Yengeçte Yeniay : Geldiğimiz yerin arayışı

 

Bahar ekinoksunda, yani astrolojik yılın koç burcuna denk gelen evresinde, “ben kimim?” sorusuna yanıt aramaya başlarız. Boğa döneminde sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerimizi sorgular, ikizler kavşağında zihinsel enerjilerimizi sınar, yakın çevremizle aktif bir iletişim sağlar, tercihlerimizi ve düşüncelerimizi analiz etmek için zaman harcarız. Yılın en uzun günüyle başlayan yengeç dönencesinde ise “Hayatımın varolan şartları hakkında ne hissediyorum ve geleceğim için neler yapmam lazım?” soruları kafamızı kurcalar.

Plüton, Uranüs, Jüpiter ve Mars arasındaki t-kareye rağmen 27 Haziran saat 11:08’de gerçekleşecek yeniay fazı, adeta uzun bir seyahatten sonra evine dönüp, kendini salondaki geniş koltuğa atmanın rahatlığını ve sevincini taşıyor. Yengeçteki yeniay, evle ilgili aktiviteleri, dekorasyonu, eve bir güvenlik sistemi kurmayı, kişisel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız zamanı ve taşınmaları temsil edebilir. Göl ve denizlere kıyıları olan yerlerde, bilhassa aile üyeleriyle birlikte seyahatler planlamanız, sanatsal projelere başlamanız, kalbinizi birine açmanız ve duygularınız konusunda dürüst olmanız için uygun zamandır.

Yengeç burcunda yeniay, bizi olumlu yönde motive eden duyguların tohumlarını ektiğimiz evredir. Yengeç burcu ve Ay, dişi prensibin farklı yüzleridir. Yeryüzünün fiziksel yapısını ve psişik güçlerini meydana getiren kozmik rahimdir. Yeni doğan yaşamın her yönünü besleyen, anne sütü, yani hayat özüdür.

Bazen de bir Billie Holiday yorumudur…

—-

“Bir sabah şarkılar söyleyerek uyanacaksın

Sonra kanatlarını iki yana doğru açıp, gökyüzünü kucaklayacaksın

Fakat o güne dek sana hiçbir şey zarar veremeyecek

Ailen yanında olduğu sürece…”

 

Yeniayla birlikte, büyük çabalarla sizi büyütmüş olan kişiyi, muhtemelen annenizi büyük bir vefa borcu hissederek anmaya başlayabilirsiniz. Çocukluğunuzun geçtiği yerleri, o yerlerin insanlarını hatta yemeklerini hayal ettiğinizde duyumsadığınız özlem burnunuzun direğini sızlatır. “Bir gitsem de hasret gidersem”  diye düşünerek aniden yolculuk planı yapabilirsiniz. Kendinize ve yakınlarınıza, memleketinize özgü o çok sevdiğiniz yemeklerden bir ziyafet çekebilirsiniz.

Ta nerelerden nerelere geldiniz? İşte yengeçteki yeniay nerelerden geldiğimizdir. Bazen sevinçle, bazen de gözyaşlarıyla hatırladığımız çocukluk anılarımız hatta çocukça anılardır. Yengeç yeniayıyla anılarımızı canlandıracak yerlere tekrar seyahat edebilir, aile gibi “candan” gördüğümüz insanlarla görüşebiliriz. Sonra bir anda kendimizi geçmişteki manasız korkuların ve kaygıların hesabını yapıyorken görürüz. Sonunda bir kez daha “nereden nereye…” diye iç geçirirken buluruz kendimizi.

Retro Merkür Faktörü

Bu yeniay Merkür hala Retro. Aksi gibi bizi yapmak istediğimiz her konuda aceleye getiriyor. “Acil taşınmalıyım, acil evi satmalıyım, hemen ev almalıyım, acil bilet bulmalıyım, acil bir bilgisayara ya da telefona ihtiyacım var” dedirtiyor. Sabretmek zor fakat bilhassa yeni taşınacağınız yer için 2 Temmuz’dan sonra imza atmanız en doğrusu olacaktır. Eğer bir düğün planlıyorsanız, davetiyelerinizi hazırlayın ama davetiyeleri sorunsuz postalamak için 2 Temmuz’u bekleyin derim.

Şifa

Duygular, düşler ve hayaller bizi özümüze bağlayan sembolik dillerdir. Eğer ruhani gücünüzü unuttuysanız, yaşam sevincinizi yeniden harekete geçirmenin zamanıdır yengeç. Diğer hiçbir burçta olmayan iyileştirici bir gücü, anlaşılmaz bir şifası vardır. Yeniayda kötümser olursanız hastalandığınızı, sizi iyi hissettirecek şeylere kalbinizi açarsanız, mucizevi bir şekilde iyileştiğinizi farkedebilirsiniz.

Büyük t-karenin temsil ettiklerini, savaşı, şiddeti ve terörü kimse haketmez. Büyük t-karenin 4. Ayağı Jüpiter yengeçteyken evrensel bir bilinçlenme hali ortaya çıkararak, büyük resmi, yani köklerinde birleştiğimiz bir ağacın gökyüzüne uzanan dalları gibi, büyük bir aile olduğumuz gerçeğini görmemizi sağlayabilir.

Tanığı olacağımız yengeç yeniayı bu yıla dair en ilham verici gökyüzü olaylarından birini temsil ediyor. Kendinizi kozmik annemizin rahminde hayal ederek, çok yakın bir gelecekteki yeni doğuma hazırlayın. Doğduğunuzda sizi bekleyen aileniz kim olursa olsun, onların gözlerinin içine bakıp, varlıkları için sevinçle gülümsemeyi ihmal etmeyin.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Yengeçte Yeniay – Eve dönmek
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
Sabit Yıldızlar – Sirius
Astrolojide Yükselen burç ve Ay Burcu
Kişisel Ay Takvimi
Ay burçları : Ay Yengeç Burcunda
Astrolojide Ay Fazları ve Etkileri
Su Burçları : Yengeç, Akrep ve Balık
Yengeç ve Oğlak Burçları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar