Ay Akrebin Duygu Anatomisi

Bazı dönemlerde, özellikle bir inancı destekleyen ifadeler, insanlar tarafından rağbet gördüğünde klişelere dönüşüyorlar. Kimileri klişelere göre hayatına yön verirken, kimileri de klişelerden nefret ediyor. Düşünceniz ne olursa olsun, bu yazıyı okuduktan sonra, Ay akrep arketipinin, sürüngen akrebe olan benzerliği konusunda yapılan klişeler, kafanızdaki klişe tanımını değiştirebilir.

Tıpkı eklem bacaklı akrep gibi, Ay akrep arketipinin de en belirgin özelliklerinden biri, kaygan yüzeye tırmanamamasıdır. Ay akrebin hoşlanmadığı çok sayıdaki şeyden biridir kayganlık. Etrafında daima güvenebileceği insanlar olsun ister. Tutunamadığı kimsenin yanında durmaz ve eğer birine güvenmiyorsa o kişinin kendisine tutunmasını da istemez. Bu nedenle, sürekli karşısındakinin ne kadar güvenilir olduğunu, kendisine ne kadar değer verdiğini, ona ihanet edip etmeyeceğini sınayarak, karşısındakini çeşitli imtihanlara sokar. Güvendiği kişi ona ihanet etmemelidir. Çünkü böyle bir durumda aynı kişiye bir daha asla güvenemez. Ay akrebin sevenleri için hiç de kolay bir durum değil. – Ay burcum akrep ve daha 2. paragrafı yazarken yüreğim sıkıştı inanın. Umarım etrafınızdaki Ay akrep insanlarıyla iletişiminiz dürüst ve samimidir. Aksini düşünmek dahi istemem! :)

İlk deri (kabuk) değişimini annelerinin sırtındayken yapmaları, bize onların anneleriyle olan ilişkilerinin yaşamlarında çok önemli bir yer teşkil edeceğini gösteriyor. Bir şekilde anne sevgisinden mahrum kalmış veya annesinden yeterince onay almadan büyümüş akrep Ay için hayat kolay değildir. Sevgiyi kendi içinde bulmayı öğrenmeden, dışarıdan onay ve şefkat aradığı sürece o eksiklik hiç kapanmaz. Annesiyle iyi ilişkilere sahip Ay akreplerin  (şahsen iyisine rastlamadım) anneleriyle aralarında iletişim sorunları olabilir. Örneğin Ay akrep, küçükken kendisine armağan edilen bir oyuncak yüzünden kardeşiyle kavga etti diyelim. Annesinin Ay akrebe “çocuğum sen büyüksün, ver oyuncağı kardeşine” demesiyle oyuncak –bir süreliğine- kardeşinin oldu. Keşke demeseydi. Keşke annesi kelimelerini seçerek kullansaydı. Çünkü 6 kelimelik söz öbeğinin etkisi, Ay akrep için hayatının geri kalanında olay sanki daha dün gerçekleşmişçesine canlı kalacaktır. Böyle bir olay yüzünden yeterince sevilmediği düşüncesiyle sürekli haksızlığa uğradığını hissedebilir. Burada aslında biraz da Ay akrebin ilkel halinden söz ediyorum. Bireysel gelişimine devam eden Ay akrepler ne dediğimi gayet iyi anlayacaklardır.

Ay akreplerin de, sürüngen akreplerin de ortak olan ve ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir diğer özellikleri ise yetişkin hale gelinceye kadar ortalama 6-9 kez kabuk değiştirmeleridir. Siz yetişkinliğe kaç yaş diyorsunuz bilmiyorum ama Ay akrep için bu yaş en az 30. O yaşa gelene kadar neredeyse tüm ilişkilerini sevgi nefret ikileminde yaşar. Arasını bulması oldukça zordur. Adeta savaş arenasındaymış gibi hem karşısındakilerini hem de kendilerini tüketebilirler. Birçok defa hayata sıfırdan başlamalarını gerektirecek tercihler yaparlar. Kurumsal bir şirket Ceo’su olan Ay akrebe, 1 sene sonra Hindistan’da yaşayan bir gezgin olarak rastlamanız olasıdır.  Bu değişikliklerin onu yoracağını mı sanıyorsunuz? Yanıldınız. Bir kere bile ah ettiğini duymayacaksınız. Bu tarz değişimler  onu yormaz, aksine yaşama bağlılığını arttırır.

Doğadaki akreplerin en sevimli özelliğine geldi sıra. Akrepler yamyamdır ve çiftleşme teşebbüsü erkeğin dişi tarafından yenmesiyle sonuçlanabilir. Bu maddenin açıklanmasına gerek yok, yeterince açık. Yine de sizi korkutmayayım, her teşebbüsü başarıyla sonuçlanmıyor, o kadar da değil. Sadece sizi durumdan haberdar etmek istedim. Ayrıca havadan ve yerden gelen titreşimlerle algıladıkları avlarını, peşine düşmek yerine,  sabırlı bir şekilde pusuda bekleyerek avlanırlar. Siz onu seçtiğinizi sanarak böbürlenedurun, Ay akrep sizin kaç kardeş olduğunuzu, daha önce nerede çalıştığınızı, eski sevgilinizin ailesinin nerede yaşadığı gibi ileri düzey bilgileri daha siz ona ‘’merhaba’’ demeden edinmiştir. Hatta kendi geçmişinizle ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey varsa, kendisine sorun. Bırakın hafızanızı tazelesin. Bakalım nasıl bir cevapla karşılaşacaksınız?

Bu yazdıklarım sizi korkutmasın. Ay akrebin en büyük zararı kendisinedir. Onunla olmak zordur fakat bir kere onunla arkadaş, dost, sevgili olduysanız ve hayatınızdan çekip gittiyse -ki sizin ondan uzaklaşmak istediğiniz zamanlar da olacaktır, birkaç kere düşünmekte fayda var- bir daha gelmez. Gerçekten gelmez. Ve siz bir daha asla onun sizi sevdiği, sarıp sarmaladığı gibi başka biri tarafından sevilmeyecek, sarınıp sarmalanmayacaksınız. Onun dostluğunu, ilgisini, fedakarlığını, sevgisini kaybetmeye değmez. Herhalde bu da onunla ilgili en yaygın klişe. Ama doğru :).

Selamlar

 

Sıla Karadoğan

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar