Boğa Burcunda Yeniay: Yeşermek ve Yerleşmek

5 Mayıs günü Boğa burcunun 14. Derecesinde yeniay gerçekleşecek. İçgüdüsel olarak doğanın büyüleyici güzelliğini hissettiğimiz birleştirici ve bir arada tutan gücüne tanık olduğumuz, yaşamı kutlamak için coşku duyduğumuz bir aşamadayız.  Ay yüceldiği Boğa burcunda Güneş’le bir araya geldiğinde ruh halimiz dengelenir ve tuhaf bir güvenlik duygusuyla sarıldığımızı hissedebiliriz.

Boğa burcunda yeniay hayatın köklendiği ve büyüdüğü toprağın zengin içerikli tabakasına benzer. Organik yaşamın kendi kendisini besleyebilen yaratıcı gücü ve yeryüzünün akıl almaz kuvveti Boğa burcuyla tasvir edilir.

Boğa dünyevi tecrübemizin kökeni olan ve bizi sarıp çevreleyen dünyayı algılamamızı sağlayan duyulardır. Venüs’ün form kazandıran niteliği Boğa burcunda ön plana çıkar, bedensellik ve bedenimizle kurduğumuz ilişki güçlenir.

Boğa yeniayında maddi ve duygusal kaynaklarımızla iletişime geçer, değer verdiğimiz ve bizi değerli kıldığını düşündüğümüz şeylerle değersiz olan şeyleri ayıklarız. Enerjimizi bize en iyi ve faydalı biçimde geri dönecek şeylere harcadığımızdan emin olmak isteriz. Boğa sonuç odaklıdır. Bankadaki parasının, yatırım yaptığı ilişkinin sonucunu mutlaka görmek ister.

Boğa Yeniayı ve Yaşanabilecek olası gelişmeler

Boğa Yeniayı doğum haritanızın hangi evinde gerçekleşecekse bu evin konusu kapsamında kalıcı ve dayanıklı zeminlerin arayışı gündeme gelebilir. Örneğin 8. Eve düşen yeniay kişinin belki de biriyle ortak yatırımlar yapması anlamına gelebilir. 4. Evdeki yeniay aile kurmak ev almak yeni bir yer açmak ya da inşa etmekle ilgilidir. 11. Evdeki yeniay geleceği garantiye almanın arayışı ve sağlam dostlukların temelinin atılması gibi anlamlar taşır.

Para, gayrimenkul gibi kendimizi güvende hissettiren somut değerler, beş duyumuzla algıladığımız ve zevk aldığımız şeyler, bu şeylere kalıcılık ve sürdürülebilir nitelikler kazandırmak Boğa burcuyla ilgilidir. Boğa Yeniay’ı temel atılabilecek ve duygusal manada köklenilebilecek bir toprağın, yeni bir evin ya da zeminin arayışıdır. Ay boyunca yeni ilişkilerin ortaklıkların yatırımların yeşerebileceği projeler ve yerlerle ilgili gelişmeler yaşanabilir.

Oğlak’taki Satürn’e üçgen açıda olan Yeniaya rağmen 7 sene boyunca Boğa burcunda ilerleyecek olan ve toprak, yeryüzü, kaynaklar, ekonomi için tahmin edilmesi zor, sarsıcı ve vahşi nitelikte olan Uranüs’ü hatırlamakta fayda var. Geri planda Satürn Plüton birleşimi gerçekleşiyor ve 17 – 21 Mayıs arasında etkisi hissedilecek Akrep dolunayının psikolojik sınırlarımızı zorlayabileceğini şimdiden öngörmekte fayda var.

Yeniayın Gölgesi – “Kıymetlimss”

Her burcun olduğu gibi Boğa burcunun da karanlık bir yüzü vardır. Boğa’nın yönetici gezegeni Venüs’ün karanlık tarafında arzunun yok ediciliği bulunur. Dolayısıyla sevginin ve aşkın sembolü Venüs madalyonun öteki yüzünde ölümcül çekimleri ve tutku suçlarını simgeler.

Boğa’nın karanlık yönlerinden bir diğeri ise sahip olma arzusudur. İşini şansa bırakmayan Boğa, inatçı ve katı tutumuyla, parçaları bir arada tutarak bölünmez bir bütün olmayı arzu eder. Fakat bir an içinde bu bütünün binlerce parçaya bölünebilmesi Boğa’nın en büyük dersi olur. Çünkü biz ne kadar sıkı tutunursak tutunalım, hayat özellikle de hırslı olanlarımıza, örneğin Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gollum’a ve benzerlerine sağlamcılığın, garanticiliğin ve en önemlisi sahip olmacılığın bir yanılsama olduğunu hatırlatmanın daima farklı yöntemlerini bulur.

Değişime direnmeye eğilimli olan toprak burcu Boğa’yla ilgili “çamura saplanmışlık bir yere çakılı kalmışlık” hissi ortaya çıkabilir. Örneğin geleceğin belirsizliğinden korkup uzun zamandır mutsuz bir evliliği, ilişkiyi sürdürmeyi seçmek gibi. Değişmesinden korktuğumuz değişimi göze alamadığımız kendimizi hareketsizliğe mahkûm ettiğimiz şeylerin de bedeli vardır ve bu bedeller genelde ağır olur.

Boğa burcunda Yeniay değişim korkusu hissedenler için yedeklemek, biriktirmek ve stoklamak anlamına da gelebilir. Eğer yoksunluk duygusuna fazla odaklanırsanız, farkında olmadan tamamlanmanızı sağlayacak enerjiye de direnç gösterirsiniz. Her şey enerjidir, bizler enerjiyiz. Bu nedenle nasıl hissettiğimiz, nasıl düşündüğümüz, enerjimizi nasıl kullandığımız ve nasıl yansıttığımız önemli. Kendinize yaptığınız telkinlerde üretken ve iyimser olmaya çalışın.

Niyet Dilek ve Meditasyon

Yeniay oluşurken Ay hala karanlıktadır. Hilal fazına kadar olan zamanda henüz her şey hala belirsizdir. Yeniay fazı zihnen ve bedenen geçmiş ayın enerjilerinden arındığımız yeni niyetler ve iyi dileklerle gelecek günleri karşılamaya hazırlandığımız evredir. Yeniay’ın sağaltıcı enerjisiyle uyandığım bu sabah içimden geçtiği gibi;

Doğanın beni şekillendirmesine izin verecek doğaya ona zarar vermeden şekil vermeyi öğreneceğim. Bana neyin mutluluk verdiğini ve beni hoşnut etmeyen şeyleri bulacağım. Temas kurduğum her şeyin değerini bileceğim. Bedenimin her hücresini, her organını ve bedenimi saran yeryüzünü fark edecek yaşamımı idame ettirmemi sağlayan kaynakları koruyacağım. Ayaklarımın toprağın güven veren serinliğini hissetmesine izin verecek, avuçlarımdaki kilin yapışkan bir arada tutan niteliğini duyumsayacağım. Topraktan kil taş ve ahşap toplayacağım ve bunların dokularını ruhumda hissederek kendim için dünyada bir güzellik yaratacağım. Fiziksel bedenim içinde en iyi biçimde yaşamayı öğreneceğim ve hayatın bedenin sınırlarından ve beş duyudan daha fazlası olduğunu kabul edeceğim.

Cesaret ve umutla

 


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Boğada Yeniay : Bir başka bahar
Boğa burcu sembolizmi: Toprağın gücü ve ormanın ruhu
Boğa burcunda Güneş tutulması: Kalıcı şeylerin temeli
Ruhun Serüveni : Doğum Anındaki Ay Fazı hayatımızı nasıl etkiler?
Boğa Burcunda Yeniay : Doğanın sırrı sabırdır
Astrolojide Toprak Elementi : Boğa, Başak ve Oğlak Burçları
Yükselen burç ve Meslek Seçimi : 10. evdeki burçlar
Yükselen burç, Ay Burcu ve Güneş burcu
Boğa ve Akrep Burçları

İlginizi çekebilecek diğer yazılar