Mars Terazi Burcunda : Dolaylı tepki

Bu ay gökyüzü ilk yarısında sağ gösterip ikinci yarısında sol vuracak cinsinden…

3 Aralık günü Yeniayla yeni bir evreye başladık. 5 Aralık’ta Merkür Yay burcuna ilerlerken, 7’sinde Mars Terazi burcuyla buluşacak ve Ay boyunca sevimsiz açılar yaparak canımızı sıkacak gibi görünüyor. 10 Aralık civarında Neptün ve Jüpiter’e yapacağı 150’lik açıyla beklenmeyeni beklememizi öngören Mars, hızını alamayıp 21 Aralıktan itibaren Uranüs’e ve Plüton’a kafa turarak kriz ortamı yaratacaktır.

Daha bitmedi… Venüs’ün 21 Aralık’ta başlayacağı geri hareketini de hesaba katarak tam 4 ay boyunca Oğlak burcunda kalacağını öğrendiğinizde şaşırdınız mı? O zaman Mars’ın Retro evresiyle birlikte zararlı sayıldığı Terazi burcunda yaklaşık 6 ay (7 Aralık – 20 Mayıs) geçireceğini okuyunca küçük dilinizi yutabilirsiniz.

Dünyevi olayları incelerken Mars’ı çatışmaların ve şiddetin sorumlusu olarak gösteririz. Ama önce Mars transitinin kendi kişisel dünyalarımızdaki etkilerinden bahsetmek gerekiyor.

Mars Terazi Burcunda

Zodyak çemberini ortalama 2 senede gezen Mars, 7 Aralık günü göklerin altın skalasına ağırlığını koyacak ve geri hareket edeceği evreyle birlikte, 20 Mayıs 2014’e kadar Venüs’ün yöneticiliğindeki Terazi burcunda kalacaktır. Bilhassa öncü burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) Mars’ın konumundan ötürü ortaya çıkacak pasif – agresif etkilerle başetmek zorunda kalabilirler.

Mars Terazi burcundayken, Koçta ya da Aslanda olduğu gibi, olaylara doğrudan tepki göstermekle ve sıcak çatışmalara girmekle ilgili değildir. Mars, diplomasiyi ustalıkla icra eden Terazideyken, öfke ve benzeri tepkiler, direkt değil de dolaylı yollardan ifade bulur. Mars “ben” demekse, Terazi “sen” dir. Aslında sen demek bile dolaylı yoldan ben demektir. Sen mi yaman ben mi yaman çekişmesine girmeden önce, öz-eleştiri yaparak krizleri atlatmamız gereken 6 aylık bir döneme girdiğimizi belirteyim.

Mars Transitinin Odak Konuları

İstediğiniz ilişkiyi mi yaşıyorsunuz? Tutku mu önemli yoksa sevgi mi? İyi bir partner misiniz? Eşinize, sevgilinize, çocuğunuza ya da sorumlu olduğunuz kişiye göstermeniz gereken ilgiyi bilgisayarınıza, televizyonunuza ya da telefonunuza mı yöneltiyorsunuz?  İlişkideki rolünüzle gerçekten bütünleşebiliyor musunuz? Kendi ihtiyaçlarınız mı yoksa başkalarının ihtiyaçlarına mı öncelik veriyorsunuz? Başkalarından aldığınız kadar kendinizden vermesini de becerebiliyor musunuz? Gerçekten adil biri olduğunuza inanıyor musunuz? Başkalarının sorunlarına kulak veriyor musunuz yoksa tek derdiniz herkese kendi doğrularınızı mı kabul ettirmek? Bağımlı mısınız yoksa bağımsız mı olmak istiyorsunuz? Başkalarıyla nasıl ilişki kuruyorsunuz? Ve en önemlisi kendinizle ilişkiniz nasıl?

Etki süresince yaşayacağımız olaylar, ilişki ve ortaklık temaları etrafında şekillenirler. Süregelen ikili ilişkilerde ortaya çıkan yüzeydeki sorunların tümü -ister cinsellik ister maddiyata bağlı görünsünler-  partnerlerin ilgiye ve ruhen bütünleşmeye duydukları özlemden kaynaklanır. Olası problemler karşısında daha önce belirttiğim gibi “dolaylı” tepkiler verme eğilimine gireriz; Sizi kızdıran ve söylediklerinizi ciddiye almayan eşinize inat, bilerek yemeği yakmanız ya da çamaşırlarını yıkamamanız bir tepkidir ve dolaylıdır. Aynı şekilde romantik jestlere aç olduğunuz halde partnerinizin duyarsızlığı karşısında ilgisini çekmek için tango kursuna yazılıp başkasıyla flört etmeniz de dolaylı bir tepki olabilir. Ebeveynlerine kızgınlığını dile getirmeyen gencin, eve beklenenden geç gitmesi ya da yasak olan şeyleri yapması da farklı değildir.

Yüksek sesli münakaşalardan hoşlanmayan Terazi ve hiddetini ifade edecek yer arayan Mars birleşimi, muhatap aldığımız kişilerle konuşarak nefesimizi tüketmektense, sorunlara parmak basmak için farklı taktikleri uygulamaya koymamız ve maalesef bu dolaylı taktiklerin hüsranla sonuçlanması demek olabilir.

Kusursuz Aşkın Arayışı

Mars Terazideyken tıpkı John Lennon’un eserleriyle ve yaşamıyla yaptığı gibi mükemmel aşkı idealize eder, diğer yarımızı bulup onunla tamamlanmak için can atarız. Rutinin getirisi olan sıradan ilişkilerin ötesinde aşk, ulaşılmaz bir fikirdir ve bir o kadar da cazip gelir; Natal Mars’ı Terazide yeralan romantik, seksi, beden dili ve müziğiyle yürekleri hoplatan Elvis Prestley ulaşılmaz aşk ve aşık imajına en iyi örneklerden biridir.

Haritasında bu yerleşime sahip olan kişi, ilişkilerinde genelde bir 3. kişinin varlığıyla yüzleşmek zorunda kalabilir. Bu bir kardeştir, babadır, iş ortağıdır ya da sevgili. Mars Terazide çapkınlık vermesiyle de nam salmıştır. Çünkü ruhen kendisini tamamlayacak eşi aramaktan vazgeçmez. Fiziksel ifade demek olan Mars, romantizmin en ateşli savunucusu Terazi’deyken, konuşmadan da anlaşılmak ister. Eğer karşısındaki kişi zihnini ve beden dilini okumada başarısız olursa, bu defa ilgiyi üzerinde toplamak için en korkulanı gerçekleştirir; Mesela Bill Clinton gibi davranarak unutulmaz bir skandala sebep olabilir.

Bill Clinton Mars Terazi yerleşimi için mükemmel bir örnektir. Çünkü hem siyasetçidir hem de eşitlik konusunda mücadele vermiştir. Her ne kadar Monica Lewinsky ile uygunsuz bir halde yakalanmış olsa da, gerçek tepkisini ve öfkesini saklamayı başarmış, yaşananların sorumluluğunu almayı reddetmiştir.

N’apmalı? Nasıl davranmalı?

Kontrolü kaybedip tepkimizi şiddetle göstermediğimiz sürece, öfkemizi dışarıya yansıtmak beden ve ruh sağlığımız için gereklidir. En azından anti-depresan ilaçlara sarılmadan evvel, iyisiyle kötüsüyle, içinizde ne var ne yoksa dile getirmeyi deneyebilirsiniz. Sırf büyük bir duygu patlaması yaşayan siz değil de, karşınızdaki olduğu için haklı sayılmayacağınızı da hatırlamanız gerekiyor.

Eğer bir başkasının davranışlarından şikayet ediyorsanız, aslında eleştirdiğiniz şey kendi bastırılmış tepkileriniz olabilir. Bir başkasına kızarken, kendinize kızdığınızı farkedemeyebilirsiniz. Hadi diyelim ki eşinizin, sevgilinizin kusurları sizi çılgına çeviriyor; Bu kusurları yeni öğrendiğinizi sanmıyorum. Belki de karşınızdaki kişiyi sürekli kusurlu gören biri olduğunuz ve aslında hayalinizdeki ilişkiyle varolan ilişkiniz örtüşmediği için kendinize kızıyorsunuz, ne dersiniz?

Yaşadığınız krizlere çözüm bulmak için, öfkenizle de yakın temas halinde olmanız gerekir; Aslında neye kızıyorsunuz? Size kendinizi ne bu denli zayıf hissettiriyor?

Karıncayı bile incitemeyen Terazi bir arkadaşım var. Senelerdir bir kez olsun sesini yükselttiğini duymadım. İnsan ilişkilerinde özenlidir, kimseyi de kırmak istemez. Ancak hep dikkat ve kontrol gerektiren bu ruh hali onu yormuş olacak ki, geçen sene kick boxa başladı ve içindeki “dolaysız” Mars enerjisini ortaya çıkartarak rahatlamayı başardı.

Mars Terazi’deyken skandallar yaratıp ilgi çekmektense, içinizde dolup dolup taşamayan hiddetinizi önemli bir amaca yöneltmeniz önerilir.  Bu konuma sahip benzersiz yetenekleri olan sanatçılar, mesajlarını tüm dünyaya ulaştırmayı başarmış insanlar vardır.

Haritanızda Terazinin bulunduğu evi inceleyin Çünkü burası kan kaybedeceğiniz, dolayısıyla  tedavi etmeniz gereken yerdir. 6 ay boyunca enerjinizin çoğunu buraya yöneltecek, yine söz konusu evin konuları dahilinde çok emek vereceksiniz. Aşağıda kısaca örnekler veriyorum;

Mars 1. Evde; Fiziksel görüntünüzü değiştirmek, daha fit olmak için gayret edebilirsiniz. Sağlığınızı ihmal etmeyin. Estetik operasyonların astrolojik zamanlamasına özen gösterin.

Mars 2. evde: Para kazanmak için normalde olduğundan daha fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Cinselliği aşka, maddi değerleri manevi olana üstün tutarken hırsınıza yenik düşmeyin.

Mars 3. evde: Kardeşleriniz ya da komşularınız krizlerin odak noktası olabilirler. Ağzınızı bozmayacaksınız diye, dedikoduya da rağbet etmeyin. Arabanızı  ya da telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz diye onları kullanılmaz hale gelene dek hırpalamayın. Sakarlık konusunda bilhassa dikaktli olmanız gerekiyor.

4. evde: Aile içinde ya da yaşadığınız evle ilgili huzursuzluklar ortaya çıkabilir. Evinizin tadilatıyla ilgilenmeniz ya da taşınmanız gerekebilir. Satın almak istediğiniz yere teklif verirken aracı olanlar işinizi uzatabilirler.

Mars 5. evde: Varsa çocuklarınızla daha fazla ilgilenmeniz gerekecektir. Hobi olarak gördüğünüz bir işten kazanç sağlayabilirsiniz. Düşlerinizi tutkulu ve romantik bir partner süslerken, varolan ilişkinizi sabote etme riskiniz var.

Mars 6. evde:  Şüphesiz önümüzdeki 6 boyunca işyerinde çok vakit harcayacaksınız. Projelerinize ilk 2 ay boyunca hız verseniz bile, daha sonra aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Yanınızda çalışanlarla ilgili krizleri yönetmeniz gerekebilir. Sağlığınıza özen gösterin, yeni diyetlere başlayın. Mücadele gerektiren bir dalda ya da biriyle birlikte spora başlayabilirsiniz.

Mars 7. evde: İlişkiniz ya da evliliğiniz sınanabilir. Sadakat konusu gündeminizi meşgul eder. Yazının genelinde bahsettiğim hususları gözden kaçırmayın.

Mars 8. evde: Vergi, kredi borçlarının ödemesiyle, sigorta ya da mirasa bağlı davalarla ilgilenmeniz gerekebilir. Partnerinizin kazancıyla ilgili olarak kırıcı tartışmalardan kaçının. Cinsellik kafanızı bir hayli meşgul edebilir.

Mars 9. evde: Eğitim almak ya da vermek, seminerler, bir şeyin yayın süreci, yurtdışı başvuruları ve mahkemeler gündeminizi oluşturur. Yasal konularda netlik elde edemeyen avukatınızı, verdiği eğitimden memnun kalmadığınız öğretmeni ya da danışmanınızı değiştirebilirsiniz. Yabancı uyruklu ya da farklı etnik kökenden biri hayatınıza girebilir.

Mars 10. evde: Enerjinizin büyük kısmını kariyerinize yöneltirsiniz. Prestij kazanmak için rekabet ortamlarında yeralmanız gerekecektir. Annenizle aranız bozuk olsa bile onunla ilgilenmeniz gerekebilir.

Mars 11. evde: Yakın dostlarınızla uyumlu ilişkiler kurmak için gereğinden fazla çaba sarfedebilirsiniz. Arkadaşınız olan biriyle aranızda romantik duyguların oluşması, diğer bazı arkadaşlarınızla aranızı bozabilir. Arzularınızı gerçekleştirmek için azmeder, özellikle mesleğinizden elde ettiğiniz geliri sabitlemenin ya da arttırmanın yollarını ararsınız.

Mars 12. evde: İlişkilerden yola çıkarak kendinizi analiz etmek için çok çaba gösterebilirsiniz. Psikolojiyle ilgili her şey sizi cezbeder. Durmaksızın geçmişi kurcaladığınızı farkedebilirsiniz. Sakladığınız gizli bir ilişki yaşayabilirsiniz.

(Ayrıntılı analiz isteyenler danışmanlık için randevu talep edebilirler.)

Son olarak…

Her etki bir tepki yaratır ve küçüklü büyüklü her tecrübe hayatlarımızda izler bırakırlar. Bu izlerin derin ve onulmaz yaralara dönüşmesini istemiyorsanız bir diğerini suçlamak ve sorumlulukları başkalarına yüklemektense, önce kendi tutum ve davranışlarınızı analiz etmeniz gerekir.

Mars’ın Terazideki etkisi, karşımızdakinden yola çıkarak, kendimizle yüzleşmemiz için fırsat sunacaktır. Karşınıza aldığınız kişi eşiniz, sevgiliniz, çocuğunuz, ebeveynleriniz, patronunuz ya da iş ortağınız olabilir. Mars’ın sunduğu fırsatı önce kendinizden başlayarak, sonra ilişkilerinizi iyileştirmek için değerlendirin. Mars elimizdeki bir neşter gibidir, doğru kullanıldığında yaşam kurtarır. Gezegenlerin yapıcı taraflarını değerlendirebilirseniz, hayatın sizin için daha kolay hale geldiğini görebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar