Merkür Kova / 2014

 

Merkür, iletişimin akla gelen bütün formlarıyla ilintili olabilir. Yazı ve sözel ifadelerimiz, konuşma ve öğrenme becerimizdir. Aklımızı ne şekilde kullandığımızı, nasıl düşündüğümüzü ve ne şekilde iletişim kurduğumuzu gösterir. Haritada bulunduğu ev ve burç, kafamızı en çok neye yorduğumuzu açıklar. Yaşamı algılama şeklimiz, yaptığımız tercihler, aldığımız kararlar, anlaşmalarımız, bilgiyi nasıl özümsediğimiz benzeri olguların tümü, Merkür’ün hükmündedir. Yavaş mı yoksa hızlı mı konuşursunuz? Genelde insanlara yazarak mı, yoksa onları telefonla arayarak mı yanıt olursunuz? Bu sorulara da Merkür’ün haritadaki konumuna bakarak cevap bulabilirsiniz.

Doğum Haritasında Merkür Kovada

Merkür kova, ifade ve fikirlerle, gelenekselci kuralları çiğnemekten keyif almak, olayları ve insanları farklı perspektiflerden değerlendirebilmek demektir. Merkür kovalar, düşünceleriyle ortalığı karıştırarak, insanların, inkar ettikleri önyargılarını gözler önüne sermekten hoşlanırlar. Çevrelerini dikkatle gözlemleyen, entelektüel insanlardır. “Eğer herkes aynı şeye inanıyorsa, bunda bir yanlış vardır” diye düşünürler.

Kimsenin duymadığı bir müziğe kulak verir Merkür kovalar. Aralarda öyle dokunaklı ve etkileyici söylemler yaparlar ki, insanlar donakalırlar. Örneğin uzay hakkında konuşmaya bayılan biri olarak ona uzay yolculuğu hakkında bir soru yöneltilirse cevabı şöyle olabilir “ben küçük bir çocukken, yıldızların cennete açılan kapılar olduğunu hayal ederdim.” Bir başka ruh halindeyken ise, misal yakını olan bir çocuk, kırılan oyuncağı için gözyaşı dökerken, son derece rasyonel bir şekilde şöyle diyebilir; “Hayatım ama bu sadece plastik!”

Sosyal ortamlar içindeki sohbetleri de alışılmadık gelişir; Örneğin çoğu ekonomist olan kişilerin borsa hakkında hararetle konuştukları sırada, Merkür kova, Uranüs’ün çağrısına kulak vererek aniden, olur olmadık şeylerle muhabbeti bölmeye başlar. “Buradakilerin çoğu oğlak burcu olabilir” tespiti yapar mesela. İnsanlar dönüp kendisine tuhaf tuhaf bakarlar. Geri adım atmaz bu sefer, kendisine dönüp bakmayan kişilerden birine “ama siz aslan olabilirsiniz” der.

İnsanları aşağı görerek konuşan kişilerden hoşlanmaz, eşit muamele görmediği zaman içerler. Kendisine sempatiyle yaklaşmayanlara karşı tutumu soğuktur ve bu tarz kişilerle yakın ilişkiler kurmakla ilgilenmez.

İyi yazar, iyi konuşur, zamanın ötesini gören vizyonlarıyla dikkat çeker. Merkür kovanın açık fikirli olması, kendi düşüncesinde inat etmeyeceği anlamına da gelmez.

Görev aldığı yerlerde, amaç, birilerinin kişisel çıkarlarına hizmet etmek olmadığı sürece, takım çalışmalarında uyumlu davranır. Rasyoneldir. Bilgi edinmekten ve bilgiyi paylaşmaktan hoşlandığı için, iletişim ve medya sektörlerinde çalışmayı tercih edebilir. Elektronik, elektrik, eğitim ve tasarımla ilgili alanlarda kabiliyetleri olabileceği gibi, gerçekleri kanıtlama ihtiyacı nedeniyle bilim yolunda ilerlemeyi de tercih edebilir. Teknoloji ve IT alanlarının da uzmanıdır Merkür kova. Hangi iş olursa olsun, çığır açmakla ilgilenir, kendileri gibi eksantrik eserlere ve olaylara imza atarlar.

İnsan doğasının dinamiklerini sınamaktan hoşlanır. Tartışmalarda da tehlikeli bir rakiptir. Zira sırf zihin egzersizi olsun diye, muhalif düşünceleri savunabilir. Hem böylece karşısındakinin nabzını yoklamış olur, hem de kişisel sınırlarını tespit eder.

Sinir sistemi hassas olduğu için ve insanların tepkilerini çok iyi analiz edebildiğinden,  histerik kişileri ya da korkmuş çocukları sakinleştirmek konusunda olağanüstü bir beceriye sahiptir.

Merkür kovanın vücudunda yoğun bir elektrik akımı vardır. Bakterilere ve hastalıklara karşı ise nörotik korkular geliştirebilir. Fobilerini ilişkilerine de yansıtabilir. Hoşlanmadığı her durum için bir alerji geliştirebilir. En basitinden partnerinin kendi havlusunu kullanmasını istemiyorsa şöyle diyebilir “lütfen havlumu kullanma. Makyajını iyi temizleyemediğin zamanlarda havlum leke oluyor ve maalesef fondötene alerjim var”.

Merkür kovanın, çalışma saatleri düzensizdir. Aynı nedenle rutin bir işe uyum sağlaması zordur. Genelde gece çalışır ve uyumakta zorlanır. Merakını cezbeden herşeyi, önce teleskop altında, sonra mikroskop altında inceler. Gizemli şeylerin ve kişilerin, sır perdelerini aralamak için uğraşır.

Duygularını tanımlamaları güç olduğu için, genelde kendilerini ifade ederken,  ne hissettiklerinden değil ama duyguların ifade edilmesi gerekliliğinden dem vururlar. Kişisel şeylerden çok, insanlık hakkında konuşmayı severler.

Transit Merkür Kova Burcunda

Transit Merkür, 11 Ocak günü, kova burcuyla buluştu. 6 Şubat günü balık burcunun 3. Derecesinde geri hareketine başlayacak ve balık burcuna yeniden adım atması 18 Mart’ı bulacak.

Merkür burç değiştirdiği zamanlarda, adeta baştan sona yepyeni bir dil öğrenmek zorunda kalırız. Çünkü Merkür’ün birleştiği burçla birlikte, iletişimimizin kalitesi, sohbetlerimizin içeriği ve dolayısıyla gündemin konuları da değişir. Bu değişimi twitter ya da facebook üzerindeki paylaşımları izleyerek de farkedebilirsiniz. 11 Ocak’la birlikte, 2 ay boyunca, alışılmadık, şaşırtıcı hatta absürd kişi ve olaylar gündemimize gelebilirler. Şahsen Bülent Ersoy’un basına yansıyan güncel görüntülerini, son derece eksantrik ve dikkat dağıtıcı, yani Merkür kova dönemine özgü bulduğumu söyleyebilirim.

Merkür kova burcundayken amaç, dünyayı farklı açılardan da değerlendirerek, anlamlandırabilmektir. Özgür düşünce ve eşitlik üzerine kafa yorarız. Süregelen projelerimiz üzerinde durup düşünmemizi sağlayacak, bilgi dolu yazılarla ve insanlarla karşılaşabiliriz. Uyku düzenimizin bozulabileceğini gözönüne alarak, işlerimizi aksatmamaya da özen göstermemiz gerekiyor.

Yeni şeyler öğrenmek ve yeni insanlar tanımak için duyduğumuz merak artar. Hatta dünya çapında yeni keşiflerin haberlerini alabiliriz. İnsanlığa faydalı olabilecek, uluslararası ortak kültür projeleri gündeme gelebilir. Bu evrede, bilim kurgu filmleri ve astronomi rağbet görür.

Belli bir konuda, kesin kararınızı verdiğinizde dikkat edin, daha sonra değiştirmek isteseniz de, çok zorlanabilirsiniz. Merkür kovadayken, rasyonel düşünmeye eğilim gösteririz. Olayları ve insanları mantık süzgecinden geçirerek kararlar alırız. Ancak meselelerin duygusal boyutlarını gözden kaçırmamız, kör noktamız haline gelebilir.

Merkür’ün kova transitiyle geleceğe de merakımız bir hayli artar. Geleceği öngörmek için genelde metafizikle ilgili araştırmalar yapar, astrolojiye kulak veririz.

Merkür kova, ortaya çıkardığı sürpriz gelişmelerle, beklentilerimizin yönünü de değiştirebilir. Yeni anlaşmalar yapma, arkadaş çevremiz dolayısıyla yeni insanlar tanıma ve eğitim fırsatlarıyla karşılaşabiliriz.

Ay sonundan itibaren Merkür retrosu etkisini göstereceği için, bilhassa Şubat ayı, pahalı elektronik aletler satın almak için uygun bir dönem değildir.

Özgür düşünce ve eşitliği savunduğumuz bir dönem için, son sözü, Güneş’i ve Merkür’ü kovada yeralan Bob Marley’e bırakıyorum.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar