Koç Burcunda Ay Tutulması: Kanatlı Üçgen

İstanbul’a göre 28 Eylül saat 05.50’de Koç burcunda gerçekleşecek yılın son Ay Tutulması, Ay dünyaya en yakın konumlarından birinde bulunacağı için “Süper Ay” ismini de alıyor. Güneş ışığının bir kısmının Ay’ın yüzeyiyle buluşarak dünyanın atmosferinden geçmesi, Ay’ı kızılımsı renk tonlarında görmemize neden olduğu için, tutulmaya “Kanlı Ay” ismini verenler de var. Yaşayacağımız gökyüzü olayı, ekinoksa yakınlığı nedeniyle “hasat dolunayı” olarak da benimseniyor. Ben ise tutulmaları genelde “plan-bozan” olarak nitelendiririm. Zira şaşırtıcı gelişmeler nedeniyle beklentilerimiz yön değiştirebilirler.

 Hangi ismi alırsa alsın, Ay tutulmasına, Süper Ay’ın denk gelmesi ender rastlanan bir olay. En son 1982 yılında yaşanmıştır ve bir sonraki benzer tutulmaya 2033 yılında tanık olacağız.

Astrolojide Ay tutulmaları, kutupsallıkla ilgili bulunduğundan, duygusal sarsıntılar ve kararsızlıklar yaşayabiliriz. Tutulma, iki farklı kişi arasında ya da mantığımızla kalbimiz arasında kalmaktır. Olduğumuz kişiden ödün vermeden devam etmekle, bir uzlaşı sağlamamız gereken ilişkimiz arasında bir tercihin eşiğine gelebiliriz. Her dolunay gibi, her Ay tutulması da, asıl olanın yani gerçeğin ortaya çıkması anlamına gelir. Bizi rahatsız eden her neyse, içimizden yükselerek dışarıya taşma eğilimi gösterecektir.

Nasıl ki, polaroid bir fotoğraf çektiğimizde, görüntünün fotoğraf kâğıdında belirmesi zaman alır, bu ay yaşadığımız her şey, önümüzdeki 6 ayın temel konularının da başlangıcı, yani deklanşöre bastığımız an olarak açıklanabilir.

Ay tutulmaları, hayatımızın genelindeki bitişleri ve ardından gelen yeni başlangıçları temsil eden, özellikle ilişkilerimizdeki mihenk taşlarıdır. Bir ilişkinin sonlanması gündeme gelebilir. Ama çiftler birbirleri için çaba göstermeyi seçerlerse, ilişkilerini yeni bir boyuta taşıyabilirler. Yeter ki kendi ihtiyaçlarınız kadar, kaşınızdakinin de ihtiyaçlarına karşı duyarlı olun. Eğer tutulma evresinde yeni bir ilişkiye başlarsanız, ilerleyen zamanlarda ilişkinizde güç savaşları nedeniyle gerginlik yaşayabilirsiniz.

Koç burcunda Ay tutulması ve yönetici gezegeni olan Mars’ın Satürn’le arasındaki kare açısına bakarak, içinde bulunduğumuz dönemin sert ve yoğun geçeceğini de öngörebiliriz. Başkalarına bilinçsizce yansıttığımız öfke, hoşnutsuzluk ve olgunlaşmamış davranışlar, sağlıklı diyaloglar kurmamızı da engelleyebilir. Bir diğerine saldırmak yerine, kendi hatalarımızın, kararlarımızın ve davranışlarımızın sorumluluğunu üstlenmemiz gerekiyor.

Ateş burçlarındaki tutulmalar savaşlarla ve çatışmalarla ilgili bulunur. Buna rağmen Koç burcunun tutulmanın gerçekleşeceği 4. Derecesindeki Sebian sembolü, “kanatlı bir üçgen” anlamına gelmekte. Üçgen, 2 tarafın birlikteliğinden doğan üçüncül bir olgu, uyum, aydınlanma, büyüme, doğurganlık, yaratıcılık, yeni bir bilinç kapısı, bölünemez sonsuzluk anlamlarına gelirken, kanatlar akla ilk olarak koruyucu güçleri, barışı ve özgürlüğü getiriyor. Ay tutulmasıyla birlikte, önümüzdeki 6 ay boyunca vereceğimiz mücadele, bizi toplum olarak da daha huzurlu ve aydınlık bir aşamaya taşıyabilir.

Son olarak…

‘Sevgi sizi çağırınca, onu takip edin,

Yolları sarp ve dik olsa da…

Ve kanatları açıldığında, bırakın kendinizi,

Telekleri arasında saklı kılıç, sizi yaralasa da…’

Halil Cibran

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Koç Burcunda Dolunay: Kaderinin ustası olmak
Koç Burcunda Ay Tutulması
Astrolojide Ateş Elementi – Koç, Aslan ve Yay Burçları
Ay burçları : Ay Koç Burcunda
Koç ve Terazi Burçları
Koç burcunda Dolunay: Öfke ve Esaret
Doğum haritasında Mars: Enerjinizi doğru kullanabiliyor musunuz?
Sağlık Astrolojisi – “Ne zaman diyete başlamalıyım?”
Mitolojide ve Astrolojide Mars – Temel İç-Dürtü

İlginizi çekebilecek diğer yazılar