Venüs Başak Burcunda: Aşkın Kriterleri

Astrolojide Venüs iyicil gezegenlerden biridir. Değerli bulduğumuz, bize haz ve mutluluk veren şeyleri, ne tarz ilişkiler kurduğumuzu ve aşk anlayışımızı haritamızdaki Venüs’ün yerleşimine bakarak açıklarız. Venüs karşımızdakini etkilemek için üstlendiğimiz rol, bazen de kuşandığımız şehvet dolu bir silahtır. Nasıl, neyi, kimi sevdiğimizin yanıtı Venüs’te saklıdır.

8 Ekim günü, transit Venüs geri gitmeye başladığı Başak burcunun ilk derecesiyle yeniden buluşarak, 8 Kasım’a kadar Başak’ta ilerlemeye devam edecek.  Venüs, Satürn’e kare ve Neptün’e karşıt açı yapacağı için, bilhassa aşk ve para ilişkilerine dair olumlu gelişmeler ve rahatlama hali, 25 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında beklenebilir.

Venüs’ün Başak transiti,  kusursuz bir partner arayışı yüzünden defalarca hayal kırıklığına uğrama ihtimalini güçlendireceği kadar, sayısız hatası olan ve aslında bize hiç de iyi gelmeyecek kişiyi bir proje gibi ele alarak, onu kurtarmak için kahraman rolü üstlenme eğilimi de verir. Fakat her iki durumun da neticesi mutluluk vaat etmeyebilir. Dolayısıyla “aşk” konusunda belirlediğimiz kriterlerin ne kölesi olmak ne de kendi standartlarımıza uyacak köleler yaratmak doğru bir tavır değildir.

Neşeyi daha çok aşkın mütevaziliğinde ve sadeliğin güzelliğinde aramamız gereken bir evredeyiz. Karşımızdakine sevgimizi ve ilgimizi, pahalı jestlerle ya da şaşaalı iltifatlarla değil de, ufacık ama etkili aksiyonlarla ifade etmeyi deneyebiliriz.

Venüs’ün burç değiştirmesiyle birlikte, tarzımız ve zevklerimiz de değişkenlik gösterecektir. Venüs/Başak kombinasyonu, evcil hayvan sevgisi, doğa aşkı, bilim sevgisi, gerçekçi, pratik ve akıllıca tercihler yapmak anlamlarına gelir. Başak Venüs’ü şüphesiz detaycılık da verir ancak detaylardaki kusurlara mı yoksa güzelliklere mi odaklanacağımızı biz seçebiliriz.

Başak Venüs’ü, güzel işler yapmak ya da işlerimizi güzelleştirmektir.  Gündelik hayatımıza estetik değerler katmak, ruh ve bedenin bütünselliğini idrak ederek, yeni beslenme ve egzersiz düzenlerine adapte olmak için fırsattır.  Bilhassa Merkür geri hareketi sonlandıktan sonra, yani 9 Ekim’den itibaren yeni rutinler oluşturmak için adım atabilirsiniz.

Çevremizi temizleyebilir, evimizi düzenleyebilir, bitkilerimizi budayabiliriz. Başak Venüs’ün evcimen bir tarafı da vardır. Fazlalıklardan kurtularak ve etrafımızı enerjisi bize iyi gelen objelerle donatarak, zihinsel olarak daha rahat ettiğimiz ortamlar yaratabiliriz. Hayattaki önceliklerimizi de bir sıraya koyma ihtiyacı hissedebiliriz. Konforumuz için doğallıktan ayrı düşerek değil de, daha doğal ortam ve yöntemler geliştirerek yaşamdan haz almaya gereksinim duyabiliriz. Bu arada sosyal ilişkilerimizi de organik ve GDO’lu diye ayırmamız gerekebilir!

Venüs Başak burcunda, Brigitte Bardot, Catherine Denueve, Sophia Loren tarzında klasikleşmiş bir güzellik anlayışını temsil eder. Bu unutulmaz kadınların kendi ifadelerinde bile Venüs Başak etkisini rahatlıkla görebiliriz.

Örneğin hayvanseverliğiyle de tanınan Brigitte Bardot, “Hayvanlar bana asla ihanet etmedi. Tıpkı kariyerim boyunca olduğum gibi, hayvanlar da insanlar için kolay bir avın simgesi. Bu yüzden de kendimi hayvanlarla özdeştiriyor ve onları seviyorum.” demiştir.

“Bir fotoğraf karesi, hayatın tek bir anını yakalayabilir ve bir tek an size sonsuza dek bakmaktan vazgeçmeyecektir” sözü ise detaylardaki derinliğini gözler önüne serer.

“Sadakatsiz olmak, istemeden sadık olmaktan daha iyidir” diyen Bardot’nun aşk konusundaki beklentisi de aslında son derece pratik değil mi?

Catherine Deneuve’un evlilik konusundaki kriteri de ilginç, zira “Boşanma söz konusuyken, evlenmek için bir neden göremiyorum” sözlerini sarf etmiştir.

“Güzellik fiziksel bir şey değildir. Güzellik içinde nasıl hissettiğindir ve gözlerinden dışarıya yansır” diyen Sophia Loren, Gençliğin kaynağını da şöyle tarif eder; “Gençlik iksiri, zihninizdedir ve yeteneklerinizle anlam bulur. Gençlik, hayatınıza ve sevdiğiniz insanların hayatlarına taşıdığınız yaratıcı yönünüzdür. Eğer bu kaynaktan beslenebilirseniz, zamanı mağlup edebilirsiniz.”

Ruhunuzun güzelliğiyle de bütünleşerek, gerçek güzelliğinizi keşfetmeniz dileğiyle.

Cesaret ve umutla…

 İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Geleneksel Astrolojide Evlilik Alametleri
Yüreğin Pusulası
Astrolojide 7. Ev: İlişkiler ve öteki ben
Venüs Koç burcunda: Mücadele gerektiren aşk
Zodyakın Kadınları ve Tarzları
Venüs Kova Burcunda: Beklenmedik eşleşmeler
Balık Burcunda Venüs ve Mars Kavuşumu: Aşk Tufanı
Venüs Aslan Burcunda: Zodyakın Divası
Venüs Oğlak Burcunda: Eski usulde yeni aşk
Venüs İkizler burcunda: İki aşk
Venüs Akrep burcunda: Kozmik Tango!
Astrolojide sevgililer günü: Sadece bir insanı değil, insanlığı sevmek
Astrolojide Venüs: Venüs’ün Aynası
Aşkın gökyüzündeki yüzü: İlişkilerde aldanma ve aldatma

İlginizi çekebilecek diğer yazılar