Merkür Oğlak burcunda: Nefes aldıran esler

Oğlak Burcu

Seyir halindeki Merkür ortalama yirmi günde bir burç değiştirir ve Merkür burç değiştirdiği her sefer yeni fikirlere uyumsağlamak ve adeta yeni bir dil öğrenme anlamına gelir. Astrolojide iletişimin her yönü ve hayatı nasıl algıladığımızla ilgili olan Merkür Oğlak burcunda bugünden itibaren ilerleyecek. Yani son üç haftadır kafanızı toplamakta zorlandığınız için net olmayan kararlarınızda artık bir sonuca varmanız beklenebilir.

Merkür Oğlak burcunda

Doğum haritasında bulunduğu konuma ve yaptığı açılara göre kendinizi nasıl ve nelerle ifade ettiğinizi açıklayan Merkür, yazmak, konuşmak, öğrenmek ve bilhassa el becerisi gerektiren konularda yetenekli olup olmadığınıza da ışık tutabilir. Örneğin; 3. evde İkizler burcu ya da Merkür bulunuyorsa ve Merkür’ün Uranüs’le ilişkisi-özellikle sert açıları-varsa genelde kendini sıra dışı biçimde ifade etmeye eğilimli olan, düşünsel olarak heyecan arayan birinden bahsedebiliriz. Merkür’ü Yay burcunda olan kişi ise sözüm ona konuştuktan sonra düşünmeye elverişli olabilir. Temel olarak aklımızı nasıl kullandığımızı gösteren Merkür, en çok hangi konuda kafa yormaya eğilim gösterdiğimizi ve bu eğilimlerin hayatımızı iyimser ve kötümser yönde nasıl etkilediği sorusuna da yanıt olabilir. Örneğin; Merkür Yengeç burcunda aile ile ilgili her konuda yoğun düşünme ve genelde gelenekçi bir düşünce tarzı verebilir. Oğlak burcuna temas eden her gezegenin temsil ettiği konular ise ciddiyet kazanır. Bu yüzden de Merkür Oğlak burcunda ciddi, rasyonel ve kariyer odaklı düşüncelerle ilgilidir.

Yol/yolculuk düzenlemeleri, iptal edilen yenilenen toplu taşıma araçları ya da eski yol güzergahları, medya, iletişim ve habercilikle ilgili ciddi engeller ve sorunlar ülke gündemini meşgul edebilir. Hayvan dostlarımız da Merkür yöneticiliğindedir ve bu süreçte bakımlarını ihmal etmemek gerekir.

Merkür Oğlak burcuna ilerler ilerlemez Satürn’le birleşecek. Hemen ardından Ay Oğlak burcuna ilerleyecek. Yani bugünden başlayarak 17 Ocak Oğlak burcundaki Yeniay’a kadar olan evrede toplumsal hayatı etkileyen siyasi zirveler ve bireysel hayatlarımızda aldığımız resmiyet gerektiren mesleki kararlar gündeme gelebilir. Örneğin; istifalar artabilir, ortaklıklar bozulabilir ve yanıt beklediğimiz bazı projeler sonlanabilir. 17 Ocak’tan itibaren ise yeni başlanan işler, iş anlaşmaları, imtihanlar ve yeni atamaları konu alan toplantılar yoğunluk kazanabilirler.

Merkür ve Satürn birleşimi isminin önünde taşıdığı bir dolu unvanla zekasının ve bilgisinin teyit edilmesine ihtiyaç duyan birine benzetilebilir. Eğer unvan sizin için çok önemliyse Satürn Merkür birleşimi yetersizlik, başarısızlık ve yanlış yapma endişesi gibi korkuları yüzeye taşıyabilir.

Transit Merkür Oğlakta

Transit Merkür Oğlak burcunda ilerlerken bizi olgunlaştıran tercihler yaparız. Merkür astrolojide kardeşi/kardeşleri de simgeler. Dolayısıyla Satürn etkisiyle kardeş konusu da önem kazanabilir. Kardeşimizle beraber alacağımız yeni eğitimler, başlayacağımız projeler ve katılacağımız ortak etkinlikler söz konusu olabilir. Merkür ve Satürn birleşimi zor yoldan öğrenmek anlamına gelir. Bu dönemde kardeş ya da kardeş gibi gördüklerimize karşı sorumluluklarımız artabileceği için, üstlendiğimiz bu sorumlulukların kardeşimizle olan ilişkimize zarar vermemesine özen göstermeliyiz. Eğer taşıyamayacaksak kardeşimizin sorumluluğunu daha en başından hiç üstlenmemiz gerekir.

Nefes aldıran esler

Yay burcundaki etkisinin aksine Oğlak burcundaki Merkür konuşmadan önce söylenecekler üzerine düşünmenin sembolüdür. Bir diğer taraftan çevremizdeki insanların bizi gerçekten dinlemedikleri düşüncesine kapılarak konuşmak istemeyebiliriz. Merkür Oğlak transitinde söylediklerimizin içeriğinden çok nasıl söylediğimiz önem kazanır. Merkür/Satürn kavuşumu kulak/işitme sorunlarına da işaret edebilir. Psikolojik açılımı ise kişinin olumsuz şeyler işiteceği korkusuyla kulaklarını dış dünyaya kapatmasıdır.

Sessizlik olmadan sözler anlamını yitirir. Karşıdakini dinlemeden sadece konuşmak insanlarla iletişimimizi ve belli mesafeler olmadan yakınlaşmak ilişkilerimizi iyi etmez. Merkür Oğlak birleşimi olaylarla ve insanlarla aramızdaki bu çeşit mesafelerdir. Müzikteki suslar besteye nasıl anlam katıyorsa, insanlarla ilişkilerimizde de nefes aldıran eslere ihtiyaç vardır.

 

Cesaret ve umutla…

İlk kez HThayat sayfasında yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


Benzer Yazılar;

Merkür Akrep burcunda : Serbest dalış
Merkür Oğlak burcunda: Ciddiyet gerektiren kararlar
Merkür Kova Burcunda
Merkür Oğlak Burcunda
Merkür Yay Burcunda

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar