Merkür Yay Burcunda / 2013

Doğum Haritasında Merkür Yay Burcunda

Haritasında Merkürü Yay burcunda olan biri, coğrafi bir harita çizmeye kalksaydı, bütünsel kompozisyonda etkileyici renkler kullanır, resmettiği her yer hakkında bilgi edinir ve dünyayı gezmek için plan yapmaya başlardı. Ancak muhtemelen çizdiği haritanın ölçekleri yanlış, kasaba ve köyler haritada atlanmış olurdu. Yay gerçekten de sıradan ayrıntılardan çok sıkılır, detay gerektiren işleri başkalarının yapmasını tercih eder.

Merkür’ü Yay burcunda bulunan kişilerin çoğu yaşam boyu akademik çalışmalar yapmayı tercih ederler; Çünkü bilgiye karşı merakları ve açlıkları dinmez. Bilgiyi paylaşmaya ve yaygınlaştırmaya duydukları arzuyu eğitimci, bilim insanı ya da yayıncı olarak gerçekleştirirler. Adalete tutkun olanları, genelde yargı sistemiyle ilgili görevler üstlenirler. İnançlarının peşinden gitmeyi tercih edenler ise, din adamları haline gelebilirler.

Bir de kaş yapayım derken göz çıkarma uzmanlarına rastlanır; Merkür Yaydayken özellikle iletişim konusunda hantallık verebilir. Niyetiniz her ne kadar iyi olsa da, tutkulu düşüncelerinizi savunurken karşınızdaki kişinin hislerini göz ardı edebilir, farkında olmadan davanızı dile getirmek uğruna yaralayıcı sözler sarfedebilirsiniz. Birini kırdığınızı anladığınız zaman (genelde size bunu açıkça ifade edilmesi gerekir) o zaman da hatanızı telafi etmek için yapamayacağınız şey yoktur.

5 – 24 Aralık / Merkür Yay Burcunda

İletişim ve ifadenin gezegeni Merkür, felsefenin mümessili açık fikirli Yay burcundayken,  basmakalıp inançları sorgulamaya başlarız. Merkür Akrep burcunda ilerlerken psikoloji, psikopatlar, suçlu profilleri gibi konular ilgimizi çekerken, Merkür Yay’la birleştiğinde, gelecekle ilgili vizyonlardan, kehanetlerden, astrolojiden, filozoflardan ve yapıtlarından cezboluruz. Arkadaşlar arasındaki sohbetlerimiz daha neşelidir. Yüzümüzü güldürecek haberler alır seyahat fırsatlarını kaçırmayız.

Merkür’ün Yay’la buluşması tam anlamıyla “gerçeğin arayışını” simgeler. Ayrıntıları gözardı ederek yaşamı büyük resimden değerlendirmeye çalışırız. Merkür’ün Yay’da zararlı bulunmasının açılımı da aslında detaylar konusundaki özensizliğinden kaynaklanır.

5 – 24 Aralık arasındaki süre sanatçılar için üretken, akademisyenler ve eğitimciler için yoğun geçebilir. Siyasetçiler, bilim insanları ve gezginler için de dinamik bir süreçtir. Geleceğe umutla bakan aktivistler de gündemimizi meşgul edebilirler. Özellikle üniversite öğrencileri hak ve özgürlükleri için mücadele verebilirler.

Coşkuyla savunduğunuz şeyi dile getirirken, fikirlerinizin herkes için uygulanabilir olduğundan emin olmalısınız. Örneğin politik vizyonunuzu açıklarken sözlerinizi ve söylediklerinizin mağdur edebileceği insanları iyi düşünün, hemen yargıya varmayın. Amacınız sadece düşüncenizi dile getirmek olmamalı, karşınızdakini de dinleyin. Yoksa fikrinizi gerçekten savunuyor sayılmazsınız. Ya da teorileri sevebilirsiniz ve evet vizyon sahibi olabilirsiniz ama gerçekten elle tutulur kanıtlarınız olmadan düşünceleriniz bir işe yaramayabilir.

Merkür Yay’dayken organize olmak çok zordur.  Özellikle 4 – 8 Aralık tarihleri arasında Neptün’e kare açısına rastlıyoruz; Sabırsızlığınız ve bir konuya odaklanmakta güçlük çektiğiniz için, önemli evraklarınızı, anahtarlarınızı kaybedebilir, yaptığınız görüşmelerde ya da insanların önünde bir performans sergilerken söyleyeceklerinizi unutabilirsiniz. Sıkıldığınız için atladığınız o sevimsiz detaylar yüzünden işleriniz de uzayabilir. Bilhassa tutamayacağınız sözler vermekten kaçınmalısınız. Birine kefil olurken, güvence verirken ya da bir anlaşma imzalarken tüm koşulları gözden geçirdiğinizden emin olun. Neptün’ün sisleri arasında adres sorduğunuz kişiler sizi yanıltabilirler. Sisler arasındayken görüş alanımız kısıtlıdır ve yüzleri kolayca seçemeyebiliriz! Neptün’ün aldatıcı ve algımızı felce uğratan sisleri ayın 8’i civarında dağılmaya başlayacaktır.

8 – 11 Aralık tarihleri arasında etkisini gösterecek olan Merkür ve Uranüs arasındaki üçgen açı teknoloji, bilim, bilgisayarlar ve internetle ilgili çalışmalar yapanlar için ilham verici olabilir. Aynı günler sosyal ortamlarda yeralmak, iş görüşmeleri yapmak, arkadaşlara zaman ayırmak için idealdir. Yaratıcı yazılar kaleme alabilir, ürünlerinizin pek çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Genelde Merkür Uranüs’le işbirliği içindeyken, pasaport, kimlik, arabalar, telefon ya da bilgisayarlar yenilenir, vize başvuruları yapılır ve seyahat biletleri alınır. Geleceğinizi şekillendirecek önemli anlaşmalar imzalayabilir, şaşırtıcı karşılaşmalar yaşayabilirsiniz.

Merkür’ün Yay burcundaki gezintisi boyunca aklınıza pek çok kişinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz yeni fikirler gerebilir. Ancak sadece siz düşünmeyin, başkalarına da danışın. Fikrinizi satabilmeniz için insanların en temelde neye ihtiyaçları olduğunu ve ne istediklerini pratik bir şekilde tespit etmelisiniz. Yoksa elinizde hiç kimsenin rağbet etmediği bir icatla kalıverirsiniz.

Merkür Yay burcunda “gerçeğin ve doğrunun” arayışıdır demiştim. Ancak herkesin doğrusu aynı olmayabilir. Dolayısıyla başkalarına da söz hakkı verin. Bırakın herkes kendi doğrusunu konuşsun. Propagandayı amaç edinmeyin. Onun yerine Merkür Yay birleşiminin verdiği dolu dolu iyimserliğinizi ve yüksek sesli candan kahkalarınızı çevrenizdeki insanları motive etmek için kullanın.

Doğruyu konuşun ama kaba olmayın. İnandığınızın da ötesinde bir dünya, sandığınızdan farklı bir kişiliğiniz olabilir. Belki şans verirseniz hem yaşam hem de kendiniz hakkında pek çok yeni şey öğrenebilirsiniz.

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar