Akrep burcunda Güneş Tutulması: Dönüşüm Çarkı

Tutulmalar

Tutulmalar genelde duygusal kırılma noktalarıdır. Müdahale etme şansımız olmayan gelişmelerin, sinir krizlerinin, bitişlerin ve ardından yeni başlangıçların tutulma mevsimlerine denk gelmeleri tesadüf değildir. Ay ve Güneş tutulmalarında sağlam ve güvenilir sandığımız her şey sarsılır ve biz de ruhani ve düşünsel olarak adeta boyut atlamak zorunda kalırız. Astroloji, evrendeki yerimiz hakkında bir anlam arayışıdır. Tutulma zamanlarında, yaşamı besleyen ruhani kaynakla da normalden daha fazla iletişim halinde oluruz.

24 Ekim Güneş Tutulması

24 Ekim günü saat 00:56’da akrep burcunun ilk derecesinde Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulmaya ev sahipliği yapacak akrep burcu, Mars ve Plüton etkisi altında olduğu için durağanlığı değil dönüşümü temsil eden bir burçtur. Ağaçların yaprak döktüğü, doğadaki canlıların kendini yokedip yeniden dönüşüme katılarak hayat çarkına tekrar girmeye hazırlandıkları Kasım ayının ruh halini temsil eder.

Tutulmanın Kişisel Açılımı

Hayatımıza yeni bir temanın hakim olacağı, yeni başlangıçların ariferesindeyiz.

Başkalarından aldığımız finansal destek, vergi, kredi ya da sigorta kapsamında ödemeler, yasal süreçler bu tutulmanın ana başlıklarından bir kaçı. 8. Evin doğal burcu akrep, kazandığımız değil de başkasına yatırdığımız ya da kaybettiğimiz değerleri temsil eder. Gözden çıkardığımız bu değerler para ya da duygularımız olabilir. Akrepteki tutulma, riske ettiğimiz şeye dair, artık bizim kontrolümüzün mümkün olmayacağı bir aşamayı işaret ediyor. Eğer sahip olmadığınız ama başkalarına bağımlı olduğunuz maddi/manevi değerlere bel bağladıysanız, beklentileriniz yönünde karşınızdakinin insafına kalmış da olabilirsiniz.

Tutulma haritasında, transit Venüs Güneş’in tam kalbinde yeralıyor, dolayısıyla cazimi mertebesinde varsayılır. Güneş tutulmasına öncülük eden Venüs aşk, para ve ilişkiler çerçevesinde yenilendiğimiz bir dönemin işareti. Elbette Venüs’ün akrepteki “zararlı” pozisyonu gözardı edilemez. Bu yüzden ilişkimizi, partnerimizi, finansal durumumuzu gerçekçi bir şekilde tartmadan önce, sağlam bir şok geçirmemiz gerekebilir. Ancak acı veren bir uyanıştan sonra yeniden başlama şansı elde edebiliriz. Tutulma derecesinde yeralan Venüs duygularını bir diğerine samimiyetle dile getirmenin gücünü temsil ettiği kadar, kendine güvenmeyi de öğrenmek demektir. Ancak kendimize güvendiğimiz zaman karşımızdakiyle de güven temelli bir ilişki kurabiliriz.

Tutulma anı haritasındaki Merkür ve Uranüs karşıtlığı önemli kararları da simgeleyebilir. Çoğu zaman da “kötünün iyisini seçmek” manasına gelebilir. Kardeşiniz ve ebeveynleriniz arasında ya da çocuğunuz ve partneriniz arasında kaldığınız bir tercih yapabilirsiniz. Tercihiniz sonucunda ise istemeden de olsa biri incinebilir. Böyle bir durumda çözüm olacak yegane şey, karara varırken ilgi çekmek uğruna dramatik davranışlar sergileyen kişilerin baskısı altında kalmadan, kalbinizin sesine kulak vermenizdir.

Eğer sabit burçların ilk derecelerinde doğduysanız ya da yükselen burcunuz sabit burçların ilk derecelerinde yeralıyorsa Güneş tutulmasının etkisini açıkça hissedebilirsiniz. Akrep burcunun 0 derecesinin hangi evinize düştüğünü ve her hangi bir burcun ilk derecesinde yeralan gezegenleri de gözardı etmeyin. Bu şekilde hayatınızın hangi alanda sarsılarak dönüşeceğini, hangi konuda uyanış yaşayacağınızı tespit edebilirsiniz.

Bilhassa doğum günü 22, 23 ya da 24 Ekim’e denk gelenler, 2014/15 solar haritasında ya da natalde yükseleni akrep olan kişiler, tutulmanın gerçekleşeceği astrolojik evin konusu dahilinde hem bir yıkım hem de ardından gelen yeniden doğumla tazelenebilirler.

Burcunuza ve yükselen burcunuza göre 23 Ekim Güneş tutulmasının öngördükleri:

Koç: Partneriniz ya da iş ortağınızla, ortak kazançlarınız konusunda uzlaşmakta zorlanabilirsiniz. Diplomatik olmayı başaramaz ve bir anlaşmaya varamazsanız,  aranızdaki para mevzusu kalıcı ayrılıklara sebebiyet verebilir. Akrepteki Güneş tutulması sizin için “ kişisel dönüşüm” manasına geliyor. Büyük bir değişim fırtısnasının ortasında kaldığınızı hissederseniz eğer, herkes için adil kararlar verdiğinizden emin olun.

Boğa: Tutulma ilişkilerinizde ve sosyal hayatınızda dönüşüm demektir. İlişkilerinizde cesaretin ve dürüstlüğün önemini idrak edeceğiniz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Uzun zamandır belirsizlik içinde kaldığınız konularda partnerinizle yüzleşebilir, olayların aslını öğrenebilirsiniz. Mahkemeler gündeme gelebilir.

İkizler: İş hayatınızla ilgili değişim ve dönüşümlere hazırlıklı olmanız, sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bilhassa yanınızda çalışan iş arkadaşlarınız değişebilirler. Birinin danışmanlığına ihtiyaç duyabilir ya da danışman rolünü üstlendiğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Yengeç:  Güneş tutulması, farkında bile olmadığınız yeteneklerinizi ortaya çıkarabilir. Popüler hissettiğiniz, göz önünde olduğunuz çalışmalarda yeralabilirsiniz. Sanatsal alanlarda yeni bir hobi edinebilir, çocuklarla ilgili olan aktivitelerde yeralabilirsiniz. Tutulmanın mesajı “varolan kabiliyetlerinizle ilgili dönüşümdür”.  Aşk hayatınız da canlanabilir.

Aslan: Evinizde, ailenizde, iç aleminizde etkili bir dönüşüme hazırlıklı olmanız gerekiyor. Aile içindeki problemleri çözmek için, aile bireyleriyle aranızda bir takım sınırlar çizmeniz gerekebilir. Evinizi tadilata sokabilir, yaşadığınız yeri değiştirebilirsiniz. Tutulmanın mesajı, ev gibi gördüğünüz insanlarla ya da yuva gibi gördüğünüz yerlerle ilgili yaşayacağınız dönüşümdür.

Başak: İfade tarzınızı, sosyal ilişkilerinizi yenilemeniz gerekebilir. Eğitimle ilgili önemli başvurularda bulunabilirsiniz. Yazarak, öğreterek veya sesinizi duyurmaya çalışarak iletişim temelli bir dönüşüm yaşama ihtimaliniz yüksektir. Misal bir blog açabilirsiniz. Bu evrede kardeşlerinizle ilişkileriniz gündeme gelebilir. Arabanızı, telefonunuzu ya da önemli elektronik aletlerinizi yenilemeyi düşünebilirsiniz.

Terazi: Tutulma, maddi kaynaklarınıza ya da kazancınıza bağlı bir dönüşüm başlatabilir. Örneğin kendinize yeni bir kazanç kapısı açabilirsiniz. Ticari yeteneğiniz ortaya çıkabilir. Önümüzdeki aylar boyunca bu süreçte ektiğiniz tohumların meyvelerini toplayabilirsiniz. Maddi refah düzeyiniz zamanla artacaktır. Disiplini elden bırakmamanız gerekiyor.

Akrep: Kimliğinizi ya da pasaportunuzu yenileyebilirsiniz. Fiziki görünüşünüzden, gayelerinize, manevi varlığınıza kadar hayatınızın her alanında bir dönüşüm başlayabilir. Mesleki profilinizi güncelleyip, genişletebilirsiniz. Yeni ufak bir sağlık operasyonu geçirebilir ya da bir tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Yay: Başkalarından gizlediğiniz bir ilişki, bilinçdışına gömdüğünüz bütün korkularınızı ve duygularınızı yeniden açığa çıkarabilir. Ruhani dönüşümünüze vesile olacak bir Güneş tutulması yaşayacaksınız. Geçmişin anıları ya da hataları, karşınıza çıkan insanlar ya da gördüğünüz rüyalar yoluyla zihninizi meşgul edebilir.

Oğlak: Geleceğe dair hayallerinize ne kadar bağlı olduğunuzu tartmanız ve gerçekten neyi arzu ettiğinize karar vermeniz gerekebilir. Geleceğinizin şekilleneceği kritik bir aşamada olabilirsiniz. İnandığınız ideallere artık inanmadığınızı da farkedebilirsiniz. Mesleğinizden elde ettiğiniz gelir, ürünlerinize yapacağınız zamlarla ya da aldığınız primlerle artabilir.

Kova: Güneş tutulması prestijinizle ilgili bir dönüşüm aşamasına işaret ediyor. Saygınlığınızı sorgulayabilir ve başkalarının gözünde nasıl göründüğünüzü önemseyerek imaj değiştirebilirsiniz. Meslek hayatınızda yeni fırsatlarla karşınıza çıkabilir. Tanıdık çevrenizden destek görebilir, kuracağınız yeni bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

Balık; Yurtdışıyla ilişkilerinizde yeni bir dönemin eşiğinde olabilirsiniz. Yurtdışına taşınabilir, sizi geliştireceğine inandığınız konularda daha çok bilgi sahibi olmak için seyahat edebilir, eğitim alabilir, resmiyet gerektiren bir takım projeleri idare edebilirsiniz.

Tutulmanın Dünyevi Açılımı

Tutulma haritasında yükselen aslanda, dolayısıyla ülke yönetiminin ve liderlerinin dönüşümüyle alakalı kadersel bir tutulma denilebilir. İstanbul’a göre çıkarılmış tutulma haritasında Merkür ve Uranüs karşıtlığı 3. ve 9. eve düşmekte. Pek çoğunun ulaşımla ilgili olan kazaların gündeme geleceği ihtimalinden bahsedilebilir. Çevre kirliliği büyük bir sorun haline gelebilir. Jüpiter ve Satürn arasındaki kare açı, finansal ve yasal sorunlarla ilgilidir. Birinin ölümü hakkındaki sırlar günışığına çıkabilir. Veraset vergileri, sigorta, sosyal güvenlik gibi alanlar kapsamında yeni yasalar bekleyebiliriz.

William Lilly Mars’ın yöneticisi olduğu tutulmalar konusunda son derece karamsardır; “Kuşatma, kasaba ve şehirlerin alınması, ortalığın karışması, birinin kınanması ve idam edilmesi” der. Gündemimizde ISIS gibi şeytani bir gerçek varken Lilly’e kulak vermemek olanaksız. Venüs’ün tutulmanın kalbindeki yerleşimi ise, bilhassa kadınların yüksek risk altında kalabileceklerinin göstergesidir. Tutulma en çok ABD ve Kanada üzerinde de etkili olabilir. Su elementindeki tutulma şiddetli yağışlar ve seller anlamına da gelebilir.

İstanbul’a göre çıkarılmış haritada, tutulma derecesi 4. Ev sınırına yakın duruyor. Tarım, çiftçiler, madenler, topraktan elde edilen mahsüller, gayri menkuller iç huzurumuzu ve güvenliğimizi ilgilendiren meseleler hakkında geç kalınmış önlemler almak zorunda kalabiliriz.

Ailemizi, yaşadığımız toprakları, güvenliğimizi ilgilendiren bir döngü, karmayla ilgili bir evre başlayacaktır. Böylece kendi içimize bakıp doğru olan ve yapılması gereken nedir, onu sorgulayacağız.

Akrep teması felaketlerle anılabilir ama aynı zamanda gizli zenginlik demektir. Hem maddi hem de manevi yönde saklı kalmış yeteneklerimizi ortaya çıkarmamız gerekecektir. Akrepteki tutulma aynı zamanda politik reformların da habercisi sayılır.

Satürn Aralık ayında yay burcuna geçtikten sonra, 2015’in yaz aylarında Retro yaparak akrebe son kez temas edecek. Kötülüğün hakim olduğu zamanların, yani 2 senelik Satürn akrep döneminin neredeyse sonlarına geldik. Akrepteki tutulma çevremizdeki dünyayla daha derin ve anlamlı ilişkiler kurmamız için bir şans olarak algılanmalıdır. İntikam için yanıp tutuşanlar, kaybedecekler. Sırtınızdaki öfke ve kin dolu kefeleri taşımak yerine, affetmek için çaba göstererek boş yere taşıdığınız ağırlıklardan, kurtulup hafifleyebilirsiniz.  Unutulmamalıdır ki amaç adalet bile olsa, kin ve nefret asla kalıcı çözümler doğurmaz.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

 


Benzer Yazılar;

Akrepte Yeniay: Doğum, ölüm, tufan ve dönüşüm
Akrepte Yeniay : Yeniden Doğum
Akrep Burcu ve Gizli Dünyası
Ay Burçları : Ay Akrep Burcunda
Su Burçları – Yengeç, Akrep Ve Balık
Boğa ve Akrep Burçları
Karşılaşmaların Manası
Astrolojide hamilelik ve doğum
Türkiye’nin Astrolojik Kimliği ve Geleceği
Astrolojide 8. Ev ve Maddi Kazanç
Astrolojide Plüton ve Nesillere Etkisi
Ay Akrebin Duygu Anatomisi
Plüton’un Keşfi ve Astrolojide Plüton
Jüpiter Akrep Burcunda Adaletin Gücü: Tanrılar ve Canavarlar

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar