Ay ve Güneş tutulmaları, Mars ve Satürn birleşimi: Kaderin cilveleri

Dünyevi olarak ve kişisel hayatlarımızda Mart’tan beri, yani son 6 ay içerisinde başlayan ve gelişen mevzuların kapanışını ve yeni başlangıçları simgeleyen tutulma mevsimine adım atıyoruz. 18 Ağustos Kova burcunda Ay tutulması, 1 Eylül Başak burcunda Güneş tutulması ve 16 Eylül’de Balık burcunda Ay tutulması gerçekleşecek. Önemli bir dönemin sonunu gösterdiği kadar, dünya genelinde, bir liderin çöküşü, görevinin sonu, miadının dolması anlamına gelebilen ve 2017 Şubat ayına kadar sürecek yeni bir dönemdeyiz. Toplumun genel trendini değiştirecek gelişmeler yaşanabilir.  Ağustos ve Eylül aylarında yaşayacağımız her şey, önümüzdeki 6 aylık dönemin konularını da belirleyici olacaktır.

Ay ve Güneş tutulmaları, konfor alanlarımızdan çıkıp, yeni alanlar keşfetmemize önayak olan etkilerdir. Olgunluk eşiklerini simgeleyen tutulmalarda, “değişim” genelde elimizde olmayan sebeplerden dolayı zorunlu hale gelebilir. Kontrol edemediğimiz olayların ve aklımızın ucundan bile geçmeyen ihtimallerin gerçekleşmesi bir endişe ve korku havası yaratsa da, değişim karşı konulması gereken değil, uyum sağlanarak yeni bir rotanın benimsenmesi gereken aşamadır.

Evlilikler, ayrılıklar, doğum, hamilelik, iş veya ikamet değişiklikleri sağlıkla ilgili operasyonlar ve benzeri insanın hayatında önemli evreleri simgeleyen pek çok olay tutulma zamanlarına denk gelebilir. Bu nedenle de tutulmaların eşlik ettiği tüm tecrübelerimizin “unutulmaz” bir tarafı vardır.

Tutulmalar biraz da “oyunbozan” dır. Zaman çok hızlı akıyormuş gibi hissedebiliriz. Planlarımız ve beklentilerimiz de aniden yön değiştirebilirler.

Tutulma derecelerine yakın doğanların ve bu derecelerin yakınında gezegenleri bulunanların da dönüm noktası niteliğinde değişimler yaşaması olası. Ay tutulması haritanızda gerçekleştiği ev, sonlandırmanız ve böylece özgürleşmeniz gereken konuları, Güneş tutulmasının gerçekleştiği ev ise hangi konularda yeni bir düzen inşa etmeniz gerektiğini gösterir. Natal Güneş’in üzerinde gerçekleşen Güneş tutulması güç verir ve karşıt noktasında gerçekleşen tutulma kişinin Güneş’inin niteliklerini zayıflatır.

Ağustos ayında öncelikli etkisini hissedeceğimiz üç temel gökyüzü hareketi var;

Satürn Retro’sunun sonlanması,

Kova burcunda Ay tutulması,

Mars ve Satürn’ün Yay burcunda son kez bir araya gelmesi.

12 – 28 Ağustos tarihleri arasında

13 Ağustos günü Satürn Retro hareketini sonlandırarak ileri gitmeye başlayacak. Dolayısıyla ülke yöneticilerinin Mart sonundan itibaren üzerinde çalıştıkları bazı yaptırım kararlarını uygulamaya koymaları söz konusu olabilir. Ancak bu kararların popüler olması ya da benimsenmesi zor görünüyor.

Kova hava burcu olduğu için, sosyal ayaklanmalar, özgürlük arayışı ve toplumsal başkaldırılarla ilgili bulunur.  Rüzgârın aniden yön değiştirmesi sebebiyle yaşanan şok edici gelişmeler, bazılarının ayağının altındaki zeminin kaymasına ve bazılarının kendilerini daha sağlam zeminlerde bulmasına yol açabilir. Ülkelerinde seçim aşamasına hazırlık yapanlar için, sert bir dönem öngörülebilir. Mars’ın Yay burcunun 9. Derecesindeki Antares’le kavuşumu, açık fikirliliği ve kötülüğe karşı savaşmayı simgeler ama şiddetli bir tarafı da vardır; Ateşten ve silahlardan gelebilecek tehlike demektir. Ay tutulması anı haritasında yükselen Akrep’te yer alıyor ve tutulmanın Algol sabit yıldızına kare açısı var; Ölümcül karşıtlıklar olarak yorumlanabilir. Aynı zamanda finansal bir sarsıntıya da hazırlıklı, kazalara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

2016’da Satürn – Neptün karesinden sonra en önemli gökyüzü hareketi, Mart ayında Mars’ın Yay burcunda Satürn’le birleşerek Retro’ya başlaması, Akrep burcuna gerilemesi sonra Satürn’le tekrar buluşması oldu. Yani aslında ardımızda bıraktığımız 6 ay, Mars Satürn kavuşumu tadında son derece olaylı ve şiddetli geçti. Açının etkisini yitirmesi ise Ağustos sonunu bulacak.

Mars Satürn kavuşumu, iki silahlı gücün karşı karşıya gelmesi, biri genç diğeri yaşlı iki erkeğin birbiriyle iktidar mücadelesi, otoriteye başkaldıran gençler gibi anlamlara gelebilir. Mars Yay ve Antares birleşimi sembolik olarak akla, silahlı bir elçiyi getiriyor. Mars Yay dışarıdan (yabancı) gelen müdahaledir. Satürn’ün Yay kavuşumu ise dini liderleri, devleti, rektörleri, ibadet merkezlerini temsil edebilir. Her ne şekilde olursa olsun Mars ve Satürn ilişkisi eril prensiplerin orantısız dışavurumudur ve genelde bu durumdan en çok kadınlar ve çocuklar mağdur olurlar.

Bireysel hayatlarımıza ise Mars Satürn birlikteliği, babayla anlaşmazlıklar, ayrılıklar ve çatışma getirebilir. Babamızdan ya da baba gibi benimsediğimiz figürden aldığımız yaralar gündeme gelebilir.

1 Eylül’de Güneş tutulması

1 Eylül Başak burcundaki Güneş tutulması, yeni bir düzenin kurulması yönünde itici güç oluştursa da, tutulma haritası rutinimize devam etmemizi olanaksız kılabilecek kadar zor. Güneş tutulmasına ayrıca bir diğer yazımda kapsamlı değineceğim.

30 Ağustos günü Merkür Başak burcunda geri gideceğinden, anlaşmalarınızın, projelerinizin, başvurularınızın ve imzalarınızın başlangıç tarihlerini 23 – 24 Eylül’den itibaren seçmenizi öneririm. Retro Merkür elektrik, internet, su kesintilerine sebep olabilir, iletişimi aksatabilir. Bilhassa 10 – 17 Eylül tarihleri arasında seyahat planı yaparsanız, umulmadık aksiliklerle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Gidişata bakıp kederlenen insanlar bana “umut var mı?” diye çok soruyorlar. Elbette umutluyum. Genel itibariyle fırtınaların dinmesi aşamalı olarak (Eylül’ün 2. yarısı ilk aşama) Kasım’ı bulacak ve fakat bu defa çiçek çocukların, çiçek gibi insanların, âşıkların, barış güvercinlerinin de yüzünü güldürecek olan, Terazi burcundaki Jüpiter’le flört ediyor, Satürn ve Uranüs üçgeniyle hak ve özgürlüklerimizi birbirimize üstünlük sağlamamak koşuluyla yeniden kazanıyor olacağız.

Cesaret ve umutla…

İlk olarak HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Mitolojide ve Astrolojide Satürn
Astro-Portreler : Mozart’ın doğum haritası
Aslan ve Kova Burçları
Astrolojide ve Mitolojide Uranüs
Claudius Ptolemy’den (Batlamyus) Astrolojik Aforizmalar
Ay burçları : Ay Kova Burcunda
Astrolojinin amacı ve Astroloğun sonsuz arayışı
“Kova” Olmak
Kova Burcunda Yeniay : Uçurtma rüzgarları
Kova burcunda Yeniay : Dizginlerden özgürleşmek
Kova Burcunda Yeniay : Hakikat geleceği özgür kılar
Mars ve Satürn, Mars ve Neptün Açıları: Yılın en kırılgan zamanları
Uranüs Boğa Burcunda (2018 – 2026): İnsanlığın Değeri ve İnsan Olmanın Bedeli
Kova burcunda Yeniay : İnsanlık Bilinci

İlginizi çekebilecek diğer yazılar