Yengeç burcunda Yeniay: Kendinize kalbi olan yollar seçin

Sezgisel, içedönük ve Ay’ın dünyaya görünür olmayan yüzü gibi gizemli yönleriyle Yengeç burcu, ancak beslendikçe ortaya çıkabilecek ham potansiyellerimizdir. Yengeç burcunun kabuğu gibi, ev, beden, yeryüzü, ana rahmi de bir kabuktur ve insanlar ancak kabuklarını yani zırhlarını kırıp dışarı çıkabildikleri oranda büyümeyi başarırlar.

Sümer mitolojisinde kaplumbağa figürü ile temsil edilen bu burç, Mezopotamya söylencelerinde “insana açılan kapı” ve “ruhun kapısı” olarak mana bulur. Bu tanımıyla Yengeç burcu insanın derin ruhsal bilgeliğine ve duygularına karşılık gelir. Antik Mısır inancında Sirius yıldızının yükselişine ev sahipliği yapan Yengeç burcunun, yeryüzünün doğum zamanına da işaret ettiği söylenir. Bu sebeple de Yengeç burcu her şeyin evi, hamisi ve annesi olarak benimsenir. Yazgı, hayat ve doğa doğurgandır. Doğum zamanlarında ölümün de varlığı her zaman hissedildiğinden, Yin ve yang diyalektiğinde Yengeç burcu, Yin enerjisiyle açıklanır.

Yengeç burcunun sembolünde kadın göğüslerini andıran, iç içe duran ve birbirine karşılık geren iki daire vardır. Duyguların ve dişiliğin döngüsünü ifade ettiği kadar, ruhun girdaplarını da gösteren bu sembol içe dönüklüğün de enerjisini yansıtır.

Yeniay’ın Konusu

24 Haziran günü gerçekleşecek Yengeç burcunda Yeniay ‘ın mesajı semboller, anılar, hisler ve rüyalar aracılığıyla ortaya çıkabilir. Transit Mars da Yengeç burcunda seyrettiği için, huzursuz uykulardan ve vahşi düşlerden bahsedilebilir. Sıcak ve korunaklı bir yuvadaki yavru kuş gibi güvenceye ihtiyaç duyan bu burçtaki Yeniay enerjisi, konfor alanlarımızdan çıkıp kendimizi gerçekleştirebilmemiz için bizi yaşamın tuhaf sınavlarına yönlendirebilir. Alışık olduğunuz şeyleri, tanıdık çevremizi geride bırakarak büyümeye ve gelişmeye cesaret etmek zorunda kalabiliriz.

Korumak ve saklamak istediğimiz şeyler, hayatımızın köklendiği yerler ve insanlar, yaşamın kökenleri hakkında arayışlar kafamızı meşgul edebilir. Aile ve kariyer arasında bir yenilenme gerekliliğinin eşiğine gelebiliriz. İnsanı merkeze koyan doktorluk, hemşirelik, bakıcılık, psikoloji, otelcilik, emlakçılık, tarım, gıda, mahalli politikalar, balıkçılık ve teknecilik gibi işler rağbet görebilir ya da toplumsal gündemde bu sektörlerle ilgili gelişmeler söz konusu olabilir.

İstanbul ve New York klasik astrolojide Yengeç burcuyla temsil edilir. Yengeç genel anlamıyla da şehirler, kanallar, bankalar, kasalar, suya kıyısı olan yerlerdir. Mars’ın Yengeç burcunda olması ve sert açıları sebebiyle 24 Haziran – 4 Temmuz ve 17 – 20 Temmuz tarihleri arasında bu yerlerle ilgili olaylar, evde, ailede ya da memlekette kavga, gıda ve kaynak için mücadele, içişlerinde huzursuzluk, iç – çatışma, bankalarla ilgili krizler, aile şirketlerinde, cemiyetlerde ayrılıklar, kadınların başkaldırısı, konut güvenliği ve yapılarıyla ilgili gelişmeler, ikametle ilgili karmaşalar, ev vergileri gündeme gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Yeniay, başlangıçlara, doğumlara yani sembolik olarak tohumların ekildiği zamana, Dolunay ise hasat zamanına işaret ederler. “Yengeç burcu meme arayan bebek ya da bebeğini arayan meme” benzetmeleriyle açıklanabilir. Yengeç burcu anaç tavuk ya da ebedi çocuktur. Fakat kendinizi ihmal etmeden, doğru bir mesafeden sınırlar çizerek ve de en önemlisi kimse sizden talep etmediği sürece başkalarını aşırı koruma ve kurtarma eğiliminizi tedavi etmeniz gerekiyor. Yörüngesinde bir uydu gibi dönüp durduğu merkezler/güneşler yaratarak bağlılık geliştirmeye yatkın olan Yengeç burcu, kendi samimiyet çemberini bir kalkan olarak görebilir. Kimseyi bir kabuk ya da Güneş olarak benimsemeden, kendimize acıyarak vakit kaybetmeden, gözyaşlarıyla başkalarına duygusal şantajlar yapmadan yani zayıflıklarımızı bir zorbalık haline getirmeden insanlarla ilişki kurmayı öğrenmek zorundayız.

Çocukluğunu bir cennet olarak tasvir etmeyi ve bu cenneti mitolojik hikâyelerle süsleyerek aktarmayı seven Yengeç iyi de bir hikâye anlatıcısıdır. Fakat Oğlak burcunda gerçekleşecek dolunaydan büyük zarar görmemek için kendinize anlattığınız masallar konusunda gerçekçi olmanız gerekebilir. Hayatınızdaki rekabetleri ve asıl mücadeleyi fark ederek tembelliğe son verip, ileriye doğru bir adım atmanız faydalı olabilir. Asıl konuyla alakasız dolambaçlı yollara sapmadan ve harekete geçmek yerine sadece temennide bulunmadan geleceğiniz konusunda sorumluluk almayı denemelisiniz.

Duygu merkezli yaşayan duygu ustası Yengeç burcu çoğu zaman görünmez pek çok şeyi görebilirken, somut ve görünür olan şeyleri görmekte başarısızdır. Bu durumda sadece sezgilerinize güvenerek “Ben böyle hissediyorum o zaman kesin böyledir” demek yerine durumları makul bir şekilde analiz etmeniz daha doğru yargılara varmanızı sağlayabilir.

Gelgitler

Ay okyanusla sevişir ve aralarındaki bu olağanüstü aşk medcezirlere hayat verir. Bu yüzden de Ay’ın yöneticisi olduğu Yengeç burcu dalgalı ve yoğun ruh hallerine rağmen daima kıyıya, limana ya da eve dönmek demektir. Yükselmek ve düşmek için gelgit olmak zorunda değilsiniz. Kıyıya dokunmak için dalga olmanız da gerekmez. Yengeç burcundaki Yeniay sahildeki bir kum tanesine bile tüm olan bitenin duygusunu hissettirebilir.

Kendinize kalbi olan yollar seçin

Yengeç burcu su elementindendir ve suyun bütün doğasını varoluşuna yansıtır. Su direnç göstermez, sadece akmanın ve boşlukları doldurmanın yolunu arar. Sarsılmaz duvarlar gibi önünüzü kesip sizi durdurmaz. Sonunda sadece gitmek istediği yere yönelen suya, kimse mani olamaz. Nasıl ki elinizi suya daldırdığınızda sizi saran bir şefkat hissedersiniz, insanın da tabiatı büyük oranda su, gözyaşları, terden oluşur. Su gibi insan da bulunduğu kabın şeklini alır. Sadece suya bakarak bile ne çok şey öğrenir insan; zira içimizdeki yaşam, bir nehirdeki su gibidir. Eğer önünüzdeki engeli aşamıyorsanız, etrafından dolanın ve kendinize kalbi olan yollar seçtiğinizden emin olun.

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Yengeçte Yeniay – Eve dönmek
Yengeç burcunda Güneş Tutulması: Yaşamdaki kaynaklarımız
Astrolojide Ay : Ölümsüz bilge kadın
Sabit Yıldızlar – Sirius
Astrolojide Yükselen burç ve Ay Burcu
Kişisel Ay Takvimi
Yengeç burcunda Yeniay : Geldiğimiz yerin arayışı
Ay burçları : Ay Yengeç Burcunda
Astrolojide Ay Fazları ve Etkileri
Su Burçları : Yengeç, Akrep ve Balık
Yengeç ve Oğlak Burçları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar