her hareketini kontrol etmeye çalıştığı için çocuğun evde rahat ve güvende hissetmesini engellemiş bir figür olabilir. Bazen de bu açılar zor doğuma işaret eder. Annenin doğum zamanında ya da ertesinde yaşadığı ciddi sağlık sorunlarıyla, babanın evi terketmesi ya da iflas ederek yaşadıkları evi satmasıyla ilgilidir.

Kişinin annesi kontrolcü, anlaşılması zor, bazen de despot bir figür olabilir. Çocuğuna olan takıntılı sevgisi yüzünden, onu gözetiminde tutmak ister. Bu nedenle çocuğu dışarıdaki dünya ve insanlarla ilgili korkunç hikayelerle doldurabilir. Hayatı bir oyun bahçesi olarak tahayyül edersek, özellikle Ay ve Plüton kavuşumuna sahip kişi için bahçede hem merak ettiği hem de içine düşmekten korktuğu “dipsiz ve karanlık bir kuyu” var gibidir.

Cinsel taciz ve şiddet Ay Plüton sert açılarının en karanlık yorumudur. Bu kadar trajik olmasa bile, kişinin geçmişi ya da cinsel hayatıyla alakalı sakladığı sırlar olabilir. Kişi ailesiyle ilgili bütün negatif karmayı taşımaya meyillidir. Ay/Plüton zor zamanlara dair unutulmayan anılar ve yoğun tecrübeler de demektir.

Özellikle kadın haritalarında Ay/Plüton kavuşum ve karşıt açısı bulunuyorsa, kişi evlendiği erkeğin talebi üzerine anneyle olan ilişkisini kesebilir. Ay/Plüton kavuşumunda anne ya da kadın akrabalardan gelecek mirastan bahsedilebilir.

Erkek haritalarında ise, kişi kadınlarla ilişkilerinde rahat olmakta ve kadınlara güvenmekte zorluk çekebilir. Annesiyle ilişkisi sorunludur ve bir şekilde hayatını kadınlar kontrol ediyor olabilir.

İlişkiler

Ay/Plüton açısında doğanların özellikle gözleri etkileyicidir. Tuhaf, gizemli, bir o kadar da cinsel çekimleri güçlü insanlardır. Genelde çılgın, derin ve gerçek ilişkiler yaşarlar. Ay/Plüton sert açılar sözkonusuysa; İlişkilerinde yönetici kişi olmak ister ve kolay kolay da bir başkasına boyun eğmezler. Kendilerini değiştirmeye çalışanlara karşı şiddetli tepkiler verir, yıkıcı taktiklerle partnerlerinin hakimiyetini zayıflatmayı denerler. Partneri artık pes edip ilişkiyi bitirmeye yeltendiğinde ise, Ay/Plüton inanılmaz obsesif ve yıkıcı davranabilir. Bazen öyle şeyler yapar, öyle kırıcı laflar ederler ki, karşısındaki kişiler hiç doğmamış olmayı dilerler! Ay/Plüto kişisi için hayat ya siyah ya da beyazdır. Ya sever, ya da nefret eder. Ama hayatında griye yer vermediği için çoğu zaman kendini sabote ettiğini farkedemez.

Ay ve Plüton Kavuşumu

Bu açı “karanlık” bir güzellik ve az rastlanır bir cesaret verir. Kişi korkularının üzerine gittikçe, güçlendiğini hisseder. Karanlıkların en koyusu ve aydınlıkların en beyazı bu açıda birleşir. Örneğin gotik edebiyatın öncülerinden Edgar Allen Poe’nun haritasında Ay Plüton’la 5. Evinde, balık burcunda kavuşumdadır. Annesini erken kaybetmiştir ve ilk gençlik yılları son derece kaotiktir. Alkol ve uyuşturucu kullandığı da bilinmektedir.

Bu açıyla doğan kişinin analiz yeteneği muazzamdır. Saklı kalmış her duygu, düşünce, arzu, davranış ve hatırayla yüzleşme cesareti verdiği için, psikolojiye yatkınlığınız olabilir.

Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung’ın haritasında Ay/Plüton kavuşumu 4. Evde, boğa burcunda. Jung annesini “beklenmedik biçimde etkili” olarak tasvir etmiş, annesiyle ilgili kabuslarından bahsetmiştir.

Kaybetme, terkedilme ve reddedilme korkusu çok fazla olduğundan sevdiğiniz insanlara bırakmazcasına sarılabilirsiniz. Hayatınızda bir dönem psikolojik terapi alabilir ama yine de uzmanların teorilerine aldırmayarak, kendi içgüdülerinize ve tecrübelerinize güvenmeyi tercih edebilirsiniz.Cinselliği bir tabu olarak görmeniz de, aşırıya kaçmanız da sizi olumsuz etkiler. Bu konuda dengeyi bulmanız gerekir.

Ay Plüton Karesi ya da Karşıtlığı

Sizin için hayatta yüzeysel hiçbir şey yoktur. Herşeyi derin yaşarsınız. Buradaki enerji öylesine yoğundur ki, çoğu zaman davranışlarınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Eğer birine bir şekilde kafayı takarsanız ve karşınızdakinden tutkularınıza yanıt alamazsanız  korkutucu biri haline dönüşme riskiniz var. Hem kendiniz hem de başkaları için zor biri olabilirsiniz. Ay/Plüton kare ve karşıt açıları, Titanik’in buz dağına çarptığı ana benzetilebilir. Bu açılarda Obsesif-kompulsif bozukluklara sıklıkla rastlanır. Cinsel enerji de yoğundur. Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayatınızın olması davranışlarınızı da olumlu etkileyebilir.

Ay/Plüton sert açılarında doğan, içlerindeki karanlığı kazarak, aydınlanmış, kendilerini açıkça ortaya koymayı başarmış, pek çok ünlü de vardır; Jim Morrison, Meryl Streep, Oliver Stone, Marlon Brando, Joe Cocker, Charles Dickens, Mohandas Gandhi, Steve Martin bu kişilere örnek gösterilebilir.

Ay/Plüton 60’lık açısı ya da Üçgeni

Ay/Plüton olumlu açıları, takıntıları azaltır. Kişi birini ya da bir şeyleri ardında bırakıp ilerlemekte zorluk çekmez. Hayatınız yaşamınıza giren partnerle değişir ve dönüşür. İlişkileriniz tutkulu ve derindir. Genelde hislerinizi daha sonra bir volkan gibi patlatmak üzere, içinize gömmeye meyillisiniz.

Ay Plüton olumlu açılarına sahip kişilerden şifacılar çıkar. Genelde yaşamlarına bir mıknatıs gibi  duygusal yükü ağır olan insanları çeker ve bu kişilere yüklerinden nasıl kurtulacaklarını ve özgür kalabileceklerini öğretirsiniz. Her konuda dedektif gibi derinlemesine araştırma yapmak hoşunuza gider. İnsan doğası hakkında bilgi edinmeyi sever, insanların vücut dillerini çok iyi yorumlayabilirsiniz. Genelde sezgileriniz de güçlü olabilir.

 

Plüton ve Şifa

Plüton egoyu önemsemez, Plüton benlik duygumuzun ardındaki gerçeği, gerçek bizi görür. Eğer kendinizi yanlış ve sahte kimliklerle tanımlıyorsanız, Plüton sizin kendinizi özgür kılmanızı sağlayacaktır. Plüton transitleri de aynen bu şekilde işler. Plüton içimizi kazır, eski benliğimizi bu yere gömer ve bu yerden yeniden bütün çıplaklığımızla doğmamıza sebep olur.

Haritanızla Ay/Plüton sert açıları varsa, duygusallığınızı bir defo ya da korkunç bir zayıflık olarak değerlendirmeyin. Çünkü duygularınız asıl gücünüz. Ay/Plüton söz konusu olduğunda öylesine şaşırtıcı bir hayatta kalma güdüsü vardır ki, elinizdeki her şey sizden alınsa bile yaşama inatla tutunmaya devam edersiniz.

Eğer başkalarının şefkatini ve sevgisini arzuluyorsanız, önce kendinizi sonra diğerlerini affetmeyi öğrenmek zorundasınız. Kendinize hissettiğiniz acının kaynağının ne olduğunu sorun ve sizi acıtan şeyin gözlerinin içine bakmaktan korkmayın! Kendi içinize bakarak, insanların da içini görmeye başlayacak, başkalarını iyileştirdiğinizde, siz de şifa bulacaksınız.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Astrolojide Plüton ve Nesillere Etkisi
Plüton’un kalbi: Aşkın ve Evrim’in Derinlikleri
Plüton’un Keşfi ve Astrolojide Plüton
Ayın Karanlık Yüzü: Kara Tanrıça ve İnsanlığın Kışı
Plüton Retrosu: Geçmişin gölgeli köşeleri

İlginizi çekebilecek diğer yazılar