İkizler Dolunayı: “Sözcükler ve Resimler”

6 Aralık günü İstanbul’a göre saat 14:26’da ikizler ve yay burçlarının 14. Derecesinde dolunay gerçekleşecek. Dolunaya ev sahipliği yapan ikizler yöneticisi Merkür Güneş’le birleşiyor. Dolunay anı haritasında Ay ve Güneş’in en belirgin açısı ise balık burcundaki Chiron’a yaptıkları kare.

Her zaman olduğu gibi, dolunayda olayların asıl yüzü ortaya çıkacaktır. Hayatımızdaki boşboğaz ve dedikoducu insanları bir kez daha, bu sefer “oldukları gibi” tanıyacağız. Gıybet edilen, kendisi hakkında konuşulanlardan bir şekilde haberdar olarak incinebilir. Üzülmeyin akılsız adamın dili kendi düşmanıdır.

Hani hepimizin içinde vardır ya, dolmayan bir boşluk, tamamlanamayan bir eksik, herkesten gizlediğimiz bir kusur, usanmadan onarmanın yollarını aradığımız bir yaramız, bizi ana rahmine saklanmaya iten şey… İşte dolunayın Chiron’a kare yapıyor oluşu biraz bunlardır. Biraz da bu incindiklerimizi yeniden iyileştirmeye çalışmaktır. Chiron karesi geçmişte yaşadığınız bazı zamanlar ve insanlarla ilgili gözyaşına mal olsa bile, dolunay genel görüntüsü itibariyle gelecekle ilgili. Gelecekte yapacaklarımız, gelecekte birlikte olacaklarımız, kafamızda belirlediğimiz gelecek dizaynına başlamak demek.

Fakat değişken burçlar arasındaki dolunay genelde iki farklı tercih arasında kalmak olarak yorumlanır. Merkür’ün yaydaki zararlı bulunan yerleşimi ise tercih yapmamızı zorlaştırır. Merkür yay kararsız hali, hoş olmayan ve bitmesi gereken mevzuları sakız gibi uzatabilir.

Yaydaki Merkür, Güneş ve Venüs’ün diğer ateş burçlarındaki Uranüs’e ve Jüpiter’e yaptıkları üçgen açılar yeni bir iş/para ortaklığı başlatabileceği gibi, yeni bir ilişkiye de ön ayak olabilir. Aşkın ve dişiliğin neferi Venüs’ü yayda, aksiyonunun ve eril enerjinin temsilcisi Mars’ı kovada görüyoruz. İsmi ilişki olsun ya da olmasın, partnerler geleneksel paylaşımları değil macerayı tercih etmeye meyilliler. Her akşam evde oturup TV izlemek yerine, partnerinizle birlikte bir seyahat planı yapabilirsiniz. Zira eğer evde oturup gözünüzü ve parmaklarınızı telefona ya da kumandaya kitlemeye devam ederseniz, yaşadığınız ilişkinin aslında ne kadar gerçek olduğuna dair türlü sorularla ve sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu dolunay insanların normalden daha da fazla saçmaladıklarına tanık olabilir, birbirimize yabancılaşabiliriz. Sözüm ona insanların kendi kişisel alfabeleriyle konuşmaya çalışmaları yüzünden birbirimizi anlamakta da zorlanabiliriz.

Oysa anladığımız ve anlaşılır olduğumuz diller ne güzeldir. Dil, yüreğimizin sesi ve imgeleridir, gönlü iyi olanı ve kötü olanı ayırt etmemizi sağlar.  Aşkımızın, sevgimizin, özlemlerimizin, tutkularımızın, suçluluğumuzun, pişmanlığımızın, heyecanımızın dili aynıdır ama farklı ağızlardan konuşuruz hepsini. Gönlümüzün denizinin kıyılarıdır dil, denizimiz dalgalandıkça vururuz içimizdekileri kıyılara. Kendimizi doğru ifade edemediğimizde ise, dil kaybettirir yolumuzu ve yolumuzdaki insanları. Kibirli sözcüklerle bir kule inşa edip tanrılara kafa tutmaya çalışırken, yıkılır dünyamız başımıza.

6 Aralık dolunayıyla özdeştirdiğim bir film de önereceğim size. Fırsatınız olursa mutlaka izleyin. 2013 yapımı, “Sözcükler ve Resimler” ismi.

Diller kaybolur bir gün, yerine yenileri gelir. Siz yeter ki şimdi kendi dilinizdeki sözcükleri kullanarak en güzel resimlerinizi, renklerinizi kullanarak en güzel kelimelerinizi, notalarınızı ya da bedeninizi kullanarak en güzel duygu ve düşünceleri konuşun. Her dilin özü anlaşmaktır ve anlaşmanın iyileştiremeyeceği yara yoktur.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Seçim Astrolojisi : Doğru zaman, doğru insan
Ruhun Serüveni – Doğum Anındaki Ay Fazı hayatımızı nasıl etkiler?
Astrolojide Elementler: Haritada hava elementinin dağılımı
Gönül Fincanı Dile Gelince
Ay burçları : Ay İkizler Burcunda
İkizlerde Dolunay: Etikete aldanmayın!
İkizler burcunda Dolunay: Sözcüklerin Gücü
İkizler burcunda dolunay: Gerçeğin sözcüsü
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
İkizler Burcunda Dolunay: Yalanın ve Gerçeğin İki Yüzü
İkizler ve Yay Burçları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar