Astrolojide Meslek Seçimi: 10. evdeki burçlar

*MC noktasındaki ve 10. Evdeki burçlar

 

Astrolojiyi kullanarak eğilimimiz olan meslek alanlarını tespit etmemiz mümkündür. Ama yatkın olduğumuz her iş başarı ya da kazanç vaat etmeyebilir. Bu yazıda “whole sign” ev sisteminde çıkarılmış haritalara göre, aslında yükselen burçtan yola çıkarak, kariyer evi olan 10. ev yorumlarımı paylaşıyorum.

Yükselen Koç Burcu

Bu kişiler mücadeleden kaçınmayan, sorumluluk sahibi, sistematik ve dikkatli insanlardır. Güç ve otorite sahibi oldukları pozisyonlarda çalışmak isterler. Başkalarının saygısını kazanırken zorlanmazlar. Krizleri yönetme becerileri sayesinde zirveye ulaşır ve gerçek ruhani güçlerini ortaya koyabilirler. Ailelerini ve kendilerine bel bağlayan kişileri hayal kırıklığına uğratma düşüncesinden nefret ederler. Mesleki olarak seçeneksiz ve köşeye sıkışmış gibi hissettikleri zaman ise dünyanın tüm yükünü omuzlarında hissettikleri bir melankoli dönemine girebilirler. Yükselen Koç genelde emekli olduktan sonra da çalışmaya devam eder. Yaşlılık yılları kazanç ve başarı anlamında verimli geçer.

Yükselen Koç işinde uzman ve lider olduğu kadar, iyi de bir mentordur. Akademik araştırmalarda yer almaya, kurumsal işlerde çalışmaya elverişlidir. Çalıştıkları ortamlara düzen ve disiplin getirirler. İnsanları korudukları ve güvenliklerini sağlayan sistemlerde rol alabilir. Yaptığı iş ne olursa olsun, çalıştığı yerin yönetim bölümünde olabilir.  İş ve para konularındaki azmi sayesinde iyi bir finansçı haline gelebilir. Antikacı, sigortacı, ekonomist, üst düzey bilim insanı, ortopedist, dişçi, matematikçi, heykeltıraş, jeolog, noter, müdür, gardiyan, polis ve politikacı olmaya eğilimi vardır. Bu kişilerin başaramayacakları çok az iş vardır.

Yükselen Boğa Burcu

Yeni şeyler öğrenmeyi çok seven bu insanlar, başkalarının önünde “yetersiz” konuma düşmemek için çok çalışır ve her konuda kendilerini ispat etmek için azmederler. Birilerinin soluğunu omuzlarında hissetmedikleri özgür çalışma koşullarını talep eder, birlikte çalıştıkları insanların da kabiliyetlerini ortaya koymaları için yeterli toleransı göstermekte zorlanmazlar. Çalıştıkları her ortama yenilik getirir, yeryüzünün bütün canlılarına faydalı olacak projelerde yer alırlar.  İçlerinde dizginleyemedikleri bir “aktivist” vardır. Para asla değil ama uzun vadede koydukları hedefler motivasyonlarının ana kaynağıdır. Gerektiğinde gelenekselci olmakta da zorlanmayan bu sıradışı insanlar, en negatif durumda bile, pozitif olmayı başarırlar.

Yükseleni Boğa olan kişiler genelde idealist oldukları kadar, alışılmadık meslek tercihleri de yapmaya eğilim gösterirler. İlaç ve araştırma sektörlerinde, sosyal organizasyonlara, moda, sanat, müzik ve tasarıma bağlı işlerde yer alabilirler. Takım çalışmaları ve işbirliği yapmak için en ideal kişilerdir. Yaptıkları neredeyse her iş iletişim, sosyal medya ve bilgisayarlar üzerine yoğunlaşır.

Bütün bu eğilimler dışında, sinemacı, internet ve medya uzmanı, nükleer fizikçi, elektrik mühendisi, elektronik uzmanı, filozof, fotoğrafçı, astronot ve pilot olmaya da yatkınlıkları vardır.

Yükselen İkizler Burcu

Yükselen burcu İkizler olan kişiler, kariyer tercihi konusunda genelde kararsız kalabilir, çoğu zaman da duygusal seçimler yapabilirler. Bulundukları her ortama kolayca uyum sağlayabilirler. Geleceğe dair pek çok hayalleri vardır. Denize ve doğaya yakın yerlerde yaşamak/çalışmak ve genelde tüm zamanlarını adamaları gerekmeyen işlerde çalışmak isterler.

Duyarlı ve derin insanlar olduklarından, tiyatro ve film endüstrisinde, edebiyat, dans ve sanatla ilgili alanlarda çalışmaya eğilimleri vardır. Bir şekilde çalıştıkları ortamı ve bu ortamdaki insanları iyileştiren kişilerdir. Başkalarına bedensel ya da ruhani şifa verdikleri, doktor, psikolog, dini liderlik, hemşirelik, veterinerlik ve danışmanlıkla ilgili meslekleri de tercih edebilirler. İlaç, su ve her nevi likit üretimiyle ilgili sektörlerde ve deniz taşımacılığıyla illgili yerlerde de yükselen İkizlere rastlanabilir. İnsan haklarını savunur ve toplumsal projelerde yer alabilirler. Daima hayatlarında özel bir misyonları olduğunu hisseder, dünyada spriritüel bir iz bırakmak isterler.

Bu kişiler yaşam boyu birbirinden çok farklı kariyerler yapabilirler. Örneğin hayatının büyük bölümünü finansçı olarak geçirmiş yükselen İkizler, aniden yazar ya da şair olmaya karar vererek işinden ayrılabilir.

Yükselen Yengeç Burcu

Yükselen Yengeçler, başkası için çalışmakta zorlanırlar. Ya çalıştığı yerin yöneticisi olmak ya da kendi işlerini açmak isteyebilirler. Kişisel hayatlarında utangaç olsalar bile, yaptığı iş konusunda kendine güvenen, mücadeleden yılmayan ve amaçları konusunda iyimser insanlardır. Zor problemlere pratik çözümler bulabilirler. Her yeni kariyer fırsatına yeni bir macera gözüyle bakarlar. Mükemmel fikirler ve projeler üretseler bile, sıkıldıkları için planlarına sadık kalmakta zorlanabilirler. Özellikle yükselen Yengeç kadınları, genelde erkeklerin rağbet gördükleri işlerde bile başarılı olabilir.

Yükselen Yengeçlerden sporcular, uzman şöförler, makinistler, itfaiyeciler, gravür sanatçıları, oymacılar, avukatlar, cerrahlar,  kasaplar, nörologlar, psikiyatristler, polisler, askerler , mühendisler (bilhassa metalürji), savaş muhabirleri ve denetçiler çıkabilir. Genelde riskli ve heyecan verici işler yaparlar. Çocuklarla ve gençlerle çalışmayı severler. Fakat saldırının en iyi savunma olduğunu düşünebildikleri için, meslek hayatlarında aşırı agresif tavırlardan kaçınarak diplomatik olmayı öğrenmeleri gerekir.

Yükselen Aslan Burcu

Yükselen Aslan insanları, kalıcı, sağlam ve risksiz bir kariyeri amaç edinir, hedefledikleri çizgiden taşmazlar. Zira değişim fikrinden rahatsız olurlar. Genelde yaptıkları işten kazandıkları para motivasyon kaynağıdır. Aksi durumlarda çalıştıklarına değecek, takdir gördükleri işler yapmak isterler. Her nasılsa paraları olmadığında bile, zengin görünürler! Çalışırken aceleye getirilmeyi sevmez, yavaş iş görür ama işlerini mutlaka söz verdikleri zamanda bitirirler. Kaliteden ödün vermez, güzel yaşar ve güzel de yaşatırlar.

Toprağa bağlı her işten ve yatırımdan kazançlı çıkabildikleri gibi, doğayı ve çevreyi koruyan insanlardır. Müzik, bankacılık, finans, emlak danışmanlığı, çiftçilik, mimari, çiçekçilik, ahşap işçiliği, dekorasyon, tekstil, bahçıvanlık, marangozluk, kütüphanecilik, otelcilik, aşçılık ve restoran işletmeciliği, moda tasarımcılığı gibi mesleklere eğilim gösterebilirler. Kulak burun boğazla ilgili şifacılara, güvenlik sistemleriyle ilgili işler yapanlara ve devlete bağlı yerel yönetimlerde çalışanlara da rastlanabilir.

Yükselen Başak Burcu

Bilmece çözmeyi sevdikleri için, genelde zihinlerini gıdıklayan, meraklarını cezbeden şeylerle ilgilenmeyi severler. Oldukça zeki insanlardır ve birden fazla alanda uzmanlık kazanabilirler. İfade ve konuşma becerileri gelişmiştir. Yabancı dillere hem yatkınlardır hem de meslekleri dolayısıyla birden fazla dil kullanıyor olabilirler. Hızlı hareket eder, hızlı düşünür ve hızlı konuşurlar. Gün içinde en çok kullandıkları şey telefonları ve internettir. Bu yüzden habercilik sektörünün vazgeçilmezleridirler. Bilginin güç olduğuna inanır, bilgiyi yaymayı ve paylaşmayı severler. Yazarlık kabiliyetleri de vardır. Matematik zekaları, pazarlama ve satış kabiliyetleri güçlüdür. Genelde sürekli başkalarıyla iletişim halinde olacakları ve seyahat imkanı sağlayan işlere hayır demezler. Akademide çalışmaya ve akademik ürünler ortaya koymaya yatkınlıkları vardır.

Medya ve yayıncılık, edebiyat, bilgisayar ve matematik mühendisliği, gazetecilik, insan kaynakları, halkla ilişkiler, reklamcılık, öğretmenlik, karikatüristlik, stand up, rehberlik, çevirmenlik, gözlemcilik gibi alanlarda çalışabilirler.

Yükselen Terazi Burcu

Yükseleni Terazi burcu olanlar, çevresindeki her insanın duygu ve düşüncelerine karşı duyarlı yaklaşırlar. Hem kendi yaşamlarını hem de çevresindeki insanların hayatını kolayca organize etme becerileri vardır. Saygı kazanmakta ve saygı göstermekte zorlanmazlar. Zorlukların aşılabilir olduğunu düşündüklerinden, insanlar tarafından pozitif algılanan ılımlı insanlardır. Tanınmaya ve ünlü olmaya yatkınlardır. Genelde aile şirketlerinde çalışır ya da aile gibi hissettikleri ortamlarda bulunmak isterler. Ya da yaptıkları iş dolayısıyla kendi manevi ailelerini meydana getirirler. Yükselen Teraziden iyi akıl hocaları ve eğitimciler çıkar. Zira bu insanlar duygu dilini çok iyi tercüme eder ve faydalı önerilerde bulunurlar. Onlara bir nevi “mahallenin muhtarı” ya da “herkesin annesi/babası” de denebilir. Sürekli birini doyurmaya, giydirmeye ve onasığınacak bir yer bulmaya uğraşırlar.

Bebeklerle ve çocuklarla ilgilenmekten, onların ihtiyaçlarını karşılamaktan hoşlanırlar. Bu konumdan başarılı pediyatristler, tarihçiler, emlakçılar ve antikacılar çıkar. Genelde yaptıkları her iş bir şekilde evlerle, yaşam alanlarının planlamasıyla ve kadınlarla ilgili olabilir. Sosyal çalışmalarda yer alabilir, restoran ya da otel işletebilir, işleri dolayısıyla egzotik yerlere seyahat edebilir, denizi sever ve yaptıkları her şeyde sempati kazanırlar. Sezgileri mesleklerinde büyük önem arz eder. Spiritüel uğraşlarla ilgilenebilirler.

Yükselen Akrep Burcu

Yükselen Akrepler genelde asaletli ve cesur insanlardır. Gururlanabilecekleri işler yapmak ister, liderlik pozisyonlarına sıcak bakarlar. Güçlü ve beğenilen bir tarzları vardır. Kaderlerinde büyük işler başarmak olduğuna inanırlar. Mesleklerinde istikrar sağlamak isterler fakat bazen de aniden “misketlerimi geri ver” diyerek oyunu tam ortasında bıraktıkları olur. Her nasılsa bu tavırlarıyla dikkat çeker ve hanelerine artı puan yazdırır, diğer kişilere de kendilerini yenik hissettirirler. Zevk sahibi oldukları için, neyin beğeni toplayacağı ve takdir göreceği konusunda isabetli kararları vardır. Nüfuzlu kişilerle ahbap olurlar zira böylece en büyük düşmanlarını yakınlarında tutmuş olurlar. Oyunculuk konusunda doğuştan bir yetenekleri vardır. Politikada da başarı kazanabilirler.

Çocuklar ve gençlerle ilgili meslekler, devlet yönetimiyle ilgili işler, yöneticilik, başkanlık, düğün ve parti organizasyonları, ithalat ve ihracat gibi alanlarda çalışmaya eğilim gösterirler. İnsanları çok iyi organize eder,liderlikleriyle ortama renk katarlar.

Yükselen Yay Burcu

Her detayı incelikle analiz eden Yükselen Yay burçları, çevrelerine sıklıkla eleştirel bir tutum sergileyebilirler. Çalıştıkları her ortama baştan sona yeni bir düzen getirebilen, işlerine aşık insanlardır. Yazım dilleri beğeni toplar. Hayatları boyunca kendilerini meşgul edecek rutin bir işleri olmasına da ihtiyaç duyarlar. Araştırma konularında başarılı olur, her sorunu yap – boz gibi adım adım çözerler. Yabancı dil öğrenmeye yatkın oldukları için, yükselen Yay burcundan sıklıkla çevirmenlere ve yabancı dil öğretmenlerine rastlanır. Kolay öğrenir, kendilerine doğru gelmeyen her şeyi de çekinmeden sorgularlar. Düşünce biçimleri biraz takıntılıdır. Kafayı bir şeye taktıkları zaman, meseleyi çözüme ulaştırana kadar günlerce uykusuz kalabilirler.

Yükselen Yay burçlarının, editörlük, endüstriyel tasarım, saat yapımcılığı, mekanik işler, bilgisayar uzmanlığı, muhasebe, temizlik ve sağlık sektörü, organik tarım ve gıda, veterinerlik, alternatif tıp, yönetici asistanlığı gibi alanlarda başarılı olmaya yatkınlığı vardır. İyi bir eczacı, hemşire, fitness ya da yoga eğitmeni olabilirler.

Yükselen Oğlak Burcu

Yükselen Oğlaklar için, çalıştıkları ortamda denge ve uyum öncelikli gelir. Meslekleri dolayısıyla para kazanmaktan çok, insan kazanmayı önemserler. Doğuştan diplomat olduklarından, takım çalışması ve ortaklık gerektiren işleri yaparken zorlanmazlar. Esnek, eşitlikçi ve anlayışlı olduklarından, iş yerlerinde sevilen insanlardır. Kariyerleri vesilesiyle aşkı bulmaları hatta iş hayatlarından biriyle evlenmeleri mümkündür.

Sanatın her alanına yatkınlık gösterebilirler. Moda tasarımı, modellik, mücevherat, çiçekçilik, güzellik uzmanlığı, saç tasarımcılığı, evlilik danışmanlığı, ressamlık, dans, gazetecilik, uluslararası temsilcilik, grafik tasarımı, halkla ilişkiler, kalite kontrol, parfüm endüstrisi, moda, hukuk, diplomasi alanlarında uzmanlaşabilirler. Genelde kariyerlerinden entelektüel bir ilerleme beklentisi taşırlar. Müzisyen olanlar genelde solo olarak değil ama orkestrada çalışmayı tercih edebilirler.

Yükselen Kova Burcu

Yükseleni Kova olanlar ne istediklerini ve istedikleri şeyi nasıl elde edeceklerini çok iyi bilirler. İnsanların psikolojik limitlerini fevkalade biçimde analiz ederek, çok kritik kararları zorlanmadan alabilirler. Kariyer yollarında pek çok dönüşüm yaşar, sayısız kriz atlatırlar. Yine de hiçbir engelin kendilerini durdurmasına müsaade etmezler. Gerçekleri ve saklı olanı ortaya çıkardıkları arkeoloji, dedektiflik, adli tıp bilimi gibi alanlarda çalışmaya eğilim gösterirler. İnsanların sırlarından ve tabulardan cezbolur, özellikle cinsellik konusunda araştırmalar yapabilirler. Seçtikleri meslek ne olursa olsun, mahremiyet ve sır tutma becerisi gerektirir.

Yükselen Kovalardan başarılı psikiyatristler, evlilik ve seks danışmanları, hipnozcular, madenciler, volkan ve atom bilimciler, bioritimciler, sosyologlar, bilgisayar tasarımcıları, cerrahlar, jinekologlar, astrologlar, okültistler, medyumlar, finans danışmanları, politik liderler ve cenaze organizatörleri çıkabilir.

Yükselen Balık Burcu

Pek çok projeyi aynı anda idare edebilen yükselen Balıklar için can sıkıntısı en büyük düşmandır. Tek bir kariyerle yetinmez, birden çok konuda uzmanlaşarak kendilerine meydan okurlar. Siyasete ve dini konulara illa ki ilgi duyarlar ve bu konularda kendilerini göstermenin bir yolunu ararlar.Pozitif bir imajları vardır. Bir noktada yaşadıkları ülkede yaptıkları çalışmalarla yetinemez, başka bir ülkede yaşamaya ve çalışmaya karar verebilirler. Hiçbir yere gidemiyorlarsa, kendi turizm acentelerini açarlar. Bir gün lazım olur diye de birden fazla dil öğrenmeleri mümkündür. Yükselen Balık için öğrenim hayatının bir sonu yok gibidir. En başarılı profesörler, yayıncılar ve eğitmenler bu konumdan çıkar. Bir şekilde liselerde ve üniversitelere bağlı işlerde çalışmaları olasıdır.

Pilotluk, seyyar satıcılık, jokeylik, şoförlük, tüccarlık, sosyoloji, teoloji, lengüistik, tur operatörlüğü, büyükelçilik gibi eksantrik alanlarda faaliyet gösterebilirler.  İçlerinde iflah olmaz bir kaşif vardır. Meslekleri dolayısıyla ister istemez pek çok seyahat fırsatıyla karşılaşabilirler.

***

İlginizi çekebilecek diğer yazılar